• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Algoritmi

Bouldryk

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.11.2015.
Poruka
5
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Zdravo svima.Krenuo sam u srednju et skolu i prvi put se susrecem sa algoritmima.Da li mi neko moze pomoci oko razumevanja i resavanja tih zadataka posto trenutno jako malo znam ;stigli smo do ciklusa
 

bicury

PCAXE Member
Učlanjen(a)
30.09.2015.
Poruka
96
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
PC
CPU & cooler:
Amd ryzen 5 3600
Motherboard:
Msi b450 tomahawk max
RAM:
16 GB
VGA & cooler:
Asus Tuf RX 5700XT
Display:
SAMSUNG LCD LC32F391FWUXEN 31.5"
HDD:
Samsug EVO 860 M2 1TB
Case:
NZXT H510 Complet Bleck
PSU:
Corsair TX650M Gold
Internet:
SBB 150/25
OS & Browser:
WIN 10
Other:
Xiaomi Pocophone F2 PRO

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
huh... skripte za fakultet, coveku kome nije jasno u srednjoj :)

@Bouldryk, ajmo ovako... posto nemam pojma kojim redosledom to ide po planu i programu, ajde ti napisi nama sta ste ucili i sta si naucio, pa cemo redom.
Pretpostavljam da ste ucili prvo kako se oznacavaju razliciti koraci u algortmima... napisi nam malo o tome, pa onda daj primer zadatka koji ti je nejasan (ciklusi?)


[nadam se da ne ocekujes da neko ovde nesto napise, i tebi bude sve jasno, vec ti je jasno da mora da se radi]
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Sta ti nije jasno u vezi algoritama ? Recept za pravljenje torte ti je algoritam. Da ne teoretisem previse, posto oko toga postoji debela teorija, sve sto treba da skontas je to da se instrukcije izvrsavaju jedna za drugom.. nekim redom.
Npr. da bi skontao kako nesto algoritamski moze da se resi treba da poznajes i nekakve strukture podataka. Npr. za pocetak nizove.. i kako ces da poredjas brojeve po velicini u jedan niz? Treba ti petlja... ili ciklus koji si spomenuo.

A sad napisi sta ti nije jasno konkretno... okaci zadatak koji te muci. ;)
 

Tesla99

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.06.2015.
Poruka
726
Rezultat reagovanja
112
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Jovan
CPU & cooler:
AMD Fx 6300,LC-CC-120
Motherboard:
Gigabyte 970a-ds3p
RAM:
2 x Hyperx Fury black 4gb 1866mhz
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce 8600 GT
Display:
21.5" Samsung S22B300B LED
HDD:
1TB WD blue, 1TB WD green, 1TB Samsung 960 EVO
Sound:
Hyperx Cloud 2
Case:
Raidmax narwhal 920
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
zowie ec2-a + zowie g-sr podloga, marvo k611
Internet:
CABLE 50Mb/s
OS & Browser:
Win 10 & Mozila
Jedno delimicno off-topic pitanje.
Jos nisam ucio algoritme u skoli ali matematika mi neide jako dobro, najveci razlog je to sto ne vezbam.Jos nisam odlicio koji cu fakuletet pa me zanima kolko je matematika bitna za programiranje?Razmotravam tu opciju za fakultet pa bi hteo da se informisem malo...Ako ima neki programer ili neko ko je prosao taj put da me malo posavetuje...
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Jedno delimicno off-topic pitanje.
Jos nisam ucio algoritme u skoli ali matematika mi neide jako dobro, najveci razlog je to sto ne vezbam.Jos nisam odlicio koji cu fakuletet pa me zanima kolko je matematika bitna za programiranje?Razmotravam tu opciju za fakultet pa bi hteo da se informisem malo...Ako ima neki programer ili neko ko je prosao taj put da me malo posavetuje...
Ocigledno ti ni srpski ne ide dobro. :D

Matematika je bitna, ali ne i presudna. Nisu sve matematike presudne za programiranje. Konkretno bitna je logika, linearna optimizacija, razne vrste algebre... itd...

Ne kazem da ne mozes da se bavis nekakvim developmentom i bez toga, ali za pristup resavanju bilo kojeg kompleksnijeg problema vrlo je pozeljan akademski pristup. Prema tome, treba ti matematika, prvo da bi upisao neki normalan fakultet (ETF, Matematicki, FON). Privatne necu da spominjem.

Na kraju krajeva, mora da te zanima to i da se tome posvetis, nece se nauciti samo od sebe. Ja sam konkretno zavrsio PMF i mogu da kazem da je tu bilo i mozda i previse teoretisanja i premalo prakse, ali se praksa kasnije usvoji. Ipak, ako ne naucis da resavas probleme i da ih modelujes, neces moci ni da programiras nista ozbiljnije.
 

Tesla99

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.06.2015.
Poruka
726
Rezultat reagovanja
112
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Jovan
CPU & cooler:
AMD Fx 6300,LC-CC-120
Motherboard:
Gigabyte 970a-ds3p
RAM:
2 x Hyperx Fury black 4gb 1866mhz
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce 8600 GT
Display:
21.5" Samsung S22B300B LED
HDD:
1TB WD blue, 1TB WD green, 1TB Samsung 960 EVO
Sound:
Hyperx Cloud 2
Case:
Raidmax narwhal 920
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
zowie ec2-a + zowie g-sr podloga, marvo k611
Internet:
CABLE 50Mb/s
OS & Browser:
Win 10 & Mozila
Ocigledno ti ni srpski ne ide dobro. :D
Ma to sam brzo kucao.;):d

Znaci treba mi matematika, ako hocu ozbiljnije da radim.Kad sam bio kod psihologa u osmom razredu radili smo neke testove ili takozvana profesionalna orjentacija.Psiholog je reko da sam talentovan za matematiku bio sam na 2 ili 3 mestu u razredu po kolicini bodova.Upisao sam lazinu gimnaziju sa jako losim osnovama iz matematike tako da moram dosta da radim.

Na kraju krajeva, mora da te zanima to i da se tome posvetis, nece se nauciti samo od sebe. Ja sam konkretno zavrsio PMF i mogu da kazem da je tu bilo i mozda i previse teoretisanja i premalo prakse, ali se praksa kasnije usvoji. Ipak, ako ne naucis da resavas probleme i da ih modelujes, neces moci ni da programiras nista ozbiljnije.
Svi govore da mora da te zanima i sl.Kako da nadjem odgovor na to pitanje?"Da li je to za mene?" Ja ne mrzim matematiku ali nisam ni zaljubljen u nju...Programiranje mi je zanimljivo, na code academy sajtu sam malo vezbao ali nemam vremena da se posvetim tome...
 

Bouldryk

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.11.2015.
Poruka
5
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Npr ovaj zadatak.
Nacrtati blok dijagram algoritam koji omogucava unos n brojeva a potom izracunava sredmju vrednost iskljucujuci one elemente cija je vrednost jednaka minimalnoj ili maksimalnoj vrednosti.
E sad meni je najveci problem da razumem sta treba a tek onda da pocnem.
 

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
Epa ok.. da razumes sta treba - to je cilj. E onda to mozes da predstavis algoritmom.

Ajde probacemo ovako (mada ne volim da dajem sazvakane odgovore... ali da krenemo od necega)
- ulaz je n brojeva. To znaci da ti ustvari treba da uneses broj n, i onda da napravis petlju kojom ces da uneses tih n brojeva
- izlaz je srednja vrednost brojeva koji ne ukljucuju min i max. sto znaci da je potrebno da:
- nadjes maximalnu vrednost (iz niza brojeva koje si na pocetku uneo)
- nadjes minimalnu vrednost (iz istog niza)
- iz niza izbacis te dve vrednosti
- iz novog niza izracunas prosek tako sto ces naci sumu novog niza i podeliti tu sumu sa brojem clanova niza

Eto za pocetak mozes to da nacrtas :)
 

Sejk

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.09.2012.
Poruka
478
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
MacBook Pro 15" Retina mid 2012
CPU & cooler:
i5 4460 + LC-CC-120
Motherboard:
Asus B85M-G
RAM:
Hynix 4 x 4GB DDR3 1600MHz
VGA & cooler:
MSI RX 470 4GB 256bit Gaming X
Display:
Philips 243v 24" FHD IPS
HDD:
256GB SSD / 1TB HDD
Case:
MS Industrial FIGHTER 3 Window
PSU:
Cooler Master MWE 500 White
Mice & keyboard:
Logitech M590 & K380
OS & Browser:
Windows 10 x64 + Chrome
Totalna je glupost sto se algoritmi rade na papiru...
Ogroman mi je problem da algoritam predstavim na papiru a odlican sam sto se programiranja tice

Ako te stvarno zanima programiranje i ulozis truda osnovu ces veoma lako nauciti, ne sekiraj se ako ti ovo na papiru uopste ne bude islo, kad krenete da radite na racunarima stvar je skroz drugacija i ovaj zadatak ces za 5min da odradis dok na papiru ce vrv da ti potraje, i sto je najgore od svega na papiru nesto pogresis i onda moras da brises ovo ono, ne daj Boze da pogresis negde na sred zadatka a ceo uradio, to mi je nesto najgore, psihicki te ubije sto moras opet isto da pises samo prepravljeno, zato je racunar mama, copy paste detele sve na brzinu :D
 

darko31

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.10.2013.
Poruka
466
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II [email protected] Raijintek Themis Evo
Motherboard:
ASRock FM2A75M-DGS
RAM:
Mushkin Blackline DDR3 4GB 1600MHz CL8
VGA & cooler:
Powercolor 6850 1GB GDDR5
HDD:
OCZ Vertex 2 60GB; Hitachi 500GB
Case:
Thermaltake Commander MS-II
PSU:
Raidmax RX-500AF
Mice & keyboard:
Elecom GM-10 & Genius KB-G235
One delove matematike što je Feđa naveo (algebra) treba znati za programiranje. Analiza (izvodi, integrali itd) nisu toliko važni.

A kako da znaš da te zanima programiranje? Kada se zainatiš da nateraš neki kod radi nešto, baciš pogled na sat i vidiš da je 2 ujutro :D. Ili uhvatiš sebe kako čeprkaš po biblioteci koja samo tebi ne radi kako treba i ubeđen si da biblioteka ne valja i slične stvari. Računari su bazirani na matematici i valja se znati kako oni rade da bi se pravilno naučilo i samo programiranje.

I nemoj se obeshrabriti ako nešto sporije ide, učenje je dug proces, nekom treba više a nekom manje vremena. Važno je da redovno radiš i budeš uporan.

U početku je teško zamisliti kako neki algoritmi rade i kako to implementirati u kodu, ali vremenom se uvežba i iz glave se direktno kuca kod za neki algoritam.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Npr ovaj zadatak.
Nacrtati blok dijagram algoritam koji omogucava unos n brojeva a potom izracunava sredmju vrednost iskljucujuci one elemente cija je vrednost jednaka minimalnoj ili maksimalnoj vrednosti.
E sad meni je najveci problem da razumem sta treba a tek onda da pocnem.
Prvo treba da nadjes najmanji i najveci element. Za to ti treba petlja u kojoj ces da radis sledece:

int min = a[0]; //uzimas prvi element niza kao uzorak
int max = a[0]; //uzimas prvi el. za max.
for (int i = 0; i < n ; i++) { //imas petlju sa n ponavljanja koliki ti je niz
if(min > a){ //u svakom prolazu proverava da li je tekuci minimum veci od broja koji se proverava
min = a
}
if(max<a{
max=a;
}

return max; // vraca ti max. vrednost.

return min; //vraca ti minimalnu vrednost

e onda uzmes ponovo taj niz prodjes ga sa jos jednom petljom

int sum; //promenljiva za sumu
int size = n-2; //velicina niza za racunanje prosecne vrednosti je manja za dva elementa (najmanji i najveci)
for ( int i = 0; i < n-1; i++ ){ //petlja ide do n-1 jer sabiras prvi sa sledecim pa na dalje
if (a!=min || a!=max){ //sabiras ukoliko element niza nije minimalan ili maksimalan
sum = a + a[i+1]; //saborias do kraja petlje.... zadnji element niza je a[n-2+1] krece se od a[0], a[1],....,a[n-1];
}
int avg = sum / size; //dobijas vrednost proseka

Sad sam ti uradio zadatak, a sad ti na osnovu ovog pseudokoda crtaj kvadrate i rombove. :rotf: Elem...ovo je naivni algoritam za pronalazenje minimalnog elementa, ima daleko brzih, ali to je vec posebna prica.

Totalna je glupost sto se algoritmi rade na papiru...
Ogroman mi je problem da algoritam predstavim na papiru a odlican sam sto se programiranja tice

Ako te stvarno zanima programiranje i ulozis truda osnovu ces veoma lako nauciti, ne sekiraj se ako ti ovo na papiru uopste ne bude islo, kad krenete da radite na racunarima stvar je skroz drugacija i ovaj zadatak ces za 5min da odradis dok na papiru ce vrv da ti potraje, i sto je najgore od svega na papiru nesto pogresis i onda moras da brises ovo ono, ne daj Boze da pogresis negde na sred zadatka a ceo uradio, to mi je nesto najgore, psihicki te ubije sto moras opet isto da pises samo prepravljeno, zato je racunar mama, copy paste detele sve na brzinu :D
Veruj mi, ni ja ne znam kako da mu nacrtam to na papiru, verovatno je mislio na one dijagrame toka, totalna budalastina, a bavim se programiranjem...
 
Poslednja izmena:

mitarus

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
1.097
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5 2500K & LC-CC-95
Motherboard:
Gigabyte GA-H77M-HD3
RAM:
2x8GB Kingston HyperX FURY 1866MHz
VGA & cooler:
XFX RX480 8GB
Display:
AOC Q3279VWFD8
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Sound:
Creative X-Fi XtremeGamer SB0770
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
Thermaltake Smart SE 630W
Mice & keyboard:
Logitech MX518 | Logitech UltraX Premium Black
"izracunava sredmju vrednost iskljucujuci one elemente cija je vrednost jednaka minimalnoj ili maksimalnoj vrednosti."

Meni zvuci da je ostavljena mogucnost da ima vise elemenata niza sa istom vrednoscu koje su pritom min ili max. Onda treba sve njih zanemariti pri racunanju proseka.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
To nije eksplicitno napisano u zadatku ali nije neki problem modifikovati zadatak. Prodjes u petlji ceo niz i sabiras samo one brojeve koji nisu jednaki min i max.
 

LEMILIVOSKODII

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.11.2015.
Poruka
19
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
LEMILIVOSKODII PC
Mice & keyboard:
Genius
OS & Browser:
Windows 7 , Chrome
Pozdrav da ne komentarisem ostale odgovore nadovezacu se na samu temu , ti ucis algoritme prvo sto ti je potrebno je da znas sta su to uopste algoritmi.

Algoritam je uredjeni skup algoritamskih koraka kroz koje se vrsi transformacija ulaznih velicina sve dok se ne dobiju izlazne velicine. (U slucaju da ti nije jasno ovo da ti pojasnim kroz primere)

Algoritam je neki nacin odnosno proces koji koristis da bi resio neki zadatak .
Znacajna stvar kod algoritma je algoritamska sema(ili tokovnik ne znam kako si ucio ti) .

Znaci postavljas prvi korak to je naravno pocetak koji se oznacava sa P
PS ovo su ti graficki simboli koraka http://prntscr.com/98v4mt (osnovni naravno ostale necu da ti kacim da te ne bih zbunjivao) , zatim potreban ti je ulazni korak u kojem unosis poznate velicine naprimer stranicu nekog kvadrata .
Sledeca stvar koja ide jeste obrada (racunanje) trebas na primer izracunati obim i povrsinu kvadrata , to se radi na sledeci nacin tako sto nacrtas sematski simbol za obradu (pravougaonik) i prvom simbolu upises O=4a (jer se obim tako izracunava) , u drugom upisujes P=a*a (odnosno a na kvadrat) i tu se vrsi dalja obrada i racunanje.
Sledeca stvar koja ti je neophodna jesu izlazne vrednosti (rezultat koji si dobio) njih predstavljas tako sto nacrtas graficki simbol za izlazne vrednosti i upises vrednosti koje si trazio u obradi a to su O/P .
Posto sam ti ja ispisao sve u najkracim crtama kako se ovo radi (mada ovo dzabe da ti pisem ako ne sednes i naucis lepo )

Evo ti malo teorijske literature koju bi bilo lepo da prepises u neku svezku i da to lepo naucis kako bi znao sta su to algoritmi cemu sluze zasto ih ucis itd...

ДЕФИНИЦИЈА АЛГОРИТМА

Значајна способност човека је да проблем (задатак) уочи, постави и реши.
Процес решавања задатка се састоји из следећих фаза:
1. Фаза дефнисања задатка
У овој фази је потребно уочити величине које су дате, тј. улазне величине, затим величине које се траже (решења) - излазне величине, као и везу између познатих и непознатих величина (обрасци, формуле, ...).
2. Организација рада
Ова фаза је значајна у решавању сложених задатака који се састоје из више делова, које треба ускладити и повезати у целину.
Прве две фазе чине пројектовање задатка.
3. Алгоритмизација задатка
У овој фази је потребно формирати алгоритам за израду задатка.
Алгоритам је поступак решавања одређеног типа задатка.

пример 1.: Дата је страница квадрата а. Одредити његов обим и површину.
улазна величина: a (страница квадрата)
веза: 0=4a, P=a2
излазне величине: O, P (обим, површина)

Деф: Алгоритам је уређени скуп строго дефинисаних правила у циљу решавања одређеног типа задатка.
Свако појединачно правило представља алгоритамски корак.
Деф: Алгоритам је уређени скуп алгоритамских корака кроз које се врши трансформација улазних величина све док се не добију излазне величине.
У овој фази се врши и израда алгоритамске шеме.
Деф: Алгоритамска шема (токовник) је графички приказ алгоритма.
Овакав запис омогућава:
1. краћи и јаснији запис алгоритма
2. даје прегледну везу између делова и целине
3. обезбеђује лако уочавање и отклањање грешака
4. независтан је од даљег коришћења алгоритма

GRAFICKI SIMBOLI ALGORITMA -> http://prntscr.com/98v8ak

4. Израда програма
Фаза писања се може поделити на неколико корака:

- Први корак у остваривању ове фазе, одабирање врсте и самог програмског језика сходно задацима, и намени (за које ће се потребе користити програм) програма.
- Одабрати, креирати, дизајнирати интерфејс ка кориснику (графички приказ, улазних - излазних података, као и опција обраде у оквиру програма - програмског пакета).
- Одабрати структуру и форму улазних и излазних података.
- Користећи алгоритам (најчешће алгоритамску шему, релацијску шему између објеката), едитовати сам листинг програма.
- Уношење коментара, који неће утицати на извршавање самог програма, у циљу давања додатних објашњења за команде које нису експлицитно јасне.

5. Фаза исправљања грешака и тестирања програма.
Фаза тестирања програма се врши из домена одеређених-одабраних вредности. Нови програмски пакети у себи садрже опције за тестирање програма. И поред тих нових опција које нам стоје на располагању, сведоци смо веома честих објављивања надопуне и такозваних „закрпа“ (сервице пацк). За отклањање грешака користи се посебан програм DEBUG.

6. Израда документације и тестирање програма.
Описане фазе 4 и 5 су саставни део документације о датом задатку.
Документација мора да саџи информације о томе шта и како програм ради, као и практично упутство за коришћење програма.
Овде треба разликовати две врсте документације. Прва која се односи на само документовање кода са потребним објашњењима. Врло често сам програмер греши у томе што не документује код који пише, што има за последицу немогућност одређевања улоге кода.

Друга врста документације се односи на саму употребу апликације. Код мањих и једноставнијих програма довољно је ставити HELP опцију у саму апликацију, и на тај начин задовољити све корисничке потребе. Код комплекснијих програмских пакета сама документација о могућностима и начину коришћења саме апликације постаје изузетно важна, па можемо и рећи неопходан услов за „живот“ саме апликације. Статистички подаци показују да је број књига које су намењене рачунарима, програмима и програмским пакетима у свету преко 28%, са тенденцијом даљег раста.

I evo jedan mali zadatak da vidis da li si skapirao (nadam se da ces ga sam uraditi jer je prost i nema svrhe da ti neko pomaze jer tako neces nikad nauciti) , kada uradis slobodno okaci sliku ovde tokovnika da vidim da li si tacno odradio.

Dati su brojevi a=6 , b=8 .
Napisati algoritamsku semu za izracunavanje njihovog zbira (Z) , proizvoda (P) i kolicnika (Q) .

Nadam se da sam ti pomogao .
 

LEMILIVOSKODII

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.11.2015.
Poruka
19
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
LEMILIVOSKODII PC
Mice & keyboard:
Genius
OS & Browser:
Windows 7 , Chrome
Jedno delimicno off-topic pitanje.
Jos nisam ucio algoritme u skoli ali matematika mi neide jako dobro, najveci razlog je to sto ne vezbam.Jos nisam odlicio koji cu fakuletet pa me zanima kolko je matematika bitna za programiranje?Razmotravam tu opciju za fakultet pa bi hteo da se informisem malo...Ako ima neki programer ili neko ko je prosao taj put da me malo posavetuje...
Rekli su ti vec matematika jeste bitna ali nije presudna.
Da bi se bavio programiranjem moras da poznajes rad racunara da bi kasnije znao kako ce program funkcionistati na njemu.

Uvek se u ucenju programiranja pocinje prvo od algoritma da bi izvezbao da resis neki zadatak , postavis , uocis problem prikazes resenje itd..

Da bi postao "Programer" moras mnogo da se potrudis to znanje na pada sa neba neki programski jezici se uce godinama neki se skapiraju za relativno kratko vreme , ako si zainteresovan ja ti preporucujem da krenes sa ucenjem Programskog jezika C# (see sharp) ili sa Pascal-om .
Za c# mogu da ti posaljem literaturu samo je bitno da se trudis neke stvari se ne kapiraju lako i odma , ti da bi mogao da programiras nesto ozbiljno moras svakog dana lupam unositi 100 linija koda to je sve rutina koja se vezba te stvari koje su ti na pocetku nedostizne posle postaju jako lagane.
Sam primer ti je matematika ucis sabiranje u prvom razredu i deluje ti jako tesko , dodjes u 2-3-4-5-6-7-8 razred i nesvesno brzo sabiras jer si to uvezbao i mozak to mnogo lakse obradjuje.
Dakle samo trud rad i mozes nesto da postignes.
 

Bouldryk

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.11.2015.
Poruka
5
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Trenutno sada radimo cikluse to mi je veci problem nego selekcije ili kako se vec zove predhodno gradivo osnove koje su mi potrebne znam ,ali mi je najveci problem da odredim tacno sta treba da radim ,a i mnogo puta se ponavljaju iteracije i jos neke stvari koje se medjusobno porede.
Nadam se da ste me shvatili:)
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Mislim da trenutno neces imati mnogo vajde od definicija koje su ti gore napisane, vec ces imati mnogo vise koristi od konkretnih primera. Za teoretisanje uvek ima vremena, kada vidis prvo plastican primer, posle ces lakse da skontas sta koja definicija znaci. Prema tome, gore pomenute definicije su za tebe mlacenje prazne slame. Jedino sto ti sada treba je da je Algoritam procedura ili formula za resavanje nekog problema. Dakle... recept za tortu je algoritam takođe, koji izvršava kuvar. :)

Evo jednog lepog primera za razumevanje odakle ces da shvatis kako funkcionise petlja (ili ciklus):

 

Bouldryk

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.11.2015.
Poruka
5
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pregledao sam sve ,klip mi i nije bas mnogo pomogao posto znam malo vise od objasnjenog trenutno mi veci problem prave ciklusi :D Ali sumnjam da ce mi neko objasniti definicijama
 

LEMILIVOSKODII

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.11.2015.
Poruka
19
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
LEMILIVOSKODII PC
Mice & keyboard:
Genius
OS & Browser:
Windows 7 , Chrome
Evo ti lekcija Ciklicne Algoritamske Strukture mislim da ucis to ako sam te lepo razumeo sve ti je pojasnjeno do najsitnijeg detalja ako ti opet nije jasno napisi ovde.

https://www.sendspace.com/file/hdyoj8
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Pregledao sam sve ,klip mi i nije bas mnogo pomogao posto znam malo vise od objasnjenog trenutno mi veci problem prave ciklusi :D Ali sumnjam da ce mi neko objasniti definicijama
Sta ti nije jasno ? Ajde prvo definisi sta ti pravi problem, pa mozda ti neko i pomogne. ;)
 

LEMILIVOSKODII

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.11.2015.
Poruka
19
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
LEMILIVOSKODII PC
Mice & keyboard:
Genius
OS & Browser:
Windows 7 , Chrome
Sta ti nije jasno ? Ajde prvo definisi sta ti pravi problem, pa mozda ti neko i pomogne. ;)
Lepo covek sad napisao , napisi malo detaljnije sta ti nije jasno da bi ti neko pomogao .
Nemoj me pogresno shvatiti ja mislim da si ti lenj i da si to prelistao na brzinu i u fazonu nije mi jasno nema nista od ovoga.
Da bi ucio bilo sta moras to da radis sa razumevanjem procitas recenicu pa onda stanes i razmisljas sta je tu receno i tako celu lekciju (ne bas rec po rec ali po tom principu) onda sta ti nije jasno odvojis na papir i onda pitas , a ne da ljudi gataju u kuglu sta tebi tacno nije jasno.
Tako da napisi nam tacno sta ti nije jasno i ja cu se potruditi da ti kroz banalne najobicnije primere pomognem , nemoj me shvatiti pogresno ali znam iz iskustva da je ovo slucaj sa vecinom. :)
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Lepo covek sad napisao , napisi malo detaljnije sta ti nije jasno da bi ti neko pomogao .
Nemoj me pogresno shvatiti ja mislim da si ti lenj i da si to prelistao na brzinu i u fazonu nije mi jasno nema nista od ovoga.
Da bi ucio bilo sta moras to da radis sa razumevanjem procitas recenicu pa onda stanes i razmisljas sta je tu receno i tako celu lekciju (ne bas rec po rec ali po tom principu) onda sta ti nije jasno odvojis na papir i onda pitas , a ne da ljudi gataju u kuglu sta tebi tacno nije jasno.
Tako da napisi nam tacno sta ti nije jasno i ja cu se potruditi da ti kroz banalne najobicnije primere pomognem , nemoj me shvatiti pogresno ali znam iz iskustva da je ovo slucaj sa vecinom. :)
Da nisi pogresnoj osobi "quoteovao" ? :d :p
 

LEMILIVOSKODII

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
30.11.2015.
Poruka
19
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
LEMILIVOSKODII PC
Mice & keyboard:
Genius
OS & Browser:
Windows 7 , Chrome
Da nisi pogresnoj osobi "quoteovao" ? :d :p
Hahah nisam citirao sam tebe jer sam hteo da kazem isto sto i ti nakon 2 sata bezuspesnog pisanja , pa sam hteo da istaknem da se slazem sa tvojim misljenjem i da dodam malo moje.
Inace ako nam ne objasni sta treba da mu objasnimo konkretno ja mislim da ce u drugom slucaju to najbolje nauciti u avgustu , tad najbolje kapiras znam iz iskustva haha :D Salu na stranu cekamo pojasnjenje gospodina sta mu tacno nije jasno (i ne zameri na ovim mali salicama volim da se za***avam sa tudjom mukom i sa svojom pogotovo :D )
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ma opušteno. :) :wave:
 
Vrh