• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Hoću da budem IT tehničar - Šta mi je potrebno?

sejuani

Newcomer
Učlanjen(a)
27.03.2015.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ne znam da li je ovo pravo mesto za moje pitanje. Ja posedujem neko osnovno znanje poznavanja hardvera i softvera.
Medjutim. Hteo bih u buducnosti da se bavim poslom "It Tehnicara". To me zaista zanima. Pa me interesuje koje vestine su mi potrebe za to. Sta da savladam, odakle da pocnem. Hteo sam da upisem "Microsoft Administration"
kurs, ali nedostatak evrica me omeo, pa sam odlucio sam da pokusam..
Ako neko moze po stavkama da me uvede.
 

noodi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
27.06.2010.
Poruka
943
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 4670k @ 4.3 ghz @ Noctua D15
Motherboard:
Maximus VII Ranger
RAM:
4 x 4gb @ 2133mhz CL 9
VGA & cooler:
GIGABYTE nVidia GeForce GTX 1080 Ti Gamanig OC BLACK
Display:
Asus MG279Q
HDD:
Corsair ssd 120g + samsung 850 evo 500 g
Sound:
integrale
Case:
CM MasterCase 5 pro, 4 x Noctua A14 + 2 x S12
PSU:
Antec 1000W Gold
Optical drives:
HP external
Mice & keyboard:
Logitech G810 + G502 @ QCK XXL
Internet:
cable SBB @ 100 mbit/s
OS & Browser:
Win 10 & Chrome
Jel moze za pocetak malko vise informacija? Koliko imas godina? Jel tek treba da upises srednju ili fakultet? Ono koliko kontam ti bi u stvari hteo da se bavis IT administracijom? Odrzavanje kompova u firmi? Jer sve u drugom pravcu prelazi u neke druge vode tj telecom, computer/server support itd.
 

sejuani

Newcomer
Učlanjen(a)
27.03.2015.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
26 godina, zavrsio sam fax, "poslovnu informatiku", ali nigde ne mogu da nadjem mesto da odradim neku obuku u struci, pa sam resio sam da pokusam.. Da. It Administracijom. Odrzavanje racunara i mreze.. Posedujem neko osnovno znanje odrzavanja racunara. Sastavljanje konfiguracija, rad u Windowsu itd, itd.. Uglavnom neke osnovne serviserske vestine..
Medjutim problem je u tome sto na netu ne mogu da nadjem nista konkretno odakle da pocnem..
 

noodi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
27.06.2010.
Poruka
943
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 4670k @ 4.3 ghz @ Noctua D15
Motherboard:
Maximus VII Ranger
RAM:
4 x 4gb @ 2133mhz CL 9
VGA & cooler:
GIGABYTE nVidia GeForce GTX 1080 Ti Gamanig OC BLACK
Display:
Asus MG279Q
HDD:
Corsair ssd 120g + samsung 850 evo 500 g
Sound:
integrale
Case:
CM MasterCase 5 pro, 4 x Noctua A14 + 2 x S12
PSU:
Antec 1000W Gold
Optical drives:
HP external
Mice & keyboard:
Logitech G810 + G502 @ QCK XXL
Internet:
cable SBB @ 100 mbit/s
OS & Browser:
Win 10 & Chrome
Okej, znaci isto smo godiste. Imas Faks to je svakako plus. Pazi u svim manjih i vecini srednjih firmi kao IT admin ces raditi skoro sve od sklapanja, pustanja u rad, podesavanja, odrzavanja kompjutera kao i manjih mreza verovatno. U svim vecim iole ozbiljnijim firmama IT admin se bavi samo administracijom kompjutera, a neke druge sluzbe tj ljudii mrezom - telecom support, serverima - computer/server support itd. Uci u takve vece i ozbiljnije firme na neke od tih pozicija bez predhodnog iskustva je tesko. Znaci po meni bi trebao da se opredelis tj ciljas na manje firme gde bi kao junior radio. Ono sto ja znam da je super start jeste neki MS sertifikat za admine i ciskov CCNA sertifikat za mreze ako zelis i to znanje. Sa ta dva ne bi trebao da imas vecih problema da se snadjes za praksu/placenu praksu ili poziciju juniora negde. Mozda ce neki kolega sa foruma koji je prosao kroz sve ovo i radi taj posao da ti da vise informacija, ja samo prenosim ono sto vidim kako je kod nas. :)
 

sejuani

Newcomer
Učlanjen(a)
27.03.2015.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Poceo bih prvo od manjih. Ali pored mog znanja koje sam naveo i za te manje mi je potrebno jos.. E, sada! Sta je to jos sto bih sam mogao da naucim? Naravno. Imam u planu da upisem upisem nesto od toga sto si naveo. Mislio sam "It Academy", ali da li zaista moze da se stekne tu neko znanje??
 

noodi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
27.06.2010.
Poruka
943
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 4670k @ 4.3 ghz @ Noctua D15
Motherboard:
Maximus VII Ranger
RAM:
4 x 4gb @ 2133mhz CL 9
VGA & cooler:
GIGABYTE nVidia GeForce GTX 1080 Ti Gamanig OC BLACK
Display:
Asus MG279Q
HDD:
Corsair ssd 120g + samsung 850 evo 500 g
Sound:
integrale
Case:
CM MasterCase 5 pro, 4 x Noctua A14 + 2 x S12
PSU:
Antec 1000W Gold
Optical drives:
HP external
Mice & keyboard:
Logitech G810 + G502 @ QCK XXL
Internet:
cable SBB @ 100 mbit/s
OS & Browser:
Win 10 & Chrome
Koji god da sertifikat odaberes raspitaj se gde se polaze i ko je ovlascen da ga izda. Ne znam odakle si ali ima par ovlascenih mesta gde se mogu polagati u Beogradu. Moj savet ti je svakako da pre svega ucis sam koliko god mozes. Raspitaj se kod ljudi koji imaju to zavrseno sta je tacno potrebno. Na internetu imas goooomilu materijala koji sam siguran da pokrivaju 100% potrebnih informacija za polaganje kursa i dobijanje sertifikata. I naravno imas podosta izdatih knjiga koje pokrivaju te oblasi. Sto se tice same IT akademije - ja licno ne znam koji kvalitet se tamo pruza, ali siguran sam da ima i alternativa. Nemoj se zaletati. Odmah izbaci iz glave da ti je bilo koji polozen kurs i sertifikat pruza siguran posao negde. To ti pruza samo da stikliras njihov minimum da si pokrio neke zahteve iz oglasa za posao.
A sta bih morao jos sve da naucis zavisi najvise od tebe - tj koliko znas i sta hoces. Ne znam tacno sta se predaje na tim kursevima i sta je sve tacno potrebno da se uspesno polozi sertifikat. Ja se bavim drugim (software) poslom. :)
 

sejuani

Newcomer
Učlanjen(a)
27.03.2015.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Vazi. Hvala ti puno. Ipak cu prvo malo istrazivati sta da upisem, pa cu na osnovu toga doneti odluku. :)
 

noodi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
27.06.2010.
Poruka
943
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 4670k @ 4.3 ghz @ Noctua D15
Motherboard:
Maximus VII Ranger
RAM:
4 x 4gb @ 2133mhz CL 9
VGA & cooler:
GIGABYTE nVidia GeForce GTX 1080 Ti Gamanig OC BLACK
Display:
Asus MG279Q
HDD:
Corsair ssd 120g + samsung 850 evo 500 g
Sound:
integrale
Case:
CM MasterCase 5 pro, 4 x Noctua A14 + 2 x S12
PSU:
Antec 1000W Gold
Optical drives:
HP external
Mice & keyboard:
Logitech G810 + G502 @ QCK XXL
Internet:
cable SBB @ 100 mbit/s
OS & Browser:
Win 10 & Chrome
Nema na cemu. Nije ni lose da gledas/googlas jos malo, sigurno postoje neka iskustva na ove teme po netu kod nas. ;)
Isto pogledaj po oglasima za posao (infostud) sta se vise trazi. Ne bi bilo lose ni da iskreno cak i pitas po firmama sto licno sto preko neta na kontakt mailove: Ja sam .... mlad... nemam iskustva.. sta da ucim/upisem po vama, sta se trazi ovih dana u IT? Veruj mi da ovakav prilaz uvek ostavlja dobar utisak i ljudi vise pomazu nego sto mozes da zamislis. ;)
 
Vrh