• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

AMD vs. Intel. Fight!

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Oдговори на поруке из ове теме

Sve je pitanje namene a sobzirom da se nalazimo u OC sobi ne zelim uopste da ulazim u diskusiju zasto je AMD ili Intel za obicnog korisnika na air hladjenju bolji ili losiji. Za vecinu overclockera je sekundarno kako se neki CPU ponasa pod air hladjenjem na +80°C ;)
Јесте била ОС секција, али си у теми презентовао перформансе дотичног процесора и једино на шта сам одреаговао је коментар упућен "i7 фановима". ;)

Zato ti predlazem da nebi spamovali da otvoris u threadu o procesorima themu o Gulftownu ili Westemeru pa mozemo razmeniti tamo mishljenja....:wave:
Управо сам то и урадио... можемо да разговарамо на ту тему и размењујемо мишљења а и да се расправљамо ако треба :d


Dodao bih da je za 99,9% korisnika sasvim nebitno da li im je u računaru AMD ili Intel. Nažalost velika većina tih ljudi podleže marketinškim trikovima, pa je stanje na tržištu takvo.
Мислим да грешиш и да је тај проценат далеко мањи... тј. много је више оних који играју игре и који захтевају најбоље... то је данас, а и неко дуже време, интел са својим процесорима. У мом сегменту IT, amd се и не спомиње... бар не преда мном :d

Iz mojeg iskustva mogu da kažem da skoro nema razlike između AMD i Intel procesora za 99,9% ljudi .
Za grafičke karte je druga priča, jer tu intel nema šta da traži.
Koliko su im grafičke karte bolje govori činjenica da je do skora Intel na svoje serverske ploče stavljao upravo Ati grafičke karte. Zašto nije stavljao svoje, ako je na takvim pločama nebitna grafika?
Опет велики проценат и то је једино са чиме се не слажем.
Само... мени се чини да Интел није произвођач графичких карти или сам погрешно информисан? Овде остављам простора за сопствену грешку, јер ако си мислио на nvidia(а нема трећег произвођача чипова за графичке), нисам сигуран да је интел власник исте... ко зна, можда грешим.

Ovo je suvišno komentarisati.
Nadam se samo da si ovo napisao u nekom afektu!
Није афекат, нити емоције... неколико веома, веома лоших искустава са производима из амд-ати фирме су обликовале тај став. Срећом имам избор да купим Mac и тако поново избегнем амд. ;)
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Мислим да грешиш и да је тај проценат далеко мањи... тј. много је више оних који играју игре и који захтевају најбоље... то је данас, а и неко дуже време, интел са својим процесорима. У мом сегменту IT, amd се и не спомиње... бар не преда мном :d
Verovatno grešim za procenat, ali sam uzeo tu cifru zato jer si je ti pomenuo. Ono što je realno da je taj udeo preko 90%.
Igrati igre ne mora da znači da moraš da imaš najjači procesor. Činjenica je da za sve današnje igre procesor i nema veliki uticaj. Najbitnija stvar je grafika, igrom slučaja na tom polju je upravo najbolji AMD :).
Ako cenu ubacimo kao presudan faktor, mislim da AMD debelo tuče Intel, ne samo u igrama. Kada kažem cena, mislim na celu platformu, ploča i procesor.
Čak i ako neko želi jak procesor zbog igara, opet je u prednosti AMD.
Korisnik Cele303 je uradio veoma zanimljiv test i preporučujem ti da pročitaš.
http://www.pcaxe.com/forum/showthread.php?t=2990
Nepisano pravilo u Srbiji je da je Intel tata za servere. Mnogo firme zahtevaju upravo Intel. Ako pogledaš testove u radu sa bazama upravo AMD postiže bolje rezultate. Radio sam u firmi gde je prvo Bog, pa Intel.

Nadam se da će se Feđa priključiti diskusiji. On će ti lepo objasniti sve prednosti i mane AMD procesora u odnosu na Intel. Mislim da je on najkompetentniji da priča o ovoj temi.


Само... мени се чини да Интел није произвођач графичких карти или сам погрешно информисан? Овде остављам простора за сопствену грешку, јер ако си мислио на nvidia(а нема трећег произвођача чипова за графичке), нисам сигуран да је интел власник исте... ко зна, можда грешим.
Upravo je Intel najveći proizvođač grafičkih čipova, zahvaljujući svojim integrisanim rešenjima. Zbog toga sam se osvrnuo na serverske ploče. Zašto najveći proizvođač grafičkih čipova na serverske ploče, ploče koje trebaju da budu izuzetno stabilne, stavlja konkurentne čipove? Zar upravo ta konkurencija nije ocrnjena da ljudi imaju mnogo problema sa njihovim proizvodima?
Nešto tu debelo ne štima!


Није афекат, нити емоције... неколико веома, веома лоших искустава са производима из амд-ати фирме су обликовале тај став.
Meni je ovo interesantno. Mnogo ljudi znam koji su isti kao i ti.
U prethodnoj firmi svi oko mene su bili zaluđeni za Intel, a upravo su skoro svima ista objašnjenja, ista kao i tvoja. Neki su imali plave ekrane, nekima se računar restartovao, a čak je bilo i primera da su ljudi testirali AMD i Intel bez kulera, njima je eksplodirao AMD, a Intel se samo zakočio :D.
Ne tvrdim ja ništa za tebe. U tvom slučaju AMD definitivno nije za tebe, ali koliki procenat ljudi se bavi poslom kao i ti?


Срећом имам избор да купим Mac и тако поново избегнем амд. ;)
Ako misliš na onu 27" iz teme o monitoru, imam tužne vesti za tebe :).
Ako si mislio na onu drugu 27" opet imam loše vesti za tebe :).
Jedino ako si mislio na onu naj slabiju verziju, onu sa integrisanom grafikom :)

Svi znamo koja je politika Apple-a. Da li je moguće da oni u svoje računare ubacuju AMD proizvod? Kako njima dobro rade drajveri?
...


Da se vratim na temu.
Po nezvaničnim izvorima, Gulftown nema cold bug. Eto i lepe vesti za nas overklokere.
Vantage će poleteti sa 6 jezgara odnosno 12 tredova.
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Oдговори на поруке из ове теме

Није афекат, нити емоције... неколико веома, веома лоших искустава са производима из амд-ати фирме су обликовале тај став. Срећом имам избор да купим Mac и тако поново избегнем амд. ;)
Ja ne znam svi spominju ta losha iskustva sa AMD, mene nikako to da zadesi, a imao sam svashta iz oba tabora. Kad sam pre dve godine zamenio E2140 sa 4400+ chisto iz fazona, falio mi AMD shta ces :d, nisam imao nikakvih problema sa mashinom jedino shto je radila sporije od one sa Intelom, al ruku na srce za cenu dobre ploche za Intel ja sam imao i plochu i cpu, kad mi dosadio 4400+ opet sam menjao i sad sam na Intelu, al ne zato shto je bolji (mislim na kvalitet) nego zato shto je u toj klasi bio ipak neshto brzi od AMD ponude, al opet naglashavam AMD varijanta je bila jeftinija. Meni nije jasno stvarno na kakve probleme ljudi nailaze. Secam se u doba Durona bila je pricha kao super je AMD ima procesor na 1GHz a pri tom nije skup, al se greje puno vishe od Intela na 1GHz, m?, a koga iskreno zabole shto je topliji 20C od Intela ako AMD garantuje da ce on da radi na tim temperaturama i od tad u narodu vazi pravilo da je AMD vruc CPU koji se teshko hladi. A niko ni ne spominje Preshot-a (Prescott) koji se grejao ko blesav, a Intel ga je napravio. Za kucnu upotrebu Intel ili AMD apsulutno je svejedno, chak na polju integracije AMD ima mnogo bolju ponudu, prvo jeftiniji CPU, a i mnogo vec izbor integrisanih plocha sa daleko boljim grafichkim reshenjima od ponude za Intel. Shto se grafichkih tiche, ja sam se prvi put sreo sa Catalystom krajem 2004. kad sam pazario 9600pro i do dana danashnjeg nisam imao problema sa Catalystom, dal sam ja feomen ne znam, ali imao sam posle 2600pro i sad imam 4850 i nikakvih problema sa Catalystima. A da ne pricham koliko je josh ljudi uzelo ATI grafiku na moju preporuku i svi su prezadovoljni. Ja jesam nekoliko puta davao oglas da menjam moj ATI za nV grafiku, al ne zbog problema, vec me smori vishe :d, a ko shto si mogao da vidish u onoj temi volim da menjam hardware chak i kad nemam preke potrebe jednostavno mi dodje i ja zamenim.

Mislim da bi trebao da pruzish AMD-u josh jednu shansu, siguran sam da ces se prijatno iznenaditi :wave:
 
Poslednja izmena:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Verovatno grešim za procenat, ali sam uzeo tu cifru zato jer si je ti pomenuo. Ono što je realno da je taj udeo preko 90%.
Igrati igre ne mora da znači da moraš da imaš najjači procesor. Činjenica je da za sve današnje igre procesor i nema veliki uticaj. Najbitnija stvar je grafika, igrom slučaja na tom polju je upravo najbolji AMD :).
Не могу да коментаришем графику, пошто се не разумем претерано у исту... мени графичка служи за приказ слике на екрану/монитору.

Ako cenu ubacimo kao presudan faktor, mislim da AMD debelo tuče Intel, ne samo u igrama. Kada kažem cena, mislim na celu platformu, ploča i procesor.
Мало си се ти прерачунао и преварио... пардон, много.
АМД већ годинама не парира интелу,тачније број продатих амд конфигурација и/или платформа је далеко мањи него интела. То је можда за Србију и Балкан тачан података али на западу, свакако није.
Ја ћу само да се позовем на једну од ретких, паметних, америчких пословица и напишем: "Нисам довољно богат да бих куповао јефтино."

Čak i ako neko želi jak procesor zbog igara, opet je u prednosti AMD.
Korisnik Cele303 je uradio veoma zanimljiv test i preporučujem ti da pročitaš.
http://www.pcaxe.com/forum/showthread.php?t=2990
Виђао сам гомилу таквих тестова и поређења где амд не може ни да присмрди i7 платформи... а много, много мање тестова где је резултат као код Cele303. И већина тих тестова уме да буде и те како субјективна и необјективна... напросто... ирелевантна и небитна. Ја не играм игре, самим тим ме не занима ко је ту бољи... у наставку си дотакао сегмента који ме занима. ;)

Nepisano pravilo u Srbiji je da je Intel tata za servere. Mnogo firme zahtevaju upravo Intel. Ako pogledaš testove u radu sa bazama upravo AMD postiže bolje rezultate. Radio sam u firmi gde je prvo Bog, pa Intel.
Ја немам такве податке, мислим да је АМД бољи и обради података и у раду са базама података. Наравно, ја говорим о Windows Server + SQL Server, значи МЅ производи, не знам да ли је тако и за Oracle и линукс платформу. Нисам ни користио амд рачунару за рад са Oracle базама... али сам, на жалост, морао да радим са амд машином и SQL Server 2005. На моју срећу, базе сам правио сам, значи нове, па су биле оптимизова од старта. Разлике у брзини приказа резултата неког озбиљнијег и комплексније упита су биле од неколико секунди до неколико десетина секунди.(Упити на базу са пар десетина табела и пар десетина хиљада, можда стотина хиљада, уноса)

Nadam se da će se Feđa priključiti diskusiji. On će ti lepo objasniti sve prednosti i mane AMD procesora u odnosu na Intel. Mislim da je on najkompetentniji da priča o ovoj temi.
Нека... нема потребе... оно што он може да ми напише овде су његова, евентуална искуства и теорија... Ја само говорим из сопственог искуства и из праксе.

Upravo je Intel najveći proizvođač grafičkih čipova, zahvaljujući svojim integrisanim rešenjima. Zbog toga sam se osvrnuo na serverske ploče. Zašto najveći proizvođač grafičkih čipova na serverske ploče, ploče koje trebaju da budu izuzetno stabilne, stavlja konkurentne čipove? Zar upravo ta konkurencija nije ocrnjena da ljudi imaju mnogo problema sa njihovim proizvodima?
Nešto tu debelo ne štima!
Овај податак ти баш и није тачан... Погледај мало на newegg, најпродаваније сервер плоче за 1366 платформу. Ем што је јако мало плоча са интегрисаним графичким картица, ем што оне које и имају интегрисану графику, користе Aspeed чипове.

Meni je ovo interesantno. Mnogo ljudi znam koji su isti kao i ti.
U prethodnoj firmi svi oko mene su bili zaluđeni za Intel, a upravo su skoro svima ista objašnjenja, ista kao i tvoja. Neki su imali plave ekrane, nekima se računar restartovao, a čak je bilo i primera da su ljudi testirali AMD i Intel bez kulera, njima je eksplodirao AMD, a Intel se samo zakočio :D.
Ne tvrdim ja ništa za tebe. U tvom slučaju AMD definitivno nije za tebe, ali koliki procenat ljudi se bavi poslom kao i ti?
Немам баш тако тупаве разлоге... нису ми баш експлодирала кућишта са амд процесорима или ати графиком. Нисам ни тестирао рад истих без кулера... мада, то би било интересантан експеримент, првих 10секунди :rotf:


Ako misliš na onu 27" iz teme o monitoru, imam tužne vesti za tebe :).
Ako si mislio na onu drugu 27" opet imam loše vesti za tebe :).
Jedino ako si mislio na onu naj slabiju verziju, onu sa integrisanom grafikom :)

Svi znamo koja je politika Apple-a. Da li je moguće da oni u svoje računare ubacuju AMD proizvod? Kako njima dobro rade drajveri?
...
Да, у iMac су ати картице... али су у њиховим премијум моделима, њиховим радним станицама, искључиво nvidia. Тако је и са већином, можда свим лаптоп рачунарима.
Говориш из искуства да све ради како треба у тим мековима где су ати картице? Ја не знам, никада нисам имао прилику да радим са таквим меком, нити знам некога ко јесте.

Da se vratim na temu.
Po nezvaničnim izvorima, Gulftown nema cold bug. Eto i lepe vesti za nas overklokere.
Vantage će poleteti sa 6 jezgara odnosno 12 tredova.
Кул... Душане, спремај LN2 за март-април. :d

Mislim da bi trebao da pruzish AMD-u josh jednu shansu, siguran sam da ces se prijatno iznenaditi :wave:
Убеди ме...



... да убрзам процес преласка на 1366 платформу.
Пре бих прешао на Мек, него користио рачунар са амд процесором и ати графиком у себи. :P
 
Poslednja izmena:

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Koliko mene pamcenje sluzi ovo je Britansko-Shkotska poslovica :wave:
Можда и јесте... немам појма, могуће је да сам је помешао са једном другом изреком, ова је 100% америчка: "Ви сте паметни? Где су вам паре?!"...

Но... у сваком случају... обећао сам себи, као поклон за рођендан... 980ХЕ.
:D


Допуна: Да вас питам нешто, обојицу, како то да ниједан немате амд платформе, кад су већ толико добре и боље од тих шклопиција са "intel inside" налепницама?! (Реторичко питање)
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Можда и јесте... немам појма, могуће је да сам је помешао са једном другом изреком, ова је 100% америчка: "Ви сте паметни? Где су вам паре?!"...

Но... у сваком случају... обећао сам себи, као поклон за рођендан... 980ХЕ.
:D


Допуна: Да вас питам нешто, обојицу, како то да ниједан немате амд платформе, кад су већ толико добре и боље од тих шклопиција са "intel inside" налепницама?! (Реторичко питање)
Ja sam vec rekao ranije, ja volim da menjam i nisam zadrti AMD-ovac ili Intel-ovac. Volim da probam i jedno i drugo, vidish da sam otovorio temu o potencialnom menjanju mashine, za shta? za AMD platformu. Da mogu da priushtim to sebi verovatno bi imao jednu AMD jednu Intel mashinu :d

iskreno AMD mi je puno blizi srcu jer su u porednjnu sa Intelom mnogo manja kompanija, a prave ipak vrlo vrlo dobre procesore ;)

Isto stanje je i sa grafichkim karticama, vishe volim ATI i trenutno ga i imam. Al pre 4850 sam imao 9600GSO i ja imam samo rechi hvale za tu grafiku odnos cena/performase nikad bolji kad sagledam sve nisam ni morao da je menjam, al hteo sam da imam opet ATI grafiku u kucishtu imao sam dovoljno para u shteku i eto. Da imam vishka para verovatno bi realizovao i onu AM3 kombinaciju iz one teme :wave:

BTW znam shta je retorichko pitanje :d al sam ipak odgovorio ;)
 
Poslednja izmena:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja sam vec rekao ranije, ja volim da menjam i nisam zadrti AMD-ovac ili Intel-ovac. Volim da probam i jedno i drugo, vidish da sam otovorio temu o potencialnom menjanju mashine, za shta? za AMD platformu. Da mogu da priushtim to sebi verovatno bi imao jednu AMD jednu Intel mashinu :d
Ајд' донекле те и разумем... у сваком случају поштујем твој став.

iskreno AMD mi je puno blizi srcu jer su u porednjnu sa Intelom mnogo manja kompanija, a prave ipak vrlo vrlo dobre procesore ;)
Па сад баш... не бих се баш сложио да је "много мања" компанија... да су толико "мањи", не би баш могли тек тако да купе ати.

Isto stanje je i sa grafichkim karticama, vishe volim ATI i trenutno ga i imam. Al pre 4850 sam imao 9600GSO i ja imam samo rechi hvale za tu grafiku odnos cena/performase nikad bolji kad sagledam sve nisam ni morao da je menjam, al hteo sam da imam opet ATI grafiku u kucishtu imao sam dovoljno para u shteku i eto. Da imam vishka para verovatno bi realizovao i onu AM3 kombinaciju iz one teme :wave:

BTW znam shta je retorichko pitanje :d al sam ipak odgovorio ;)
И моје скромно мишљење је да би направио грешку и прешао са коња на магарца(онако, по српски речено).
Моја грешка у поставци реченице... написао сам "Да вас питам нешто" а на крају ставио да је реторичко питање...
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Ајд' донекле те и разумем... у сваком случају поштујем твој став.



Па сад баш... не бих се баш сложио да је "много мања" компанија... да су толико "мањи", не би баш могли тек тако да купе ати.



И моје скромно мишљење је да би направио грешку и прешао са коња на магарца(онако, по српски речено).
Моја грешка у поставци реченице... написао сам "Да вас питам нешто" а на крају ставио да је реторичко питање...

Ja vala pak ne mislim, dobio bi dva jezgra vishe i arhitekturu koja je ipak naprednija od Core2, i5 i i7 su druga pricha, al i koshaju vishe od ovoga shto AMD nudi. Realno AMD nema pravog takmaca za i7, jednostavno su se bazirali na neki drugi dro trzishta dok vec ne skuvaju neshto, shta je bilo kad e K8 pojavio, drao je Netburst uzduz i popreko, pa chak je i K7 znao da ostavi Netburst procesore iza sebe ;)

BTW mislim da treba da se splituje tema u AMD vs. Intel :wave:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
BTW mislim da treba da se splituje tema u AMD vs. Intel :wave:
Па добро бре модератори! КАко замишљате да стигнем Анимана по броју порука, ако ми сваки дан нестају исте?! :d :rotf:
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Мало си се ти прерачунао и преварио... пардон, много.
АМД већ годинама не парира интелу,тачније број продатих амд конфигурација и/или платформа је далеко мањи него интела. То је можда за Србију и Балкан тачан података али на западу, свакако није.
Gde sam rekao da se bolje prodaje? Rekao sam da daje bolje performanse za uložen novac. Nemoj ovo da protumačiš da mislim na sve AMD procesore ili u svim aplikacijama.
AMD nikada nije bio ni blizu da bude konkurentan Intelu kada je prodaja u pitanju. Čak i u doba Athlona XP, kada je AMD bio mnogo bilji od Intela po performansama, a i u odnosu cena/performanse, opet se Intel mnogo bolje prodavao.



Ја ћу само да се позовем на једну од ретких, паметних, америчких пословица и напишем: "Нисам довољно богат да бих куповао јефтино."
Samo napred! Kupuj samo najskuplje. Pridruži se masi "Consume and Obey".



Виђао сам гомилу таквих тестова и поређења где амд не може ни да присмрди i7 платформи... а много, много мање тестова где је резултат као код Cele303. И већина тих тестова уме да буде и те како субјективна и необјективна... напросто... ирелевантна и небитна. Ја не играм игре, самим тим ме не занима ко је ту бољи... у наставку си дотакао сегмента који ме занима. ;)
Hoćeš da kažeš da je ovaj test namešten? Ili možda da je nerealan?
Prvi si pomenuo igre, ja sam samo nastavio da ti pokažem da grešiš.



Ја немам такве податке, мислим да је АМД бољи и обради података и у раду са базама података. Наравно, ја говорим о Windows Server + SQL Server, значи МЅ производи, не знам да ли је тако и за Oracle и линукс платформу. Нисам ни користио амд рачунару за рад са Oracle базама... али сам, на жалост, морао да радим са амд машином и SQL Server 2005. На моју срећу, базе сам правио сам, значи нове, па су биле оптимизова од старта. Разлике у брзини приказа резултата неког озбиљнијег и комплексније упита су биле од неколико секунди до неколико десетина секунди.(Упити на базу са пар десетина табела и пар десетина хиљада, можда стотина хиљада, уноса)
Ne bih znao šta da kažem na ovo osim da ostavim linkove.
We were quite surprised that Shanghai was able to meet and, in some cases, pass Harpertown at various workload levels in some of the benchmarks. Obviously, when it comes to power, AMD is still leading this space by a significant margin.
http://tweakers.net/reviews/620/3/databaseserver-en-software-vergelijking-mysql-41-versus-50.html



Нека... нема потребе... оно што он може да ми напише овде су његова, евентуална искуства и теорија... Ја само говорим из сопственог искуства и из праксе.
Prosto ne mogu da poverujem da si ovo napisao, to je sve što mogu da kažem.



Овај податак ти баш и није тачан... Погледај мало на newegg, најпродаваније сервер плоче за 1366 платформу. Ем што је јако мало плоча са интегрисаним графичким картица, ем што оне које и имају интегрисану графику, користе Aspeed чипове.
Pardon! Pogrešno sam se izrazio.
Stavljao! Te servere sam sklapao još u vreme dok je ATI bio nezavisna firma. Posle spajanja sa AMD-om nisam video takav primer.



Да, у iMac су ати картице... али су у њиховим премијум моделима, њиховим радним станицама, искључиво nvidia.
Pa u radnim stanicamu su grafike koje su dovoljno jake da prikažu 2560x1600. Naravno ostavili su i mogućnost u slučaju da su bitne grafike performanse, da možeš da ubaciš i AMD.



Тако је и са већином, можда свим лаптоп рачунарима.
Nažalost, i ovde nije tačno.
2006 i 2007 su se proizvodili Macbook Pro sa Ati 1600 grafičkom kartom.



Говориш из искуства да све ради како треба у тим мековима где су ати картице? Ја не знам, никада нисам имао прилику да радим са таквим меком, нити знам некога ко јесте.
Nije neko iskustvo, jedan primerak, ali sam se dosta puta igrao sa njim.
Vlasnik nije imao nikakvih problema sa njim.



Допуна: Да вас питам нешто, обојицу, како то да ниједан немате амд платформе, кад су већ толико добре и боље од тих шклопиција са "intel inside" налепницама?! (Реторичко питање)
Kada sam kupovao procesor, tada je E5200 imao najbolji odnos cena/performanse.
Kada bih sada kupovao mašinu verovatno bih izabrao AMD X2 240 ili AMD X4 620.
Nemam problema da izaberem bilo kog proizvođača, nisam fanboy...kao neki...:)



Па сад баш... не бих се баш сложио да је "много мања" компанија... да су толико "мањи", не би баш могли тек тако да купе ати.
E ovde si toliko promašio da ne mogu da izdržim da se ne nasmejem! :rotf: :rotf:
Sredinom 2007. su bili oko 32 puta veći od AMD-a! Verujem da je i sada slična situacija.



Па добро бре модератори! КАко замишљате да стигнем Анимана по броју порука, ако ми сваки дан нестају исте?! :d :rotf:
U ovoj temi ti niko nije izbrisao ni jednu poruku, samo je izdvojen šum iz one teme i prebačen u ovu temu.
 
Poslednja izmena:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Gde sam rekao da se bolje prodaje? Rekao sam da daje bolje performanse za uložen novac. Nemoj ovo da protumačiš da mislim na sve AMD procesore ili u svim aplikacijama.
AMD nikada nije bio ni blizu da bude konkurentan Intelu kada je prodaja u pitanju. Čak i u doba Athlona XP, kada je AMD bio mnogo bilji od Intela po performansama, a i u odnosu cena/performanse, opet se Intel mnogo bolje prodavao.
Ок, сад смо се разумели и чак се и слажемо.

Samo napred! Kupuj samo najskuplje. Pridruži se masi "Consume and Obey".
Ти би заиста да ме оптужиш да сам обичан потрошач који не знам шта је боље или ти, овца за шишање? Мојне се баш вређамо... није фора.

Hoćeš da kažeš da je ovaj test namešten? Ili možda da je nerealan?
Prvi si pomenuo igre, ja sam samo nastavio da ti pokažem da grešiš.
Игре сам навео у набрајању најбитнијих операција које рачунар, данашњем просечном купцу, обавља.
Не, нисам то рекао али сам пречесто виђао субјективне тестове у корист једних и у корист других... па тестови које спонзорише неко како би били испред конкуренције. Не знам да ли је то и овде случаје али не искључујем. Пошто ни ти а ни ја, нисмо били присутни док је он радио исти тест, зар не?


775 Хеон, тест је из 2008 године... од тада се доста тога променило... нова платформа, нови процесори...


Prosto ne mogu da poverujem da si ovo napisao, to je sve što mogu da kažem.
Па мораћеш да поверујеш, пошто сам ја стекао такав утисак о њему. Једино ако он ради за амд у њиховом одељењу за развој процесора/чипова, промениће се моје мишљење и наравно да ћу саслушати шта има да каже.


Pardon! Pogrešno sam se izrazio.
Stavljao! Te servere sam sklapao još u vreme dok je ATI bio nezavisna firma. Posle spajanja sa AMD-om nisam video takav primer.
;)


Pa u radnim stanicamu su grafike koje su dovoljno jake da prikažu 2560x1600. Naravno ostavili su i mogućnost u slučaju da su bitne grafike performanse, da možeš da ubaciš i AMD.
Да, могуће је... дају ти тај избор, осим када купујеш MacPro.

Nažalost, i ovde nije tačno.
2006 i 2007 su se proizvodili Macbook Pro sa Ati 1600 grafičkom kartom.
Ти редовно говориш о прошлом времену а ја констатно говорим о сада... MacBook Pro немаш да купиш са ati графиком.

Nije neko iskustvo, jedan primerak, ali sam se dosta puta igrao sa njim.
Vlasnik nije imao nikakvih problema sa njim.
То је интересантно... из једног другог разлога... Маc je направљен на основи FreeBSD и ати драјвери за исти су... па лоши. Ако раде на Мас како треба а овамо неће... то ми исто говори доста о атију.


Kada sam kupovao procesor, tada je E5200 imao najbolji odnos cena/performanse.
Kada bih sada kupovao mašinu verovatno bih izabrao AMD X2 240 ili AMD X4 620.
Nemam problema da izaberem bilo kog proizvođača, nisam fanboy...kao neki...:)
Јесам, признајем... интел фан бој. :d

E ovde si toliko promašio da ne mogu da izdržim da se ne nasmejem! :rotf: :rotf:
Sredinom 2007. su bili oko 32 puta veći od AMD-a! Verujem da je i sada slična situacija.
Ok... ако ти тако кажеш... волео бих само да ми аргументујеш ово.

U ovoj temi ti niko nije izbrisao ni jednu poruku, samo je izdvojen šum iz one teme i prebačen u ovu temu.
Нисам ни рекао да су обрисане, него да су нестале. Немој ми стављати речи у уста... хм, у овом случају речи "у монитор" :P

Мислим да ово више није тема за разговор преко форума... ово је постало озбиљно и захтева повећу количину пива и неку биртију, јер је дошло на ниво Звезда/Партизан, Ферари/Порше... итд. :rotf:
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Па мораћеш да поверујеш, пошто сам ја стекао такав утисак о њему. Једино ако он ради за амд у њиховом одељењу за развој процесора/чипова, промениће се моје мишљење и наравно да ћу саслушати шта има да каже.

:wtf:

:trust:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
У праву си... прегрубо написано и повлачим исто, јер се нисам написао оно што заиста и мислим.
Феђа има, евидентно, доста теоретског знања и верујем да је много тога и у пракси испробао... моја практична примена је другачија и употреба рачунара у сегменту којим се ја бавим и те како може да донесе неке неочекиване резултате... нпр, амд оптерон буде бољи у раду са MySQL а гори у раду са SQL Server. То може да се објасни на више начина, најпростији је оптимизација апликације за једну или другу архитектуру и начину на који исте користе ресурсе, пре свега процесор и рам меморију. ;)
Х пута сам, врло пажљиво читао Феђине постове и пар пута би ми се десило да се изгубим јер ту буде, и превише, података, инфорамција... и да поновим још једном, поштујем теорију и његово знање али практична примена је мени показала да је интел бољи у раду са апликацијама које ја користим.
Сви ти тестови, на које можеш да наиђеш и где имаш пречесто потпуно опречне резултате, нису ни за брисање позадине јер свако од нас може да дође до потпуно другачијег резултата у сегменту који нас занима и којим се бавимо.
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
У праву си... прегрубо написано и повлачим исто, јер се нисам написао оно што заиста и мислим.
Феђа има, евидентно, доста теоретског знања и верујем да је много тога и у пракси испробао... моја практична примена је другачија и употреба рачунара у сегменту којим се ја бавим и те како може да донесе неке неочекиване резултате... нпр, амд оптерон буде бољи у раду са MySQL а гори у раду са SQL Server. То може да се објасни на више начина, најпростији је оптимизација апликације за једну или другу архитектуру и начину на који исте користе ресурсе, пре свега процесор и рам меморију. ;)
Kod baza SQL server je napravljen tako da radi IO operacije. Optimizacija za arhitekturu je odradjena na nivou asemblera, odnosno masinskog koda.
Lose optimizovano ce lose raditi na bilo kom procesoru.

Kod I/O transakcija vrlo bitna stvar je kolicina L2/L3 kesh memorije. Manje je bitna brzina tog kesha. U proseku i Intel i AMD ce raditi slicno ovakve stvari.

Uostalom, kako bi za odredjenu arhitekturu optimizova sledeci upit:
Kod:
((SP JOIN S) WHERE PRBR = PRBR('P2')){SNAME}
Ti mozes da optimizujes upite u SQL-u, ali optimizacijom na nivou SUBP-a sistem se bavi optimizacijom. To radi bez znanja korisnika optimizator koji je deo SQL servera.
Upit mozes da optimizujes tako sto ces da izaberes optimalnu strategiju izracunavanja cime ces da smanjis broj IO operacija. Licno sam probao neke stvari od ovih i razlike su velike izmedju neoptimizovanog i optimizovanog upita. Medjutim procesori sami po sebi su limitirani pristupom disku. Ako imas upit koji vrsi milion IO operacija, imaces aktivnost po disku i to nece brzo da se zavrsi. Tu ti ne znaci mnogo procesor. Mnogo vise igra ulogu kolicina memorije. Sto se tice Intel vs AMD, mogu da ti kazem samo da Phenom II radi uglavnom slicno sa ovim stvarima kao Core 2 Quad, klok za klok. Sa Core i7 nisam poredio, ali pretpostavljam da nije velika razlika.
Dakle, drasticne razlike nema. Broj transakcija u sekundi je slican:


Х пута сам, врло пажљиво читао Феђине постове и пар пута би ми се десило да се изгубим јер ту буде, и превише, података, инфорамција... и да поновим још једном, поштујем теорију и његово знање али практична примена је мени показала да је интел бољи у раду са апликацијама које ја користим.
Koje su to aplikacije i ako mozes izmeri tu razliku. Postavicemo istovetan sistem sa AMD procesorom i sa Intel procesorom pa da vidimo razliku. Garantujem ti da te razlike nece preci 10%. Mozda postoji negde ekstremni slucajevi, ali to je uglavnom retkost.

Сви ти тестови, на које можеш да наиђеш и где имаш пречесто потпуно опречне резултате, нису ни за брисање позадине јер свако од нас може да дође до потпуно другачијег резултата у сегменту који нас занима и којим се бавимо.
Rezultati su uvek "tu negde" ako je ispostovan identican test setup, tu nema velikih odstupanja.

Negde sam cuo pricu tipa: AMD mi je radio lose, Intel brzo, ali jbg, na AMD sistemu mi je Windows bio ukantan, antivirus je gusio rad sa diskom itd.... bla, bla.... Sve u svemu na kraju je ispalo da i nije tako brzi, ako je uopste brzi.
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Kod baza SQL server je napravljen tako da radi IO operacije. Optimizacija za arhitekturu je odradjena na nivou asemblera, odnosno masinskog koda.
Lose optimizovano ce lose raditi na bilo kom procesoru.
Ово ми је познато из личног искуства док сам радио за једну енглеску фирму где сам развијао datagrid у које су приказиване real-time промене на берзи и тест ми је био симулација MS акција кад се појаве на берзи где буде по пар стотина промена у секунди. У току симулације отворим Task MAnager и пратим заузетост процесора... требало је да макс. буде до 30%, што после неких 10-15 дана tweak-овања кода сам успео и да изведем... апсолутно је било небитно који је процесор у рачунару/серверу... да није било оптимизовано, заузетост процесора би била од 60 до 90%, што је апсолутно неприхватљиво.

Kod I/O transakcija vrlo bitna stvar je kolicina L2/L3 kesh memorije. Manje je bitna brzina tog kesha. U proseku i Intel i AMD ce raditi slicno ovakve stvari.

Uostalom, kako bi za odredjenu arhitekturu optimizova sledeci upit:
Kod:
((SP JOIN S) WHERE PRBR = PRBR('P2')){SNAME}
Ti mozes da optimizujes upite u SQL-u, ali optimizacijom na nivou SUBP-a sistem se bavi optimizacijom. To radi bez znanja korisnika optimizator koji je deo SQL servera.
Upit mozes da optimizujes tako sto ces da izaberes optimalnu strategiju izracunavanja cime ces da smanjis broj IO operacija. Licno sam probao neke stvari od ovih i razlike su velike izmedju neoptimizovanog i optimizovanog upita. Medjutim procesori sami po sebi su limitirani pristupom disku. Ako imas upit koji vrsi milion IO operacija, imaces aktivnost po disku i to nece brzo da se zavrsi. Tu ti ne znaci mnogo procesor. Mnogo vise igra ulogu kolicina memorije. Sto se tice Intel vs AMD, mogu da ti kazem samo da Phenom II radi uglavnom slicno sa ovim stvarima kao Core 2 Quad, klok za klok. Sa Core i7 nisam poredio, ali pretpostavljam da nije velika razlika.
Dakle, drasticne razlike nema. Broj transakcija u sekundi je slican:
Ја и говорим о ситним разликама, тачније секундама... нпр, query који треба да прође кроз неколико десетина хиљада редова података у 12 табела а у свакој табели има по 5-10 колона... време потребно за исто на сервер са интел хеон процесором, не могу тачно да се сетим којим моделом, је био 27секунди... а са оптероном 29.2секунде.
Мизерна разлика... али ипак постоји. ;)
Ок, оставићу могућност да је до ddr3 ram меморије, која је била у хеон серверу наспрам ddr2 код амд-а.

Koje su to aplikacije i ako mozes izmeri tu razliku. Postavicemo istovetan sistem sa AMD procesorom i sa Intel procesorom pa da vidimo razliku. Garantujem ti da te razlike nece preci 10%. Mozda postoji negde ekstremni slucajevi, ali to je uglavnom retkost.
Rezultati su uvek "tu negde" ako je ispostovan identican test setup, tu nema velikih odstupanja.
Negde sam cuo pricu tipa: AMD mi je radio lose, Intel brzo, ali jbg, na AMD sistemu mi je Windows bio ukantan, antivirus je gusio rad sa diskom itd.... bla, bla.... Sve u svemu na kraju je ispalo da i nije tako brzi, ako je uopste brzi.
Апликације за виртуализацију, на првом месту. VMware Workstation, VirtualBox... у поређењу са новим 1366 процесорима, амд нема шта да тражи јер је кратак 4 језгра, па била то и "виртуална".
Цео адобе пакет апликација је на првом месту оптимизован за Mac и интел платформу. На самом крају... Visual Studio и компајлирање великих апликација, где имаш пар десетина класа и у свакој по пар стотина редова кода... скоро увек је на интел то брже одрађено.
Такође сам приметио потпуно обрнуте резултате у раду са линуксом и freebsd у 64бит верзијама(што објашњава њихов назив амд64 ;)).

Можемо ми сада да залазим у ситне детаље... али на крају дана ти ћеш изабрати ону конфигурацију која ће теби радити најбоље оно што теби треба и дати највише за кинту... и ја ћу и сви ће.
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Kod baza SQL server je napravljen tako da radi IO operacije. Optimizacija za arhitekturu je odradjena na nivou asemblera, odnosno masinskog koda.
Lose optimizovano ce lose raditi na bilo kom procesoru.

Kod I/O transakcija vrlo bitna stvar je kolicina L2/L3 kesh memorije. Manje je bitna brzina tog kesha. U proseku i Intel i AMD ce raditi slicno ovakve stvari.

Uostalom, kako bi za odredjenu arhitekturu optimizova sledeci upit:
Kod:
((SP JOIN S) WHERE PRBR = PRBR('P2')){SNAME}
Ti mozes da optimizujes upite u SQL-u, ali optimizacijom na nivou SUBP-a sistem se bavi optimizacijom. To radi bez znanja korisnika optimizator koji je deo SQL servera.
Upit mozes da optimizujes tako sto ces da izaberes optimalnu strategiju izracunavanja cime ces da smanjis broj IO operacija. Licno sam probao neke stvari od ovih i razlike su velike izmedju neoptimizovanog i optimizovanog upita. Medjutim procesori sami po sebi su limitirani pristupom disku. Ako imas upit koji vrsi milion IO operacija, imaces aktivnost po disku i to nece brzo da se zavrsi. Tu ti ne znaci mnogo procesor. Mnogo vise igra ulogu kolicina memorije. Sto se tice Intel vs AMD, mogu da ti kazem samo da Phenom II radi uglavnom slicno sa ovim stvarima kao Core 2 Quad, klok za klok. Sa Core i7 nisam poredio, ali pretpostavljam da nije velika razlika.
Dakle, drasticne razlike nema. Broj transakcija u sekundi je slican:


Koje su to aplikacije i ako mozes izmeri tu razliku. Postavicemo istovetan sistem sa AMD procesorom i sa Intel procesorom pa da vidimo razliku. Garantujem ti da te razlike nece preci 10%. Mozda postoji negde ekstremni slucajevi, ali to je uglavnom retkost.


Rezultati su uvek "tu negde" ako je ispostovan identican test setup, tu nema velikih odstupanja.

Negde sam cuo pricu tipa: AMD mi je radio lose, Intel brzo, ali jbg, na AMD sistemu mi je Windows bio ukantan, antivirus je gusio rad sa diskom itd.... bla, bla.... Sve u svemu na kraju je ispalo da i nije tako brzi, ako je uopste brzi.
Zbog ovakvih postova ovog choveka neverovatno poshtujem :rule:
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ово ми је познато из личног искуства док сам радио за једну енглеску фирму где сам развијао datagrid у које су приказиване real-time промене на берзи и тест ми је био симулација MS акција кад се појаве на берзи где буде по пар стотина промена у секунди. У току симулације отворим Task MAnager и пратим заузетост процесора... требало је да макс. буде до 30%, што после неких 10-15 дана tweak-овања кода сам успео и да изведем... апсолутно је било небитно који је процесор у рачунару/серверу... да није било оптимизовано, заузетост процесора би била од 60 до 90%, што је апсолутно неприхватљиво.
Ne znam sta si konkretno tvikovao, ali slozenost izracunavanja se ne odredjuje task managerom, nego malo drugacije. Ako je to neko real-world testiranje, onda ok. Ono sto sam hteo da ti kazem je to da ako je problem resen na los nacin, slozenost izracunavanja je npr. nxn operacija, dok je za dobro resen problem slozenst n operacija. Stvar je tu vrlo prosta. Koji god procesor da imas, ako je algoritamski lose resen problem, stvar ce raditi za red velicine sporije.

Ја и говорим о ситним разликама, тачније секундама... нпр, query који треба да прође кроз неколико десетина хиљада редова података у 12 табела а у свакој табели има по 5-10 колона... време потребно за исто на сервер са интел хеон процесором, не могу тачно да се сетим којим моделом, је био 27секунди... а са оптероном 29.2секунде.
Мизерна разлика... али ипак постоји. ;)
Pitanje je prvo...koji si Opteron poredio sa kojim Xeon-om. Koja je procentualna razlika i koju memoriju su koristili. Nemojmo porediti stare K8 Opterone i Core 2 Xeon-e, mada AMD sa povecanjem opterecenja/tredova bolje skalira, izuzev u slucaju novijih Xeona baziranih na Nehalem arhitekturi.

Uzmi za iste pare Xeon i Opteron server, tvrdim ti da ce za iste pare u vecini stvari raditi bar podjednako. Razlika izmedju 29.2 sec i 27 je tricavih 8%. Taman dovoljno da zbog memorije radi sporije.

Апликације за виртуализацију, на првом месту. VMware Workstation, VirtualBox... у поређењу са новим 1366 процесорима, амд нема шта да тражи јер је кратак 4 језгра, па била то и "виртуална".
Koliko znam VMWare Workstation i Virtual Box, u guest sistemu ne podrzavaju vise od 2 jezgra. Virtual Box je meni cak samo 1 jezgro prijavljivao. Za vecinu stvari totalno irelevantan faktor. Prednost je sto ti vise resursa ostaje za "domacinski" sistem.

Цео адобе пакет апликација је на првом месту оптимизован за Mac и интел платформу. На самом крају... Visual Studio и компајлирање великих апликација, где имаш пар десетина класа и у свакој по пар стотина редова кода... скоро увек је на интел то брже одрађено.
Istina, Adobe je optimizovan Intelovim kompajlerom, sto se tice Visual Studia i kompajliranja ne bih mogao da kazem sta je brze. Kompajliranje Linux kernela je brze na i7.

Такође сам приметио потпуно обрнуте резултате у раду са линуксом и freebsd у 64бит верзијама(што објашњава њихов назив амд64 ;)).
AMD64 naziv je zbog toga sto je AMD prvi uveo x86-64 set instrukcija, pa eto AMD ima ekskluzivno pravo na taj naziv. Koji CPU bolje radi u 64-bitnom rezimu, to je opet diskutabilno i zavisi mnogo od stvari do stvari.

Можемо ми сада да залазим у ситне детаље... али на крају дана ти ћеш изабрати ону конфигурацију која ће теби радити најбоље оно што теби треба и дати највише за кинту... и ја ћу и сви ће.
Naravno, ali razlika od 8% me nece naterati da se otvorim za jos 100-150 €.
Ako firma hoce da plati Xeon, nemam nista protiv, a ako hoce Opteron, takodje nemam nista protiv. Racunari su sredstva za rad koja su veoma zamenjiva.
Danas je najbrzi i7, sutra ce biti Bulldozer, pa ce opet neki kupovati i dalje i7, jer su culi da je on najbrzi, rekao im drugar koji se "razume". :rotf:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ne znam sta si konkretno tvikovao, ali slozenost izracunavanja se ne odredjuje task managerom, nego malo drugacije. Ako je to neko real-world testiranje, onda ok. Ono sto sam hteo da ti kazem je to da ako je problem resen na los nacin, slozenost izracunavanja je npr. nxn operacija, dok je za dobro resen problem slozenst n operacija. Stvar je tu vrlo prosta. Koji god procesor da imas, ako je algoritamski lose resen problem, stvar ce raditi za red velicine sporije.
Наравно да сам и мислио на сам алгоритам. Преправљао сам код и саме сегменте кода где су итерације. Због огромног броја понављања истих наредби, било је потребно то све написати што једноставније и у истој мери ефикасније.

Pitanje je prvo...koji si Opteron poredio sa kojim Xeon-om. Koja je procentualna razlika i koju memoriju su koristili. Nemojmo porediti stare K8 Opterone i Core 2 Xeon-e, mada AMD sa povecanjem opterecenja/tredova bolje skalira, izuzev u slucaju novijih Xeona baziranih na Nehalem arhitekturi.
Као што већ рекох, нисам сигуран који је био амд у питању, пошто је машина већ постојала кад сам почео да радим у тој фирми. Купљен је био, типа, крајем 2008. На инсистирање админа, купљен је нови сервер са Хеон процесором, 1366 платформа.

Uzmi za iste pare Xeon i Opteron server, tvrdim ti da ce za iste pare u vecini stvari raditi bar podjednako. Razlika izmedju 29.2 sec i 27 je tricavih 8%. Taman dovoljno da zbog memorije radi sporije.
Као што рекох, остављам могућност да је разлику направио рам.

Koliko znam VMWare Workstation i Virtual Box, u guest sistemu ne podrzavaju vise od 2 jezgra. Virtual Box je meni cak samo 1 jezgro prijavljivao. Za vecinu stvari totalno irelevantan faktor. Prednost je sto ti vise resursa ostaje za "domacinski" sistem.
Workstation/Fusion могу да "дају" до 8 процесорских језгара "guest" машини.

Istina, Adobe je optimizovan Intelovim kompajlerom, sto se tice Visual Studia i kompajliranja ne bih mogao da kazem sta je brze. Kompajliranje Linux kernela je brze na i7.

AMD64 naziv je zbog toga sto je AMD prvi uveo x86-64 set instrukcija, pa eto AMD ima ekskluzivno pravo na taj naziv. Koji CPU bolje radi u 64-bitnom rezimu, to je opet diskutabilno i zavisi mnogo od stvari do stvari.
Немам шта да додам... све је тачно. ;)

Naravno, ali razlika od 8% me nece naterati da se otvorim za jos 100-150 €.
Ako firma hoce da plati Xeon, nemam nista protiv, a ako hoce Opteron, takodje nemam nista protiv. Racunari su sredstva za rad koja su veoma zamenjiva.
Danas je najbrzi i7, sutra ce biti Bulldozer, pa ce opet neki kupovati i dalje i7, jer su culi da je on najbrzi, rekao im drugar koji se "razume". :rotf:
Добро сад... они који купују рачунаре да би им биле радне станице, углавном слушају сами себе и/или консултују гугл прво(што је грешка, због свих силних тестова, који и те како умеју да буду веома опречни).
Наравно, ови IT експерти на које си ти мислио су увек ту... да "помогну". :rotf:
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Као што већ рекох, нисам сигуран који је био амд у питању, пошто је машина већ постојала кад сам почео да радим у тој фирми. Купљен је био, типа, крајем 2008. На инсистирање админа, купљен је нови сервер са Хеон процесором, 1366 платформа.
To je pretpostavljam neka dual xeon masina, bazirana na Nehalemu.

Workstation/Fusion могу да "дају" до 8 процесорских језгара "guest" машини.
Workstation koji sam do skora imao nije "davao" vise od 2 jezgra. Mozda se sa izlaskom nove verzije neto promenilo.

Добро сад... они који купују рачунаре да би им биле радне станице, углавном слушају сами себе и/или консултују гугл прво(што је грешка, због свих силних тестова, који и те како умеју да буду веома опречни).
Наравно, ови IT експерти на које си ти мислио су увек ту... да "помогну". :rotf:
Nekoga moraju da konsultuju, jer ni sami ne znaju kako da razmisljaju i kako da se postave. ;) Izbor pada na google i "experte" i eventualno experte. :rotf:
Pitanje je samo za sta im treba racunar i da li ce baciti gomilu para ako uzmu nadrkanu plocu, Intel Core i5/i7 itd...
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Ово ми је познато из личног искуства док сам радио за једну енглеску фирму где сам развијао datagrid у које су приказиване real-time промене на берзи и тест ми је био симулација MS акција кад се појаве на берзи где буде по пар стотина промена у секунди. У току симулације отворим Task MAnager и пратим заузетост процесора... требало је да макс. буде до 30%, што после неких 10-15 дана tweak-овања кода сам успео и да изведем... апсолутно је било небитно који је процесор у рачунару/серверу... да није било оптимизовано, заузетост процесора би била од 60 до 90%, што је апсолутно неприхватљиво.
O cemu mi ovdje pricamo ?
O vestackoj inteligencija CPU da prepozna spageti code ?
Lose optimizovan SQL upit ce raditi na svakoj platformi lose too nije pitanje arhitekture nego SQL parsera i SQL engine'a baze koja se koristi
Optimizacija SQL Upita je nauka za sebe nije slucajno da mi kao developeri imamo podrsku DB-administratora kod komplikovanih upita.

Ono pitanje koje se postavlja je kako i7 radi sa velikom kolicinom podataka ?
I da li u takvim aplikacijama ima ubedljivu prednost u odnosu na AMD koja bi opravdala dradticno vecu cenu cele platforme.
Nema govora kad pokrenes petlju sa miliardu loop'ova gdje izvrsujes uvek jednu te istu operaciju gdje se sve odvija u L2 cache'u da Intel ubedljivo nosi pobedu u performansama. E sad se postavlja samo pitanje koliko software'a je tako stesano ? Ako izuzmemo sinteticke benchmark aplikacije koje ne ubrajam u koristan software.


Ја и говорим о ситним разликама, тачније секундама... нпр, query који треба да прође кроз неколико десетина хиљада редова података у 12 табела а у свакој табели има по 5-10 колона... време потребно за исто на сервер са интел хеон процесором, не могу тачно да се сетим којим моделом, је био 27секунди... а са оптероном 29.2секунде.
Мизерна разлика... али ипак постоји. ;)
Ок, оставићу могућност да је до ddr3 ram меморије, која је била у хеон серверу наспрам ddr2 код амд-а.
Zavisi dosta od SQL engina , ne verujem da se moze generalno reci.....
Nego da li si se pitao koliko placas vise ECC memoriju za Xeon ili FB-Dimm i da li se zaista isplati toliko ogromna razlika u ceni (30% po gigabyte'u memorije) . Zar nije pametnije kod toliko mizerne razlike u vremenu investirati u vecu kolicinu memorije ?


Можемо ми сада да залазим у ситне детаље... али на крају дана ти ћеш изабрати ону конфигурацију која ће теби радити најбоље оно што теби треба и дати највише за кинту... и ја ћу и сви ће.
Naravno konacno si i ti progledao .... svako kupuje ono sto ce mu zavrsiti posao .... Ako su nekome bitne 2,9 sekundi da se ispruzi 500€ vise .... samo napred.
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ја мислим да ви нисте чули за фер плеј, а?
Вас четворица против мене једног... цццц... нисам изненађен претерано бројем, вас, амд-оваца... али јесам чињеницом да сам једини на страни интела.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Ја мислим да ви нисте чули за фер плеј, а?
Вас четворица против мене једног... цццц... нисам изненађен претерано бројем, вас, амд-оваца... али јесам чињеницом да сам једини на страни интела.
Nije ovdje niko od nas AMD'ovac .... Postoji odredjena simpatija prema tom brendu ali niko od nas ne ulazi u ovu raspravu da bi branio ocajnicki neki brend.
Svesni smo veoma dobro i prednosti i mana obadve arhitekture.Ja licno preporucujem prijateljima sistem na osnovu njihove namene i finansiskih mogucnosti a ne po principu plavo mi se vise zvidja od zelenog ili obratno.
Ako si imao osecaj da sam ja licno zakoreli AMD'ovac onda se debelo varas godinama sam imao Intel sisteme a mogu se okarakterizovat kao neko ko je video obadve arhitekture u overclockerskom rezimu u praksi.
Sto mi je dalo prakticno lep uvid u mogucnosti i skaliranje aplikacija....
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
O cemu mi ovdje pricamo ?
O vestackoj inteligencija CPU da prepozna spageti code ?
:rotf: Na zalost jos nisu napravili takav CPU. ;) Sto je najgore i sa kompajlerima je tu problem.

Ono pitanje koje se postavlja je kako i7 radi sa velikom kolicinom podataka ?
I da li u takvim aplikacijama ima ubedljivu prednost u odnosu na AMD koja bi opravdala dradticno vecu cenu cele platforme.
Nema govora kad pokrenes petlju sa miliardu loop'ova gdje izvrsujes uvek jednu te istu operaciju gdje se sve odvija u L2 cache'u da Intel ubedljivo nosi pobedu u performansama. E sad se postavlja samo pitanje koliko software'a je tako stesano ? Ako izuzmemo sinteticke benchmark aplikacije koje ne ubrajam u koristan software.
Arhitekturalno, Core i7 se razlikuje od K10. Iako je L2 manji, L3 je brzi i inkluzivan je kod i7 sto ima svoje prednosti u vidu brzeg dohvatanja podataka iz memorije, ali i manu i vidu nizeg hit rate-a. Brzi L3 je i skuplji, pa kome se isplati zarad 2% dobitka. Pored toga, paket instrukcija jmp, compare se izvrsava u 1 ciklusu (macro-fusion), kod K10 u 2. To je glavna prednost na nivou mikroarhitekture. Rad sa tabelama je najvecim delom oslanjan na integer performanse.
Kompajler moze tu i tamo da favorizuje neke prednosti procesora, npr. da koristi instrukcije nizih latencija za jedne te iste stvari,da optimizuje rad sa registrima, itd...

Ono zbog cega je AMD danas narocito zanimljiv je bas i taj ekonomski momenat. Neki ljudi mogu da pricaju sta hoce, ali ja dobro znam kako meni radi Athlon II X4 620 sa otkljucanim L3, overklokovan za svaki dan na 3.7 GHz na pristupacnoj Gigabyte 770T-UD3P ploci sa DDR3 1600 memorijom. Apsolutno bez greske. Za 5 meseci mogu da kazem da mi sistem nikada nije krahirao zbog hardvera, da radi prilicno brzo.
 
Poslednja izmena:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Nije ovdje niko od nas AMD'ovac .... Postoji odredjena simpatija prema tom brendu ali niko od nas ne ulazi u ovu raspravu da bi branio ocajnicki neki brend.
Svesni smo veoma dobro i prednosti i mana obadve arhitekture.Ja licno preporucujem prijateljima sistem na osnovu njihove namene i finansiskih mogucnosti a ne po principu plavo mi se vise zvidja od zelenog ili obratno.
Ako si imao osecaj da sam ja licno zakoreli AMD'ovac onda se debelo varas godinama sam imao Intel sisteme a mogu se okarakterizovat kao neko ko je video obadve arhitekture u overclockerskom rezimu u praksi.
Sto mi je dalo prakticno lep uvid u mogucnosti i skaliranje aplikacija....
Па нисам ни ја... добро, добро... јесам, признајем, онај задрти, окорели интеловац! :rotf: :d
 
Vrh