• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Eh ti Arapi :)

StojkovicS

Banned
Učlanjen(a)
05.02.2013.
Poruka
2.314
Rezultat reagovanja
76
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel I5 2400 3.1ghz Box
Motherboard:
Gigabyte H61M-DS2 rev 3.0
RAM:
Kingston HyperX 8 gb DDR3
VGA & cooler:
Asus R9 270X DirectCU II TOP
Display:
Asus Led Gaming Monitor VP228TE
HDD:
Kingston A400 + Fujitsu 230gb
Sound:
Steelseries 7h Usb Pro 7.1 Surround
Case:
Spire
PSU:
LC Power LC600H-12 v 2.31
Mice & keyboard:
Steelseries Kana & Steelseries Apex 350 RGB
Internet:
12/2 ADSL ORION Telekom
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit & Google Chrome
Ne znam neko je rekao da 50 posto plate da je na stan,mozda bas ti :D Ali od velike plate 50posto nije puno,on male vec jeste.

Nebitno,samo ti znas kako ti je ,svi ostali mogu da nagadjaju.

Ja licno,bih otisao isto negde..Nemam veze niti prilike. Nemam zenu,decu nista sto me specijalno drzi ovde,ali to kazem sad,ko zna koliko bi mi cale keva ,sestra i brat falili kad bih stvarno otisao. I dal bi novac koji se uzima perko bio dovoljan da me zadovolji .
 

Avijon

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.10.2010.
Poruka
99
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Jeste, ja dajem ne preko vec skoro 50% na stan, i kazem opet, kad bih sam ziveo, mogao bih da mastam o tih 1000€ mesecno da ostane. Kad ne zivis sam, drugacije ide.

One more thing, ne mogu da pričam ništa o toj nostalgy stvari.. Ja sam došao sa 18, bez društva, bez jezika, bez para, bez ičega... Svaki mogući trenutak, čim nakupim nekako pare, pičio sam dole i uživao sa društvom.. Kasnije se i društvo raspalo, ja se ovde malo snašao, tako da više nisam imao ni potrebu da idem kući... Onda me je uhvatilo ludilo kada sam skoro svaki drugi vikend bio u Srbiji (kafane diskoteke žurke splavovi žene...), i to mi je recimo neki najbolji deo života.. Posle se smirio, ovde živeo normalno.. Kad mi je i žena došla ovde, bukvalno 2 godine nisam ni kročio u Srbiju, jednostavno nisam imao potrebu niti želju za tim...
Sad odem onako, povremeno, isto čisto zbog zezanja ili da se vidim sa društvom i to je to.. Al' eto moja situacija je specifična jer sam relativno dugo ovde, tako da nemam pravo nikome da sudim, al' iskreno ne razumem kako neko bude u fazonu "ne mogu bez kuće"... Al' opet, to sam samo ja....
 
Poslednja izmena:

CoyoteKG

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.01.2011.
Poruka
207
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 2600K + CM Hyper 212 EVO
Motherboard:
MSI MPower Z77
RAM:
Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Fury Red DDR3 1866MHz
VGA & cooler:
NVIDIA Quadro FX 1800
Display:
Dell U2412m + Samsung 971p
HDD:
Samsung SSD 840 EVO
Sound:
KEF Cresta 3 + Pioneer A-66X
Case:
CM Silencio 650
PSU:
CM GX-450W
Optical drives:
-
Mice & keyboard:
HP
Internet:
10/1
OS & Browser:
Win7 & Chrome
Ajd evo neko moje iskustvo iz CH, zemlje snova. Stvarno imam lepo misljenje o toj zemlji i verujem da je u Evropi mozda i najbolje mesto za zivot.
Post je malo haotican sad kad vidim kako sam ga napisao, ali to je jer ima mnogo da se isprica, pa skacem sa teme na temu, vracam se, prepravljam, dodajem i sl...

Da bi ti ostao novac negde "preko", mora da se stedi. A cesto ta stednja zna da bude pasji zivot... Neko to voli, i uglavnom misli, stegnucu 5 godina dupe, i doci cu u Srbiju i pokrenuti neki svoj biznis. I onda za tih 5 godina pasjeg zivota se usteka nesto, ali prodje 5 godina zivota... A para ne bude uopste dovoljno da bi se naprvila neka ozbiljna prica.

Ziveo sam u CH godinu dana, i video sam svakakve nase ljude tamo...
Nisam bio impresioniran nicijim zivotom, tada i danas se ne bih menjao...

U glavi sve to zvuci savrseno. U CH cu zaraditi par hiljada CHF, sjajno...
Ali od tih par hiljada CH retko kad ostane nesto jer ti se ponudi puno toga. Jer zivot vise ne bude kao ovde dok se zivelo, vidici se malo prosire. Vise necu telefon od 300E, sad cu novi Edge S7. Vise necu Alfu 147, nego hocu nov MiTo QV... I tako malo po malo i od plate ostane nula, jos mora i da se stegne pedu da bi imalo sta da se jede do sledece plate.
I koja razlika bude u odnosu na trenutni zivot ovde?
Bude razlika ta da imam tehniku koju hocu, imam auto koji mi se svidja. Sve te materijalne stvari sam stekao, ali sam se oprostio od drugih stvari koje mi nedostaju. A i te materijalne stvari mi nisu vise zanimljive. Koliko puta vam se desilo kad ste kupovali tehniku, uzmete neki vrh telefon ili grafiku, uzbudjenje traje dok se cita, gleda, bira... i onda kad se kupi, posle nekog vremena se navikne na tu stvar i euforija prodje. nekad sam vozio juga od tacke a do tacke b i prizeljkivao neki bolji auto, eto tu alfu koju sam kupio pre 5 godina. stegao pedu sa tom jadnom platom koju sam imao kako bih je posedovao, i posle par meseci se i taj auto pretvorio u prevozno sredstvo.

Cak i te materijalne stvari nema sanse da se steknu odmah, jer iskrsne puno drugih troskova, i prodju godine dok se sve stabilizuje da bi se neko usudio na kredit za auto ili sta vec...

Ja sam doduse bio na crno u CH, ali sam se druzio sa ljudima koji su bili tamo po 5-10 godina, i tukli su po 5K CHF mesecno, i uvek im je falilo za nesto. Uvek je bila recenica "jos malo i onda sam na pozitivnoj nuli".

Jasno da je vama u glavi jednostavna matematika. I meni je tako bilo...

Neto plata 3,5-4000 CHF
Stan i komunalije 1000 CHF (ako delim sa cimerom)
klopa 300CHF
Ostane mi 2000CHF cisto... jeste djoka.

Onaj ko je na crno u CH, taj tesko da moze da dodje do posla. I kad dodje do stalnog posla, plata nije 3-4-5K CHF nego mnogo manja.
Onaj ko je na crno taj tezi tome da stekne papire kako bi imao gore pomenutu platu i sigurniji posao. I onda da bi stekao papire mora da pljune 30K CHF da ozeni neku, i mora mnogo da ga ukenja da bi tako neku kombinaciju nasao. Pa se onda to ne zavrsi na tih 30K CHF jer se to potrosi brzo, a i zene koje pristanu na to, nisu preterano čiste same sa sobom pa često naprave probleme dodatne. Ucenjuju svakih godinu dana, pa to zna da ispadne i mnogo vise. I sad bi opet neko rekao "mene kad bi tako zavrnule neka, ja bih njoj...." aha...
Tako da prodje par godina dok se steknu papiri, pa jos 5 godina dok se sve to isplati. A onda se usput navuku i po neki dugovi, pa prodje jos 5 godina da se to pokrpi i stane na noge. A onda vise nemas 25, nego 40 godina... I onda stanes i zamislis se da li je sve to vredelo... Cesto sa toliko godina ljudi shvate da se nisu ni ozenili, nemaju dece, kuceta ni maceta, ali konacno postaju situirani. Nase ribe cesto tamo ih ni ne gledaju, domorodkinje tek... i onda krenu po Srbiji da traze "daj sta das" slazuci neke price. Koliko ljudi u svojoj okolini znate da su tako uradili? I onda nahvataju neku kojoj trebaju papiri, pare i retko ko bude srecan jer se ozenio "iz ljubavi".

Doduse jedna prica je otici preko na blef, kod nekih svojih, pa se snalaziti, a druga prica je otici kao Villy sa skolom, obezbedjenim poslom. Otici kao Villy je ogroman plus, jer krecete odmah od nule. Ne bude to bas nula, jer obicno se vuku neki dugovi, ali se brzo ispegla. Vilijeva plata je doduse nesto drugo sto bas i nije merodavno da se poredi i mašta o tome da je to tako lako dostižno negde preko... Ako imate neku priču, možete legalno da se zaposlite, i u struci odmah, niste vezani za kuću, već ste probali i odvajali se od porodice, onda nema šta da čekate, cepajte što pre.
Ako nemate te neke preduslove, nego ćete usput rešavati, tada razmislite koliko godina ste spremni da bacite za tako nešto gde nema garancije da će biti bolje nego što jeste sad. Dajte sebi neki vremenski rok i do tog roka rizikujte. Nemojte kao mnogi da dozvolite da se to razvuce, jer onda cesto niste ni tu ni tamo, i ode zivot u qrac.

Ajd da sumiram

CH plusevi zbog kojih vredi otići.
- sa paprima, odlicna plata, nema mnogo stednje, ali se zivi komotno. Pri tom moze da se ustedi, ali opet to nisu milioni kamioni
- Zakoni, zdravstvo, osiguranje, uredjenost, sve je sjajno... Za razliku od ove šugave države gde smo sada...


minusi
- ah, mnogo toga, mrzi me da pisem dalje. moze da se nasluti iz gore napisanog


edit:
Evo najboljeg poredjenja sa necim sto ste sigurno doziveli.

Koliko od vas je radilo godinama za neku cifru, recimo 25-30K dinara, i mislilo "joj kad bih imao jos bar 10K din mesecno, to bi bilo to. to je taman ta plata koja mi treba". I onda dodje povišica, 10K dinara, prva plata legla "opaaaa" 10K dinara više... i tako prvi mesec euforija, ali već tamo posle 2-3 meseca ta plata postane normalna stvar i opet fali, opet je potrebna povišica... Onda se nadje drugi posao, za jos 10K dinara vise, i tada se vise ne radi za 25K nego za 50K dinara mesecno. "idemooooo" 50K plata, sad cu da odvajam mesecno po 100E laganica, mogu da ustedim 1200E za godinu dana, 12K E za 10 godina, 120K za 100 godina... ali djoookaaa, opet se za par meseci priviknete na 50K i opet fali na kraju meseca. Isto tako i sa 60K i 70K i koliko god. Uvek ce da fali... A kad se setite, i sa onih 25K dinara ste uspevali da odete u grcku na more, i da se provedete bolje nego danas sto se provodite u istoj toj grckoj...

E isto tako mu dodju te malo bolje pare koje mogu preko da se zarade. Dobicete nesto vise para, navici cete se na to, vise to nece biti nista bitno... Ali minusi takvog zivota su i dalje tu...

Dakle, svoje trenutno nezadovoljstvo u zivotu cesto mozete da vezete za nedostatak finansija, ali realnost bude da je nezadovoljstvo izazvano necim totalno trecim, a ne finansijama. Trazite pravi izvor nezadovoljstva i resite ga.
 
Poslednja izmena:

StojkovicS

Banned
Učlanjen(a)
05.02.2013.
Poruka
2.314
Rezultat reagovanja
76
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel I5 2400 3.1ghz Box
Motherboard:
Gigabyte H61M-DS2 rev 3.0
RAM:
Kingston HyperX 8 gb DDR3
VGA & cooler:
Asus R9 270X DirectCU II TOP
Display:
Asus Led Gaming Monitor VP228TE
HDD:
Kingston A400 + Fujitsu 230gb
Sound:
Steelseries 7h Usb Pro 7.1 Surround
Case:
Spire
PSU:
LC Power LC600H-12 v 2.31
Mice & keyboard:
Steelseries Kana & Steelseries Apex 350 RGB
Internet:
12/2 ADSL ORION Telekom
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit & Google Chrome
Poslednja recenica pobedila.

Svaka cast.
 

Medolinos

Moderator
Učlanjen(a)
06.11.2010.
Poruka
5.394
Rezultat reagovanja
12
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
no name
CPU & cooler:
AMD FX 8350 / Noctua NH-U14s / NF-A15 Puss-Pull
Motherboard:
Gigabayte 990FXA-UD5 rev. 3.0
RAM:
Kingston 16gb ddr3 1866mhz HyperX Fury
VGA & cooler:
R9280X-DC2 TOP
Display:
Samsung UE32EH5000
HDD:
SSD Samsung 850 EVO 250gb, HDD Segate Baracuda 2 TB, HDD Samsung F3 1TB
Sound:
integrisan zvuk i Creative Inspire T3030 speakers
Case:
COOLER MASTER HAF XB EVO RC-902XB-KKN2
PSU:
EVGA Supernova G2 750w
Optical drives:
Lite-on
Mice & keyboard:
A4tech X-7 G800, misonja neki zalosni genius
Internet:
ADSL Telekom paket do 20 mbita
OS & Browser:
Win 10
Da upravo sto sam rekao, moras naci prioritete i uzivati u malim stvarima. Uz to u zadnje vreme nije ni bas sigurno biti u inostranstvu(teroristicki napadi).

CoyoteKG, bas si ubo u centar, 5 po 5 god. i onda skontas nigde nikoga, prosao zivot.
 

MikiD

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
411
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel celeron G1820
Motherboard:
Asus H81M-K
RAM:
Patriot 2x4GB DDR3
VGA & cooler:
intel HD
Display:
ViewSonic VA2216w
HDD:
Samsung F3 500GB
Samo mi nije jasno kako uvek ovakve diskusije dovedu do zakljucka da ovde ok, a tamo negde i nije bas?? :D

djoku je tako... sto bi reko kojot

Naravno u inostranstvu prosecan nas covek sa prosecnim poslom i primanjima ne moze da usteka milione, ali moze da zivi normalno.

Ovde se ne zivi, ovde se prezivljava. Sa 200-300e nema se para za osnovne stvari. Nema za stan, hranu i racune

Sa 500-600 evra mesecno moze da se usteka recimo za neki auto i to je to. Sve kuce zidane pre 10-20god, stanovi dobijeni od drzave. Kad ce neko sa 300 ili 500e da napravi kucu ili kupi stan?

Koliko od vas je radilo godinama za neku cifru, recimo 25-30K dinara, i mislilo "joj kad bih imao jos bar 10K din mesecno, to bi bilo to. to je taman ta plata koja mi treba". I onda dodje povišica, 10K dinara, prva plata legla "opaaaa" 10K dinara više... i tako prvi mesec euforija, ali već tamo posle 2-3 meseca ta plata postane normalna stvar i opet fali, opet je potrebna povišica... Onda se nadje drugi posao, za jos 10K dinara vise, i tada se vise ne radi za 25K nego za 50K dinara mesecno. "idemooooo" 50K plata, sad cu da odvajam mesecno po 100E laganica, mogu da ustedim 1200E za godinu dana, 12K E za 10 godina, 120K za 100 godina... ali djoookaaa, opet se za par meseci priviknete na 50K i opet fali na kraju meseca. Isto tako i sa 60K i 70K i koliko god. Uvek ce da fali... A kad se setite, i sa onih 25K dinara ste uspevali da odete u grcku na more, i da se provedete bolje nego danas sto se provodite u istoj toj grckoj...
Bas si lepo napisao, znaci sve te cifre su male. Nema za osnovne stvari. Kako raste plata tako se trosi na ono sto je izmedju golog prezivljavanja i normalnog funkcionisanja.

Jedino ovo za more se ne slazem, tj moguce je kad imas 22god, zivis sa roditeljima koji kupuju hranu i placaju racune.
 
Poslednja izmena:

CoyoteKG

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.01.2011.
Poruka
207
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 2600K + CM Hyper 212 EVO
Motherboard:
MSI MPower Z77
RAM:
Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Fury Red DDR3 1866MHz
VGA & cooler:
NVIDIA Quadro FX 1800
Display:
Dell U2412m + Samsung 971p
HDD:
Samsung SSD 840 EVO
Sound:
KEF Cresta 3 + Pioneer A-66X
Case:
CM Silencio 650
PSU:
CM GX-450W
Optical drives:
-
Mice & keyboard:
HP
Internet:
10/1
OS & Browser:
Win7 & Chrome

MikiD

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
411
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel celeron G1820
Motherboard:
Asus H81M-K
RAM:
Patriot 2x4GB DDR3
VGA & cooler:
intel HD
Display:
ViewSonic VA2216w
HDD:
Samsung F3 500GB

CoyoteKG

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.01.2011.
Poruka
207
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 2600K + CM Hyper 212 EVO
Motherboard:
MSI MPower Z77
RAM:
Kingston 16GB (2x8GB) HyperX Fury Red DDR3 1866MHz
VGA & cooler:
NVIDIA Quadro FX 1800
Display:
Dell U2412m + Samsung 971p
HDD:
Samsung SSD 840 EVO
Sound:
KEF Cresta 3 + Pioneer A-66X
Case:
CM Silencio 650
PSU:
CM GX-450W
Optical drives:
-
Mice & keyboard:
HP
Internet:
10/1
OS & Browser:
Win7 & Chrome
htedoh da kazem kulturnije, "ako ovde nisi sposoban da zaradis vise od 200E kako mislis da se snadjes i usrecis preko?"
 

losmi

PCAXE Member
Učlanjen(a)
20.08.2010.
Poruka
176
Rezultat reagovanja
18
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5-8600
Motherboard:
Asrock B360M Pro4
RAM:
2x8GB DDR4
VGA & cooler:
Zotac GTX 1060 3GB
Display:
Benq GL2450
HDD:
WD6400AAKS
Case:
Fractal Design
PSU:
Seasonic S12II-620
OS & Browser:
Windows 10
Bio sam više puta kod braće Arapa, i situacija je otprilike ovakva kako je Villy opisao. Malo bolja ili lošija, u zavisnosti kakav ti je posao, plata, sredina i sve ostalo, ali je uglavnom to prosek.

Problem je što tamo ljudi dolaze iz jednog jedinog razloga a to je da uzmu pare. Života pored toga nema. Vrućine su ogromne, pa je jedini mogući izbor da u slobodno vreme šetate po tržnom centru. Što i nije neki srećan izbor.

Prilično je deprimirajuće, sa nesposobnom radnom snagom iz Indije i gomilom peska svuda oko tebe. Ako neko može da dobije veliku platu, preživi godinu-dve u takvom okruženju, zaradi neke pare i vrati se nazad, što da ne. Za bilo šta drugo - ne isplati se.
 

zbun

PCAXE Member
Učlanjen(a)
30.03.2010.
Poruka
365
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD phenom II x6 1055T & thermalright IFX-14
Motherboard:
ASRock 870 extreme 3
RAM:
2x2GB 1600MHz Exceleram Rippler CL6 + 2x4 GB Patriot G2 cl7
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce GTX 970
Display:
LG LH3000 42'
HDD:
samsung spinpoint F3 500 GB
Case:
NZXT M59
PSU:
zalman zm600glx
NIsam lepo citao Vili, pa nisam video. ***iga, verujem da im se nije dopalo.
Ja stan placam u Frankfurtu 680€ za 40 kvadrata. Morao sam da polazem neke dodatne ispite i da idem u njihovu skolu pa me je sve to izaslo nenormalno puno. Stvar je u tome da u Srbiji ne bih imao bas nikakvu perspektivu i iako mi ni ovde nije sjajno, obzirom da tesko mogu da ustedim neke novce, nikada se ne bih vratio. Ono sto cesto vidjam je da ljudi imaju neke nerealne ideje pa se silno razocaraju kada shvate da to i nije bas tako. Ne govorim ni o kome od vas ovde vec o ljudima koje sam za ovo kratko vreme upoznao. Recimo jedna bivsa cimerka mi je rekla da bi se odmah vratila za Srbiju da nema internet u stanu, bilo mi zao da joj kazem da bi imala pendrek da se nisam jedno mesec dana pre toga mlatio sa provajderom.
 

MikiD

PCAXE Member
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
411
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel celeron G1820
Motherboard:
Asus H81M-K
RAM:
Patriot 2x4GB DDR3
VGA & cooler:
intel HD
Display:
ViewSonic VA2216w
HDD:
Samsung F3 500GB
htedoh da kazem kulturnije, "ako ovde nisi sposoban da zaradis vise od 200E kako mislis da se snadjes i usrecis preko?"
Mozes da budes sposoban koliko hoces ako radis kod nekoga tako je. U Nisu - trgovine 18-25k din. bilo koja privatna firma max 35-40k, drzavne jasle 35-60k.
Ima tu i tamo neka komercijala za 60-70-80k i to je to. Ne znam u kojoj srbiji ti zivis
 

a c a

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.04.2009.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
13
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Propus@Deneb
Motherboard:
Foxconn
RAM:
Hyper X
VGA & cooler:
AMD
Display:
Samsung
HDD:
WD5000AAKX i WD20EZRZ
Sound:
int.
Case:
690IIa
PSU:
Seasonic
Optical drives:
Pioneer&Liteon
Mice & keyboard:
Chicony&Logitech
Internet:
SBB D3
OS & Browser:
7Ux64/XPSP3
Ma ne cvetaju ruze ni u Srbiji, ali mi smo navikli i na gore ;) Jednostavno moje je razmisljanje ako nisi vezan za domovinu, prijatelje i rodbinu, ako ti ne smeta drugacija kultura, vremenski uslovi, i to da si "stranac nizeg ranga", onda pici samo. Generalno bitno je i koji su ti prijoriteti, da li se zadovoljavas nekim osnovnim stvarima ili bi nesto "vise".
Imaš zemlje gde te tretiraju kao Boga samo što si došao tu , samo retko ko hoće da ide tamo, mislim na Afričke zemlje. Ko nije vezan za Srbiju a hoće nov početak Australija, Novi Zeland i Kanada su najbolji izbor
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Da upravo sto sam rekao, moras naci prioritete i uzivati u malim stvarima. Uz to u zadnje vreme nije ni bas sigurno biti u inostranstvu(teroristicki napadi).

CoyoteKG, bas si ubo u centar, 5 po 5 god. i onda skontas nigde nikoga, prosao zivot.
Vjeruj mi na riječ da je kod nas stanje mnogo gore... U BiH si imao 2 napada samo u prošloj godini (1 policajac i 2 vojnika). Koliko ih ima na Kosovu, Makedoniji?

Elem, slažem se sa CoyoteKG-om, treba tražiti razlog nezadovoljstva, nekom to i jeste novac, nekome je nešto sasvim drugo a većini je i novac i to nešto drugo, bar meni jeste. Nemam dovoljno novca i ne volim državu, ljude i okruženje u kome živim... Očigledno da nisam jedini s obzirom da je neki dan objavljen podatak da je BiH napustilo ~80.000 mladih ljudi samo u prošloj godini a i za ovu godinu BiH je zemlja sa najgorim životnim standardom u Evropi.
Tako da, radije bih bio rob u uređenom društvu i sa koliko toliko prihvatljivom platom nego bio rob ovde. Tamo bar biram da bude mrob, ovde sa porobljen!
 
Poslednja izmena:

Vule

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.959
Rezultat reagovanja
206
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 7 5800X3D / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
Gigabyte B550 Aorus Elite AX V2
RAM:
32GB Geil Orion 3600Mhz
VGA & cooler:
XFX Merc RX6900XT
Display:
Dell S3222DGM
HDD:
Kingston Fury Renegade 1TB / Samsung 970 EVO Plus 1TB
Case:
Lian Li 011 Dynamic EVO
PSU:
ASUS ROG 750W Gold

Darko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
10.05.2009.
Poruka
1.567
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 4770k @ 4.3Ghz + Noctua NH-D14 / Bitfenix Recon
Motherboard:
Gigabyte G1.Sniper 5
RAM:
32GB G.SKILL TridentX DDR3-2400 CL10
VGA & cooler:
Asus GTX 980 Strix
Display:
3x Dell u2414h
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + Samsung 840 EVO 1TB
Sound:
GB SB Recon 3Di @ Logitech Z906
Case:
Fractal Design Define XL R2
PSU:
Fractal Design Newton R3 1000W
Optical drives:
Samsung BluRay Ext
Mice & keyboard:
Corsair Katar + Corsair K70 RGB
Internet:
Netgear Nighthawk R7000 / Gbit
OS & Browser:
Win 7
I opet, pored toga, veće su vam plate nego nama, jeftinije gorivo, hrana, garderoba... :rolleyes:
Trava je tamo preko uvek zelenija.

Vidim da smo poceli da se razbacujemo cenama boravka u inostranstvu, pa cisto da ubacim jos jednu ili dve informacije u temu. U sirom centru Minhena je trenutno nemoguce naci stan ispod 1k evra. Mozda jedna soba moze za 600-800e, ali stan nikako. 95% svih oglasa za stan koje nadjete ispod 1k su prevare i otimacine (platis kauciju, a 'vlasnik' stana zapali sa lovom). Mene su nasamarili tako za skoro 2 soma. Policija i tuzilastvo znaju ko je prevarant, uhvate je, i nikom nista. Nakon godinu dana je puste i ona radi opet isto. Toliko o 'uredjenom' drustvu.

I sad zamislite kad dodje jedan nas medicinski tehnicar (sam, bez porodice) ovde sa platom od 1800e neto. Da 1000e na stan. Nek da jos 300 na klopu (odnosno da jede ili iskljucivo fast food ili da zivi na spagetama) i plus 100-200 na komunalije, troskove za telefon/internet/osiguranje i sta mu ostaje? Mislite o tome. :wave:
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
I opet, pored toga, veće su vam plate nego nama, jeftinije gorivo, hrana, garderoba... :rolleyes:
Prosječna plata na nivou BiH (RS, Federacija, Brčko distrikt) je ~820 KM ili ~420,5 evra (računajući i one prijavljene na minimalac od 205evra i one na 3000evra), tržište rada je neuporedivo manje pa samim tim i mogućnost zaposlenja (jeste da ima i manje stanovnika). Gorivo jeste jeftinije. Hrana jeftinija? Zašto li onda većina ljudi kupuje hranu i piće u Srbiji? Čak i BiH proizvodi su jeftiniji u Srbiji nego u BiH, pa ti skontaj. Lijekovi su u Srbiji neuporedivo jeftiniji nego u BiH. Za garderobu ne znam pošto u Srbiji odavno ništa nisam kupovao... U Srbiji je čak i sada kompjuterski hardver jeftiniji iako je porez 20% (kod nas je 17%). Vozila su takođe jeftinija.
 

Vule

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.959
Rezultat reagovanja
206
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 7 5800X3D / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
Gigabyte B550 Aorus Elite AX V2
RAM:
32GB Geil Orion 3600Mhz
VGA & cooler:
XFX Merc RX6900XT
Display:
Dell S3222DGM
HDD:
Kingston Fury Renegade 1TB / Samsung 970 EVO Plus 1TB
Case:
Lian Li 011 Dynamic EVO
PSU:
ASUS ROG 750W Gold
Hahaha, pa ja koliko znam, svi koji zive u pogranicnom podrucju prelaze u Bosnu da pazare sve zivo, jer su cak i nasi proizvodi jeftiniji kod vas :D Izgleda smo u istim go*nima :)

Sent from my SM-G930F
 

DeRadicci

Market Guru
Učlanjen(a)
14.04.2015.
Poruka
3.394
Rezultat reagovanja
98
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7-3770, LC-CC-120
Motherboard:
Asus P8B75-M LX
RAM:
2x8GB Kingston HyperX HX316C10F/8
VGA & cooler:
Sapphire RX 580 8GB Pulse
Display:
Dell UltraSharp U2312HM
HDD:
500GB WDS500G2B0A, 2TB HDWD120UZSVA
Case:
Cooler Master Elite 334
PSU:
Sharkoon SHP550 V2
OS & Browser:
Windows 10 Pro, Firefox

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Hahaha, pa ja koliko znam, svi koji zive u pogranicnom podrucju prelaze u Bosnu da pazare sve zivo, jer su cak i nasi proizvodi jeftiniji kod vas :D Izgleda smo u istim go*nima :)

Sent from my SM-G930F
Ja znam da mnogo Hrvata iz Hrvatske kupuje po našim tržnim centrima. Srba iz Srbije stvarno malo ali opet Brčko (gdje ja živim) graniči sa Hrvatskom, ne i sa Srbijom, tj. ne znam kakvo je stanje u Bijeljini i Zvorniku npr. Znam da Srbi iz Srbije kupuju stočnu hranu kod nas npr. Čitav region Brčko-Bijeljina-Zvornik se podmiruje u Loznici i Badovincima pa tako i ja. Ne često ali za praznike (2 slave, Božić, Vaskrs). Do 100 evra po osobi se može prenijeti a da se ne plaća carina. Pa tako znam da su naši proizvodi npr. jeftiniji u Badovincima a za srbijanske da i ne pričam (npr. kod nas je Koka Kola 2,50 KM dok je u Badovincima 1,60). Neke stvari se ne isplate kupovati ali velika većina da.
Lijekovi su nešto posebno - Kolega sa posla kupuje neki lijek za oca u Loznici i tamo ga plaća 12evra. Isti lijek, isti proizvođač kod nas košta 48evra! To je samo jedan od slučajeva.
 

Vule

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.959
Rezultat reagovanja
206
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 7 5800X3D / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
Gigabyte B550 Aorus Elite AX V2
RAM:
32GB Geil Orion 3600Mhz
VGA & cooler:
XFX Merc RX6900XT
Display:
Dell S3222DGM
HDD:
Kingston Fury Renegade 1TB / Samsung 970 EVO Plus 1TB
Case:
Lian Li 011 Dynamic EVO
PSU:
ASUS ROG 750W Gold
Posto mi je zena iz Loznice, znam provereno da brdo ljudi odande kupuje u Bijeljini po trznim centrima, a gorivo je posebna prica, niko osim firmi vise ni ne sipa u Loznici, ostale su dve pumpe koje su aktivne, svi prelaze preko...

Sent from my SM-G930F
 

Darko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
10.05.2009.
Poruka
1.567
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 4770k @ 4.3Ghz + Noctua NH-D14 / Bitfenix Recon
Motherboard:
Gigabyte G1.Sniper 5
RAM:
32GB G.SKILL TridentX DDR3-2400 CL10
VGA & cooler:
Asus GTX 980 Strix
Display:
3x Dell u2414h
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + Samsung 840 EVO 1TB
Sound:
GB SB Recon 3Di @ Logitech Z906
Case:
Fractal Design Define XL R2
PSU:
Fractal Design Newton R3 1000W
Optical drives:
Samsung BluRay Ext
Mice & keyboard:
Corsair Katar + Corsair K70 RGB
Internet:
Netgear Nighthawk R7000 / Gbit
OS & Browser:
Win 7
A na periferiji?
Zavisi kolikoj periferiji i koliko je dobro (ili lose) ista povezana sa centrom. Ako postoji podzemna zeleznica - cena je 1k evra i tu nema nista ispod osim ako neko nije bas, bas srecne ruke ili ima veze ili zna nekog ko nekog zna.

Ako postoji S-Bahn (zeleznica) do centra, onda je cena oko 800-900e. U slucaju busa, cena se 'srozava' na 700-800e. Ispod 700e ne postoji cak ni teoretska sansa da se nadje nesto. Ja sam trenutno u ****incu na krajnjem obodu grada u montaznoj betonjerci u getu gde zive razni buzdovani albanskog, poljskog, ruskog, ili jugo porekla koji ne znaju ni svoj jezik kako treba a kamoli nemacki i placam 750e za 50 kvadrata. I prisiljen sam da se selim uskoro jer devojci treba ravno dva sata da dodje do faksa prevozom a usput joj dobacuju raznorazni belosveti kada se vraca sama uvece. Tuga.
 

DR4C0Ni4N

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
20.02.2011.
Poruka
3.005
Rezultat reagovanja
772
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i9-10900F | Cryorig C7
Motherboard:
ASRock Z590M-ITX/ax
RAM:
16GB 3200MHz Vengeance LPX
VGA & cooler:
Zotac GTX 1070
Display:
Dell U2722DE (27" QHD IPS)
HDD:
1TB Samsung 970 EVO Plus
Sound:
Focusrite Scarlett 2i2 | Presonus Eris 3.5 | AKG K550 | SMSL iDEA
Case:
Lian-Li A4-H2O X4
PSU:
Corsair SF750
Mice & keyboard:
MX Master 2S & Thor 300 TKL
Other:
ThinkPad T580 (i5-8250U, 24GB DDR4, 256GB M.2, Intel UHD 620)
Ako gledamo srazmerno plati, ni ovde stanovi nisu jeftini. Ja sam u Nišu plaćao 300e stan u užem centru od 56m2 u potkrovlju.
Skupo, ali samo tako sam mogao da iskombinujem posao i studiranje, stan se nalazio tačno na pola puta između kancelarije i faksa.

Sent from Huawei P8 Lite
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.167
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Posto mi je zena iz Loznice, znam provereno da brdo ljudi odande kupuje u Bijeljini po trznim centrima, a gorivo je posebna prica, niko osim firmi vise ni ne sipa u Loznici, ostale su dve pumpe koje su aktivne, svi prelaze preko...

Sent from my SM-G930F
Za gorivo se slažem. Kod nas je dizel 0,80 centi/l. Mislim, nemam razloga da ne vjerujem ni za ostalo ali mi je nelogično da iste stvari mi kupujemo u Srbiji a vi u BiH/RS. Jedino ne znam povrat poreza i sl. Znam da Hrvati iz Hrvatske kod nas obavezno furaju povrat poreza...
 
Vrh