Iraklije
PCAXE Member
- Učlanjen(a)
- 31.10.2010.
- Poruka
- 368
- Rezultat reagovanja
- 1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD ATHLON II X4 620+L3 UNLOCKED
Motherboard:
MSI 870A-G46
RAM:
2X2GB GEIL
VGA & cooler:
ati 6850
Display:
asusmm17d splendid
HDD:
250+160GB
Case:
sharkoon vaya
PSU:
LC POWER 650W
Mice & keyboard:
logitech
Internet:
SBB
OS & Browser:
win7 64bit
Ovih zadnjih mesec dana mnogo se prica o posrnucu eura.Nasi gradjani sve vise menjaju eure za svajcarce.Banke kod nas kazu da je sve pod kontrolom dok u mome kraju citav komsiluk konvertuje svoje eure u druge valute,rekoh da vidim sta vi radite pa da se i ja orijentisem u ovom problemu,dal da drzim pare u slamarici ili sta vec?
vesti u novinama:
vesti u novinama:
Britanska vlada upozorila je svoje zvaničnike u zemljama eurozone da se pripreme na propast eura, što bi moglo izazvati masovne nerede i proteste.
Zvaničnik britanskog ministarstva finansija otkrio je da vlada buduću politiku planira na temelju činjenice da je krah eura samo pitanje vremena.
"U našem je interesu da se valuta održi što duže kako bi i mi imali više vremena za pripremu", rekao je ovaj anonimni zvaničnik za britanski dnevni list Daily Telegraph.
Slom valute bi vjerovatno uzrokovao masovna otpuštanja zbog čega bi se povećala nezaposlenost i stvorila idealna atmosfera za nastanak revolucije.
Diplomati bi Britancima u zemljama eurozone trebali pomoći u smislu mogućnosti pristupa bankovnim računima te izvlačenju depozita iz stranih banaka.
Neredi u Grčkoj su britanskoj vladi poslužili kao pokazatelj da ne treba isključiti slične scenarije u drugim zemljama. Posebnu pažnju daju slučaju Italije s obzirom da su njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy izjavili da bi "krah Italije bio i krah eura", piše Telegraph.
Ranije je francuski ekonomist i bivši predsjednik Evropske banke za obnovu i razvoj Jacques Attali izjavio da bi euro mogao propasti već do Božića.
Prema njegovom mišljenju to se može spriječiti ukoliko Evropska centralna banka (ECB) dobije potrebne dozvole za kupovinu državnih obveznica članica eurozone zahvaćenih krizom. Te zemlje bi se morale odreći dijela finansijskog suvereniteta uvođenjem nadnacionalne kontrole proračuna.
Novi Schengen
Istovremeno, njemački list Welt am Sonntag izvještava da Merkel i Sarkozy planiraju mnogo drastičnije mjere – uključujući i novi pakt stabilnosti – da bi se izborili sa dužničkom krizom eurozone.
Ovaj list je objavio da su Njemačka i Francuska spremne zajedno se drugim zemljama provesti strogu budžetsku disciplinu, te da bi ovaj plan lideri Njemačke i Francuske mogli saopćiti slijedeće sedmice.
Za izmjenu postojećih dogovora Evropske potrebno je mnogo vremena, dok bi se novi pakt stabilnosti mogao sprovesti na početku 2012. godine.
Kako navodi njemački list, ovaj pakt bi mogao biti sličan Schengenskom sporazumu koji omogućuje slobodan prijelaz preko granice za građane čije su države potpisnice sporazuma.
U ovom slučaju, između zemalja potpisnica pakta stabilnosti postojao bi dogovor o strogim pravilima deficita i upravljanju nacionalnim budžetima.