• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Kepler misija potvrdila planetu u "nastanjivoj zoni"

hsv.stoned

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.04.2011.
Poruka
1.478
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD RYZEN 7 2700/LC-CC-120
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk Max
RAM:
Kingston HyperX Fury 2x16GB DDR4 3200MHz (CL16)
VGA & cooler:
Sapphire RX 580 Pulse 8GB
Display:
AOC i2481FXH
HDD:
Kingston A2000 M.2 NVMe 500GB, Toshiba P300 3TB, WD Black 750GB, 2 x WD Blue 10EALX 1TB
Sound:
FiiO K5 Pro + Fostex TR-90/Sennheiser HD650/AKG K240 Sextett/PreSonus HD7/ATH-CKX9/SFR DT6 | 2.1 50W
Case:
Cooler Master Mystique 632s Black & Silver
PSU:
Cooler Master G550M
Optical drives:
Samsung SH-222AB DVD/RW
Mice & keyboard:
Asus ROG Chakram wireless + Asus ROG Strix Scope RX, Logitech MK320 wireless
Internet:
SBB 150/10 Mbps
OS & Browser:
Windows 10 Pro || Mozilla Waterfox
Other:
Sony Xperia™ XZ2
A i to zavisi dela sveta :D
 

Никола

Shop manager
Učlanjen(a)
05.09.2011.
Poruka
848
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ako već pričate o gravitaciji, zašto bi gravitacija morala biti srazmerno veća veličini planete, zar ne utiče na gravitaciju i od čega je veći deo te planete? Mislim ako većina planete ispod površine nije "čvrsta" nego nekako drugačija možda je i gravitacija slabija? Nisam siguran, pitam.
Još se ne zna masa dotične planete, videćemo uskoro nadam se. Ako je od gasa džaba sva ova priča. :)

Našao sam kalkulator težine na različitim nebeskim telima. Koga zanima neka ukuca svoju kilažu pa da vidi da bi na Marsu mogao da zakucava kao Džordan. :D
LINK
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Domicilni oblici života su prilagođeni planeti na kojoj žive. Kao što Ace reče i na toj planeti bi mogle biti ogromne živuljke isto kao što su bile i kod nas te tako ako naletimo na biće istih proporcija kao čovjek, znajte da je u određenim pogledima i superiorniji i inferiorniji od čovjeka na Zemlji ali da je čovjek i inferiorniji i superiorniji u nekim osnovama na njegovoj planeti - samo zamislite Supermena i to bi trebalo da riješi sve dileme :)

Jačina gravitacije ne zavisi od veličine planete već od njene mase što najbolje ilustruju crne rupe koje nastaju kroz supernovu...

Trenutno jedini način da se izvrši nastanjivanje drugih planeta je kroz kolonijalne brodove (neko rekao Civilizacija?) :)

Kao što neko reče, jedini problem je novac kog ima dovoljno ali je nažalost u rukama pogrešnih ljudi!
 

Никола

Shop manager
Učlanjen(a)
05.09.2011.
Poruka
848
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Trenutno jedini način da se izvrši nastanjivanje drugih planeta je kroz kolonijalne brodove (neko rekao Civilizacija?) :)

Kao što neko reče, jedini problem je novac kog ima dovoljno ali je nažalost u rukama pogrešnih ljudi!
Kako promeniti atmosferu na Marsu sa tim novcem? Održavanje mini kolonija pod kupolom, sa veštačkom atmosferom je preskupo (osim ako je u naučne svrhe). Bolje taj novac potrošiti na decu koja umiru od gladi na Zemlji.
 

Chabex

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.04.2009.
Poruka
653
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 980 4GHz NB2600 - Thermalright HR2 Macho
Motherboard:
ASUS M5A97 Pro
RAM:
GSkill Ripjaws GBRL 2x4GB 1600 CL9@CL8
VGA & cooler:
Sapphire 380X Nitro
Display:
Samsung S2350/Panasonic plazma 42S30
HDD:
Samsung F3 1TB, WD Green 1TB, Seagate 250GB
Sound:
Audigy 2 / Musical Fidelity A1 / B&W DM602
Case:
CM 590
PSU:
OCZ ModXstream 600W
Optical drives:
Pioneer 215DBK
Mice & keyboard:
A4tech X-7 ,a tastatura najjeftinija za lupanje kad se iznerviram ;o))
Internet:
ADSL
OS & Browser:
win7 64
Other:
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Baš tako, koji je smisao ići tamo negde a ovde haos živi na planeti?! Ljudi se ponašaju totalno neodgovono jedni prema drugima i prema Zemlji i sad je jako bitno da se fantazira o nekim ultra-dalekim putovanjima, ali dobro, jeste interesantno maštati o tome.
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
 

Tixon

PCAXE Member
Učlanjen(a)
30.04.2009.
Poruka
313
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo Thinkpad T430
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 & Antec C400
Motherboard:
Asus PRIME B350M-A
RAM:
8GB DDR4 2400MHz Apacer
VGA & cooler:
Gigabyte GeForce RTX 2060 6GB DDR6 GV-N2060OC-6GD
Display:
Sony 43" 4k + DELL SE2416H IPS
HDD:
250 GB Samsung S850 EVO + WD Caviar Blue 500GB + WD Caviar Blue 1TB
Case:
Cooler Master Silencio 452
PSU:
530W Thermaltake Smart SE
Internet:
ADSL
OS & Browser:
Windows 10 & FF
 

Trogdor

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
286
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 955 BE
Motherboard:
ASUS M3A78
RAM:
4GB DDR800
VGA & cooler:
GA 4850 Zalman edition
Display:
ASUS 222U
HDD:
640GB
Sound:
Integrated,NEO SWM22 Black
Case:
Aurora :)
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Pioneer 112D
Mice & keyboard:
Logitech
Internet:
CABLE 6Mb/s
OS & Browser:
Win 7 64 Ultimate
Other:
Leadtek 2000 XP Expert
ma ne mogu da odu do marsa a kamoli negde dalje (sa ljudskom posadom, naravno)..
da postoji tamo negde zivot u nekom inteligentnom obliku, verovatno bi do sad znali za njega...
A sta ako postoji inteligentan zivot svugde oko nas, ali niko ne moze da ostvari putovanje brzinom svetlosti jer je nemoguce, a distance su cak i u tom slucaju astronomske :D :wave:
 

smarac

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.08.2010.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Xeon L3360 & H50
Motherboard:
GA EP45-UD3P
RAM:
4x2GB Kingston
VGA & cooler:
XFX 4830
Display:
Benq 2420 HDA
HDD:
WD 640GB black
Sound:
Xonar D2
Case:
Chieftec LBX
PSU:
Chieftec 750W
Optical drives:
Pioneer
Mice & keyboard:
G5 + Ergo 4000
Internet:
cable
OS & Browser:
WIN 7 64bit
Kako promeniti atmosferu na Marsu sa tim novcem? Održavanje mini kolonija pod kupolom, sa veštačkom atmosferom je preskupo (osim ako je u naučne svrhe). Bolje taj novac potrošiti na decu koja umiru od gladi na Zemlji.
algama .... prosto, ta ideja postoji zadnjih 20 godina, i sto je najtuznije ... jeftina je poprilicno

A sta ako postoji inteligentan zivot svugde oko nas, ali niko ne moze da ostvari putovanje brzinom svetlosti jer je nemoguce, a distance su cak i u tom slucaju astronomske :D :wave:
i nekad se mislilo da je zemlja u stvari ploca ..... i da se sunce okrece oko zemlje ....itd itd.


ma ne mogu da odu do marsa a kamoli negde dalje (sa ljudskom posadom, naravno)..
da postoji tamo negde zivot u nekom inteligentnom obliku, verovatno bi do sad znali za njega...
trose pare gde ne treba, a ...... sto se tice zivota .... mislim da debelo masis ceo koncept ogromne velicine svemira, i koliko treba da nas usere da "uhvatimo" signal nekoga, a pri tom da on salje signal koj je prilagodjen nasim antenama :) takodje .... da li se racuna da smo bili inteligentni i pre pronalaska radia ? jer ...... realno pre toga niko ne bi mogao da cuje za nas. a trenutno pokrivamo 76 svetlosnih godina sa prvim emitovanim signalom (zvuk i slika) tako da ..... to povlaci cinjenicu da mi u stvari samo zadnjim 50ak godina u stvari posmatramo i cekamo neki "signal" .... i pritom ponavljam .... signal koj je u okviru nase tehnologije elektromagnetnih talasa.
Takodje .... ako postoji neka inteligentna civilizacija koja je eto kao i mi pre 70ak godina pocela da emituje .... radio talase, realno morala bi da bude u okviru 70ak svetlosnih godina da bi mi to primili, sansa za tako nesto je mala
 
Poslednja izmena:

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
voodoons je napisao(la):
ma ne mogu da odu do marsa a kamoli negde dalje (sa ljudskom posadom, naravno)..
da postoji tamo negde zivot u nekom inteligentnom obliku, verovatno bi do sad znali za njega...
A sta ako postoji inteligentan zivot svugde oko nas, ali niko ne moze da ostvari putovanje brzinom svetlosti jer je nemoguce, a distance su cak i u tom slucaju astronomske :D :wave:
Ako je svemir zaista beskonacan, zivot sigurno postoji. Zasto? U beskonacnosti ne postoje unikati, odnosno verovatno nismo unikat. Verovatno nesto slicno nama postoji, ali ko zna gde je to.... Najopipljiviji primer da nema unukata su brojevi. 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 i onda ide 10 koji je sastavljen od 1 i 0, pa tako redom. Naravno, sve ovo je pod uslovom da u svemiru ipak postoji patern, ma koliko on zastrasujuce velik bio. Iz te perspektive

Mozda je neki drugi inteligenti zivot sve vreme tu, mozda je toliko blizu da je to zastrasujuce, mozda ne zeli kontak sa nama, a mozda je njegova cifra toliko slozena da mi mozemo da je shvatimo kada bi nam oni/to (sta god to bilo) objasnili, ali ne mozemo da je vidimo trenutno ;)
Sve je to "mozda" i sve je to "a sta ako". Ja se ne bih usudio da u bilo kom momentu postavljam teze ;) Mogu samo da nagadjam. I ja i svi ostali na ovoj planeti. Pa cak i da sve resorse istrosimo samo na demistifikaciju toga da li postoji zivota van Zemlje, morali bi prvo da istrazimo sve okeane na Zemlji.
U prevodu, mnogo se busamo, a prava istina je da smo svi principijalno mali, jadni, bedni, sebični i patetični :D To je jedino što tvrdim, a iz dana u dan se iščuđavam tome.
Naravno, čast svima onima koji to nisu!

:wave:
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
smarac je napisao(la):
tako da ..... mi smo jos u kamenom dobu :)
Elaboriraj ;) Šta ti je referenca za ovu izjavu?

:wave:
 

smarac

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.08.2010.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Xeon L3360 & H50
Motherboard:
GA EP45-UD3P
RAM:
4x2GB Kingston
VGA & cooler:
XFX 4830
Display:
Benq 2420 HDA
HDD:
WD 640GB black
Sound:
Xonar D2
Case:
Chieftec LBX
PSU:
Chieftec 750W
Optical drives:
Pioneer
Mice & keyboard:
G5 + Ergo 4000
Internet:
cable
OS & Browser:
WIN 7 64bit
Elaboriraj ;) Šta ti je referenca za ovu izjavu?

:wave:
pa .... vidi .... koljemo se za retos resurse (aka nafta) .... umiru milioni ljudi po svetu od gladi .... tripujemo kako smo za***ani jer je neki retos napravio bombu koja moze da obrise 30kvadratnih kilometara, vlade biju ljude po ulicama itd itd.

kad bi se bar 50% resursa koji se ulazu u vojsku usmerio u istrazivanje svemira i nove tehnologije ..... vec bi isli na mars (kao u total recall :) ) na odmor rekreaciju.

Ono sto me pomalo iritira je sto su se svi uhvatili ko pijani plota te brzine svetlosti ..... i brate ..... ne moze brze ..... nikako .... eee dokazano je .,.... vazi.

Vecina ljudi ne moze ili nece da shvati cinjenicu da su teorije tu da bi se rusile, a ta teorija relativiteta na koju se svi pozivaju u vezi ogranicenja brzine, je nedovrsena .... nepotpuna ... i verovatno netacna. i ona formula e=mc2 nije tacna ;) pa je svi koriste.

Mozda je neki drugi inteligenti zivot sve vreme tu, mozda je toliko blizu da je to zastrasujuce, mozda ne zeli kontak sa nama
Realno ovo je ono sa cime se u potpunosti slazem, pa ... samo treba zamisliti scenario gde neka napredna civilizacija dolazi da nas "pozdravi"...... cinjenica da su dosli bi govorila o tome da su jedno 1000000 puta napredniji.
E sad .... ako bi bili extremno srecni, ovi bi dosli da nas pozdrave i mozda daju neku tehnologiju, ali veca je verovatnoca da bi dosli da nas pociste, jer jelte .... gori smo od pacova i bubasvaba, ma u stvari pacovi i bubasvabe ne unistavaju bas sve.
Eh da .... pri prvom kontaktu ... velika je verovatnoca da bi neko pucao ...... slao rakete i slicno, ako ne vojska (mada oni su najveci bezmozgasi) onda civili sa previse lakog naoruzanja.

Moje misljenje je .... da inteligentni zivot postoji izvan zemlje i to u neverovatnom broju, ali niko nije retarridan da dolazi i sa nama kombinuje bilo sta, jer smo tolatni ******irani mongoloidi (pricam celokupno) jos bi ih opljackali i pobili.


Ima ona extra epizoda futurame (ili sta vec bi mozda i southpark) kad dodju vanzemaljci da posete zemlju .... i ovi im otmu neki kesh, i kao .... ajde vratite pare i sve je ok ..... svi cute ... kao koje pare .... i na kraju vanzemaljci kazu .... epa jbg pali ste test .... docicemo ponovo za 2000000 godina.... cao
 
Poslednja izmena:

Никола

Shop manager
Učlanjen(a)
05.09.2011.
Poruka
848
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Moje misljenje je .... da inteligentni zivot postoji izvan zemlje i to u neverovatnom broju, ali niko nije retarridan da dolazi i sa nama kombinuje bilo sta, jer smo tolatni ******irani mongoloidi (pricam celokupno) jos bi ih opljackali i pobili.
Ako razgovaramo u totalno fizičkom domenu (znači bez religije), ja mislim da ne postoji inteligentan život van Zemlje jer je premala verovatnoća. Ako je postojao verovatno se već ugasio.

Ima ona extra epizoda futurame (ili sta vec bi mozda i southpark) kad dodju vanzemaljci da posete zemlju .... i ovi im otmu neki kesh, i kao .... ajde vratite pare i sve je ok ..... svi cute ... kao koje pare .... i na kraju vanzemaljci kazu .... epa jbg pali ste test .... docicemo ponovo za 2000000 godina.... cao
:D South park. Sećam se te epizode, ono sa svemirskim dolarima ili tako nešto.
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Ako razgovaramo u totalno fizičkom domenu (znači bez religije), ja mislim da ne postoji inteligentan život van Zemlje jer je premala verovatnoća. Ako je postojao verovatno se već ugasio.
Odakle ti ta informacija da je premala verovatnoća??? Ljudi nisu istražili ni ovu planetu kako treba, tek nedavno su oktiveni sitni organizmi koji mogu živeti u "ekstremnim uslovima" (ekstremofili). A opet, šta je definicija "inteligentnog života"? Zašto misliš da smo mi toliko "specijalni"? Ako uzmeš u obzir da ima odprilike 100 milijardi galaskija u vidljivom delu univerzuma i da veće galaksije imaju odprilike 100,000,000,000,000 zvezda... dođeš na neku grubu procenu da ima 10^24 zvezda u univezumu. Kako pored tolikih cifri iko može da kaže da smo mi sami i da smo mi posebni?
 

Никола

Shop manager
Učlanjen(a)
05.09.2011.
Poruka
848
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Odakle ti ta informacija da je premala verovatnoća??? Ljudi nisu istražili ni ovu planetu kako treba, tek nedavno su oktiveni sitni organizmi koji mogu živeti u "ekstremnim uslovima" (ekstremofili). A opet, šta je definicija "inteligentnog života"? Zašto misliš da smo mi toliko "specijalni"? Ako uzmeš u obzir da ima odprilike 100 milijardi galaskija u vidljivom delu univerzuma i da veće galaksije imaju odprilike 100,000,000,000,000 zvezda... dođeš na neku grubu procenu da ima 10^24 zvezda u univezumu. Kako pored tolikih cifri iko može da kaže da smo mi sami i da smo mi posebni?
http://en.wikipedia.org/wiki/Rare_Earth_hypothesis
Da ne prepričavam. :)
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Znam ja sve to, to smo "učili" :) Drejkova jednačina... bla bla koja je, ako se dobro sećam, dosta matora. Znam i razno razne priče za naš "lokalni mehur" itd itd.... Ali taj wiki link se ne slaže sa onim što si ti malo pre napisao, dakle zbunjen sam. Ti kažeš da ne postiji inteligentni život - sami smo. Link kaže da verovatno postoji ali je veoma retko (veoma retko je opet relavitni izraz).
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Ako razgovaramo u totalno fizičkom domenu (znači bez religije), ja mislim da ne postoji inteligentan život van Zemlje jer je premala verovatnoća. Ako je postojao verovatno se već ugasio.
Pa kad se pominje nauka, život van zemlje i sl. jedino kako može da se priča je bez religije. Nekako nauka i religija ne mogu da idu zajedno.

Mislim da ima previše planeta u univerzumu da bi Zemlja bila jedino mesto gde je život moguć.
Čak i na Zemlji imamo život na rasponu od -90 do 300 stepeni. Imamo organizme koji žive u totalnom mraku, organizme koji se hrane sumporom, metalima...
Zašto nije moguće da npr. na Titanu ili Evropi ima inteligentnog života? To je u našem solarnom sistemu. Ako zaključujemo po ovim činjenicama prosto je neverovatno da nigde više ne postoji inteligentan oblik života, bez obzira da li je život došao na Zemlju ili je nastao na njoj.
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja jedino ne mogu da prihvatim kao realnost da su vanzemaljci na bilo koji način slični životu na Zemlji - pogotovu ne kao "hominidi" (zeleni vanzemaljac, sa velikom glavom, dva oka, dve ruke i dve noge :) )
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Pa kad se pominje nauka, život van zemlje i sl. jedino kako može da se priča je bez religije. Nekako nauka i religija ne mogu da idu zajedno.

Mislim da ima previše planeta u univerzumu da bi Zemlja bila jedino mesto gde je život moguć.
Čak i na Zemlji imamo život na rasponu od -90 do 300 stepeni. Imamo organizme koji žive u totalnom mraku, organizme koji se hrane sumporom, metalima...
Zašto nije moguće da npr. na Titanu ili Evropi ima inteligentnog života? To je u našem solarnom sistemu. Ako zaključujemo po ovim činjenicama prosto je neverovatno da nigde više ne postoji inteligentan oblik života, bez obzira da li je život došao na Zemlju ili je nastao na njoj.
Smatra se da ti extremofili koji se hrane teskim metalima i sumporom i zive u kljucaloj vodi, da je njihov DNK drugacijeg porekla od naseg. Prema tome imamo vanzemaljce i na Zemlji. ;)
E sad, pitanje je ko je tu kad dosao.... verovatno smo mi njima vanzemaljci, jer su oni tu jos iz vremena kada Zemlja nije imala atmosferu od kiseonika i azota. :)

E sad sledi zakljucak... taj zivot nije nikako inteligentan, ali nisu ni kojekakve alge i planktoni od kojih smo i mi nastali evolucijom.
Zato je moguće negde na nekoj planeti da postoji i razvijeniji oblik ekstremofilnog života, gde su uslovi za život poput našeg praktično nemogući. Mislim da tu ima bezbroj mogućnosti. Činjenica je da tamo gde život pusti korenje, teško nestaje odatle.

Na kraju krajeva, pitanje je šta mi tražimo. Kakav život. Nešto nalik nama ili bilo kakav. Bilo kakav život je vrlo verovatno moguće naći bilo gde, ali problem je što mi još uvek nismo isplovili iz našeg kosmičkog plićaka ni najmanji pedalj. Prostranstvo koje treba pretražiti je ogromno.
 
Poslednja izmena:

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Postoji naravno i teroija da je život na Zemlju stigao sa nekom kometom.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Postoji naravno i teroija da je život na Zemlju stigao sa nekom kometom.
Pan*****ija... :d :troll:


Ako je svemir zaista beskonacan, zivot sigurno postoji. Zasto? U beskonacnosti ne postoje unikati, odnosno verovatno nismo unikat. Verovatno nesto slicno nama postoji, ali ko zna gde je to.... Najopipljiviji primer da nema unukata su brojevi. 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 i onda ide 10 koji je sastavljen od 1 i 0, pa tako redom. Naravno, sve ovo je pod uslovom da u svemiru ipak postoji patern, ma koliko on zastrasujuce velik bio. Iz te perspektive
Postoji nešto što se zove periodičnost. BTW. Svemir nije beskonačan. Konačan je, samo što je pitanje kakvog je oblika prostor. Kada si došao do kraja, zapravo si na početku. ;)
A što se tiče unikata koji si naveo, pa i 10 je unikatan broj, samo je to stvar našeg zapisa. U kompjuterima se taj broj zapisuje kao 1010, a heksadekadno kao A.
Sekvencu koju si naveo predstavlja prvih 9 prirodnih brojeva i nulu. Prirodni broj zapravo i predstavlja kardinalnost, nešto što razlikuje jedinke. Prema tome u univerzumu su svi unikati, pa čak i procesori koje imamo u kompovima, iako su identični, zapravo su različiti, što znaš i sam. Još se nije desilo da je neko napravio dva ista.
Tako i inteligentni život, može biti potpuno različit, a može biti i sličan našem. Postavlja se pitanje verovatnoće.

Mozda je neki drugi inteligenti zivot sve vreme tu, mozda je toliko blizu da je to zastrasujuce, mozda ne zeli kontak sa nama, a mozda je njegova cifra toliko slozena da mi mozemo da je shvatimo kada bi nam oni/to (sta god to bilo) objasnili, ali ne mozemo da je vidimo trenutno ;)
A možda su evoluirali toliko da žive van "prostor-vremena", pa im nije nikakav problem da savladaju bilo koju distancu. Nama je to još uvek prilično neshvatljiv model, npr. da danas može da prethodi jučerašnjem danu i slično...

Sve je to "mozda" i sve je to "a sta ako". Ja se ne bih usudio da u bilo kom momentu postavljam teze ;) Mogu samo da nagadjam. I ja i svi ostali na ovoj planeti. Pa cak i da sve resorse istrosimo samo na demistifikaciju toga da li postoji zivota van Zemlje, morali bi prvo da istrazimo sve okeane na Zemlji.
U prevodu, mnogo se busamo, a prava istina je da smo svi principijalno mali, jadni, bedni, sebični i patetični :D To je jedino što tvrdim, a iz dana u dan se iščuđavam tome.
Naravno, čast svima onima koji to nisu!

:wave:
Naravno da smo takvi, a to je tako zato što materijalno i moć imaju prednost nad duhovnim. Na kraju krajeva i to duhovno se koristi u materijalne svrhe, da bi "najbolji" bili na vrhu lestvice. ;)

Da se resursi zaista troše u naučne svrhe, situacija bi bila drugačija, ali problem je što se masa tih naučnih otkrića prvo zloupotrebi opet pitanja moći, da bi im se na kraju našla kakva takva korisna svrha. Problem je što se nauka koristi uglavnom kao instrument održanja moći i instrument za zgrtanje para. Činjenica je da su se velika naučna otkrića događala uglavnom za vreme svetskih ratova. Izgleda da je to najbolji pokretač svega: rat.
 

Никола

Shop manager
Učlanjen(a)
05.09.2011.
Poruka
848
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Znam ja sve to, to smo "učili" :) Drejkova jednačina... bla bla koja je, ako se dobro sećam, dosta matora. Znam i razno razne priče za naš "lokalni mehur" itd itd.... Ali taj wiki link se ne slaže sa onim što si ti malo pre napisao, dakle zbunjen sam. Ti kažeš da ne postiji inteligentni život - sami smo. Link kaže da verovatno postoji ali je veoma retko (veoma retko je opet relavitni izraz).
Na tom linku su razlozi zašto ja mislim da je verovatnoća da u ovom trenutku (znači ne kažem nikada) negde postoji inteligentan život premala. Verovatno postoji gomila planeta sa primitivnim oblicima života, nekoliko planeta gde se možda doguralo do dinosaurusa, ali nešto tipa neandertalaca ili homo sapiensa teško da je uspelo da se razvije, a ako i jeste verovatno je bilo i prošlo u ovim milijardama godina. Tako da u ovom trenutku mislim da je premala verovatnoća za vanzemaljce.
To je moje mišljenje. Taj što je pisao taj članak na vikipediji ima svoje, ali specifičnosti koje su navedene dosta govore o verovatnoći.
 

Rapture

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.11.2009.
Poruka
485
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
A možda su evoluirali toliko da žive van "prostor-vremena", pa im nije nikakav problem da savladaju bilo koju distancu.
Ili cak da se periodicno ugnezde u necijem mozgu :D, mozda postoji toliko inteligentna vrsta, koja bi nas po dolasku na zemlju posmatrala kao mrave, i bez trunke grize savesti gacala po nama i nasim delima :d, ja sam siguran da u ostatku univerzuma postoji mnooogo planeta i sa zivotom i sa inteligentnim stvorenjima, ljudsku vrstu debelo koci egocentrizam :2in1: ...
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.062
Moja konfiguracija
A možda su evoluirali toliko da žive van "prostor-vremena", pa im nije nikakav problem da savladaju bilo koju distancu. Nama je to još uvek prilično neshvatljiv model, npr. da danas može da prethodi jučerašnjem danu i slično...


:D
 
Vrh