• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

PCAXE kaskada / projekat

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Te faze sam skapirao onda kad smo pricali koji gas na kojoj temp moze da promeni fazu tad mi postalo jasno to 2 3 4 5 faza
Hvala monte :wave:
Da bi drugi stage radio kako trebe kod kaskadnog sistema mora da se obezbedi da prvi stage'a dovoljno ohladi freon drugog stage'a preko izmenjivaca toplote.
Problem je u tome sto gas drugog stage'a ima drugacije karakteristike. R1150 (ethen) kljuca na -103°C a kriticna temperatura mu je +9.5°C.



Laik bi sad rekao da i ne postoji znatan problem kad imamo ovoliki spektrum od -103°C do +9.5°C u kome mozemo operisati.
Nazalost nije tako jer imamo i pritisak R1150 koji povecanjem temperature freona takodje raste. Ako pogledamo diagram na od prilike -5°C R1150 bi imao pritisak od 38 Bari.
Sto je enormno velik pritisak za ovakve sisteme. Kao prvo kompresor nebi mogao toliki pritisak na potisu da izdrzi kao drugo toliki pritisak bi bio i problem za lemove
i cevi kao i za kondenzatore. Prosecni kondenzatori su testirani na nekih 30 Bari.

Da bi sistem i radio na duzi period bez problema moramo obezbediti da pritisak ne predje 15 Bari na potisi sto znaci da izmenjivac toplote freon drugog stage'a mora da ohladi na minimum -40°C.
Sto bi odgovaralo upravo nekih 15 Bari po gore postavljenom diagramu.

Osnova svake kaskade je prvi stage koji mora da bude adekvatno dimenzioniran sa ovim 1.2KW kondenzatorom i Danfoss SC18 imamo veoma dobru bazu da postignemo lepe rezultate.
Necu se mnogo zezati sa kapilarnim cevima jer je R1150 dosta skup freon (kilo kosta blizu 100€) zbog toga ce mo koristiti AEV ventil za drugi a TEV ventil za prvi stage'e sto nam omogucuje da jednostavno nakon zavrsetka
Kaskade odradimo finetuning.
 
Poslednja izmena:

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
@animaN
Ja bih izbegao plexi, jer unutar kaskade i nema nekih fensi delova koji se trebaju videti.
Ukljuci malkice mastu .... kompresori se mogu lakirati i sa florecentnom bojom ....
bakrene cevi se takodje jednostavno mogu lakirati bojom..... Ako se koriste cold light lampe moze itekako i kaskada da se napravi interesantna. Nemoj da se orjentises na ono sto si do sada video na netu sto se kaskada tice nego se koncentrisi na nesto novo lako je klonirati tesko je biti prvi !

Ja mislism da bi bilo interesantno napraviti kuciste od kombinacije lima i plexija. Recimo na jednoj stranici kucista iseci lim u obliku PCAXE slova znaci isto kao Logo koji se koristi za stranicu.
Isti oblik iseci i pleksistaklo preporucio bih neko tamnije staklo da ide na crno ili braon zatim plexi zalepiti na lim a sa unutrasnje strane duz ivica prikaciti vise malih plavih ili crvenih led lampica koje bi mogao putem prekidaca da gasis.
 
Poslednja izmena:

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
narucio sam sledeci thermo-controller :



On ima dve funkcije :

- prikazivanje aktuelne temperature na evaporatoru
- startovanje kompresora drugog stage'a nakon sto prvi stage postigne potrebnu temperaturu od min. -40°C
 
Poslednja izmena:

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
Pozabavicu se za vikend nekim dizajnom, bice to slobodorucni crtezi, pa cemo videti. Za to mi dimenzije nisu potrebne :)
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Pozabavicu se za vikend nekim dizajnom, bice to slobodorucni crtezi, pa cemo videti. Za to mi dimenzije nisu potrebne :)
Pocni slobodno sa sledecim dimenzijama :

50cm sirina
40cm visina
80cm duzina
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
narucio sam sledeci thermo-controller :



On ima dve funkcije :

- prikazivanje aktuelne temperature na evaporatoru
- startovanje kompresora drugog stage'a nakon sto prvi stage postigne potrebnu temperaturu od min. -40°C
Cool!
Pa faktichki sa ovakvom kontrolom ovu kaskadu mozemo da koristimo i za 24/7 :)

:wave:
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Cool!
Pa faktichki sa ovakvom kontrolom ovu kaskadu mozemo da koristimo i za 24/7 :)

:wave:
Ako mislis na -100°C da vozis za svaki dan onda , da :)
svrha regulatora u ovom slucaju je da optimalno odredi vreme kad treba da se startuje ili gasi drugi stage :)
Nemoj da mesate sa Chillerom .....

Ovaj thermo controller ima prvenstveno sigurnosnu fuknciju -> Da pali drugi stage kad je prvi dovoljno ohladjen i da u slucaju pregrevanja prvog automatski gasi drugi stage da se nebi stvorio previsok pritisak u drugom stage'u

Da se dobro razumemo Dusane , R1150 je eksplozivan gas (freon) , kolicina je mala u tipicnoj kaskadi ali je ipak veoma opasan ukoliko se neko igra upaljacem ili vatrom oko kaskade ! Zato ce postojati dva sigurnosna elementa kojima je zadatak da sprece da se u drugom stage'u poveca pritisak recimo iznad 20 Bari. Jedno je ovaj thermocontroller a drugo je sigurnosni prekidac pritiska koji prekida struju kompresoru ukoliko u cevima pritisak predje podeseni nivo !
 
Poslednja izmena:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Ako mislis na -100°C da vozis za svaki dan onda , da :)
svrha regulatora u ovom slucaju je da optimalno odredi vreme kad treba da se startuje ili gasi drugi stage :)
Nemoj da mesate sa Chillerom .....

Ovaj thermo controller ima prvenstveno sigurnosnu fuknciju -> Da pali drugi stage kad je prvi dovoljno ohladjen i da u slucaju pregrevanja prvog automatski gasi drugi stage da se nebi stvorio previsok pritisak u drugom stage'u

Da se dobro razumemo Dusane , R1150 je eksplozivan gas (freon) , kolicina je mala u tipicnoj kaskadi ali je ipak veoma opasan ukoliko se neko igra upaljacem ili vatrom oko kaskade ! Zato ce postojati dva sigurnosna elementa kojima je zadatak da sprece da se u drugom stage'u poveca pritisak recimo iznad 20 Bari. Jedno je ovaj thermocontroller a drugo je sigurnosni prekidac pritiska koji prekida struju kompresoru ukoliko u cevima pritisak predje podeseni nivo !
Ja sam loše protumačio tvoj prethodi post...Pa otud i moja blentava konstatacija :D
Inače ja sam nepušač, a overkolkerima pušačima ću oduzimati cigare i vršiti detaljan pretres na samom ulazu u PCAXE redakciju :)
Baš sad gledam kutiju i ne bi bilo loše da se naprave ručke kao što sam nacrtao, zbog lakšeg transporta ;) a točkiće sa kočnicama sam već nabavio!

@BigJoe

Kada se baciš na crteže obrati pažnju i na ove dve stavke, tj ručke i točkiće ;)
:wave:
 

Prilozi

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Vrh