• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

ELAC zvučnici

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Nije to bas tacno. Mnogi ljudi nemaju sluh za takve stvari. Imam drugara koji ne moze da razlikuje DSD128 i mp3 64kbs sve dok mu se ne kaze sta tacno treba da cuje. ali je poenta da ako mu se to ne kaze moze godinama da slusa mp3 i da ne zna sta propusta.
Postoji tu još jedna jako bitna stvar. Ljudi ne žele da čuju razliku niti ih to zanima. Pusti im muziku na nekom drndavcu tek toliko da može da se čuje i razume i njima je dovoljno. Kakvi kablovi, kakve frekfencije, bitrate, mp3, dsd... i ostali bakrači. Ovo od čega mi patimo je neizlečiva skupa bolest.

Ja ne podnosim mp3 a koristim ga iskljucivo kad nikako ne mogu da nadjem drugi format
Iako mp3 nema šta da traži u audiophile svetu, moraš priznati da je ovo jedan od najimpresivnijih formata u poslednjih 25 godina. Neverovatno je koliko može da se stisne audio a da to i dalje zvuči prihvatljivo bez nekog preteranog kompromisa. Naravno govorim iz ugla prosečnog slušaoca.

Sto se tice FLAC (lossless) formata uopste se ne slazem da je smece i to nije uopste istina.
Nisam se dobro izrazio. FLAC kolekcija koju ima moj drugar je smeće jer je fake FLAC. To jest, MP3 konvertovan u FLAC.

Mnogi ljudi prafi audiofilisti sa sistemima od par desetina hiljada € koriste CD. Dobro odradjen lossless format je identican WAV formatu.
Besmisleno je porediti FLAC i WAV jer su i jedan i drugi lossless to jest container formati.

Ne zelim da ova tema preraste opet u neku diskusiju (svadju)
Voli tebe tvoj čika Alex. :love: Ipak smo mi Intel fanboyz najlepši i najpametniji i držimo se zahedno. No homo. :mir

Koristim kablove interkonekt i zvucnicke koji kostaju kao par tih FOCAL zvucnika tako da sigurno znam o cemu govorim. Moj sistem kada bi se kupovao nov kostao bi oko 1500€ znaci od zvucne, pojacala, kablova i zvucika i cisto sumnjam da na takvom sistemu ne mogu da procenim da li ima razlike izmedju FLAC i DSD. Za tako nesto je potrebno daleko daleko bolji sistem.
Mnogo je faktora u priči koji utiču na to da li ćeš primetiti razliku ili ne. Prva stvar DSD nije PCM format. Samo ta činjenica ga čini superiornijim. Ne možeš porediti non PCM 1bit format sa PCM FLAC 16/24 bit formatom. Jako je malo izdavačkih kuća i studija koji rade snimanje u DSD/DSF. Oprema je jako skupa kao i licenca od Sony-ja. Većina njih koristi alternativnu "jeftiniju" varijantu u vidu ProTools-a koji snima u PCM 24 bit 96khz što je danas industrijski standard. Druga stvar je kvalitet produkcije, i treća stvar je sposobnost tvog sistema da verno reprodukuje oba formata. Treba biti nepristrasan i realan, a ne da argument bude koliko je para dato na kablove, zvučnu karticu, stalke, i ostala sranja. Postoje sistemi 10k eura koji loše zvuče.

SACD bi trebao biti bolji od CD ali to cesto nije slucaj. Sve zavisi ko je kako ripovao muziku. Mnogo zavisi i od izdavacke kuce koja objavi album.
SACD je superiorniji od CD-a. Tu nema diskusije. Koliko je meni poznato, SACD je jedino moguće ripovati u DSD/DSF format. Sve ostalo je ripovanje u PCM format, i u takvim situacijama nema razlike. Što je i logično.

Ja sam recimo veliki ljubitelj grupe Dire Straits i ja sam "nabavljao" preko 10 razlicitih ripova od svakog albuma ne bi li pronasao koji je najbolji snimak. Ovo su albumi koji se ubedljivo najbolje cuju. VERTIGO REMASTERED iz 1996 godine
Veliki sam protivnik REMASTERED izdanja jer znam kako se rade. To su izdanja koja te samo ubedljivo lažu. Lepota muzike je u tim imperfekcijama koje nećeš čuti na remaster verzijama. To je ista milion puta prežvakan priča kao Vinyl vs CD ili MOSFET vs Tube amps. Slušati vinyl izdanje a da nema tipičnog gramofonskog puckanja je besmisleno. Isto važi i za lampaška pojačala. Ne daju ona kvalitetniji zvuk od MOSFET ili tranzistorskih pojačala, već uverljivo farbaju zvuk i daju mu toplinu koju ne možeš dobiti na MOSFET i tranzistorskim pojačalima. Zato dobri cevaši koštaju od 10 do 100k eura. Ja ih zovem tube effect processor :D.

Hocu da kazem da nije uvek sistem krivac loseg zvuka vec i sam materijal.
To je ono što ja ljudima nikako ne mogu da objasnim. Postoje iskusni producenti. Postoje iskusni audio mastering inženjeri. Isto tako postoje neiskusni producenti, i neiskusni audio inženjeri. Najgore su kombinacije jednog od ova 2. Koliko sam puta samo našao fantastičnu muziku koja jednostavno ne postoji u boljem kvalitetu jer nije bilo para za kvalitetnog audio inženjera i studio koji će srediti zvuk. A isto tako nalazim muziku koja izuva sa zvukom, ali je ne možeš slušati više od 10 sec jer je muzika kao muzika smeće.

@alex303 ne znam sta slusa drugar ali ako hoce da cuje transparentnost neka oproba izdanje opus3 DSD128 numera 03. Black Beauty
Ako treba link za kupovinu javi se u pm.
Nekoliko puta sam mu rekao da ako hoće kvalitet, mora da kupi muziku. Čovek dao 100k din za sistem, a teško mu da da 10-20 eura za muziku. Da čovek nema para pa ajde, ali ovako nikako ne mogu da razumem taj mindset.

Da napomenem ako se muzika slusa sa racunara po meni iskljucivo koristiti Foobar2000
Foobar2000 je default player na mojoj produkcijskoj mašini od kad se pojavio. Krivo mi je što ne postoji za GNU/Linux i BSD. Rhythmbox je nešto najsličnije Foobar-u što sam uspeo da nađem. Zavaršava posao.

42729



Razumem te, ali vas dvojica odete previse "siroko" u nekim stvarima. Vecina ljudi ce primetiti razliku, mozda ne toliko kao ti jer nece obracati paznju na sve detalje.
Ne znam zašto to tebi smeta? Možete dosta toga da naučite. Ja bih voleo da ovde dođe neko još iskusniji, uleti u raspravu, podeli svoje iskustvo, i eventualno koriguje neko naše (ne)znanje.

Pa dovoljno je samo kupiti neku zvucnu od 50, 60 € pa da primetis razliku u odnosu na integrisanu.
Da ako koristiš tipično žičano (analogno) povezivanje. Ako signal šalješ digitalnim putem, optika ili digitalni RCA, nema nikakve razlike između integrisanog Realteka koji na ploči dobijaš maltene za džabe, i neke zvučne od 1000 eura.

Ja volim muziku ali jednostavno mi nije prioritet da odvajam 100k za tako nesto + sto jednostavno nemam para za te stvari. Bio bih zadovoljan sa nekim ok polovnim sistemom od 150, 200€, dal bili neki 2.1 ili stereo sa risiverom.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
Niko ovde nikoga ne tera da koristi sistem od 100k din. I ja razmem da se nema. Ali sa ovim pričama hoću ali nemam bedačite temu. Meni, kao i mom drugaru, ništa nije palo sa neba.
 

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.044
Rezultat reagovanja
1.335
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Cooler Master Hyper 612S + 6x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Druze ne smeta mi, procitam svaki tvoj post iako mi treba 10 minuta u proseku. Ne bedacim temu jer je to realno stanje stvari u ovoj drzavi. Poenta je da kad neko pita za zvucnike od 200€ nema smisla pisati o onima koji kostaju 1000. Nemam nista protiv da delite svoje znanje ali nije uvek vreme i mesto za to. Nekad treba samo odgovoriti kratko i jasno, kao na sudjenju ili svadbi, samo DA ili NE

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.917
Rezultat reagovanja
7.569
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Pa i ovako je forum prilicno lesina. Da nije po koja svadja intel vs amd ili iphone vs android i neka offtopic diskusija u nekoj temi ovde bi zaraslo korenje na forumu.
Ja sam i pre 5 godina rekao ali i sad cu ponoviti. Kad neko postavi pitanje u vezi necega ponekad (a na nasem forumu gotovo uvek) treba izbegavati da se kaze DA ili NE. Zaista u zadnjih 6 godina koliko sam na forumu na prstu jedne ruke mogu da nabrojim osobe koje su dosle po pomoc i striktno znale sta zele da kupe i za sta im treba to sto kupuju. Primera radi secam se neke cure na forumu koja je kupovala neku konfu od 1500 2000€ (to je bilo vreme kad su se pojavile RTX2000 kartice) i ona je iznela neke svoje predloge na sta su pojedini sa foruma poceli da je ubedjuju da kupi amd. Onda je cura bila toliko obrazovana da je znala da programi koje ona koristi vise naginju ka intelu. Takvim osobama manje vise mozes da kazes kupi ili nemoj da kupis jer znaju sta zele i sta im treba.
Ponekad je bolje coveku obrazloziti detaljno zasto se ne slazes sa tim sto je izneo ili sta planira da kupi jer jednostvano nema dovoljno informacija a na osnovu toga bazira neku kupovinu.
Primera radi neko na forumu kaze zelim zvucnike od 200€ i umesto da mu kazes kupi odlicno je ili nemoj kupiti ne valja ti mu das predlog da doda jos 50€ i kupi nesto daleko bolje i obrazlozis mu zbog cega. Smatram da nije lose kad neko daje tonu informacija umesto da skrto odgovori kupi ili nemoj da kupis.
 
Poslednja izmena:

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Pa i ovako je forum prilicno lesina. Da nije po koja svadja intel vs amd ili iphone vs android i neka offtopic diskusija u nekoj temi ovde bi zaraslo korenje na forumu.
Tačno tako. 4-5 AMD advokata dežura na forumu i čeka da prospe svoje (ne)znanje, i baci koju uvredu. Od kad su se sabskrajbovali na moju ignore listu, forum mi je postao neaktivan. A tvoje diskusije mi deluju kao da vodiš monolog. :D:D:D

Primera radi secam se neke cure na forumu koja je kupovala neku konfu od 1500 2000€ (to je bilo vreme kad su se pojavile RTX2000 kartice) i ona je iznela neke svoje predloge na sta su pojedini sa foruma poceli da je ubedjuju da kupi amd. Onda je cura bila toliko obrazovana da je znala da programi koje ona koristi vise naginju ka intelu. Takvim osobama manje vise mozes da kazes kupi ili nemoj da kupis jer znaju sta zele i sta im treba.
Ja bih voleo da neko od ovih AMD advokata malo kroči u DAW vode sa njihovim AMD konfiguracijama, pa da mi onda jave utiske kakva im je latencija i zvuk na pojedinim VST instrumentima i efektima. Ko shvati shvatiće. :D:D

Ponekad je bolje coveku obrazloziti detaljno zasto se ne slazes sa tim sto je izneo ili sta planira da kupi jer jednostvano nema dovoljno informacija a na osnovu toga bazira neku kupovinu. Primera radi neko na forumu kaze zelim zvucnike od 200€ i umesto da mu kazes kupi odlicno je ili nemoj kupiti ne valja ti mu das predlog da doda jos 50€ i kupi nesto daleko bolje i obrazlozis mu zbog cega. Smatram da nije lose kad neko daje tonu informacija umesto da skrto odgovori kupi ili nemoj da kupis.
Jedan gospodin je davno rekao: "Odgovorite vi meni sa DA ili NE. Da li vaša majka zna da ste vi pe**r?" :D:D
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.703
Rezultat reagovanja
9.047
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Citirati Vojislava Šešelja i nazivati ga gospodinom objašnjava neke stvari.
Politiku bi trebalo ostaviti ispred ulaza na forum.

Послато са Redmi Note 9 помоћу Тапатока
 

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.044
Rezultat reagovanja
1.335
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Cooler Master Hyper 612S + 6x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Ajde vas dvojica ne morate biti bas bukvalisti, naravno da nije problem kad se predlozi nesto 50€ skuplje. 700 ili 800 vise vec nema nikakvog smisla. Meni ne smeta ovakva diskusija, cak sta vise volim da procitam nesto pametno i da naucim. Secam se kad je na ovom forumu bilo aktivno 50-ak razlicitih tema gde si mogao svasta pametno da procitas.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.917
Rezultat reagovanja
7.569
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Ja se ne secam da sam ikad predlozio da neko doplati 800€ da bi kupio nesto bolje. Volim da posavetujem i da kazem sta mislim pa taj ko kupuje neka proceni sta je najbolje za njega.
 
Vrh