• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Rudarenje/Mining/Bitcoin

Sam633

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.11.2012.
Poruka
1.286
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
O ne, opet ja sa kilometarskim postom. :(

Jer ako valuta ima matematicku jedinstvenost, to onda automatski znaci da mi ne mozemo stati na 21 milion BTC-a koliko se propagira da ce ih biti,
Ne, broj novčića ne zavisi od SHA256 algoritma, već od matematičkog izraza koji kazuje koliko novčića sme da se generiše. On kaže otprilike (ne znam baš tačno) 21 000 000 do 2140. godine.

tj da se svi BTC-ovi vec nalaze na jednom mestu kontroli jedne osobe(a).
Ne, novčići se nalaze u blokovima koji se nalaze pod SHA256 algoritmom. Kada pogodimo hash koji se poklapa sa blokom, otvaramo isti, izvršavamo transakcije i dobijamo nagradu za to.
Taj neko ne može imati sve novčiće. Oni koji su opticaju, stalno menjaju vlasnika. Naravno, svi mi pretpostavljamo da Satoshi drži dobar deo kolača.

No, to nije odgovor na tvoje pitanje. Aludiraš na to da neko ima kontrolu nad novčićima. Što znači da neko zna tačan hash tog i tog bloka (mogao bi da iskopa svaki sledeći blok, pool-ovima ne ostaje ništa, to se ne bi primetilo? nadajmo se da je tolika bu*ala :D). To implicira da je neko probio SHA256 algoritam. Dolazimo do toga, pošto je probijen, više nije bezbedan za upotrebu i svaka institucija koja koristi SHA256, samim tim i BTC, moraju preći na druge algoritme ili će propasti.

Dodjemo na korak do jos jednog da se iskopa, a ja i ti generisali u isto vreme taj jedan novi, sto je matematicki moguce. Kome ce uvaziti transakciju, meni ili tebi, onom brzem, ili nekom trecem?
Nije mi najjasnije pitanje. Sve transakcije koje su upućene na realizaciju, biće izvršene. Sve mora da radi kao švajcarski sat. Odnosno, blockchain mora da radi kao švajcarski sat. Ili cela stvar propada.

Ako misliš na to da obojica iskopamo isti blok u isto vreme, ne znam šta se dešava tom slučaju. Verovatno delimo nagradu.

ali ne i zbog cega.
U kom smislu? U smislu BitCoin-a? To je kompjuterski program. Tako je napisan.

U smislu vezanom za ljude? Ljudima je potrebna neka motivacija, satisfakcija za ono što rade, jer troše neke svoje resurse na sve ovo.

Da se ponovim:
Kojim god alatom "kopaš", ti ustvari bacaš određenu kombinaciju, bilo solo bilo pool, kako bi otvorio blok. To je valjda jasno. (pojašnjenje: "razbijaš" SHA 256 algoritam) Pre nego što češ dobiti novčiće kao nagradu, ti izvršiš transakciju koja je upućena bloku, bilo da je to 1 ili 100 000 BTC-a (bilo da je gram ili tona zlata). Ako nema transakcija, izvršiš sopstvenu, tj. svoju nagradu koja ide u wallet, ako si ti taj koji je otvorio blok. Ti si nagrađen, zato što je iskorišćen tvoj resurs. Pre ili kasnije, ti ćeš hteti prebaciti te novčiće ili deo njih i nečiji resurs će biti iskoršćen za to. Taj neko će opet dobiti nagradu za to.
Takodje, vrednost BTC-a ne moze biti ni pod razno biti opravdana cenom koja se stvorila kroz transkacije, da ne spominjem njegovu neupotrebljivost u stvarnom svetu.
Činjenica je da ljudi ulažu. Treba njih pitati, ali uvek ćemo dobiti:"Verujem da će vredeti više." I puknu k`o kokice. :D Što se njegove neupotrebljivosti tiče, neko je nedavno kupio jedan fini autić za njega. :D

Uzmimo za primer bas zlato, koje se i dalje koristi na raznim mestima i nezamenjivo je kao materijal ili sredstvo placanja, transakcije oko zlata su takodje velike, i veceg obima od BTC transakcija, pa opet cena nema toliko (moze da se procita i kao:tolike) skokova i padova.
Istina. Ali kad bi ljudi dobili priliku da manipulišu sa zlatom, kao što rade sa BTC-jem, ne budi tako siguran da to ne bi radili. :D

ali ne i zbog cega.
Dobih neku ideju. Možda su u pitanju (različite) percepcije svega ovoga. Kad već pominjemo zlato.
Odemo na neki potočić sa opremom za "otkrivanje" zlata. Uzimamo sito, tragamo za zlatom. Pronašli ga posle par sati, prodali i svi srećni zadovoljni. Ovde niko ne postavlja pitanje zbog čega je nastalo zlato, koja je suština. Samo kažemo, napravila ga je "majka priroda". A njoj, svakako nije bilo do suštine.
 

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
evo jedan crtac...
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
Zlato ima svoju realnu funkciju i van berze, dok je coin vezan skoro samo za berzu.
Da bi bilo koja moneta zaživela, mora da ima realnu potražnju, a to nisu berza i čuvanje u slamarici. Za tako nešto je potrebno da se vrše "realne" transakcije, a opet one neće zaživeti sve dok se ne stabilizuje kurs coin-a. U suštini, ako bi neki od velikih retail lanaca uveo coin kao način plaćanja, njegova sudbina bi bila izvesna, a do tada ovo ostaje berza ili ti kocka.

Malo humora nije na odmet.
http://www.tv.com/shows/raising-hope/burt-bucks-2992804/
 

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
zato zlato ima vrednost? zato sto su pera i zika dogovorili da ima i ubedili ostale...

ista je prica i sa bitcoinom... setite se 10k BTC za 2 pizze... a to je bilo 2010... a mreza je krenula da se stvara 2008/2009..

@Diabolique: netflix nije vidljiv van USA :)
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
BOgami ja ovih 6.2BTC-a stekam dok ne skoci na 2000$ :D
 

Gulftown

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
23.01.2011.
Poruka
6.724
Rezultat reagovanja
1.535
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ASUS ROG G73Jh
CPU & cooler:
R5 5900X EK Water Cooling - i7 990X - R5 3600
Motherboard:
X570 Crosshair VIII Hero WiFI - Asus Rampage III Black Edition - AsRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
RAM:
G.Skill TridentZ 4000 2x8Gb - Corsair Dominator 6x2Gb - 2x8Gb ADATA
VGA & cooler:
6900XT Waterforce - MSI Lightning 7970 CrossFire - GT 1030
Display:
ROG STRIX XG43VQ
HDD:
Samsung 970 Evo Plus 1TB x2 - Samsung EVO 250GB -Samsung EVO 250GB - 8TB WD Purple, 2TB WD Green
Case:
Lian Li 011 Dynamic - Bench Table - Fractal Node 304
PSU:
Cooler Master V1000 - Cooler Master V1200 - CM 500W
Mice & keyboard:
MX Master 3, HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Blue
OS & Browser:
Windows 10

Dexter013

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruka
5.685
Rezultat reagovanja
332
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dark Knight
CPU & cooler:
Ryzen 7600x 5ghz + Aorus800
Motherboard:
AM5 MSI tomahawk B650
RAM:
32gb DDR5, 2x16GB 6400MHz kingston fury
VGA & cooler:
RTX 4070ti Gianward OC
Display:
Philips 32 / 2K / 1440p / 75hz
HDD:
Crusial ssd 500 gb + 500 gb Samsung HDD + Samsung 1TB ssd 870 evo
Sound:
default
Case:
Coller Master MASTERCASE H500 RGB window
PSU:
Corsair CX 850w M
Optical drives:
None
Mice & keyboard:
Logitech Hyperion + Natec RX22
Internet:
Optika MTS 500/160
OS & Browser:
Win 11 x64 PRO Legalan bato...
Other:
TV LG 55 4k
@miha

Zlato ima vrednost jer je redak metal a ima jako veliku primenu svugde u svim granama industrije.
Nisu ostlai plemeniti metali vredni zato sto se neko tako dogovorio,
vec zato sto su retki a potrebni su svugde.
 

FantomX

GPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.849
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
iMac 24"
Other:
¿ʞɔnɟ əɥʇ ʇɐɥʍ
A zna li neko zasto dijamanti imaju visoku cenu?
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Zato što su ženin najbolji prijatelj :troll:
 

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
A zna li neko zasto dijamanti imaju visoku cenu?
sto se dijamanata tice, cela stvar se dogadjala u relativno bliskoj proslosti pa su poznata imena ;)
evo jednog linka pa citajte dalje De Beers

ukratko: De Beers otkupljuje sve dijamante na svetu (ko nece da proda bude nateran na ovaj ili onaj nacin) i onda diktira cene
 

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
zato zlato ima vrednost? zato sto su pera i zika dogovorili da ima i ubedili ostale...
Nije mi jasno zašto si sarkastičan. Ako sam te nekako uvredio, izvinjavam se.
Mislio sam da se podrazumeva da znamo zašto je zlato vredno, ali pošto sam pogrešio evo ukratko.
Zlato je plemeniti metal, što znači da ga malo ima i da je skup. Još od davnina je veoma popularno, pošto je jako redak element, koji ima svojstva da ne oskidira na vazduhu i kiši, a uz to je i vrlo jednostavan za obradu.
U današnje vreme, pored pobrojanih stvari, zlato se koristi još i zbog dobre toplotne i električne provodnosti. Primera radi u vojnoj i medincinskoj industriji svaki kontakt na konektorima je pozlaćen, upravo zbog sposobnosti da ne oksidira. Naravno pozlata se koristi i u komercijalne svrhe, kada su takve sposobnosti neophodne.
Hteli ili ne, jednostavno zlatu je nemoguće oboriti (mnogo) cenu. Da nije trgovina i malverzacija na berzi, zlato bi bilo u konstantnom rastu što se cene tiče.
Jednostavno, vrlo redak element, koji se koristi u većini elektronskih uređaja jednostavno nije za upoređivanje sa bilo kojom novčanom monetom.

ista je prica i sa bitcoinom... setite se 10k BTC za 2 pizze... a to je bilo 2010... a mreza je krenula da se stvara 2008/2009..
Ista priča?
Koja je upotrebna vrednost bilo kog coin-a? Možeš da trguješ na berzi. Možeš navodno anonimno da plaćaš. To je otprilike to.


@Diabolique: netflix nije vidljiv van USA :)
Dobro je što si mi rekao, inače bih ceo život proveo u zabludi :troll:
Najbolje da sam dao torrent pa skidajte :troll:
Piraterija je na ovom forumu zabranjena, a link koji sam ostavio nije piraterija. Da sam znao da je toliko problematično pustiti klip, ne bih ga ni kačio.


Da se razumemo. Nemam ništa protiv bilo koje digitalne valute, čak naprotiv. Misli da je to vrlo lepa i pozitivna ideja i iskreno se nadam da će u skorije vreme zaživeti.
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
pa upravo ste dali lepo objašnjenje - valuta koju su stvorili ljudi za ljude, koju ne kontroliše ni jedna država ni jedna banka, čija vrednost je zaštićena matematičkim algoritmima (a ne zavisi od toga kolika je nacionalna rezerva neka države).
.
Koji ljudi i za koje ljude? Dakle, neko ipak stoji iza sistema, a ako neko stoji, a to nismno ja i ti u isto vreme, koje to onda. Ok, ne nazivamo ga "bankom" ali zar je bitno kakvo je ime? Koja je onda razlika kontrole nad tom valutom od ostalih? Sem sto umesto "banka" sada imao "tamo nekog", a umesto "drzava" imamo neki "servis". Kapiras na sta ciljam?
If talks like a duck, if walks like a duck, if sounds like a duck, well... then it probably is a duck!

zato zlato ima vrednost? zato sto su pera i zika dogovorili da ima i ubedili ostale...
Ne, nego zbog ovoga.

Dexter013 je napisao(la):
Zlato ima vrednost jer je redak metal a ima jako veliku primenu svugde u svim granama industrije.
Nisu ostlai plemeniti metali vredni zato sto se neko tako dogovorio,
vec zato sto su retki a potrebni su svugde.
Jel znas da je Penitum procesor imao zlata u sebi i da nije mogao da funkcionise drugacije? Ili zlato, ili ne funkcionise. Sta mislis kako se to odrazilo na vrednost zlata?



Mislim, ne mora zlato, probaj neki drugi materijal, recimo sir :D Ne moze, previse je sir :D ili srebro? Nije doboljno dobro. Ili dijamnat? Nije dovoljno fleksibilan tj nema dobar odnos cena/performanse, ili je jednostavno za tu potrebu nedovoljno dobar... Zato zlato ima svoju vrednost ;) A ne zato sto su pera, mika i zika dosli i rekli "Neka bude zlato!" :D


miha je napisao(la):
@Diabolique: netflix nije vidljiv van USA
Ali nam tehnologiha omogucava da je vidljiv i ovde ;) Ako ne znas kako da pogledas pitaj. Zasto mislite da je drugacije sa BTC?

Sam633 je napisao(la):
Ako misliš na to da obojica iskopamo isti blok u isto vreme, ne znam šta se dešava tom slučaju. Verovatno delimo nagradu.
Pa ne mozemo da delimo ako je broj BTC fiksan, a u isto vreme smo iskopali i ako smo podjednako zasluzni, covek pre nas je iskopao pretposlednji i dobio ceo ;) Da parafraziram, ako bi na trci od 100 metara atleticari imali identicno vreme, gledao bi se snimak, ako se ispostavi da su milimetarski usli u ciljnu ravninu, ne dele zlatnu medalju, vec dobijaju po jednu zlatu, ali kako kada je samo jedna fizicki? Nista, MOK napravi jos jednu, obojica su prvaci. Kako ce to da rese kreatori BTC-a ako im matematika ne dozvoljava? :) To onda ne moze da se resi u okvirima matematike. Kako bi se resilo?

Ti pricas o tehnikalijama, to je ok, i validno je, ali ja pricam i o ekonomiji, koja u slucaju BTC-a nema nikakvu potporu za tu vrednost. Ok, mozes ti sada da kupis sta hoces za BTC. Moneta je validna, ali potpora nije. I moj cale je od gazda Jezde i teta Dafine podigao kamatu od oko 20% na 2 god, problem je sto mozda tvoj stari nije ni mogao da dodje u situaciju da podigne i svoj kesh...

Sam633 je napisao(la):
Odnosno, blockchain mora da radi kao švajcarski sat. Ili cela stvar propada.
"Mora". ;)


Sam633 je napisao(la):
U kom smislu? U smislu BitCoin-a? To je kompjuterski program. Tako je napisan.

U smislu vezanom za ljude? Ljudima je potrebna neka motivacija, satisfakcija za ono što rade, jer troše neke svoje resurse na sve ovo.
U svakom smislu. Spomenuo si ljude, ok. Ajde da pricamo o tome. Motivacija na nivou "kupim hw, ne radim skoro pa nista, napravim kes" je odlichna motivacija, ja bih rekao savrshena, jer ne znam niti jedan posao na svetu koji je bar slican tome, a da bukvalno svako moze da ga radi. Realno, mogao bih moju babu od 86 god da naucim da rudari, i to verovatno bolje od vecine rudara ovde, iz jednostavnog razloga sto ta zena ima vise vremena i onako ne izlazi iz kuce :D
Ali onda dodjemo do tog dela gde se pricha o resorsima. Mi praktichno elektrichnu energiju pretvaramo u kod, da ne ulazim u dublju analizu jer nije ni potrebno.. Evo zasto to kazem. Cena te elektrichne energije (ako gledamo prosek uzet iz celog sveta, da bi bilo validno), nije ni blizu trzisne cene BTC-a. Dakle, resorsi strujnih troskova ne opravdavaju cenu BTC-a.
Pa sta je opravdava, berza? Tesko, berza zlata je mnogo puta veca, transakcije su vece, pa zlato opet nema tolike skokove i padove. Sa druge strane, konacan broj zlatnih resorsa postoji, nije bezgranican, sto zlatu garantuje trzisnu vrednost i stabilnost, dok konachni broj kriptovaluta pratkicno moze da se napravi da ne postoji kraj resorsima. I onda opet ide pitanje, sta je potpora BTC-u (za zlato sam objasnio), i sta sprecava mene i tebe da napraivmo istu stvar, izgenerisemo prvih 100k coina, a onda ostale pustimo da dizu cenu, kada i ja i ti znamo da nas coin ne bi uspeo na trzistu a ne razlikuje se ni po cemu od BTC-a, sem to se ovaj reklamira :) Zlatu nije bila potrebna reklama jer je upotrebna vrednost jasna, sa BTC-om mozes da kupis, ali ne mozes recimo da ga ugradis u vilicu umesto zuba :) Prakticno je bezvredan.
 
Poslednja izmena:

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
@Diabolique nisam siguran zasto taj ton. izvini ako sam te uvredio nesto (btw citirani deo ima gresku: umesto zato treba zasto... mozda zato zvuci sarkasticno?). A klip nisam mogao da vidim, pa sam samo prokomentarisao (previse je klipova na Internetu danas da bih ja trazio koji si ti postavio i da se pitam da li je to taj). Nista drugo.

Slazem se da je zlato plemeniti metal, naravno. Ali, od kada se kopa zlato? Koju primenu je moglo da ima tada? Nego eto, izgleda cool, ne menja svojstva na vazduhu i vodi i zbog toga je bilo pogodno da se koristi kao sredstvo placanja.
Sta ce se desiti sa vrednoscu zlata ako se u nekom trenutku negde pronadje 2x trenutne kolicine koja cirkulise? Vrednost ce vrtoglavo da padne.
Onda ce mozda biti jeftinije koristiti zlato nego bakar?
Upravo tu lezi moc BTC-a - predvidiva je kolicina bitkoina.

Sto se tice toga da li neko stoji iza toga ili ne... pa da uvek ce da postoji neko ko ce razlicitim nacinima pokusavati da utice na valutu. Stvar kod BTC-a je u tome sto je to peer-to-peer network. Ne moze da se utice direktno na kolicinu novcica. Ne kazem da je sistem savrsen vec samo da je eto matematicki poznata kolicina novcica.

Ja na BTC gledam kao i na svaku drugu valutu. Meni je manje imaginarna vrednost BTC-a nego recimo vrednost evra. Znaci uporedjujem ovde valute.

BTW ne kapiram zasto se diskusije okrecu na pravac 'nisi ti u pravu, ja sam'? Po meni iz svake diskusije obe strane trebaju da steknu pogled na stvari iz drugacijeg ugla i da mozda zajedno dodju do prave istine ;)

i ako se neko pita, ne kopam nista niti imam ni 1 satoshi :)

edit: osvrt na animaNa: kao sto rekoh... nije bas da moze da se poredi zlato sa BTC-om, bolje je recimo uporediti sa nekom drugom valutom. Kako znamo vrednost evra? koja je to vrednost evra? zato sto su nemci rekli da su stavili 1 polugu zlata za svakih 1000evra koje su stampali? da im verujemo?
 
Poslednja izmena:

Никола

Shop manager
Učlanjen(a)
05.09.2011.
Poruka
848
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Može li neko na srpskom prostom jeziku da mi objasni 2 stvari oko tih coina:
1. Za šta se koriste te silne grafičke u full load u, njihova procesorska moć?
2. Odakle potiče taj novac koji se isplaćuje u vidu coina koji se posle konvertuju u menjačnicama?
Pokušao sam da nađem prosto napisane odgovore na netu i nema šanse!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
1. Zvuči neverovatno ali nizašta. Ne postoji konkretna primena utrošene procesorske moći i energije, to sam shvatio istraživajući po netu. Jedina svrha svega toga je da se izbegnu banke i centri koji kontrolišu svetski kapital i da ljudi slobodno razmenjuju novac. Bitcoini mu dođu mera vremena i energije utrošene za posao, slično kao pravi novac samo što za pravi novac nešto se konkretno uradi i proizvede a za bitcoin se pravi "magla".
2. Novac potiče od ljudi koji hoće da kupe jeftino i prodaju skupo, isto kao na pravoj berzi. Coini potiču iz programa, nema nikakvih tajnih organizacija koje koriste procesore drugih ljudi za razbijanje šifri i slično, moje skromno mišljenje.
 
Poslednja izmena:

Dexter013

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruka
5.685
Rezultat reagovanja
332
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dark Knight
CPU & cooler:
Ryzen 7600x 5ghz + Aorus800
Motherboard:
AM5 MSI tomahawk B650
RAM:
32gb DDR5, 2x16GB 6400MHz kingston fury
VGA & cooler:
RTX 4070ti Gianward OC
Display:
Philips 32 / 2K / 1440p / 75hz
HDD:
Crusial ssd 500 gb + 500 gb Samsung HDD + Samsung 1TB ssd 870 evo
Sound:
default
Case:
Coller Master MASTERCASE H500 RGB window
PSU:
Corsair CX 850w M
Optical drives:
None
Mice & keyboard:
Logitech Hyperion + Natec RX22
Internet:
Optika MTS 500/160
OS & Browser:
Win 11 x64 PRO Legalan bato...
Other:
TV LG 55 4k
@Nikola

Ko placa fizickim novcem i za sta?
Kapiram da si placen virtualnim novcem, to svi kapiramo,
ali za sta si placen? Sta konkretno rade te silne grafikce po celom svetu kad "kopaju"?
 

Никола

Shop manager
Učlanjen(a)
05.09.2011.
Poruka
848
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@Nikola

Ko placa fizickim novcem i za sta?
Kapiram da si placen virtualnim novcem, to svi kapiramo,
ali za sta si placen?
Kao što napisah fizički novac je u priči zbog trgovaca na berzi koji preprodaju virtualnu valutu.

Sta konkretno rade te silne grafikce po celom svetu kad "kopaju"?
Da bi čitava priča funkcionisala transakcije moraju biti sigurne. Procesorska snaga omogućava kompleksne matematičke operacije koje su neophodne da ne bi bilo zloupotreba i lažnih bitcoin-a. To je sve, izvan programa nema drugih korisnika procesorske snage kako sam shvatio. Znači u suštini ništa konkretno i korisno se ne radi sa grafičkim procesorima dok rudare, samo održavaju taj balon naduvan a do kada će to sve trajati ne znam.
 

Uruk

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.12.2010.
Poruka
372
Rezultat reagovanja
123
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
mc5
CPU & cooler:
i7 8700/frio 14
Motherboard:
Z370 pro4
RAM:
2x8gb Vengeance
VGA & cooler:
RX 6600 Challenger D
Display:
Px329
HDD:
1.5 TB nvme Kingston
Case:
Carbide 400c
PSU:
supernova G3 550
...kad ste vec kod zlata i njegove niske cene, negde sam citao da je kod zlata najveci problem sto ga ima u ogranicenim kolicinama, tj. nedovoljno... e sad, koliko je to tacno i da li ima logike na svakom je da razmisli.
 

darko31

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.10.2013.
Poruka
466
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Athlon II [email protected] Raijintek Themis Evo
Motherboard:
ASRock FM2A75M-DGS
RAM:
Mushkin Blackline DDR3 4GB 1600MHz CL8
VGA & cooler:
Powercolor 6850 1GB GDDR5
HDD:
OCZ Vertex 2 60GB; Hitachi 500GB
Case:
Thermaltake Commander MS-II
PSU:
Raidmax RX-500AF
Mice & keyboard:
Elecom GM-10 & Genius KB-G235
Koliko sam skontao, rudari drže ceo sistem u funkcionalnom stanju, bez rudara transakcije ne bi mogle da se izvrše, jer trebaju da se proračunaju. Zauzvrat, rudari dobijaju nadoknadu za njihov hardver, tako da čak i kada se iskopaju svih 21 milion Bitcoina i dalje će rudari dobijati nadoknade za transakcije. Taj deo sam razumeo, ovo ostalo baš i ne.
 

Sam633

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
13.11.2012.
Poruka
1.286
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
Zlato ima svoju realnu funkciju i van berze, dok je coin vezan skoro samo za berzu.
Da bi bilo koja moneta zaživela, mora da ima realnu potražnju, a to nisu berza i čuvanje u slamarici. Za tako nešto je potrebno da se vrše "realne" transakcije, a opet one neće zaživeti sve dok se ne stabilizuje kurs coin-a. U suštini, ako bi neki od velikih retail lanaca uveo coin kao način plaćanja, njegova sudbina bi bila izvesna, a do tada ovo ostaje berza ili ti kocka.
Sa svime se slažem, osim sa bold-om. One se koliko-toliko odvijaju. Ovde jedna škola prima BTC kao školarinu. Od nečeg se mora početi. S druge strane, slažem se, ako misliš na to da BTC uđe u svaku "poru" života, da bi se mogao nazvati "realnom" transakcijom.

Zlato ima vrednost jer je redak metal a ima jako veliku primenu svugde u svim granama industrije.
Poređenje zlata i bitcoin-a nije u tom smislu. Već to da je danas BTC danas jako teško iskopati, baš kao i zlato. Samim tim je i redak. I biće sve teže i teže "kopati".

Nemam ništa protiv bilo koje digitalne valute, čak naprotiv. Misli da je to vrlo lepa i pozitivna ideja i iskreno se nadam da će u skorije vreme zaživeti.
Ovo je nešto novo i pokušavamo da shvatimo tako što poredimo sa onim što nam je poznato. Možda je to problem. U svakom slučaju, ne znamo gde će nas ovo odvesti i kako će se završiti.

Koji ljudi i za koje ljude?
Bukvalno za sve i svakog ko hoće da učestvuje u ovome. Centrala na kojoj svi ovde insistiraju, ne postoji. Tek u budućnosti ćemo videti, da li je to problem ili ne. Trenutno, ne možemo da zamislimo da nema kontrole, dok sa druge strane, ne možemo da shvatimo da kontrolu ima kompjuterski program. Sad tu dolazimo do neke "suštine" :D problema. Verovatno mislite, ko ima kontrolu nad kompjuterskim programom, ima i nad sistemom. Ne.

1. Da bi imao kontrolu, mora preuzme 51% cele mreže. To je u slučaju bitcoin-a nemoguće, jer je mreža i onako, već prevelika.

2. Bitcoin ima svoj kod koji je open source. I svi koristimo taj isti kod. Ako nađete u njemu teoriju zavere, super. Ja ću prvi izvući utikač iz prključnice. Ako ljudi budu pratili moj potez, time će se dokazati tvrdnja: "kopanje">transakcije>ekonomija. Ako bi se taj kod promenio tako da utiče na sve, tipa, promeni se matematički izraz koji kazuje koliko se sme novčića proizvesti, budi siguran da bi tržište reagovalo i možda bi i na kraju i propao.
I nemojmo još jednu teoriju zavere, da je neko dodao "određeni" kod pre kompajliranja.

Međutim, shvatam tvoj problem. Mi ne znamo ko je Satoshi. To može biti država, možemo biti ti i ja, vanzemaljac. A možda je sve ovo jedan veliki eksperiment. Možda su u bananani, a možda u šumi. Ne bih se upuštao u to. :D (videti pod 2)

Pa ne mozemo da delimo ako je broj BTC fiksan, a u isto vreme smo iskopali i ako smo podjednako zasluzni, covek pre nas je iskopao pretposlednji i dobio ceo ;) Da parafraziram, ako bi na trci od 100 metara atleticari imali identicno vreme, gledao bi se snimak, ako se ispostavi da su milimetarski usli u ciljnu ravninu, ne dele zlatnu medalju, vec dobijaju po jednu zlatu, ali kako kada je samo jedna fizicki? Nista, MOK napravi jos jednu, obojica su prvaci. Kako ce to da rese kreatori BTC-a ako im matematika ne dozvoljava? :) To onda ne moze da se resi u okvirima matematike. Kako bi se resilo?
Izuzimajući ovo o atletici, verovatno je rešeno ovo o čemu govoriš. Ovo nije nekakav izgovor, već se ljudi zaista trudi da bitcoin bude što bolji, baš kao i svaki program koji je open source. Ne igraju se ovde mala deca sa source-om (uh, još jedna teorija zavere :D). Pitanje da li se uopšte desilo da u isto vreme, isti hash je otvorio isti blok. Ako neko zna više neka prezentuje. Tu smo da naučimo nešto. Ako smatraš da je to nepravda, što smo podelili nagradu, šta tek reći za one kriptovalute, čije su nagrade random?

Ne razumem. Naravno da mora. Neću ja da imam dve crvene novčanice, čiji je serijiski broj isti.

dok konachni broj kriptovaluta pratkicno moze da se napravi da ne postoji kraj resorsima.
Ljudi ne znaju kad je dosta.

Zlatu nije bila potrebna reklama jer je upotrebna vrednost jasna, sa BTC-om mozes da kupis, ali ne mozes recimo da ga ugradis u vilicu umesto zuba :) Prakticno je bezvredan.
Kao što rekoh gore, nije poređenje zlata i bitcoina-a u tom smislu. Namerno ili slučajno, oduzimamo vrednost bitcoin-u (jerbo se ne može uglaviti između zuba), time što dajemo veću "upotrebljivost" zlatu, nego bitcoin-u. Zapravo i jedno i drugo treba gledati na taj način, kao ograničeni resurs za skladištenje i transfer vrednosti. Zato što je to i sama svrha bitcoin-a.

Kapiram da si placen virtualnim novcem, to svi kapiramo,
ali za sta si placen?
Jovo nanovo:
Kojim god alatom "kopaš", ti ustvari bacaš određenu kombinaciju, bilo solo bilo pool, kako bi otvorio blok. To je valjda jasno. (pojašnjenje: razbijaš SHA 256 algoritam) Pre nego što češ dobiti novčiće kao nagradu, ti izvršiš transakciju koja je upućena bloku, bilo da je to 1 ili 100 000 BTC-a (bilo da je gram ili tona zlata). Ako nema transakcija, izvršiš sopstvenu, tj. svoju nagradu koja ide u wallet, ako si ti taj koji je otvorio blok. Ti si nagrađen, zato što je iskorišćen tvoj resurs. Pre ili kasnije, ti ćeš hteti prebaciti te novčiće ili deo njih i nečiji resurs će biti iskoršćen za to. Taj neko će opet dobiti nagradu za to.
Pomnoži to sa milionima korisnika. Ti ustvari hoćeš da se sve te silne transakcije odvijaju besplatno? :D
Hoćeš da kupiš hleb za 1 BTC. Moj resurs će biti upotrebljen za to. Uzimam nagradu za to, koja u isto vreme predstavlja i "štampanje" bitcoin-a. Ako si zabrinut za "štampanje", ne brini, nagrada po bloku je sve manja. Tačnije, ne brini uopšte, pošto će se na kraju nagrade dobijati iz transakcija, ne iz blokova (iskopani svi novčići). Za jedno 130 godina.

Koliko sam skontao, rudari drže ceo sistem u funkcionalnom stanju, bez rudara transakcije ne bi mogle da se izvrše,
Tačno.

Zauzvrat, rudari dobijaju nadoknadu za njihov hardver,
Na prvom mestu je naknada za transakcije, koja je u isto vreme "štampanje" novčića.

tako da čak i kada se iskopaju svih 21 milion Bitcoina i dalje će rudari dobijati nadoknade za transakcije.
Tačno. Ne iz blokova, već iz samih transakcija, da bude jasno.
 

Darko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
10.05.2009.
Poruka
1.567
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 4770k @ 4.3Ghz + Noctua NH-D14 / Bitfenix Recon
Motherboard:
Gigabyte G1.Sniper 5
RAM:
32GB G.SKILL TridentX DDR3-2400 CL10
VGA & cooler:
Asus GTX 980 Strix
Display:
3x Dell u2414h
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + Samsung 840 EVO 1TB
Sound:
GB SB Recon 3Di @ Logitech Z906
Case:
Fractal Design Define XL R2
PSU:
Fractal Design Newton R3 1000W
Optical drives:
Samsung BluRay Ext
Mice & keyboard:
Corsair Katar + Corsair K70 RGB
Internet:
Netgear Nighthawk R7000 / Gbit
OS & Browser:
Win 7
U bre al ste se raspisali. A sve objasnjeno u kratkom filmicu zvanom "what is bitcoin". Izguglajte, to je prvi prvcijati link koji izadje (a da nije placena reklama :P )
 

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Ima li neko config cgminer za 270x da baca ~400 ? Tnx
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Moj R270 daje 395 sa default podešavanjem iz GUI Miner-a za 7870. Doduše kloknut na taktove 270X-a :)

Kod:
--gpu-platform 0 -d 0 -w 256 -v 1 -I 17 -g 1 -l 1 -T  --thread-concurrency 15508
 

Apple

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.01.2010.
Poruka
1.074
Rezultat reagovanja
36
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
INTEL i7-4790K 4.0GHz 8MB EK-KIT H3O - Supreme HF 360 Overclocked to 4.9GHz
Motherboard:
MSI Z87 MPOWER MAX AC
RAM:
CORSAIR 8GB (2x4GB) 1600MHz DDR3 Vengeance CML8GX3M2A1600C9 XMP
VGA & cooler:
Vega 64 EK Full Water Cooled
Display:
ASUS VG248QE 144Hz TN panel
HDD:
Samsung 860 EVO 500GB HITACHI Deskstar 1TB 32MB 7k SATA600 HDS721010DLE630
Sound:
Integrala
Case:
Cooler Master HAF X
PSU:
SEASONIC SS-1000XP
Optical drives:
LG DWD RW
Mice & keyboard:
Razer Deathadder 3500DPI
Internet:
SBB 150/10
OS & Browser:
WIN 10 x64 Pro Legal
Ima li neko da kopa na WIN 8.1 ubi me ova greska a ne znam sta je ...



Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
 

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Meni se to desavalo i na win7 ako preteras sa tc-om i clockovima na karti;)
 

Apple

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.01.2010.
Poruka
1.074
Rezultat reagovanja
36
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
INTEL i7-4790K 4.0GHz 8MB EK-KIT H3O - Supreme HF 360 Overclocked to 4.9GHz
Motherboard:
MSI Z87 MPOWER MAX AC
RAM:
CORSAIR 8GB (2x4GB) 1600MHz DDR3 Vengeance CML8GX3M2A1600C9 XMP
VGA & cooler:
Vega 64 EK Full Water Cooled
Display:
ASUS VG248QE 144Hz TN panel
HDD:
Samsung 860 EVO 500GB HITACHI Deskstar 1TB 32MB 7k SATA600 HDS721010DLE630
Sound:
Integrala
Case:
Cooler Master HAF X
PSU:
SEASONIC SS-1000XP
Optical drives:
LG DWD RW
Mice & keyboard:
Razer Deathadder 3500DPI
Internet:
SBB 150/10
OS & Browser:
WIN 10 x64 Pro Legal
Default klok a kad preteras sa TC skroz drugacija greska ide ;)


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
 
Vrh