• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Kako se izlečiti od osvrtanja unazad, od nostalgije, od želje za posedovanjem krša?

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

R_U_S

Banned
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
117
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon64 X2 3800+@3GHz-Cooler Master Hyper 212 , Aerogate 1-----Turion64 1.6GHz
Motherboard:
Biostar A78XA-A2T-AMD-Ati RD770-----Acer Aspire 9300
RAM:
2x1Gb Kingston VR@1GHz-5-4-4-12 -----2xGB DDR2 SODIMM
VGA & cooler:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
Display:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
HDD:
2xWD 640Gb RAID 0-----2.5" Hitachi 120Gb
Sound:
Creative Audigy 2, Altec Lansing 5100 Realtek ALC 883
Case:
Chieftec Dragon DX-01WD
PSU:
LC Power 550Wt
Optical drives:
HP DVD630i, LiteOf DVD-----TSST Corp DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech: RX1500, RX250, ...
Internet:
ADSL
OS & Browser:
WinXP professional
Moram da podelim svoje probleme sa vama, možda se nađe neko sa pametnim predlogom.
Elem, stalno hvatam sebe u češljanju malih oglasa na mobilnom svetu, benču i ponekad halooglasima, u potrazi za nekim starim ali u svoje vreme vrhunskim modelom mobilnog telefona.
Pre sam se ložio da kupim Nokia 7110, al sam na sreću batalio to. Posle toga mi je želja bila Motorola MPX200, nađoh jednu na moblinom svetu, ali je oglas nestao u roku od 2 sata. Imam Nokiu E61 i Nokiu E50 (privatni i službeni), ali sve se kao ložim da tu E50 menjam za nešto drugo. Šta sam još gledao, a da, Nokia N93i, N70 i N80. To su sve aparati koji su mi se ranije sviđali. Ne koštaju zlata naravno (polovni), ali pitanje je koji će mi to??
E61 imam skoro 4 godine, riknulo joj je osvetljenje tastature (ne može da se popravi, provereno), i za divno čudo skroz zadovoljava moje potrebe. A E50 sam kupio za svoje pare (polovnu preko oglasa za 50€), zato što sam o beton olupao 2 službena Vip 527 (sagem 527 ako se ne varam).
Da li ima neko sa sličnim tripovima?
Inače ko je na benču možda se seća mog threada o nostalgiji. Eto nabavio sam Amstrada 6128 sa sve zelenim monitorom, 3dfx voodoo 2 Appache sa 12Mb RAM, Commodore 64, i sve bi kao da se malo igram sa time, ali nemam kada, devojka bi me inače u top stavila. Da ne pominjem da bi umesto novog auta kupio neku staru nadrndanu mašinu (kada bi imao keša), na prime VW bubu sa 2.7 boxer motorom iz 911-ice, ili VW golf 2 nagazim GTi sa 1.8 turbo mašinom, i to bi vozio svaki dan, a ne za pokazivanje, ili recimo mečku W123 300D, ima tu još svašta šta mi pada na pamet. Ovi novi automobili mi idu na nerve, ne možeš da prdneš bez majstora, elektronike na tone, koja mi uz to i ne treba. Senzor za kišu, maglu, mrak, šesnaestozonska klima, sedišta sa masažom, GPS (koji inače k...cu ne vredi ni u jednom autu jer nema karte Srbije).....
 

c-p-r

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
23.04.2009.
Poruka
1.976
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Sto se tice kompa i telefona pre svega to mi je zaista neshvatljivo... ali nismo svi isti. :)

A za automobile, tu te potpuno razumem, to je zato sto je kod nas poremecen sistem vrednosti. Jbga, komunizam, socijalizam, devedesete, pa sankcije, odliv intelektualaca u velikom broju, mediji takvi kakvi su i eto. Ja isto recimo imam zelju da sredim nesto starije, dedin GS iz 78-e ili Carman Ghia-u kada bi nasao ili nesto slicno ali sa malo novijom mehanikom, kocnice, oslanjanje i slicno ali mnogo kesa i vremena treba za to tako da ispadne na kraju preterani mazohizam. Pogotovo ako se uzmu u obzir cene nekih novijih automobila i uporede njihove karakteristike, sto se tice prakticne strane.
 

JBL

Modding Guru
Učlanjen(a)
21.10.2009.
Poruka
1.264
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Mdpc 036
Tako je,nismo svi isti i glupo bi bilo da jesmo :) Po mom misljenju ne bi trebao da gledas na to kao neki problem ili nesto od cega se trebas lechiti,ko zna zasto je to dobro i sve se jednom na neki nacin isplati.Uvek je najbolje radiiti ono sto osecas i zelis a ne "kako bi trebalo" :)
 

Proday

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.826
Rezultat reagovanja
91
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Toshiba A500 1GH
CPU & cooler:
i5 430M
Motherboard:
Intel HM55
RAM:
2x4GB DDR3
VGA & cooler:
G-Force 330M
Display:
Samsung 32"
HDD:
SSD Crucial M4 512gb
Sound:
Integrated
Case:
Belo 16 inca
PSU:
Neko 220V
Optical drives:
Blue ray RW
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder i MS4000
Internet:
Telekom Adsl 10/1
OS & Browser:
Windows 8 Ent x64
Other:
HTC Desire S
Ma stari opusteno samo, neko baca pare na pecaljke, neko na rave, neko na drogu...smatraj to jos i kao dobrom investicijom sto radis ;)
 

Trogdor

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
286
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 955 BE
Motherboard:
ASUS M3A78
RAM:
4GB DDR800
VGA & cooler:
GA 4850 Zalman edition
Display:
ASUS 222U
HDD:
640GB
Sound:
Integrated,NEO SWM22 Black
Case:
Aurora :)
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Pioneer 112D
Mice & keyboard:
Logitech
Internet:
CABLE 6Mb/s
OS & Browser:
Win 7 64 Ultimate
Other:
Leadtek 2000 XP Expert
Ma sto se tice automobila POTPUNO si u pravu ,ovi novi su napravljeni da se stalno kvare,imaju 1000 senzora,cuda itd. sve ide preko kompjutera ,ne moze svako da ih popravlja nego samo neki veliki ovlasceni servisi,i sto je najgore SVE TO KOSTA ZA MEDALJU ! Milion puta sam cuo price da ljudi kupe nov auto i odma se nesto pokvari ! Sto se tice starih komponenti tu ne mogu da te razumem jer,bilo koji ispravan auto ce te odvesti od tacke A do tacke B ,tim starim telefonima ces moci da obavljas razgovore i da saljes poruke ,sto su im i primarne funkcije ,a sa tim krshware-om sa danasnjim aplikacijama,OS-ovima,igrama, mozes da se J...S :rotf::rotf::rotf: :D:D:D tako da,radi sta ti je volja :wave:
P.s. Imas na oglasima jednog naseg sajta,lik prodaje ATI 9200 PCI,za 110 evra pa ako te zanima ... :d:d:d ... sala naravno :banana:
 
Poslednja izmena:

R_U_S

Banned
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
117
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon64 X2 3800+@3GHz-Cooler Master Hyper 212 , Aerogate 1-----Turion64 1.6GHz
Motherboard:
Biostar A78XA-A2T-AMD-Ati RD770-----Acer Aspire 9300
RAM:
2x1Gb Kingston VR@1GHz-5-4-4-12 -----2xGB DDR2 SODIMM
VGA & cooler:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
Display:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
HDD:
2xWD 640Gb RAID 0-----2.5" Hitachi 120Gb
Sound:
Creative Audigy 2, Altec Lansing 5100 Realtek ALC 883
Case:
Chieftec Dragon DX-01WD
PSU:
LC Power 550Wt
Optical drives:
HP DVD630i, LiteOf DVD-----TSST Corp DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech: RX1500, RX250, ...
Internet:
ADSL
OS & Browser:
WinXP professional
Ma sto se tice automobila POTPUNO si u pravu ,ovi novi su napravljeni da se stalno kvare,imaju 1000 senzora,cuda itd. sve ide preko kompjutera ,ne moze svako da ih popravlja nego samo neki veliki ovlasceni servisi,i sto je najgore SVE TO KOSTA ZA MEDALJU ! Milion puta sam cuo price da ljudi kupe nov auto i odma se nesto pokvari ! Sto se tice starih komponenti tu ne mogu da te razumem jer,bilo koji ispravan auto ce te odvesti od tacke A do tacke B ,tim starim telefonima ces moci da obavljas razgovore i da saljes poruke ,sto su im i primarne funkcije ,a sa tim krshware-om sa danasnjim aplikacijama,OS-ovima,igrama, mozes da se J...S :rotf::rotf::rotf: :D:D:D tako da,radi sta ti je volja :wave:
P.s. Imas na oglasima jednog naseg sajta,lik prodaje ATI 9200 PCI,za 110 evra pa ako te zanima ... :d:d:d ... sala naravno :banana:
Ahaha, sećam se tog lika, mislim da je iz Pančeva :D, bilo je ranije pominjano. A krshware naravno za stare igre, zna se, win98 ili win2000, šta bi drugo :d
 

SuperStarr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
1.342
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD DA-C2 @ 3,66Ghz (1.4V) under Alpenföhn Broken
Motherboard:
DFI LANParty JR 790GX-M2RS @ 1,8Ghz
RAM:
4x 2Gb "Crne Dragane" @ 866Mhz CL5 1.95V
VGA & cooler:
PCS 6770 1Gb feat. Scythe Musashi + PAPST 12cm @ 5V
Display:
ASUS VW222U
HDD:
1x Maxtor, 3x WD, 1x Hitachi
Sound:
SB0460 feat. Creative Fatal1ty Gaming Headset
Case:
kinez čisto da zašrafim ploču da se ne krivi...
PSU:
ZM850-HP
Optical drives:
LiteOn always & forever :P
Mice & keyboard:
GA GM-M6800 & Microsoft Multimedia 1.0A
Internet:
Telekom ADSL 1Mbps
OS & Browser:
xDark W7 x64 SP1 /// Google Chrome
Other:
2x Doggy Dog ?
Vezano za prvi post:
Ja imam mnogo iskustava sa tim krševima i ako imam tek 25dina.
Ti preko oglasa možeš samo da kupiš (u 95% slučajeva) nešto neregularno, sa motorom pred "zakucavanje", trulo do krova...
Znači te stare automobile otpiši u startu!
Bolje gledaj nešto ne tako staro a havarisano ako već imaš gde i kada i znaš kako to da odradiš. Ako misliš da plaćaš majstore onda bolje odmah nađi drugi "hobi". :)
Telefoni: pa skoro da imam ista iskustva kao sa automobilima, kad god sam tražio nešto polovno (i jeftino) da kupim uvek sam ili bio u prilici ili kupio neku "kosku". Jedino da mi prodaje neko sa foruma (ovog ili onog) + da nije preprodavac = tako mogu da budem siguran u potpunu ispravnost. Inače, stariji a ispravni telefoni uvek mogu lepo da služe za razgovor i SMS tako da su i dalje veoma funkcionalni.
HW: Ako se neko seća otvorio sam ovde temu vezanu za V2. :)
Odigrao sam Diablo 2 po ko zna koji put ali ovog puta u 3dfx Glide-u prvi put. Zabava je trajala par dana i od tada evo je grafika u stolu (pitanje dal uopšte i znam gde je :) ) ne koristim je, samo mi zauzima prostor.
Evo sada imam zvučnu za koju su prestali da se pišu drajveri ko zna kada, naravno to je ime, nekada je puno koštala i bilo ju je teško naći... ali ja već nedelju dana kidam živce malo po malo jer u XP-u sa bilo kojim drajverima i podešavanjima u istim uvek ima neki problemčić.
Ajde HW ništa ne plaćam i još uvek imam malo slobodnog vremena ali definitivno je bolje da to vreme trošim učeći nešto korisnije (da se upoznajem sa mrežama npr.) nego trošeći ga ovako, na otpad... :(
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Vezano za prvi post:
Ja imam mnogo iskustava sa tim krševima i ako imam tek 25dina.
Ti preko oglasa možeš samo da kupiš (u 95% slučajeva) nešto neregularno, sa motorom pred "zakucavanje", trulo do krova...
Znači te stare automobile otpiši u startu!
Bolje gledaj nešto ne tako staro a havarisano ako već imaš gde i kada i znaš kako to da odradiš. Ako misliš da plaćaš majstore onda bolje odmah nađi drugi "hobi". :)
Isto tako treba otpisati i novije francuze, jer ce popravke da te izadju ko sv. petra kajgana. Tako se jedan moj poznanik-klijent, napravio pametan pre oko godinu dana i kupio je Citroen C5 2002. godiste, sa motorom 2.2 HDI. Sav odusevljen sa autom, kako ima hidrauliku i kojekakve budalastine, tek posle jedno 3 meseca nadjosmo se u gradu, a iz motora mu udara neki cudan zvuk. Pitam ja njega, jel' sta ti to tandrce iz motora ? Kaze on: "treba da ide kod majstora!" Rekoh, to ti tandrce jedno 500 evrica.... :rotf:
Sad skoro ga sretnem, vozi i dalje C5, koji je eto, malo platio "samo" 6500 evra, al' jbg, ne moze da ga se otarasi nikako, niko nece da kupi kantu ni za 4000. Kaze, do sada je dao 3000€ na kojekakve popravke, od sitnica do krupnijih stvari. Ja toliko para nisam ulozio u daleko stariji auto za daleko duzi period.
Drugo, ti "noviji" automobili su presli po 300K, pa je i njima takodje dusa izvadjena. Udarani automobili obavezno imaju problema sa limarijom, bez obzira sto su stari 6-7-8-10tak godina.
Generalno, biras auto koji nije krsh, bez obzira koliko je star. Moze da bude star 2 godine, a da bude unisten, a moze biti star i 20 godina, a da bude odlican. Nema pravila. Cinjenica je da se na oglasima i na pijaci prodaju iskljucivo kante.

A sto se tice "modernih" kanti, iskreno, ide mi na nerve sto trpaju previse elektronike tamo gde joj nije mesto. Ako to vec rade, to treba da odrade kako valja. A ne chinese quality, a evropska cena.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
HW: Ako se neko seća otvorio sam ovde temu vezanu za V2. :)
Odigrao sam Diablo 2 po ko zna koji put ali ovog puta u 3dfx Glide-u prvi put. Zabava je trajala par dana i od tada evo je grafika u stolu (pitanje dal uopšte i znam gde je :) ) ne koristim je, samo mi zauzima prostor.
Pravi 3dfx fan nikada ne drzi Voodoo u fijoci! :d Imam ortaka koji je nedavno sklopio "retro" makinu, sa K6-III i V5 5000 valjda. Bio je srecan kao kuche kad je sve proradilo. A u makini 1.5 GB SDRAM-a! :d

Evo sada imam zvučnu za koju su prestali da se pišu drajveri ko zna kada, naravno to je ime, nekada je puno koštala i bilo ju je teško naći... ali ja već nedelju dana kidam živce malo po malo jer u XP-u sa bilo kojim drajverima i podešavanjima u istim uvek ima neki problemčić.
Ajde HW ništa ne plaćam i još uvek imam malo slobodnog vremena ali definitivno je bolje da to vreme trošim učeći nešto korisnije (da se upoznajem sa mrežama npr.) nego trošeći ga ovako, na otpad... :(
Mreze, big deal! ;) Zavrsi neki od CISCO kurseva ako mislis da administriras nesto ozbiljinije i da podesis poneki firewall. ;) Ostalo se sve svodi na praktican rad, bar sto se tice mreza.

Ovi novi automobili mi idu na nerve, ne možeš da prdneš bez majstora, elektronike na tone, koja mi uz to i ne treba. Senzor za kišu, maglu, mrak, šesnaestozonska klima, sedišta sa masažom, GPS (koji inače k...cu ne vredi ni u jednom autu jer nema karte Srbije).....
Zato su i teski skoro 2 tone. 1 tona auto, a druga tona dzidzabidze od dodatne opreme. :d
 

R_U_S

Banned
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
117
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon64 X2 3800+@3GHz-Cooler Master Hyper 212 , Aerogate 1-----Turion64 1.6GHz
Motherboard:
Biostar A78XA-A2T-AMD-Ati RD770-----Acer Aspire 9300
RAM:
2x1Gb Kingston VR@1GHz-5-4-4-12 -----2xGB DDR2 SODIMM
VGA & cooler:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
Display:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
HDD:
2xWD 640Gb RAID 0-----2.5" Hitachi 120Gb
Sound:
Creative Audigy 2, Altec Lansing 5100 Realtek ALC 883
Case:
Chieftec Dragon DX-01WD
PSU:
LC Power 550Wt
Optical drives:
HP DVD630i, LiteOf DVD-----TSST Corp DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech: RX1500, RX250, ...
Internet:
ADSL
OS & Browser:
WinXP professional
Sto se tice kompa i telefona pre svega to mi je zaista neshvatljivo... ali nismo svi isti. :)

A za automobile, tu te potpuno razumem, to je zato sto je kod nas poremecen sistem vrednosti. Jbga, komunizam, socijalizam, devedesete, pa sankcije, odliv intelektualaca u velikom broju, mediji takvi kakvi su i eto. Ja isto recimo imam zelju da sredim nesto starije, dedin GS iz 78-e ili Carman Ghia-u kada bi nasao ili nesto slicno ali sa malo novijom mehanikom, kocnice, oslanjanje i slicno ali mnogo kesa i vremena treba za to tako da ispadne na kraju preterani mazohizam. Pogotovo ako se uzmu u obzir cene nekih novijih automobila i uporede njihove karakteristike, sto se tice prakticne strane.
Voleo bi da imam neki stari hardver koji nisam imao kada je bio aktuelan (Voodoo 2 na primer), ili Nokia 7110 od telefona. Naravno da neću koristiti komp sa P2 procom i 2 x Voodoo 2 u sli za rad, ali bi voleo ponekada da kresnem takvu mašinu i opalim neku staru dobru igru. A Nokia 7110 je i danas upotrebljiva za telefoniranje i SMS, i meni se sviđa kako izgleda. Motorola MPX200 mi se sviđa zbog dizajna takođe (a i kvalitetnije je odrađena od MPX220 koju sam imao).
Za automobile je drfedja lepo objasnio. Stvarno smaraju sa ovim današnjim kolima. Hoću bre jak i pouzdan motor (jak je naravno relativan pojam), da je ekonomičan, da ima klimu, ABS i elektropodizače! I ništa više. Da li ste obratili pažnju na reklamu za ono kinseko đubre Čeri: puno, puno dodatne opreme:mad: A da li to nekome treba i da li to vredi onoliko koliko košta pitanje je sad!
Bitnije mi je kako auto ide i ponaša se na putu, nego da ima 100 dugmića u kabini (poput nove Honde Accord koju su i u Top Gear isprozivali). Najjača je fora što kod novih Renoa nema generalne (ne proizvode se leteći i ležeći ležajevi za motor u 1 oj i 2 oj specijali, kao i drugi delovi motora. Raspitaću se pa ću reći koji su motori tačno u pitanju. To mi je rekao drugar, vlasnik Reno Sava u Mirijevskom Bulevaru. I tako ti kupiš auto, sabiješ za par godina 200.000km (ako mnogo prelaziš), i možeš da plačeš. Ili da se izuješ za nov motor koji košta ko pola novog auta ili da prodaš budzašto deregliju i kupiš nešto drugo :d
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Za automobile je drfedja lepo objasnio. Stvarno smaraju sa ovim današnjim kolima. Hoću bre jak i pouzdan motor (jak je naravno relativan pojam), da je ekonomičan, da ima klimu, ABS i elektropodizače! I ništa više. Da li ste obratili pažnju na reklamu za ono kinseko đubre Čeri: puno, puno dodatne opreme:mad: A da li to nekome treba i da li to vredi onoliko koliko košta pitanje je sad!
Kada ne mogu da ti prodaju auto, prodaju ti dodatnu opremu. Onda mi dodje pametnjakovic i kaze kako je Renault Megane 1.6 16v bolji izbor nego Golf VI 1.4 TSI 122.....jer naravno, manje ili cak ISTO kosta i ima vise dodatne opreme. A to sto ovaj drugi ide bolje 3x, manje trosi, manje se ukantava, bolje drzi cenu kad treba da ga prodas itd... to se ne racuna. :rotf:
Hocu da kazem, da mnogi proizvodjaci prodaju relativno los auto, sa dosta dodatne elektronike iliti nazovi opreme, a za motor, menjac i narocito na raspodelu obrtnog momenta malo koji kupac mari.

Bitnije mi je kako auto ide i ponaša se na putu, nego da ima 100 dugmića u kabini (poput nove Honde Accord koju su i u Top Gear isprozivali). Najjača je fora što kod novih Renoa nema generalne (ne proizvode se leteći i ležeći ležajevi za motor u 1 oj i 2 oj specijali, kao i drugi delovi motora. Raspitaću se pa ću reći koji su motori tačno u pitanju. To mi je rekao drugar, vlasnik Reno Sava u Mirijevskom Bulevaru. I tako ti kupiš auto, sabiješ za par godina 200.000km (ako mnogo prelaziš), i možeš da plačeš. Ili da se izuješ za nov motor koji košta ko pola novog auta ili da prodaš budzašto deregliju i kupiš nešto drugo :d
Pa i nije predvidjeno da ove novije automobile vozis vise od 300K kilometara. Obicno firma kad kupi auto i kad predju za 3 godine 200K, auto ide na dobosh i prodaje se. Onda to kupi neko za neku sumu novca na aukciji, a zatim se taj vozi jos par godina i proda ga nekom pacijentu koji mora da zameni ceo motor da bi mu auto bio ispravan. Takva vozila se obicno daju "skockati", jer se popravka ne isplati. Posto je ovo Srbija, takve kante zavrse u Halo Oglasima i na Bubanj Potoku ili eventualno za delove.
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
narocito na raspodelu obrtnog momenta malo koji kupac mari.
Prilično sam siguran da malo ko zna šta je to uopšte :D Ja sam za to čuo nekada (čini mi se), ali nemam predstavu šta bi to trebalo da bude...

Inače, što se tiče teme iz prvog posta - ja najčešće nemam taj problem da želim da kupim nešto staro, čak generalno imam odbojnost prema kupovini polovne robe. Ako nemam para za nešto novo, verovatno ću ili odustati od takve kupovine ili ću sačekati da skupim lovu; polovno skoro sigurno neću kupiti. E, sad, kod mene je ovo jednostavno, jer ionako nemam želju za nekim preskupim stvarima - toliko me ne zanimaju, da čak ne čitam ni review-ove takvih stvari u časopisima i na Netu.

S druge strane, imam neke kolekcije starih časopisa, koji mi apsolutno ne trebaju, ali mi je žao da ih bacim :) Verovatno je ovo pomalo slično kao "problem" iz prvog posta.
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Prilično sam siguran da malo ko zna šta je to uopšte :D Ja sam za to čuo nekada (čini mi se), ali nemam predstavu šta bi to trebalo da bude...
FTR, to znaci koliko je efikasan motor koji imas u vozilu, tacnije elastican. Imas vozila koja imaju na papiru puno konja, a lose idu. Zasto? Pa nemas na svim obrtajima sve te "konje". Bolje 125 konja i maksimum obrtnog momenta od recimo 200NM raspolozivog na obrtajima od 1500-5000, nego diskutabilnih 140 konja u nekoj tacki na visokim obrtajima i samo 60% momenta na 3000 rpm i 170NM na 4500rpm. Mozda ce vozilo sa 140 konja biti brze u maksimalnoj brzini, ali ovaj sa 125 konja i 200NM na svim obrtajima ce biti daleko dinamicniji za voznju. Naravno, veliku ulogu igra i masa vozila. Ako je auto pretezak, nece ici dobro. Zato, manje dodatne opreme, a bolji motor i menjac kad kupujes auto, automobil nije mobilni telefon. ;)

Inače, što se tiče teme iz prvog posta - ja najčešće nemam taj problem da želim da kupim nešto staro, čak generalno imam odbojnost prema kupovini polovne robe. Ako nemam para za nešto novo, verovatno ću ili odustati od takve kupovine ili ću sačekati da skupim lovu; polovno skoro sigurno neću kupiti. E, sad, kod mene je ovo jednostavno, jer ionako nemam želju za nekim preskupim stvarima - toliko me ne zanimaju, da čak ne čitam ni review-ove takvih stvari u časopisima i na Netu.

S druge strane, imam neke kolekcije starih časopisa, koji mi apsolutno ne trebaju, ali mi je žao da ih bacim :) Verovatno je ovo pomalo slično kao "problem" iz prvog posta.
Ti ocigledno nisi shvatio poentu. Ljudi iz nostalgije i hobija ce da utucaju 20K evra da nabudze bubu staru 40 godina ili VW Golfa MK1 GTI starog 30. Sasvim sigurno takve stvari ne mozes da kupis nove, ali mozes da ih napravis da budu kao sto su bile pre 30-40 godina.

Sto se tice kompjutera i telefona, tu je stvar slicna, poriv je generalno isti. Potreba da se vratimo u neko drugo vreme. Tako imamo likove koji igraju Quake II u glajdu na 3dfx kartama. Niko ne kaze da je Voodoo bolja karta od HD5870, ali nije u tome poenta. Drugo, ranije se mnogo vise vodilo racuna o kvalitetetu. Neki stari telefon, npr. 7110 tada u to vreme nije bio hiperprodukcija, kao sto su sada mnogi modeli.
 

R_U_S

Banned
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
117
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon64 X2 3800+@3GHz-Cooler Master Hyper 212 , Aerogate 1-----Turion64 1.6GHz
Motherboard:
Biostar A78XA-A2T-AMD-Ati RD770-----Acer Aspire 9300
RAM:
2x1Gb Kingston VR@1GHz-5-4-4-12 -----2xGB DDR2 SODIMM
VGA & cooler:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
Display:
Asus TOP EAH 3870 512Mb, Apache Voodoo2 12Mb, Matrox MGA200-----GeForce 7300go
HDD:
2xWD 640Gb RAID 0-----2.5" Hitachi 120Gb
Sound:
Creative Audigy 2, Altec Lansing 5100 Realtek ALC 883
Case:
Chieftec Dragon DX-01WD
PSU:
LC Power 550Wt
Optical drives:
HP DVD630i, LiteOf DVD-----TSST Corp DVD-RW
Mice & keyboard:
Logitech: RX1500, RX250, ...
Internet:
ADSL
OS & Browser:
WinXP professional
Prilično sam siguran da malo ko zna šta je to uopšte :D Ja sam za to čuo nekada (čini mi se), ali nemam predstavu šta bi to trebalo da bude...
Evo na primer, vozio sam Hyndai Getz 1.4 koji ima 99ks. A u vožnji ne daje utisak da ima tih 99ks. Jednostavno moraš da ga teraš u visoke obrtaje da bi "povukao". Na primer, ubacuješ se na Gazelu kod Sava centra, ugledaš mesto između 2 automobila, ideš 2-om lagano, zabodeš gas do panja a auto nikud s mesta. Isto važi i pri drugim brzinama. Moraš odmah da šaltaš u nižu, a tu nastaje mali problem, naime, kada oduzmeš gas obrtaji ne padaju momentalno, nego mu treba jedno 2 sekunde, i onda teško ulazi u nižu brzinu. A tu opet nastaje drugi problem, skače potrošnja, pa ti auto troši bar 10l u gradu. U firmi je bilo jedno 5-6 takvih Getz-ova i svi su isti. E sada, Na papiru taj auto ide solidno, ali u vožnji se to ne primećuje.
 

ZoNi

Free SW Guru
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
3.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ti ocigledno nisi shvatio poentu. Ljudi iz nostalgije i hobija ce da utucaju 20K evra da nabudze bubu staru 40 godina ili VW Golfa MK1 GTI starog 30.
Ok, možda me malo zbunio onaj deo naslova, gde se pominje "želja za posedovanjem krša" :)

U svakom slučaju, ja ne osećam neku preteranu nostalgiju za starim uređajima (bilo šta: auto, tv, telefon, komp...), niti imam veliku potrebu da imam najnovije "state-of-the-art" uređaje ;) Ali, svakako razumem one koji vole to (i jedno i drugo). To je lepota izbora, pogotovu ako taj izbor prati dovoljna količina novca :rolleyes:
 
S

stalja

Guest
Pokretachu treda bi savetovao da kupi neki mid range DSLR i bavi se fotografijom. Em se ne sedi kuci, em si pokretan i kreativan.

Takav hobi ko hobi nije skup ako nije izvor prihoda.

Automobil ko hobi je veoma lepa stvar ako se ima prostor i kesha. Dosta geekova je preshlo sa hw na auto hobi i za***alo se dobrano. Mnogo je para tu potrebno.
 

a c a

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
769
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Propus@Deneb
Motherboard:
Foxconn
RAM:
Hyper X
VGA & cooler:
AMD
Display:
Samsung
HDD:
WD5000AAKX i WD20EZRZ
Sound:
int.
Case:
690IIa
PSU:
Seasonic
Optical drives:
Pioneer&Liteon
Mice & keyboard:
Chicony&Logitech
Internet:
SBB D3
OS & Browser:
7Ux64/XPSP3
Da ne pominjem da bi umesto novog auta kupio neku staru nadrndanu mašinu (kada bi imao keša), na prime VW bubu sa 2.7 boxer motorom iz 911-ice, ili VW golf 2 nagazim GTi sa 1.8 turbo mašinom, i to bi vozio svaki dan, a ne za pokazivanje, ili recimo mečku W123 300D, ima tu još svašta šta mi pada na pamet.
Sve, sve, ali zar jedino VW pravi automobile? Dajte ljudi, pa ovde ima malo vise pismenih ljudi od onih koje varaju preprodavci na Bubanj potoku pricama o VW nekvarljivosti.
Necu da ulazim dalje u pricu o automobilima, ali kad god neko pocne o automobilima prvo se pomene VW a to me uzasno nervira.
 

SuperStarr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
1.342
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD DA-C2 @ 3,66Ghz (1.4V) under Alpenföhn Broken
Motherboard:
DFI LANParty JR 790GX-M2RS @ 1,8Ghz
RAM:
4x 2Gb "Crne Dragane" @ 866Mhz CL5 1.95V
VGA & cooler:
PCS 6770 1Gb feat. Scythe Musashi + PAPST 12cm @ 5V
Display:
ASUS VW222U
HDD:
1x Maxtor, 3x WD, 1x Hitachi
Sound:
SB0460 feat. Creative Fatal1ty Gaming Headset
Case:
kinez čisto da zašrafim ploču da se ne krivi...
PSU:
ZM850-HP
Optical drives:
LiteOn always & forever :P
Mice & keyboard:
GA GM-M6800 & Microsoft Multimedia 1.0A
Internet:
Telekom ADSL 1Mbps
OS & Browser:
xDark W7 x64 SP1 /// Google Chrome
Other:
2x Doggy Dog ?
aco ja te cenim i volim da te vidim na forumu ali mislim da si pogrešno protumačio. VW nije nekvarljiv samo je "povoljan" za održavanje.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Sve, sve, ali zar jedino VW pravi automobile? Dajte ljudi, pa ovde ima malo vise pismenih ljudi od onih koje varaju preprodavci na Bubanj potoku pricama o VW nekvarljivosti.
Necu da ulazim dalje u pricu o automobilima, ali kad god neko pocne o automobilima prvo se pomene VW a to me uzasno nervira.
VW VW VW VW VW VW VW VW :rotf:

Evo ga jos jedan mrzitelj VW-a i jos jedan koji smatra da je to "balkanski sindrom" i "dijagnoza". Ako ti smeta, nemoj da citas.

Svidelo se to tebi ili ne za te VW i ostale iz VAG grupacije u svetu postoji mozda i najveci broj tjunera i stajlera. Ne kazem da tu nema i drugih, ali stvar je takva.

FTR, od prosle godine je VAG grupacija br. 1. u svetu.

A sad malo humora



:rotf:

aco ja te cenim i volim da te vidim na forumu ali mislim da si pogrešno protumačio. VW nije nekvarljiv samo je "povoljan" za održavanje.
Ne postoji nekvarljiv auto. Samo je neke lakse, a neke teze popraviti.

No da ne tupimo dalje, inace tred ide split u automobile. ;)
 
Poslednja izmena:

c-p-r

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
23.04.2009.
Poruka
1.976
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Sve, sve, ali zar jedino VW pravi automobile? Dajte ljudi, pa ovde ima malo vise pismenih ljudi od onih koje varaju preprodavci na Bubanj potoku pricama o VW nekvarljivosti.
Necu da ulazim dalje u pricu o automobilima, ali kad god neko pocne o automobilima prvo se pomene VW a to me uzasno nervira.
+1
Mnogo vremena sam proveo, i dalje provodim sa automobilima i kada nesto tako procitam mogu samo da se nasmejem.
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Prilično sam siguran da malo ko zna šta je to uopšte :D Ja sam za to čuo nekada (čini mi se), ali nemam predstavu šta bi to trebalo da bude...
Ti si, beše, neki dipl. inženjer? Bez ljutnje, ali kako si ti, uopšte, završio srednju školu ako ne znaš šta je obrtni momenat? Ne mogu da se kladim, ali mislim da se o tome uči već u osnovnoj školi. Da mi je neko rekao da postoji ma kakav inženjer koji ne samo da ne zna šta je obrtni momenat, nego nije siguran ni da li je nekada čuo za to - rekao bih mu da je lud. Eto, čovek se uči dok je živ. Izgleda da dipl. ekonomista koji ne zna procentni račun (za to sam čuo pre par godina) nije vrhunac čuda u zemlji Srbiji. :(
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Za Zonijevu informaciju, obrtni moment je obicna SILA, koja deluje na polugu od jedan metar, pa je zbog toga obrtna sila. Zbog toga se zove Newton Meter iliti NM. Upravo to je fizika za 6. razred osnovne skole. :d
 

Wiz

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.05.2009.
Poruka
564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
No vratimo se temi (što se obrtnog momenta tiče, moj otac je bio univerzitetski prof. mehanike pa sam za to znao i pre osnovne škole, tako da mandatno streljam sve koji ne znaju te stvari :d)...

Da sam nešto sklon tim antikvarnim "tehnikalijama", moram priznati da nisam. Ponekad mi nedostaje prošli vek (mislim na vreme pre nego što sam rođen) i sva ta velika otkrića u fizici, prvi radio aparati, prvi televizori, razvoj automobila... Mada je razvoj kompjutera i interneta u našem vremenu fascinantan, nema tu onog uzbuđenja kakvo su predstavljala sva ta prva tehnička čuda... I inače, kad gledamo stare fotografije, nekako se čini da je to vreme imalo neki poseban šarm. Možda grešim, ko zna, ali da imam vremeplov kanda bih volo da se vratim u taj period.

Još uvek držim negde stari komp sa Cyrixom, sa idejom da na njemu odigram poneku DOS igricu. DOSBox jednostavno nije bio dovoljno efikasan da biste mogli da na njemu odigrate npr. Duke3D. Sad, sa novim kompovima, možda i jeste. Ili grešim?
 

a c a

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
769
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Propus@Deneb
Motherboard:
Foxconn
RAM:
Hyper X
VGA & cooler:
AMD
Display:
Samsung
HDD:
WD5000AAKX i WD20EZRZ
Sound:
int.
Case:
690IIa
PSU:
Seasonic
Optical drives:
Pioneer&Liteon
Mice & keyboard:
Chicony&Logitech
Internet:
SBB D3
OS & Browser:
7Ux64/XPSP3
aco ja te cenim i volim da te vidim na forumu ali mislim da si pogrešno protumačio. VW nije nekvarljiv samo je "povoljan" za održavanje.
Prijatelju, i ja te cenim, ali tvoja prica se zavrzava sa Golfom 2. Vec Golf 3 ima cenu delova kao i svaki drugi auto.
 

a c a

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
769
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Propus@Deneb
Motherboard:
Foxconn
RAM:
Hyper X
VGA & cooler:
AMD
Display:
Samsung
HDD:
WD5000AAKX i WD20EZRZ
Sound:
int.
Case:
690IIa
PSU:
Seasonic
Optical drives:
Pioneer&Liteon
Mice & keyboard:
Chicony&Logitech
Internet:
SBB D3
OS & Browser:
7Ux64/XPSP3
VW VW VW VW VW VW VW VW :rotf:

Evo ga jos jedan mrzitelj VW-a i jos jedan koji smatra da je to "balkanski sindrom" i "dijagnoza". Ako ti smeta, nemoj da citas.

Svidelo se to tebi ili ne za te VW i ostale iz VAG grupacije u svetu postoji mozda i najveci broj tjunera i stajlera. Ne kazem da tu nema i drugih, ali stvar je takva.

FTR, od prosle godine je VAG grupacija br. 1. u svetu.
Ne vredi, moram da se objasnjavam.
Fedja, nemam ja sta da mrzim bilo koga ili bilo sta. A "Golf ludilo" jeste balkanski sindrom ako ne racunamo i zemlju porekla, sto opet moze da se podvede pod ekonomski patriotizam, jer jel'te, Nemaca kao nacije ima najvise u Evropi, i svaka nacija, hteli mi to da priznamo ili ne, ima najvise ljudi koji bi kupili domaci proizvod, kao sto i kod nas ima ljudi koji su ceo svoj zivot menjali iskljucivo Zastavina vozila i eventulano neku Ladu :d.
Vezivati se pri kupovini samo za jednu marku moze se nazvati samo ljubav prema toj marci ili namerno nesagledavanje svih informacija tj. celog trzista. Ja na prvo mesto gledam da auto zadovolji sve moje potrebe a kako se zove gledam na pretposlednjem mestu. Na PRVOM mestu gledam koliko se krade koji model, i zato nikad ne bih kupio top 10 najkradenijih modela. Jer, ne radim ja za lopove nego za sebe. Ostalo je vec fukcionalnost, oprema, cena i pouzdanost i NARAVNO da se ne obazirem na pricu "kupi VW, najbrze ces da ga prodas" jer ja ne kupujem auto da bih sa njim trgovao nego da bih ga vozio. Normalna stvar je da auto koji ste kupili izgubi na ceni tokom boravka kod vas, samo VW vlasnici misle da su sve ostale za@ebali jer su kupili auto, vozili ga godinu dana i tapnuli za iste pare. To nije mentalitet? Itekako jeste.

Na pomen G2 GTI da predlozim neke zanimljivije modele iz tog perioda, Lancia Delta HF Integrale, Ford Escort Cosworth, Audi Quattro, BMW 635 CSI :vozim: Mercedes 123 kupe, Honda CRX, Toyota Supra, Mazda MX5 Miata (ko bi pored ovih lepotica i pogledao G2)

Da se vratimo na temu, skupljanje krsa spada i u moj hobi. I ja imam auto 36 godina star koji stoji 11 godina i ceka red da ga restauriram, Naravno, osim povremenog paljenja nisam dalje dogurao. To je ljubav koja zahteva VREME koga trenutno nemam.
Krsevi od racunara imaju smisla samo ako su uposleni, da samo stoje za ukras, ne vidim poentu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh