SuperStarr
PCAXE Addicted
- Učlanjen(a)
- 06.04.2009.
- Poruka
- 1.342
- Rezultat reagovanja
- 0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD DA-C2 @ 3,66Ghz (1.4V) under Alpenföhn Broken
Motherboard:
DFI LANParty JR 790GX-M2RS @ 1,8Ghz
RAM:
4x 2Gb "Crne Dragane" @ 866Mhz CL5 1.95V
VGA & cooler:
PCS 6770 1Gb feat. Scythe Musashi + PAPST 12cm @ 5V
Display:
ASUS VW222U
HDD:
1x Maxtor, 3x WD, 1x Hitachi
Sound:
SB0460 feat. Creative Fatal1ty Gaming Headset
Case:
kinez čisto da zašrafim ploču da se ne krivi...
PSU:
ZM850-HP
Optical drives:
LiteOn always & forever :P
Mice & keyboard:
GA GM-M6800 & Microsoft Multimedia 1.0A
Internet:
Telekom ADSL 1Mbps
OS & Browser:
xDark W7 x64 SP1 /// Google Chrome
Other:
2x Doggy Dog ?
Arctic Cooling je kompanija koja postoji od 2001 godine i bavi se rešenjima za hlađenje kompjuterskih komponenti, prvenstveno procesora i grafičkih karti.
Iz "kuhinje" te Švajcarske firme, još pre nešto više od dve godine, svetlost dana je ugledao i kuler koji vam opisujem danas ovde:
Accelero S1 Revision 2 je, kako proizvođač navodi, visoko pouzdani pasivni (bešumni) VGA kuler koji ima 4 "tople cevi", lake težine sa višestruko podudarnim dizajnom, rešenjiem za hlađenje memorije i uz sve to šestogodišnom garancijom!
Zaista impresivno deluje sve navedeno na papiru kad se pročita. Ali koliko puta ste se uverili da "papir" (danas i internet) može "svašta da trpi" i da takve pretenciozne informacije u realnim uslovima nisu istinite? Da li je tako i ovog puta?
Pakovanje:
Bliži pogled na proizvod i montaža:
I ako "opasno" izgleda, prilično je jednostavno postaviti ovaj za grafičke kartice veliki hladnjak na grafički čip. Pre toga treba zašrafiti podupiarče. Ako je potrebno postaviti palstične (na hladnjak) i papirne (na šrafove) podmetače. Posle toga dovesti u istu tačku šrafove i rupe na hladnjaku i lagano i ravnomerno ih stezati. Kada sve "legne", sklopiti podupirače i završili ste sa postavljanjem ovog kulera.
Testiranje:
Ovom prilikom test kartica je bila GeForce 8800GT na standardnim brzinama (600 Mhz za GPU / 1800 Mhz za DDR) koja je veoma dobar izbor za isprobavanje mogućnosti tj. uspešnosti hladnjaka, što zbog svoje dosta široke rasprostranjenosti, velike sličnosti sa značajnim brojem drugih modela istog proizvođača, koji su takođe zauzimaju značajan procenat u kućnim računarima, pa sve do same potrošnje i zagrevanja nVidia G92 čipa.
Dakle, sve je spremno za jedanu lepu "referencu".
Rezultati:
Sobna temperatura prostorije u kojoj je testiran ovaj kuler bila je 18°C.
Ishod ćemo prikazati tako što smo fabrički kuler koji preporučuje nVidia uporedili sa ovom "grdosijom".
U pomoć će priskočiti i jedan 120mm ventilator sa nešto višim protokom vazduha (50 CFM) nego oni najrasprostranjeniji na našem tržištu (oko 35 CFM).
Zaključak:
Neko će reći da "borba" nije bila fer. Ono što će vam tvorac ovog testa i teksta na takvo tumačenje odgovriti je da:
1) ako neko već ima kvalitetnije rešenje od "referentnog" - imaće potrebu da menja taj kuler samo u slučaju prestanka rada istog ili u posezanju za boljim performansama (nižim temperaturama) pri nekim izuzetnim uslovima kao što su maksimalni OverClock sa Volt Mod-ovima.
2) onaj (nesrećni) korisnik koji ima karticu sa "referentnim" hlađenjem ima i velike šanse da u kućištu uz veliku buku koji stvara takav neefikasni hladnjak ima i velike temperature, naročito na grafičkoj kartici i oko nje (ploča - čipset, procesor, memorija... A toplota je najveći neprijatelj elektronskih komponenti. Velike (nenormalne) temperature izazivaju razne nestabilnosti i kvarove u najgorim slučajevima. Jasno je zašto je dobro hlađenje toliko važno.
Ovaj proizvod to zaista i omogućava.
Ono što bi mogla biti najveća mana ovog proizvoda je izuzetno teška dobavljivost na našem tržištu. Tu i tamo se nađe po neki uvoznik koji uveze ovaj izuzetan proizvod u veoma malim količinama. U takvom stanju samo najinformisaniji i najbrži uspeju da se "dokopaju" ovog dragulja među hladnjacima za grafičke katre.
Još jedna mana, možda iste važnosti kao i prethodna jeste da hladnjak u pasivnom režimu zauzima još jedan, obično dragoceni PCI slot. Kada se tome doda još i neki ventilator ili Turbo Modul koji preporučuje sam proizvođač, i kada ovaj kuler postane "aktivan", onda grafička kartica zauzima cela 3 slota! Sa druge strane svi proizvođači računarskih komponenti postaju svesni ove oskudce slobodnih proreza pa su sve novije matične ploče dizajnirane tako da maksimalno isprave ove nedostatke i u što boljoj meri iskoriste prostor oko mesta predviđenih za grafičke kartice.
Sve u svemu, ako je vašoj video kartici potrebno dobro hlađenje, preporuka pisca je da vam ovaj kuler bude na prvom mestu. I budite uporni, isplatiće se, garantovano!
Hoću da čujem kritike i sugestije, budite slobodni, ne ustručavajte se.
Ono što mogu da vam dodatno obećam je uporedni test sa Twin Turbo-om ili nekim drugim ako mi u skorije vreme dopadne šaka.
Poslednja izmena od urednika: