• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Ne mogu instalirati win 10 na hard

Krle91

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
04.11.2022.
Poruka
7
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Hdd je u pitanju 1tb na koji zelim instalirati win 10.
(Odmah da odgovorim na moguca pitanja. Da kupicu ssd u Aprilu kada legne plata, ali eto ispade mi ovaj problem pa bi da probam da ga resim a ne znam kako. Jer ko da bude dve nedelje bez kompa, a i eto zanimam me da li se moze resiti)
E sad da se vratimo na temu.
Pokrenem i uradim ceo postupak instalacije win 10, znaci on odradi sve do kraja. Ali kada dodjem do koraka kada se komp restartuje jer je zavrsio instalaciju win 10, i u biosu vratim da mi je hhd primarni, racunar se ponasao kao da hdd ne postoji, i kao da proces instalacije win nije ni odradjen. Izbacuje onaj crni ekran sa porukom da fali hdd. Ukoliko ja ostavim usb u portu on opet pokrece instalaciju i ako sam stavio da je hdd primarni. I tako u krug.
Gledao sam razne tutorijale gde se javlja isti problem i nista ne pomaze. Apsolutno nista i ako na tutorijalim sve uspeva ali kod mene ne.
Ranije taj hdd sam koristio za win oko 2 god (inace je iz 2018). Pa sam u medjuvremenu kupio ssd, a onda je hdd bio koriscen kao drugu disk samo za memoriju, mada sam retko ista stavljao na njega.
Sada mi je ssd crkao a hdd odbija da saradjuje i ako radi.

Uh nadam se da sam objasnio lepo, tesko je to lepo srociti.
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.836
Rezultat reagovanja
3.280
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d, ek nucleus cr240 dark
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 4070super founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2, presonus eris 3.5, akg k712 pro balanced
Case:
corsair 4000d white airflow, phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini, kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable
zasto menjas u biosu?

kako je podeseno u biosu sve u vezi storage? UEFI, Legacy, AHCI..... kako pravis instalacioni usb? MBR ili GPT? kako je disk particionisan gde instaliras windows (MBR ili GPT,)?

za instalacioni usb disk je nebitno oko boot, posle prvog restarta ga mozes izbaciti iz kompa, on nije vise potreban
ako nece da bootuje tako, onda nije upisao boot record na disk iz nekog razloga
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.813
Rezultat reagovanja
9.173
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Kingston SKC2500 256GB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Odmah da odgovorim na moguca pitanja. Da kupicu ssd u Aprilu kada legne plata
Kad će plata, april je već sutra? :P

Dok ja pročltam tvoj post @illidan je postavio neka važna pitanja na koja treba da odgovoriš.

Pridružujem se njegovoj sumnji da možda postoji neki problem sa boot sector tog hard diska koji bios ne doživljava kao butabilni (na indijanskom: disk-sa-kog-se-pokreće-sistem).

Takve probleme rešavam sa acronisk disc director, a postoji i komanda kroz dos koja bi mogla da pomogne - diskpart clean. Kod oba ova rešenja je važno da nema važnih podataka na tom disku, da može potpuno da se obriše.

I jedno i drugo bi trebalo pažljivo koristiti, jer može dovesti do neželjenog gubitka podataka!
 

Krle91

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
04.11.2022.
Poruka
7
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
zasto menjas u biosu?

kako je podeseno u biosu sve u vezi storage? UEFI, Legacy, AHCI..... kako pravis instalacioni usb? MBR ili GPT? kako je disk particionisan gde instaliras windows (MBR ili GPT,)?

za instalacioni usb disk je nebitno oko boot, posle prvog restarta ga mozes izbaciti iz kompa, on nije vise potreban
ako nece da bootuje tako, onda nije upisao boot record na disk iz nekog razloga
Ok znao sam da sam lose objasnio, evo detalja
Ovo su def podesavanja u biosu
20230331_192826.jpg
20230331_192858.jpg


Disk je na MBR, a za usb nisam siguran. Danas sam ubacio win kao i svaki put nista nisam cackao podesavanja na usb-u.

Sva ova podesavanja u biosu i na hardu sam ja probao, sve kombinacije i uvek isti slucaj..

A za usb da naravno izbacim ga posle prvog res nakon instalacije win.

Cak sam i menjao diak iz GPT u MBR i formatirao ga na sve nacine.

A desava se da mi i ova poruka nekada iskace, ne dozvoljava mi uopste da pokrenem instalaciju. A ne kapiram sta je disk controller u biosu.
20230331_194900.jpg
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.836
Rezultat reagovanja
3.280
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d, ek nucleus cr240 dark
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 4070super founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2, presonus eris 3.5, akg k712 pro balanced
Case:
corsair 4000d white airflow, phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini, kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable
ok, stavi UEFI umesto legacy
stavi hdd na sata 0 port na maticnoj
onda pokreni instalaciju

koliko sam ja shvatio iz prvog posta, tebi usb instalira windows (kopira sve install fajlove) i posle restarta nece dalje da ide instalacija

kako je napravljena ta windows instalacija? MBR ili GPT? ako je disk MBR onda i u rufusu moras da napravis mbr bootable, ako je GPT disk onda i flash mora GPT



edit: ja bih sebi iskljucio CSM i enable Secure boot, cisto da budem sigurniji, a i tako instaliras svez sistem pa mozes da odradis to u biosu
 

radoznali

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2023.
Poruka
30
Rezultat reagovanja
11
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
HP Ryzen 5 3500, 8GB RAM, NMVE 500GB
CPU & cooler:
I5-4670
Motherboard:
MSI
RAM:
2*8GB
VGA & cooler:
Zotec Mini 1050Ti
Display:
DELL 27inca
HDD:
120GB ssd Samsung + 2TB hdd
Case:
LC Power
PSU:
500W
Internet:
SBB
OS & Browser:
Win 10
A posto si svasta menjao u BIOSu, vrati prvo na default vrednosti pa podesi kako su ti ovde objasnili.
 
Vrh