• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Mob.telefon/Tablet] CUBE WP10

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Pre svega, zelim da nagovestim da sam imao samo 4 dana da testiram tablet, tako da nisam bio u prilici da testiram sve funkcije istog.

Tablet koji sam bio u prilici da testiram jeste CUBE WP10, koji kao i mnogi tableti na trzisti deluje uobicajeno, medjutim zapravo u sebi krije jednu posebnu funkcionalnost. U pitanju je jedan od malobrojnih Windows 10 Mobile tableta, sto znaci da oni ne pokrecu nista, osim Windows Phone aplikacija. Ovo moze delovati pomalo obeshrabrujuce, mada svoje misljenje iskazacu u vise segmenata.

Cena i Specifikacije
Sam tablet nije preterano skup, cak sta vise, veoma je pristupacan. U vreme pisanja ove recenzije, trenutna cena ovog uredjaja izmedju 70 i 100 americkih dolara je. Naravno, trenutno se ne moze naci na domacem trzistu, vec se moze uvesti samo iz Kine. Tablet poseduje 6.98 incni IPS panel, rezolucije 1280x720px. Tu je takodje i Snapdragon 210 procesor, 16 GB interne memorije, kao i 5Mpx kamera na poledjini sa autofokusom i 5Mpx prednja kamera bez dodatnih funkcija. Tablet po specifikacijama, definitivno ne obecava, mada se u celoj prici izdvaja operativni sistem istog. Uredjaj pokrece Windows Mobile 10 operativni sistem, koji je prevashodno namenjen mobilnim telefonima, a sam Microsoft je objavio kraj podrske i apdejta softvera istog, pre par godina. Ovo znaci da ce pristup aplikacijama biti veoma ogranicen, kao i da ce biti podlezan virusima sve vise i vise iz godine u godinu. Ocekivanja nakon prelaska preko samih specifikacija, bila su veoma skromna. Takodje, sam tablet ima slot za SIM karticu, a i podrzava pozivanje mada bi to delovalo smesno, tako da je ovo vise fablet nego tablet.

Dizajn i Izrada
Dizajn tableta jeste jedna od velikih prednosti ovog uredjaja. Fakticki da je nemoguce pogoditi cenu ovog tableta, jer bi ga po dizajnu mogli uvrstiti medju tablete cene od 400-500 americkih dolara. Na prednjoj i zadnjoj strani tablet je oblozen staklom, dok se sa strane nalazi metal. U ruci nije klizio, mada je staklo prikupljalo veliki broj otisaka sake i prstiju. Medjutim, cim otkljucamo ekran, sve impresije padaju u vodu. Tablet poseduje los IPS panel, na kome su pikseli ne toliko vidljivi, mada pri udaljenosti od oko 6-7cm jasno su vidljivi. Reprodukcija boja je prihvatljiva, mada je osvetljenost losa, tako da se samo delimicno moze koristiti u prisustvu Sunceve svetlosti. Ekran ima par softverskih problema, sto potvrdjuje nedostatak 5-6 piksela pri dnu, koji su nevidljivi. Ovo moze delovati kao ne bas veliki problem, ali zahvaljujuci ovome touch funkcije ne dolaze do izrazaja u pozitivnom smislu. Pri pritisku bilo kojeg dugmeta na ekranu, softver ga prepoznaje par piksela nize, sto moze doprineti do problema pri kucanju ili selektvoanju softverske dugmadi. Takodje, ekran je sa par crnih povrsina sirine od oko 3mm odvojen od ivica telefona.
Sto se dizajna tice, na poledjini jeste jedna kamera, kao i blic, dok se sa prednje nalazi takodje jedna kamera. Na gornjoj ivici telefona jeste 3.5mm port, dok je na donjoj Micro USB port za punjenje. Debljine je oko 7.7mm (ako je komsija dobro izmerio) i mase oko 257g (sa SIM i SD karticom).

Zvuk i Mikrofon
Zvuk se po kvalitetu ne moze izdvojiti kao prednost telefona. Vecinom je "ravan", te nema detalja, a u isto vreme je i veoma tih. Kvalitet zvuka mikrofona je prihvatljiv, ali samo za video pozive ili regularne pozive. Takodje, mikrofon ne odlikuju detalji, a s vremena na vreme javi se i po koji sum ili pucanj.

Softver i Performanse
Sto se tice softvera, mozemo reci da je to jedini zanimljiv cinioc ovog tableta. Pokrece ga Windows 10 Mobile, koji je prosto neoptimizovan. Moglo bi se reci da izgleda kao upscale-ovani 5-incni telefon, nego optimizovani tablet. Vecina polja pocetnog ekrana deluju isuvise veliko, sto je u neku ruku pozitivna stvar, mada to nije dosta pregledno. Naravno, na internetu postoje uputstva za optimizacije, ali nisam to radio, jer nisam vlasnik tableta. Tablet nema softverskih bagova, pa se sve uobicajene stvari mogu koristiti bez problema. Nedostatak jeste podrska aplikacija, koja je veoma skucena ako gledamo neke popularnije aplikacije. Vecina aplikacija imaju svoje alternative, pa ima onih koje su me pozitivno iznenadile, kao i onih koje i nisu bas. Za primer cemo uzeti YouTube i Viber. YouTube nema native aplikaciju za Windows Mobile, pa sam nabavio myTube! koji je definitivno u svakom smislu bolji od YouTube aplikacije za Android i iOS. Sve funkcije su lepo prilagodjene mobilnim uredjajima, tu je i nekoliko tema, dugmad su redizajnirana i sve u svemu "search" funkcija radi dosta bolje. S druge strane, Viber koji je napravljen od strane istih developera za sve platforme je toliko ubagovan, da se jednostavno ne moze koristiti, fotografije, stikeri, reprodukcija video zapisa, greske i slicno. Tu je naravno i action center, koji nam omogucava brze precice, kao i Cortana koja je u svakom smislu do sada najbolji mobile assistant. Cortana mi je omogucila da obavljam jednostavne funkcije, poput belezenja, pozivanja i slanja poruka, ali u isto vreme i neke malo komplikovanije poput konverzija valuta, provere vremenske prognoze u vise jedinica, iscitavanja informacija na internetu, pustanja pesama itd. Takodje, bila je sposobna i da obavi kupovinu odredjenih itema u aplikacijama i igrama, kao i da obavi specificnu funkciju u igru, kao sto je prikupljanje resursa.
Sto se tice performansi, poseduje 2GB RAM-a, sto je i vise nego dovoljno za Windows Mobile operativni sistem. Moram da priznam da nije doslo ni do kakvog primetnog laga, sto je za svaku pohvalu. Nije moguce otvoriti vise aplikacija istovremeno sto je pomalo iritirajuce, s obzirom da su neki malo skuplji Android tableti u mogucnosti da to obavljaju. S druge strane pokrece ga stari Snapdragon 210 procesor, koji je jednostavno slab za danasnje potrebe. Dovoljan je za neke casual igre, kao i uobicajene funkcije interneta, mada problem nastaje kada pokusamo da igramo malo zahtevnije igre. Naravno, ne mozemo ocekivati AAA igre sa stabilnim frame ratom, uobicajeni FPS jeste bio izmedju 3 i 14fps, sto definitivno nije za pohvalu. Antutu benchmark rezultirao je sa oko 28000, sto je najverovatnije manje od prosecnog mobilnog telefona danas. Nisam bio u prilici da testiram zadnju usled ostecenog senzora na zadnjoj kameri, mada prednja definitivno nije dobra, sto potvrdjuju ove fotografije.
SHOT0043.jpg SHOT0045.jpg

Baterija
Baterija nije nista posebno naravno, 2850mHa materija definitivno ne moze izdrzati ceo dan aktivnog koriscenja. Moracete je napuniti 2-3 puta u toku dana. Uz Plants VS Zombies izdrzala je nepuna 4H, sto je u danasnje vreme relativno malo. Ukoliko planirate da ovo bude daily driver, to zaboravite.

Rezime
Definitivno jedan veoma razocaravajuci uredjaj, barem meni. Ovo je zapravo veliki telefon i u mnogo cemu lici na nekadasnji Galaxy Mega, sa pola inca vecim ekranom. Windows 10 Mobile u ovom slucaju nije dobro optimizovan, te dodire prepoznaje nize nego sto oni zapravo jesu, kao sto je slucaj sa Huion grafickim tablama. Kvalitet zvuka jeste veoma los, tako da ako planirate da ga koristite za gledanje filmova ili slusanje muzike, zvucnici ili slusalice su must have. Baterija uredjaja ne moze potrajati ni pola dana normalnog koriscenja, sto je jos jedna velika mana. Tako da, sve u svemu ne moze se reci da je ovo isplativ uredjaj, ako znamo da za samo nekoliko desetina americkih dolara vise dobijamo tablete daleko boljih performansi.
Ako imate neko pitanje ili mislite da sam nesto ispustio, zamolio bih da to napisete u komentaru. ;)
 

Raspucin

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
30.09.2017.
Poruka
1.590
Rezultat reagovanja
908
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Kompjuter
CPU & cooler:
Intel I7 8700K + Phanteks Glacier One 360MP
Motherboard:
Gigabyte H370 Aorus Gaming 3 WiFi
RAM:
G.Skill TridentZ 32gb (2x16gb) 3200mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 1060 6Gb
Display:
LG 34'' 34WP65CP-B,1ms, 3440 x 1440, 160Hz
HDD:
Intel 660 512gb Nvme,Samsung 970 Evo Plus Nvme 500gb
Sound:
Razen Kraken X
Case:
Phanteks Enthoo Evolv X TG RGB silver + 3 x Phanteks 140 Fun
PSU:
Gigabyte Aorus 750W 80+ Gold
Optical drives:
Asus ZenDrive external
Mice & keyboard:
Redragon Karura2/HyperX Pulsfire FPS
Internet:
Adsl 20/1
OS & Browser:
Windows 11 Pro 64bit & Firefox
Other:
ThinkPad T14s, MacBook M2 , Think Dock, Xaomi 13, PS 5 Slim,Samsung Galaxy Watch 4
Ubaci ti jedan kompletan test chuwi-a:geek:
 
  • Like
Reagovanja: Uni

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Ma njega cu lako jer je moj, ovo sve zajmim od drugova, trenera, nesto od poznanika, rodbine itd. Ne mogu lako da nabavim nista, treba sad sa alija da mi stigne tablet za sestru i android box novi, pa cu i za to da uradim. Chuwija cekaj 4-5 dana dok napisem. ;)
 

Raspucin

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
30.09.2017.
Poruka
1.590
Rezultat reagovanja
908
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Kompjuter
CPU & cooler:
Intel I7 8700K + Phanteks Glacier One 360MP
Motherboard:
Gigabyte H370 Aorus Gaming 3 WiFi
RAM:
G.Skill TridentZ 32gb (2x16gb) 3200mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 1060 6Gb
Display:
LG 34'' 34WP65CP-B,1ms, 3440 x 1440, 160Hz
HDD:
Intel 660 512gb Nvme,Samsung 970 Evo Plus Nvme 500gb
Sound:
Razen Kraken X
Case:
Phanteks Enthoo Evolv X TG RGB silver + 3 x Phanteks 140 Fun
PSU:
Gigabyte Aorus 750W 80+ Gold
Optical drives:
Asus ZenDrive external
Mice & keyboard:
Redragon Karura2/HyperX Pulsfire FPS
Internet:
Adsl 20/1
OS & Browser:
Windows 11 Pro 64bit & Firefox
Other:
ThinkPad T14s, MacBook M2 , Think Dock, Xaomi 13, PS 5 Slim,Samsung Galaxy Watch 4
Ma njega cu lako jer je moj, ovo sve zajmim od drugova, trenera, nesto od poznanika, rodbine itd. Ne mogu lako da nabavim nista, treba sad sa alija da mi stigne tablet za sestru i android box novi, pa cu i za to da uradim. Chuwija cekaj 4-5 dana dok napisem. ;)
za njega stvarno vredi napisati recenziju


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Oces da uradim Remix OS umesto Androida na Chuwiju pa da onda uradim recenziju? ;)
 

Raspucin

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
30.09.2017.
Poruka
1.590
Rezultat reagovanja
908
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Kompjuter
CPU & cooler:
Intel I7 8700K + Phanteks Glacier One 360MP
Motherboard:
Gigabyte H370 Aorus Gaming 3 WiFi
RAM:
G.Skill TridentZ 32gb (2x16gb) 3200mhz
VGA & cooler:
Gigabyte G1 1060 6Gb
Display:
LG 34'' 34WP65CP-B,1ms, 3440 x 1440, 160Hz
HDD:
Intel 660 512gb Nvme,Samsung 970 Evo Plus Nvme 500gb
Sound:
Razen Kraken X
Case:
Phanteks Enthoo Evolv X TG RGB silver + 3 x Phanteks 140 Fun
PSU:
Gigabyte Aorus 750W 80+ Gold
Optical drives:
Asus ZenDrive external
Mice & keyboard:
Redragon Karura2/HyperX Pulsfire FPS
Internet:
Adsl 20/1
OS & Browser:
Windows 11 Pro 64bit & Firefox
Other:
ThinkPad T14s, MacBook M2 , Think Dock, Xaomi 13, PS 5 Slim,Samsung Galaxy Watch 4
Vrh