• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

problem sa rezolucijom slike na monitoru

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
Ljudi kupe novi m.2 jer misle da budu u trendu i na njega instaliraju nov Windows i zamene matori windows koji imaju na starom SSD-u i wau cudo radi brze, butuje brze, sve je brze, ne znajuci kada bi taj stari windows klonirali na novi m.2 da bi bile apsolutno iste brzine svega. Ali dobro neki ljudi misle da su popili sve znanje sveta.
Stvarno razbija koliko radi brze boot sistema, pogotovu PCI 4.0 m.2 u odnosu na SATA III
Ako je prozivka na moj racun ja nisam uzeo ni zbog trenda ni zbog bog-zna cega. 5-6 godina arcim 860 EVO Samsunga 250 Gb i odavno mi je tesan-i u par godina iunazada planiram VECI a i BRZI/noviji disk. I samo Samsung! UVEK>! Boot sistema mogu da izmerim nije problem ali realno je brze. Megabajte/gigabajte takodje nisam merio ali mogu. Da, najbolje bi bilo da se nikad nije pojavio NVME, da smo ostali na SATA III. (kad sam davno uzimao externi hard disk-jedan drugar kaze kao"ma jaooo sta ce Ti Firewire, isti je to djavo"druuuze...na tu temu-USB 2.0 i Firewire-ne da su nebo i zemlja negooo... Isto kao i SATA III SSD i NVMEW SSD(jos mogu misliti n aPCIE 4.0 sta bi bilo...)
Sad me srce moje boli sto imam disk sa E-sata i FIrewire-a nista od toga nema na novoj plochi,....ebg...Life is a bi..ch :)
 

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
Ljudi kupe novi m.2 jer misle da budu u trendu i na njega instaliraju nov Windows i zamene matori windows koji imaju na starom SSD-u i wau cudo radi brze, butuje brze, sve je brze, ne znajuci kada bi taj stari windows klonirali na novi m.2 da bi bile apsolutno iste brzine svega. Ali dobro neki ljudi misle da su popili sve znanje sveta.
Stvarno razbija koliko radi brze boot sistema, pogotovu PCI 4.0 m.2 u odnosu na SATA III
I da, realno-za boot-11 u odnosu na 14 sekundi je oko 20 %...Nije bas ni zanemarljivo. Iako to nije glavna a ni jedina prednost naravno
 

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
Koliko je to u megabajtima ili u sekundama? Mada, zadovoljstvo kupovinom ne treba ni meriti, treba samo uživati. :)

Pre neki dan sam na jednom laptopu zamenio hdd ssd-om. Samsung 870, jašta umesto nekog toshiba diska. Računar je star 7-8 godina. Do ekrana za prijavljivanje mu je bilo potrebna 21 sekunda, a do prikazivanja hd sentinel 1:30 minut. Nakon zamene se ekran za prijavljivanje prikazivao nakon 16 sekundi od uključivanja računara, hd sentinel nakon 30 sekundi. Megabajte prilikom kopiranja nisam ni merio - nema potrebe.


Ne znam o kome pričaš. Ja sam non-stop navijao za nvme, iako sam u računaru imao sata ssd. Sada imam obe vrste, različite proizvođače, ali i dalje navijam za nvme. Međutim, iako je taj disk bolji na testovima, sada, ovako kako ga koristim imam malo prilike da iskoristim njegovu brzinu i dobrotu. Uverio sam se u neke druge stvari. :cool: Npr. pregrevanje. Postoji, ali je rešivo. Postoji, ali nije drastično. Ah, možda bi se više grejao da je bolji disk! Disk koji se više greje dobro dođe u ovom godišnjem dobu... ;)
Nije se odnoslio na tebe. ali zbog-radi mira u "kuci"necu imenovati-ali su NEKI pricali"ma kakav NVME, sta se to vidi razlika u odnosu na SATA III", itd. itd. pa eto JA vidim razliku!
Pregrevanje? Hoces zaista printscreen temperatura? NVME nije presao 52 C. Doduse sa heatsinkom sa ploce(jos jedan plus za moju plocu, bdw-ko god sta pricao-inace bih morao da dam jos 15-20 evra za heatsink za NVME...No to je sad vec zaista offtopic.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.757
Rezultat reagovanja
9.129
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Nije offtopic kad ti aktivno učestvuješ u temi koju si otvorio, a problem je rešen. :geek:

Recimo, ja sam za kingston kc2500 kupio ovo:


Da li zbog toga ili se ovaj nvme jednostavno ne greje; temperatura je najčešće ispod 40 C. Nalazi se između procesora i pcie slota sa grafičkom kartom. Verujem da se 970 evo više greje, pa ga treba i bolje ohladiti.

Ja shvatam poentu ovoga što kaže @Dom1nat0R ; gledano iz ugla onoga ko računar koristi pretežno za igre ili za web surf - njemu je nvme bacanje para ili nepotrebno ulaganje. Onaj ko koristi programe koji intenzivno rade se velikim količinama podataka dobro će znati da cene takvo parče hardvera. U međuvremenu su se cene promenile, pa je i nvme postao pristupačan toliko da se sada razmišlja ne samo o njegovom korišćenju za sistemski disk, već i za skladištenje podataka.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.955
Rezultat reagovanja
7.633
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
OK. Cena je sada ista za nvme i sata III. Medjutim mnogi ne razmisljaju kada grade svoj PC build da ubacivanje vise od jednog nvme u system onaj drugi po pravilu uvek radi sporije a cesto i uzima pci linije sa pci slotova. Jer ljudi furaju 2 3 nvme da bi bili u trendu a uzimaju ploce od 150€ max koje mogu najvise na 1 nvme da daju pune brzine. Necu da ulazim u beskrajnu debatu oko ovoga.

Poenta je bas ovo:
Ja shvatam poentu ovoga što kaže @Dom1nat0R ; gledano iz ugla onoga ko računar koristi pretežno za igre ili za web surf - njemu je nvme bacanje para ili nepotrebno ulaganje. Onaj ko koristi programe koji intenzivno rade se velikim količinama podataka dobro će znati da cene takvo parče hardvera.
I da, realno-za boot-11 u odnosu na 14 sekundi je oko 20 %...Nije bas ni zanemarljivo. Iako to nije glavna a ni jedina prednost naravno
Ovo ne znam ni da lida komentarisem. 5x u toku dana da upalim i ugasim u racunar (sto je van svake pameti jer ga jednom palim i jednom gasim a verujem da je kod velikog broja korisnika slicno) to je ukupno 15 sekundi razlike dnevno, zaista razlika do jaja. Kada gledas u procentima to jeste 20% ali na onih postojecih 14 sekundi 20% je smesna cifra.
Sdruge strane ne branim nikome da kupuje sta hoce. Svako ima svoje potrebe ali neko ko zeli da natrpa par SSD-a u sistem systemski i recimo 2 za storage teze ce mu ici da sve stavi nvme a da pritom iskoristi pune njihove potencijale. To je srz onoga sto hocu da kazem. U principu postoje situacije u kojima se isplati kupiti Sata III. Nego kome to objasniti. nvme je postao kao RGB. Mora da ga ima u systemu ili nemas moderan PC. no brain...
 

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
Nije offtopic kad ti aktivno učestvuješ u temi koju si otvorio, a problem je rešen. :geek:

Recimo, ja sam za kingston kc2500 kupio ovo:


Da li zbog toga ili se ovaj nvme jednostavno ne greje; temperatura je najčešće ispod 40 C. Nalazi se između procesora i pcie slota sa grafičkom kartom. Verujem da se 970 evo više greje, pa ga treba i bolje ohladiti.

Ja shvatam poentu ovoga što kaže @Dom1nat0R ; gledano iz ugla onoga ko računar koristi pretežno za igre ili za web surf - njemu je nvme bacanje para ili nepotrebno ulaganje. Onaj ko koristi programe koji intenzivno rade se velikim količinama podataka dobro će znati da cene takvo parče hardvera. U međuvremenu su se cene promenile, pa je i nvme postao pristupačan toliko da se sada razmišlja ne samo o njegovom korišćenju za sistemski disk, već i za skladištenje podataka.
kakve veze ima da li je 52 ili 40 C/ kad ni 52 nije opasno, daleko od toga? A disk je realno klasu iznad. Platio sam 16.000 taj NVME...umesto mozda 12. smesna razlika ali znam da sam uzeo pravui stvar. Dok bih za monitor istresao 100 evra vise(za neke druge model jos i veca razlika)-i dobio pitanje sta-OK 10 bit panel, i svivel...ALi ovde sam otisao u radnju-sve objasnjeno-upaljen monitor-itd. itd....P.C. SSD za podatke...hm, ne znam bash...kazu-podatak obrisan sa HDDa-moze se spasti-sa SSDa-teshko...
 

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
OK. Cena je sada ista za nvme i sata III. Medjutim mnogi ne razmisljaju kada grade svoj PC build da ubacivanje vise od jednog nvme u system onaj drugi po pravilu uvek radi sporije a cesto i uzima pci linije sa pci slotova. Jer ljudi furaju 2 3 nvme da bi bili u trendu a uzimaju ploce od 150€ max koje mogu najvise na 1 nvme da daju pune brzine. Necu da ulazim u beskrajnu debatu oko ovoga.

Poenta je bas ovo:



Ovo ne znam ni da lida komentarisem. 5x u toku dana da upalim i ugasim u racunar (sto je van svake pameti jer ga jednom palim i jednom gasim a verujem da je kod velikog broja korisnika slicno) to je ukupno 15 sekundi razlike dnevno, zaista razlika do jaja. Kada gledas u procentima to jeste 20% ali na onih postojecih 14 sekundi 20% je smesna cifra.
Sdruge strane ne branim nikome da kupuje sta hoce. Svako ima svoje potrebe ali neko ko zeli da natrpa par SSD-a u sistem systemski i recimo 2 za storage teze ce mu ici da sve stavi nvme a da pritom iskoristi pune njihove potencijale. To je srz onoga sto hocu da kazem. U principu postoje situacije u kojima se isplati kupiti Sata III. Nego kome to objasniti. nvme je postao kao RGB. Mora da ga ima u systemu ili nemas moderan PC. no brain...

Pa nisi u pravu. Ja sam, vrelo kocinzno obrazlozio. UVEK sam uzimao sto bolje mogu koliko budzet dozvoljava. Da li cu dati 12.000 za SATA II ili 16.000 za NVME-ne znaci mi toliko tih...30 evra...A i planiram to dosta dugo....Isto kao i za monitor-za nesto dosta bolje mi je trebalo 500 evra- a ovaj je 310. Za razliku-uzecu bolje/novo napajanje+mi ostane para...
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.955
Rezultat reagovanja
7.633
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Nek te sluzi dugo i uzivaj , nije ni bitno na kraju samo pricamo.

Srecna Nova godina tebi i svim ostalim clanovima AXE foruma
44433
 

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
Nek te sluzi dugo i uzivaj , nije ni bitno na kraju samo pricamo.

Srecna Nova godina tebi i svim ostalim clanovima AXE foruma
Pogledajte prilog 44433
Naravno....
Svako za svoj novac sam bira i odlucuje...Uvek sam tako radio pa za***o se ili dobro odlucio, takav je zivot...Za plocu se nisam zeznuo, za graficku takodje-mala EVGA 1060 3 Gb fura i na 2 K sto meni treba! Samo mi zao sto nisam imao para za 32 Gb RAMa...a sad mii zao da menjam RAM koji stabilno radi...
SRECNA NOVA GODINA SVIMA!! UZIVAJTE!
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.757
Rezultat reagovanja
9.129
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Srećna Nova godina, i tebi što imaš 32 GB memorije, i tebi što imaš nvme, i svima želim da ove godine zamene grafičke karte boljim (the way it's meant to be played)!
:talas:
 

Pinocio

PCAXE Member
Učlanjen(a)
15.02.2021.
Poruka
615
Rezultat reagovanja
1.339
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600X-SCFM 2000 Fuma 2
Motherboard:
Gigabyte X570 Aorus Master/rev 1.2
RAM:
G.Skill Trident Z Neo 32 (2x16) 3600 (16-19-19-39)
VGA & cooler:
RX 6800 XT Sapphire Nitro+ SE
Display:
Gigabyte M32U
HDD:
Samsung 980 Pro (500GB)-Samsung 970EVO (1TB)
Case:
Corsair 5000D Airflow/ Noctua NF-F12 PWM Cromax Black Swap (x6)
PSU:
Seasonic PRIME GX-850
Mice & keyboard:
MX Master 3 - MX Keys PLUS
OK. Cena je sada ista za nvme i sata III. Medjutim mnogi ne razmisljaju kada grade svoj PC build da ubacivanje vise od jednog nvme u system onaj drugi po pravilu uvek radi sporije a cesto i uzima pci linije sa pci slotova. Jer ljudi furaju 2 3 nvme da bi bili u trendu a uzimaju ploce od 150€ max koje mogu najvise na 1 nvme da daju pune brzine. Necu da ulazim u beskrajnu debatu oko ovoga.

Poenta je bas ovo:



Ovo ne znam ni da lida komentarisem. 5x u toku dana da upalim i ugasim u racunar (sto je van svake pameti jer ga jednom palim i jednom gasim a verujem da je kod velikog broja korisnika slicno) to je ukupno 15 sekundi razlike dnevno, zaista razlika do jaja.
ja uzeh 980pro za sistem i 970EVO za skladistenje.Prvo sam uzeo 970 EVO (1TB) jer je bio na akciji i po smesnoj ceni u odnosu na nase cene ovde i onda kad sam ukapirao da je 980pro na PCIe 4.0 uzeh njega za sistem. Mada sam tu primetio jednu bitnu razliku izmedju modela od 250 i 500GB. Model od 250GB je duplo sporiji,sam od sebe,iako i on koristi PCIE 4.0. E sad,ako zafali,na ploci imam jos jedno mesto (x570 Aorus Master),ali sam zaboravio da li to trece mesto smanjuje protok. Za sad nije ni bitno. Nego nesto drugo mene zanima,koliko (ne)skidanje nalepnica sa nvme moze da utice na temperaturu? Ploca ima njene hladnjake za nvme,a i bilo mi zao da skidam nalepnice,pa sam ih ostavio,iako i nisam bog zna koliko zahtevan korisnik.
Ovo drugo,oko ukljucivanja kompa!? Ja ga ukljucujem samo kad prethodno nestane struje :D Meni je godinama vec racunar 24h dnevno u pogonu,sad dal je to dobro ili lose... nikad nisam razmisljao :D
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.757
Rezultat reagovanja
9.129
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Na šta tačno misliš kad kažeš da je duplo sporiji, pre svega, na koji model misliš?

Što se tiče skidanja / neskidanja - probaj sa nalepnicom, pa vidi da li možeš da "izdržiš" takve temperature. :) Vidi koliko je sa hladnjakom, koliko bez...

Kod nekih mušterija imam računare koji rade od 2011. Isključuju se... pa, kao kod tebe. Imaju ups, u pitanju su serveri podataka. Neki su brand name, neki nisu. Od kvarova - kvarili su se diskovi (bad sectors) i napajanja. Hard diskove je (verovatno) kvarilo nasilno isključivanje (i ups ima "dušu" - bateriju), a napajanje prašina. U prevodu - povremeno čišćenje računara i isključivanje kada nestane struje (isključiš računar, isključiš ups) povoljno utiču na dugotrajnost računara.
 

Pinocio

PCAXE Member
Učlanjen(a)
15.02.2021.
Poruka
615
Rezultat reagovanja
1.339
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600X-SCFM 2000 Fuma 2
Motherboard:
Gigabyte X570 Aorus Master/rev 1.2
RAM:
G.Skill Trident Z Neo 32 (2x16) 3600 (16-19-19-39)
VGA & cooler:
RX 6800 XT Sapphire Nitro+ SE
Display:
Gigabyte M32U
HDD:
Samsung 980 Pro (500GB)-Samsung 970EVO (1TB)
Case:
Corsair 5000D Airflow/ Noctua NF-F12 PWM Cromax Black Swap (x6)
PSU:
Seasonic PRIME GX-850
Mice & keyboard:
MX Master 3 - MX Keys PLUS
Na šta tačno misliš kad kažeš da je duplo sporiji, pre svega, na koji model misliš?

Što se tiče skidanja / neskidanja - probaj sa nalepnicom, pa vidi da li možeš da "izdržiš" takve temperature. :) Vidi koliko je sa hladnjakom, koliko bez...

Kod nekih mušterija imam računare koji rade od 2011. Isključuju se... pa, kao kod tebe. Imaju ups, u pitanju su serveri podataka. Neki su brand name, neki nisu. Od kvarova - kvarili su se diskovi (bad sectors) i napajanja. Hard diskove je (verovatno) kvarilo nasilno isključivanje (i ups ima "dušu" - bateriju), a napajanje prašina. U prevodu - povremeno čišćenje računara i isključivanje kada nestane struje (isključiš računar, isključiš ups) povoljno utiču na dugotrajnost računara.
980 Pro od 500Gb je duplo brzi od 980PRo od 250Gb,tj ovaj manji ne koristi ful kapacitet... sad opet,prosla je godina od kako sam kupovao,ali mislim da ne gresim iako pisem po secanju. Nalepnice sam ostavio,a temperature uopste nikad nisam proveravao :D Meni je prosla konfiguracija izdrzala ako se ne varam 17godina :D bez UPSa i racunar nije radio samo dok nije bilo struje. Jeste da sam ga cistio i odrzavao,a opet to je ono sto me nekako najvise plasi kod nove konfiguracije.Non stop se potencira prasina,a eto i kuciste mi sad skroz suplje... za koliko vremena se nakupi ta prasina!? par meseci,godinu? kad sam pravio neki raspored u sobi,kuciste planirao sa leve strane ispod stola i tako i odradio,ali mi sad stakleni deo uz zid i ne vidim nista unuat kucista :D Uopste nisam planirao da cu imati kuciste sa staklom :D Sad se setih,na starom sam za 17 godina jednom menjao napajanje :D al mislim da to nije bilo zbog nestanka struje (jednostavno,istrosilo se :D ),iako su nestanci veoma cesti
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.757
Rezultat reagovanja
9.129
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
980 Pro od 500Gb je duplo brzi od 980PRo od 250Gb,tj ovaj manji ne koristi ful kapacitet...
Pa, to je nepisano pravilo. Ne znam od čega zavisi, ali veći ssd-ovi iste familije imaju bolje performanse od istih primeraka manjeg kapaciteta. Nekad to jeste duplo, nekad nije, ali da su brži - brži su.
 

cargo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
13.01.2014.
Poruka
69
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
@fotoronin
Kakvi su utisci posle koriscenja monitora ovih nedelju dana.
Da li si isti kupio kod madjara ili kod nas?
 

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
@fotoronin
Kakvi su utisci posle koriscenja monitora ovih nedelju dana.
Da li si isti kupio kod madjara ili kod nas?
Pa...citiracu sam sebe-posto su utisci isti posle 7-8 dana isto kao i prvi, drugi dan dakle:


1, Dijagonala bas koja mi treba, nisam promasio-27 incha
2. Rezolucija takodje-ali nisam koristio FULLHD na 27 pa da mogu da poredim
3. IPS panel...doduse nije hardverski kalibrisan pa mozda nije realno-OK je ali ono...Nista toliko specijalno.(doduse moj setings nisu napucane boje vec blaze, prirodnije)- i da-uglovi gledanja-posto nisam pre koristio IPS-nisam znao 100 % sta da ocekujem...Uglavnom-boje NISU 100 % iste pa ni kontrast pod uglom...No, sad-da li ja kao fotograf imam istrenirano oko pa vidim i ono sto mozda drugi-ne vide?
4. IPS glow koji me najvise brinuo mislio sam da nema ali ima vrlo malo-i to kad gledam sa kreveta u donjemlevom cosku...ali ne znam kako to da uslikam...ALi nista toliko strasno, skroz prihvatljivo.
5. Igrom slucaja nije visok HZ nego "samo"75 ali OK je meni to...I da-one igre koje meni znace-koje igram-rade kroz OK i na 2K i na 60-80, 90 FPS(iako i scaliranje na FHD lepo radi)...Pa mi se tu 75 Hz super uklapa...Nemam ja para, ni NAMERU da dajem na grafiku 500-700 evra da bih igrao na 144/165 Hz
6. Nema pivot tj. rotaciju u osnovi. No i to mi je, ono...skoro pa totalno nebitno(a ide uskoro na zidni nosac sa zglobom monitor :))
Sve u svemu-3 glavna uslova su ispunjena-IPS, 27", 2560x1440...Za 310 evra-ja zadovoljan....Progledao posle 21,5...
Najvise me brinuo taj IPS bleed/glow.////Kazem, golim okom se vidi-kad lezim na krevetu, pod nekim uglom na tamnoj sceni filma/serije..i t VRLO, vrlo malo...Mrt...h piksela-nema pu pu :)....Uzet u domacoj radnji, ipak...
 

Pinocio

PCAXE Member
Učlanjen(a)
15.02.2021.
Poruka
615
Rezultat reagovanja
1.339
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600X-SCFM 2000 Fuma 2
Motherboard:
Gigabyte X570 Aorus Master/rev 1.2
RAM:
G.Skill Trident Z Neo 32 (2x16) 3600 (16-19-19-39)
VGA & cooler:
RX 6800 XT Sapphire Nitro+ SE
Display:
Gigabyte M32U
HDD:
Samsung 980 Pro (500GB)-Samsung 970EVO (1TB)
Case:
Corsair 5000D Airflow/ Noctua NF-F12 PWM Cromax Black Swap (x6)
PSU:
Seasonic PRIME GX-850
Mice & keyboard:
MX Master 3 - MX Keys PLUS
Sve u svemu-3 glavna uslova su ispunjena-IPS, 27", 2560x1440...Za 310 evra-ja zadovoljan....Progledao posle 21,5...
Ja sa 4:3 i 17inca presao na 31.5 inc... jos uvek mi nije dobro,ne snalazim se :D Al je mnogo bolje nego pre 5 dana... valjda cu se navici,za sad cesto pomislim i da mi je 28inca bilo dovoljno,al ajd... posle j nema k
 

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
Ja sa 4:3 i 17inca presao na 31.5 inc... jos uvek mi nije dobro,ne snalazim se :D Al je mnogo bolje nego pre 5 dana... valjda cu se navici,za sad cesto pomislim i da mi je 28inca bilo dovoljno,al ajd... posle j nema k
Znas kako-veci mi je"problem"-taj odnos 16:9...Jesste i 21kec bio 16:9 ali...nekako mi vise lezi-16:10, npr...Znaci da je kao 27 sirina i jos MALO VISLJI...Tek vidis koliko je uzan kad ga postavis u portait mod...
 

Pinocio

PCAXE Member
Učlanjen(a)
15.02.2021.
Poruka
615
Rezultat reagovanja
1.339
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600X-SCFM 2000 Fuma 2
Motherboard:
Gigabyte X570 Aorus Master/rev 1.2
RAM:
G.Skill Trident Z Neo 32 (2x16) 3600 (16-19-19-39)
VGA & cooler:
RX 6800 XT Sapphire Nitro+ SE
Display:
Gigabyte M32U
HDD:
Samsung 980 Pro (500GB)-Samsung 970EVO (1TB)
Case:
Corsair 5000D Airflow/ Noctua NF-F12 PWM Cromax Black Swap (x6)
PSU:
Seasonic PRIME GX-850
Mice & keyboard:
MX Master 3 - MX Keys PLUS
nekako mi vise lezi-16:10, npr...Znaci da je kao 27 sirina i jos MALO VISLJI...Tek vidis koliko je uzan kad ga postavis u portait mod...
Meni jos uvek i katodni i taj stari HP 4:3 ispravni... a ovi novi uredjaji kao i sve ostalo napravljeno samo za vise puta uzimanje novca u rasponu od recimo jedne decenije. Tako da mi je to najvaznije,da posluzi,da traje,a na sve ostalo cu se navici,uostalom,ja sam njega birao,a ne on mene,tako da vec u startu ima mnogo stvari koje mi se dopadaju.
 

cargo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
13.01.2014.
Poruka
69
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
@fotoronin
Hvala puno na odgovoru. Odlican je monitor, a i cena vise nego pristojna.
Ako nije tajna u kojoj radnji si kupio (moze i na pm) i kakva je garancija kod Iiyama, pretpostaljam da nema dead zero pixel?
 

fotoronin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.11.2018.
Poruka
893
Rezultat reagovanja
257
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
TODA PC :)
CPU & cooler:
Ryzen 2600X/Cooler Master 212 Evo Led Turbo
Motherboard:
Gigabyte Aorus Ultra Gaming X 470
RAM:
Corsair vengeance RGB 3200 2x8 Gb
VGA & cooler:
Evga GTX 1060 SC 3 gb
Display:
Iiyama Prolite XUB2796QSU
HDD:
Samsung 970 EVO 1Tb NVME +Samsung SSD 860 Evo 250Gb, WDC Black 1Tb, Toshiba 3 Tb
Sound:
Integrated(realtec)
Case:
Antec NX 410 White
PSU:
Raidmax RX-635 AP
Optical drives:
none
Mice & keyboard:
A4Teche V7M Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10-nazalost :( , Opera, Edge
Other:
svasta nesto/svestrana osoba
Meni jos uvek i katodni i taj stari HP 4:3 ispravni... a ovi novi uredjaji kao i sve ostalo napravljeno samo za vise puta uzimanje novca u rasponu od recimo jedne decenije. Tako da mi je to najvaznije,da posluzi,da traje,a na sve ostalo cu se navici,uostalom,ja sam njega birao,a ne on mene,tako da vec u startu ima mnogo stvari koje mi se dopadaju.
Pa vidi s katodnom cevi nisam imao prostora gde da cuvam, iako sam imao nesto malo bolji CRT, Samsung...Zaboravih sad...naci cu negde...21 LCD, Viewsonic, jos uvek savrseno funkcionalan, posle 13, 5 godina! Cuci u nekoj kutiji, ceka...ko zna sta :)
Dalje-zasto nisam kupio skuplji monitor sa 144/165 Hz? razloga je vise, kad malo razmislim:
Prvo-ili je bio preskup monitor-OVAj
sam ZELEO ali je cena i ako ga je bilo-bila 850 evra!! Pritom-su se mnogi zalili na IPS BLEED-PREJAK!
Da dam malo bogatstvo-sa stranom garancijom- za monitor koji ima problem? Hmmm?ne hvala! Drugi je bio jedan Gigabyte kome je em otisla cena na oko 60.000 em je isto imao problem vrlo cesto sa IPS BLEEDom...treci-koji sam zamalo uzeo preko "Madjara"-da mi lik nije menjao cenu 3 puta i isto toliko rok isporuke-Viewsonic XG 2705-2K...Saradnja nije ni pocela a vec postoje ....nedoslednost, da kazemo. Sta bih mogao ocekivati za slucaj daleko bilo popravke? Ovako-potrosio sam 90 evra manje-u radnji mi upalili monitor, sve objasnili....I za relativno prihvatljive novce sam dobio neki upgrade-vecu radnu povrsinu, duplo vecu rezoluciju, IPS panel...Dosta!
 
Poslednja izmena:
Vrh