• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

AMD Bulldozer [official thread]

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Moze neko da mi uporedi 990fx i p67 chipset,koji je bolji i zasto?
Bolji je 990FX jer dozvoljava dizanje bclk iliti FSBa, pa su moguci extremni overklokovi na suvom ledu, tecnom azotu i helijumu. SB ima integrisani klok generator, pa to ume da pravi probleme sa dizanjem bclk-a.
S druge strane P67 verovatno ima bolji SATA kontroler, pa bolje radi sa SSD diskovima u RAID-u, mada ovo bi trebalo da radi jako dobro i na 990FX, t.j. na SB 950. Licno sam testirao Gigabajtovu 990X plocu sa SB950 i SSD SATA600 diskom i kriva transfera je setala gore-dole, kao i na SB710, ali je maksimalni transfer bio naravno veci. Mozda je bio problem do firmwarea na Patriot Pyro SSD-u.

Nekome ce biti bolji P67, a nekome 990FX, tako da zavisi sta trazis. Ako hoces Hackintosha da instaliras, to nikako nece ici na AMD masini. Neke profi zvucne kartice prave probleme sa AMD chipsetovima, zbog glupih drajvera, tako da sve ima svoje.

Imam ja...jer tebi neko rekao da imas neizmerivo puno zivaca sto je danas retkost? :)
Jbg, sta da radim kad volim da se objasnjavam sa ljudima koji nemaju kompletnu sliku o necemu, pa da im nacrtam... :rotf:
 
Poslednja izmena:

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Pa zar ne vidiš da je vulkanac? :D
Kod:
   Live long and prosper

                _   
             .-T |   _
             | | |  / |
             | | | / /`|
          _  | | |/ / /
          \`\| '.' / /
           \ \`-. '--|
            \    '   |
             \  .`  /
              |    |
:d

Kod:
    __...____________________          ,
   `(\ [ ===NCC-1701===--|__|) ___..--"_`--.._____
     `"""""""""""""""""| |""` [_""_-___________"_/
                       | |   /..../`'-._.-'`
                   ____| |__/::..'_
                  |\ ".`"` '_____//\
                  `"'-.   """""  \\/
                       `""""""""""`
 
Poslednja izmena:

Chabex

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.04.2009.
Poruka
653
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 980 4GHz NB2600 - Thermalright HR2 Macho
Motherboard:
ASUS M5A97 Pro
RAM:
GSkill Ripjaws GBRL 2x4GB 1600 CL9@CL8
VGA & cooler:
Sapphire 380X Nitro
Display:
Samsung S2350/Panasonic plazma 42S30
HDD:
Samsung F3 1TB, WD Green 1TB, Seagate 250GB
Sound:
Audigy 2 / Musical Fidelity A1 / B&W DM602
Case:
CM 590
PSU:
OCZ ModXstream 600W
Optical drives:
Pioneer 215DBK
Mice & keyboard:
A4tech X-7 ,a tastatura najjeftinija za lupanje kad se iznerviram ;o))
Internet:
ADSL
OS & Browser:
win7 64
Other:
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Pročitao sam one izjave John F-a i ono pisanije, i slažem se s njim, ali moj utisak je da BD još nije skroz spreman, jer ona izjava "kad bude biće" više liči da će moći da se kupi krajem godine ili tamo negde a ne za mesec dana (mislim na desktop).
I iskren da budem nervira me ta tajansvenost u vezi performansi, i mislim da im je procesor odličnih performansi već bi se pojavile neke poluzvanične informacije, ali to je samo moje mišljenje ;). Jer nema šta da se kriju od Intela pošto Intel može da reaguje kako hoće i to vrlo brzo. Pre će deo korisnika u isčekivanju preći na Intel jer nema jasnu predstavu kada će kakav će BD biti, no oni znaju šta rade. Samo da ne bude nešto slično kao Phenom prvi :D jer planiram AM3+ ploču uskoro.
 

Chabex

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.04.2009.
Poruka
653
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 980 4GHz NB2600 - Thermalright HR2 Macho
Motherboard:
ASUS M5A97 Pro
RAM:
GSkill Ripjaws GBRL 2x4GB 1600 CL9@CL8
VGA & cooler:
Sapphire 380X Nitro
Display:
Samsung S2350/Panasonic plazma 42S30
HDD:
Samsung F3 1TB, WD Green 1TB, Seagate 250GB
Sound:
Audigy 2 / Musical Fidelity A1 / B&W DM602
Case:
CM 590
PSU:
OCZ ModXstream 600W
Optical drives:
Pioneer 215DBK
Mice & keyboard:
A4tech X-7 ,a tastatura najjeftinija za lupanje kad se iznerviram ;o))
Internet:
ADSL
OS & Browser:
win7 64
Other:
~~~~~~~~~~~~~~~~~

Alk0

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.12.2010.
Poruka
1.203
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Da da, MC68000 u A500, MC680EC20 u A1200 :)
Da ne pricamo o onim "velikim" koje nisu bas bile zastupljene kod nas...
 

Ace Rimmer

PCAXE Member
Učlanjen(a)
15.11.2009.
Poruka
520
Rezultat reagovanja
438
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Xeon x5675 @ LC-CC-120
Motherboard:
Asus P6T Deluxe V2
RAM:
24GB Kingston HyperX Genesis 1600
VGA & cooler:
MSI RX 480 Gaming X 8GB
Display:
Samsung 971p
HDD:
više komada
Sound:
Asus Xonar DG
Case:
CM Stacker
PSU:
Corsair RM650x
Optical drives:
ASUS DVD-RW
Mice & keyboard:
Glorious Model O & HyperX Alloy Elite RGB (brown)
Internet:
DSL
OS & Browser:
Linux / Windows
Pročitao sam one izjave John F-a i ono pisanije, i slažem se s njim, ali moj utisak je da BD još nije skroz spreman, jer ona izjava "kad bude biće" više liči da će moći da se kupi krajem godine ili tamo negde a ne za mesec dana (mislim na desktop).
I iskren da budem nervira me ta tajansvenost u vezi performansi, i mislim da im je procesor odličnih performansi već bi se pojavile neke poluzvanične informacije, ali to je samo moje mišljenje ;). Jer nema šta da se kriju od Intela pošto Intel može da reaguje kako hoće i to vrlo brzo. Pre će deo korisnika u isčekivanju preći na Intel jer nema jasnu predstavu kada će kakav će BD biti, no oni znaju šta rade. Samo da ne bude nešto slično kao Phenom prvi :D jer planiram AM3+ ploču uskoro.
Da, malo čudno. Trebali bi reći bar nešto jer je launch najavljen za Q3. Ali, ista stvar je s grafičkama. Sigurno će do kraja godine predstaviti barem nešto, pa opet informacije na kapaljku. Nevidija je rekla Kepler (High End) u Q1 2012, a ovi ništa.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Pročitao sam one izjave John F-a i ono pisanije, i slažem se s njim, ali moj utisak je da BD još nije skroz spreman, jer ona izjava "kad bude biće" više liči da će moći da se kupi krajem godine ili tamo negde a ne za mesec dana (mislim na desktop).
Opet ista prica...ponavlja se n puta.

Ponovicu jos jednom.... ako Opteron moze da se naruci vec, onda znaci da je BD gotov. Pitanje je samo da li imaju dovoljno proizvedenih primeraka koje bi mogli da prodaju.

Moj utisak je da ni on sam ne zna nista o tome kad ce biti spreman. To znaju ovi sto rade u FAB-ovima, a JF ce imati informaciju kad bude.

I iskren da budem nervira me ta tajansvenost u vezi performansi, i mislim da im je procesor odličnih performansi već bi se pojavile neke poluzvanične informacije, ali to je samo moje mišljenje ;).
Ja se secam izlaska K8. Nije bilo nikakvih informacija dok CPU nije izasao. I kasnio je skoro godinu dana, pa je izasao prvo Opteron.

Jer nema šta da se kriju od Intela pošto Intel može da reaguje kako hoće i to vrlo brzo. Pre će deo korisnika u isčekivanju preći na Intel jer nema jasnu predstavu kada će kakav će BD biti, no oni znaju šta rade.
Ne radi se o korisnicima koji ce preci na Intel, nego o onima koji kupuju AMD.

Samo da ne bude nešto slično kao Phenom prvi :D jer planiram AM3+ ploču uskoro.
Jos jednom: Falinke prvog Phenoma su bile TLB bug i nizak klok i visok TDP za taj klok.
Phenom I na 2.6 GHz se sasvim lepo nosio sa npr. C2Q na 2.4 GHz. Medjutim, C2Q je mogao mnogo vise od 2.6 GHz.
I Phenom I 9950 na 2.6 GHz se tek kasnije pojavio u B3 reviziji. B2 revizija je gurala maksimum 2.3 GHz, sto je malo u odnosu na C2Q koji je tada radio na 2.66 GHz i bio je efikasniji. Po meni u 65nm su trebali da izbace dvojezgarac baziran na K10 arhitektur sa 4MB L3 cache-a, koji bi radio na vecim klokovima. To bi jako lepo pariralo vecini C2D procesora.
Dakle, problem sa prvim Phenomom je bio los balans, kasnjenje i pocetni TLB BUG, a ne mikroarhitektura. TLB Bug je ukoliko se ukljuci u BIOS-u skidao 20% performansi!

BTW, licno sam imao Phenom I X4 9950 B3 i radio je na 3-3.2 GHz. Sasvim solidan CPU, ali ipak nesto slabiji od C2Q.

Da da, MC68000 u A500, MC680EC20 u A1200 :)
Da ne pricamo o onim "velikim" koje nisu bas bile zastupljene kod nas...
MC68000 ima 16-bit ALU, ali radi sa 32-bit registrima i adresirao je memoriju u jednom komadu (flat adresacija), sto je kod Intela tek 1986. uvedeno sa 386 koji je nekoliko generacija ispred 8086 koji je savremenik. Da ne pricamo i vise nivoa kontrole interapta kod Motorole i supervisor modu, sto se kod Intela nikada nije desilo.
MC 68000 izasao 1979. godine, ali paper launch imali su problem sa yieldom jer je CPU za svoje vreme bio ispred tehnoloskog postupka, tako da je u IBM PC-u umesto 68K zavrsio Intelov 8086 koji je neuporedivo jadniji CPU. ;)
 
Poslednja izmena:

Bogdan901

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.08.2011.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Phenom II X2 555 Black Edition @3.4GHz + Thermaltake Blue Orb II
Motherboard:
MSI 740GM-P25 microATX
RAM:
1x2GB Apacer 1333MHz
VGA & cooler:
HP AMD ATi FirePro V4800 1GB GDDR5
Display:
Viewsonic VX2439wm 23,6" 2ms TFT
HDD:
Primary: Hitachi Deskstar 500GB; Secondary: Seagate Barracuda 500GB
Sound:
Creative Audigy SE 7.1
Case:
Thermaltake Commander
PSU:
LC Power LC5550 550W
Optical drives:
LG GH22NS50 DVD-RW
Mice & keyboard:
Keyboard: Logitech K200; Mouse: Mionix Naos 3200
Internet:
ADSL
OS & Browser:
1. Windows 7 Professional; 2. Ubuntu Linux; Mozilla Firefox 7(beta), Google Chrome 15(open beta)
Ne radi se o korisnicima koji ce preci na Intel, nego o onima koji kupuju AMD.
Sta ti znaci ova recenica? Covek je mislio na korisnike AMD-a koji su se umorili od iscekivanja i koji ce preci na intel iz razloga sto nece/ne mogu da cekaju da se ovi nakane da izbace vise taj procesor.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Sta ti znaci ova recenica? Covek je mislio na korisnike AMD-a koji su se umorili od iscekivanja i koji ce preci na intel iz razloga sto nece/ne mogu da cekaju da se ovi nakane da izbace vise taj procesor.
Radi se o Osbornovom efektu. Smatraju da ako kazu nesto o performansama da ce to stopirati prodaju sadasnjih proizvoda. Ko bude hteo Intel, taj ce kupiti Intel i to je to.
To opet mozes da tumacis kako hoces. Ako je proizvod los, niko nece hteti AM3+ platformu. Ako je prozivod dobar, niko nece kupovati Phenom II dok se ne pojavi BD, a onda ce svi hteti BD, pa im ostaju velike kolicine Phenoma II na lagerima, sto je slozices se bacena para.
 

Bogdan901

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.08.2011.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Phenom II X2 555 Black Edition @3.4GHz + Thermaltake Blue Orb II
Motherboard:
MSI 740GM-P25 microATX
RAM:
1x2GB Apacer 1333MHz
VGA & cooler:
HP AMD ATi FirePro V4800 1GB GDDR5
Display:
Viewsonic VX2439wm 23,6" 2ms TFT
HDD:
Primary: Hitachi Deskstar 500GB; Secondary: Seagate Barracuda 500GB
Sound:
Creative Audigy SE 7.1
Case:
Thermaltake Commander
PSU:
LC Power LC5550 550W
Optical drives:
LG GH22NS50 DVD-RW
Mice & keyboard:
Keyboard: Logitech K200; Mouse: Mionix Naos 3200
Internet:
ADSL
OS & Browser:
1. Windows 7 Professional; 2. Ubuntu Linux; Mozilla Firefox 7(beta), Google Chrome 15(open beta)
Radi se o Osbornovom efektu. Smatraju da ako kazu nesto o performansama da ce to stopirati prodaju sadasnjih proizvoda. Ko bude hteo Intel, taj ce kupiti Intel i to je to.
To opet mozes da tumacis kako hoces. Ako je proizvod los, niko nece hteti AM3+ platformu. Ako je prozivod dobar, niko nece kupovati Phenom II dok se ne pojavi BD, a onda ce svi hteti BD, pa im ostaju velike kolicine Phenoma II na lagerima, sto je slozices se bacena para.

Pa mogu da biraju. Mogu da imaju rezultat sa mnogo razocaranih AMD korisnika koji ce preci na intel, ne iz razloga sto je proizvod los, vec iz principa. Znaci mogu da izbace i kompetativan proizvod intelu, a da, recimo, ljudi nece da kupe jer se ubise od cekanja (sto sam ja vrlo blizu da uradim). A mogu da izbace i los proizvod, sto, logicno, niko nece kupiti.

Opet, taj razlog da ne izbace proizvod, zato sto su se prebukirali Phenomima II je los. Phenomi II ce se prodati ako im se cena spusti, pa budu u nizem rangu. Ima ljudi koji kupuju u nizem rangu, pa i ja najvise kupujem u tom rangu. To vecina ljudi i radi. Velika vecina ljudi ni ne zna sta kupuje, Phenom Athlon, sta je to? Mozda ce izgubiti malo para, ali ako je BD dobar i futureproof arhitektura koja se da nadograditi i modifikovati, to nece biti neki gubitak.

Ako se plase da puste proizvod, samo da bi prodali sto vise Phenoma, e zaj..ali su se opasno.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ako se plase da puste proizvod, samo da bi prodali sto vise Phenoma, e zaj..ali su se opasno.
Radi se o tome sta moze SADA da se kupi, a ne SUTRA. Ako shvatas principe ekonomskog poslovanja bice ti jasno o cemu pricam. Proizvodnja 45nm procesora se ne moze zaustaviti odmah, preko noci i da se krene odmah na 32nm. Taj period tranzicije traje i po godinu i po dana, sto je dovoljno vremena da bankrotiraju. Intel je druga prica, oni mogu sebi da dozvole taj luksuz. Oni su firma koja za marketing izdvoji onoliko koliko je AMD-ov godisnji obrt. Sta da ti dalje pricam ?
The Osborne effect is a term referring to the unintended consequence of the announcement of a future product ahead of its availability and its impact upon the sales of the current product.
Link
 
Poslednja izmena:

Chabex

PCAXE Member
Učlanjen(a)
05.04.2009.
Poruka
653
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 980 4GHz NB2600 - Thermalright HR2 Macho
Motherboard:
ASUS M5A97 Pro
RAM:
GSkill Ripjaws GBRL 2x4GB 1600 CL9@CL8
VGA & cooler:
Sapphire 380X Nitro
Display:
Samsung S2350/Panasonic plazma 42S30
HDD:
Samsung F3 1TB, WD Green 1TB, Seagate 250GB
Sound:
Audigy 2 / Musical Fidelity A1 / B&W DM602
Case:
CM 590
PSU:
OCZ ModXstream 600W
Optical drives:
Pioneer 215DBK
Mice & keyboard:
A4tech X-7 ,a tastatura najjeftinija za lupanje kad se iznerviram ;o))
Internet:
ADSL
OS & Browser:
win7 64
Other:
~~~~~~~~~~~~~~~~~
Radi se o Osbornovom efektu. Smatraju da ako kazu nesto o performansama da ce to stopirati prodaju sadasnjih proizvoda. Ko bude hteo Intel, taj ce kupiti Intel i to je to.
To opet mozes da tumacis kako hoces. Ako je proizvod los, niko nece hteti AM3+ platformu. Ako je prozivod dobar, niko nece kupovati Phenom II dok se ne pojavi BD, a onda ce svi hteti BD, pa im ostaju velike kolicine Phenoma II na lagerima, sto je slozices se bacena para.
Ok ima logike i u tome što pričaš naravno, verovatno bi deo kupaca sačekao izlazak kada bi već postojala zvanična vest o performansama BD-a u slučaju da je proizvod zadovoljavajući ili iznad očekivanja i kad bi znali kada će tačno izaći (možda bih i ja sačekao još recimo 2 meseca da znam sada da je novi x4 ili x6 takav i da će koštati toliko i toliko sigurno). Ali bar bi mirno uzimali AM3+ platformu :). Ovako nestrpljivi kupuju Phenome i Athlone što je AMD-u dobro naravno, a neko prelazi na Intel.
Inače ja ne mislim da će BD debelo podbaciti ili da će imati problema kao Phenom I, ALI po sada dostupnim informacijama i to je moguće ako gledamo objektvino, jer se ne zna ništa konkretno :).

ps- samo da dodam da kada se previše čeka neki nov proizvod onda se dobije napad smora :d (tm by Lukija čini mi se) i to nije dobro
 
Poslednja izmena:

Bogdan901

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.08.2011.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Phenom II X2 555 Black Edition @3.4GHz + Thermaltake Blue Orb II
Motherboard:
MSI 740GM-P25 microATX
RAM:
1x2GB Apacer 1333MHz
VGA & cooler:
HP AMD ATi FirePro V4800 1GB GDDR5
Display:
Viewsonic VX2439wm 23,6" 2ms TFT
HDD:
Primary: Hitachi Deskstar 500GB; Secondary: Seagate Barracuda 500GB
Sound:
Creative Audigy SE 7.1
Case:
Thermaltake Commander
PSU:
LC Power LC5550 550W
Optical drives:
LG GH22NS50 DVD-RW
Mice & keyboard:
Keyboard: Logitech K200; Mouse: Mionix Naos 3200
Internet:
ADSL
OS & Browser:
1. Windows 7 Professional; 2. Ubuntu Linux; Mozilla Firefox 7(beta), Google Chrome 15(open beta)
Radi se o tome sta moze SADA da se kupi, a ne SUTRA. Ako shvatas principe ekonomskog poslovanja bice ti jasno o cemu pricam. Proizvodnja 45nm procesora se ne moze zaustaviti odmah, preko noci i da se krene odmah na 32nm. Taj period tranzicije traje i po godinu i po dana, sto je dovoljno vremena da bankrotiraju. Intel je druga prica, oni mogu sebi da dozvole taj luksuz. Oni su firma koja za marketing izdvoji onoliko koliko je AMD-ov godisnji obrt. Sta da ti dalje pricam ?

Link

Pa ok, ali Ozbornov efekat se odnosi na NAJAVU buduceg proizvoda. Znaci kada imas neki proizvod koji vec prodajes i ti musterijama kazes da imas jos bolji proizvod ali jos nije u proizvodnji, oni ce sacekati taj novi i nece kupovati stari. Ne moraju oni da odmah ugase Phenom, niti trebaju to da urade. Phenom ce se prodavati, ali u nizem segmentu. Mogu da ga prodaju kao entry proizvod, a low performance BD da ostave dok ne prodaju Phenome.

Znaci to sve se odnosilo na najavu bez pokrica. Ja ne govorim ni o kakvoj najavi, nego o pustanju konkretnog proizvoda u prodaju.
 

Alk0

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.12.2010.
Poruka
1.203
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ama ne moze covece, Ozi Ozborn has spoken :)
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Pa ok, ali Ozbornov efekat se odnosi na NAJAVU buduceg proizvoda.
Da, ali pitanje je kako se to uradi. Ako se iznese sve na "astal" a proizvoda nema, prodaja ce biti prekinuta.

Znaci kada imas neki proizvod koji vec prodajes i ti musterijama kazes da imas jos bolji proizvod ali jos nije u proizvodnji, oni ce sacekati taj novi i nece kupovati stari.
Upravo tako.

Ne moraju oni da odmah ugase Phenom, niti trebaju to da urade. Phenom ce se prodavati, ali u nizem segmentu. Mogu da ga prodaju kao entry proizvod, a low performance BD da ostave dok ne prodaju Phenome.
A otkud ti znas koliko njih kosta taj Phenom ? Ja ti tvrdim da njih trenutno proizvodnja Phenoma II X4 955 u 45nm kosta kao Intela Sandy Bridgeu 32nm. Kad to stavis na papir i podvuces, ako mnogo spuste cenu, nece imati nikakvu zaradu. O tome se radi. Znaci da oni posluju sada na donjoj granici profita.

Znaci to sve se odnosilo na najavu bez pokrica. Ja ne govorim ni o kakvoj najavi, nego o pustanju konkretnog proizvoda u prodaju.
Pa kako mogu da puste proizvod koji nije proizveden? Ajde reci mi kako je to moguce da nesto prodajes a da to nemas na lageru ?

Ama ne moze covece, Ozi Ozborn has spoken :)
:boli:
 

Bogdan901

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.08.2011.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Phenom II X2 555 Black Edition @3.4GHz + Thermaltake Blue Orb II
Motherboard:
MSI 740GM-P25 microATX
RAM:
1x2GB Apacer 1333MHz
VGA & cooler:
HP AMD ATi FirePro V4800 1GB GDDR5
Display:
Viewsonic VX2439wm 23,6" 2ms TFT
HDD:
Primary: Hitachi Deskstar 500GB; Secondary: Seagate Barracuda 500GB
Sound:
Creative Audigy SE 7.1
Case:
Thermaltake Commander
PSU:
LC Power LC5550 550W
Optical drives:
LG GH22NS50 DVD-RW
Mice & keyboard:
Keyboard: Logitech K200; Mouse: Mionix Naos 3200
Internet:
ADSL
OS & Browser:
1. Windows 7 Professional; 2. Ubuntu Linux; Mozilla Firefox 7(beta), Google Chrome 15(open beta)
Da li se mi igramo gluvih telefona? Ja jedno, ti drugo (obrnuto bogami nije).

Ja upravo govorim da je Ozbornov efekat najava i njene posledice, znaci n-a-j-a-v-a i da NE GOVORIM O TOME, a ti mi pricas kako taj efekat treba pravilno da se iskoristi (a ja u opste ni ne pricam o tome)

Kako ti smes tako nesto da tvrdis? Da li ti imas njihovog ekonomistu kao dousnika? Ja nikad nisam nesto tvrdio ovde, samo kazem sta MISLIM. Svak ti cast ako tvrdis nesto.

Ako BD nije proizveden odmah katanac na AMD.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Da li se mi igramo gluvih telefona? Ja jedno, ti drugo (obrnuto bogami nije).
Ne, ti ocigledno ne shvatas sta hocu da ti kazem... Proizvod mora da se najavi. Jednostavno ne mozes samo da lansiras proizvod. To se jos nije desilo. Samo je pitanje kako ce izgledati na NAJAVA. Ozborn je najavio kako njihov floppy kontroler ima dvostruko veci kapacitet i kako kosta isto kao i prethodni. Efekat ovoga je urusavanje prodaje onoga sto imaju.
Ja upravo govorim da je Ozbornov efekat najava i njene posledice, znaci n-a-j-a-v-a i da NE GOVORIM O TOME, a ti mi pricas kako taj efekat treba pravilno da se iskoristi (a ja u opste ni ne pricam o tome)
A sta je po tebi najava? Najava da ce BD da izadje sa xy jezgara na zn GHz ili konkretni brojevi o performansama? I jedno i drugo su najave... samo je pitanje kako se ta najava plasira. Da li kao konkretne brojke o performansama ili kao odredjeni podaci vezani za predstojece proizvode.

Kako ti smes tako nesto da tvrdis? Da li ti imas njihovog ekonomistu kao dousnika? Ja nikad nisam nesto tvrdio ovde, samo kazem sta MISLIM. Svak ti cast ako tvrdis nesto.
Nema sta da tvrdim to su cinjenice. Cinjenica je da oni SADA IMAJU K10, a NEMAJU BD u dovoljnoj kolicini. Ako bi plasirali informacije o BD-u zaustavili bi prodaju K10 kojeg imaju. Sta ti tu nije jasno?

Ako BD nije proizveden odmah katanac na AMD.
Pa proizvedene su do sada raznorazne beta revizije. Da li je pocelo sa proizvodnjom finalne revizije? Pa verovatno da... (pretpostavka)

Takve informacije nemam niti mogu da raspolazem sa njima, ali na osnovu toga da je BD Opteron vec oglasen za porudzbine, pretpostavljam da se BD stancuje. Da li ce desktop biti dostupan za mesec dana ili vise to ne mogu da znam. To zavisi samo od politike kompanije.

A sto se tice informacije o proizvodnoj ceni cipova, za to postoje javni podaci koje cu ti naci. Znam kakva je bila situacija ranije, tako da ne verujem da je nesto bitno drugacije sada.

edit: evo nekih starijih podataka vezanih za proizvodnu cenu cipova sto je neko racunao - nije 100% tacno, ali bi trebalo da je tu negde:
Dies (Dice), Wafers, and Costs
I became curious about this in another thread, so I did some research and made some enquiries. The other discussion kind of died off but I'll post it here in case anybody else finds it interesting, or has any comments (or corrections).

I'm sure that the data is not 100% correct (as nobody releases real numbers) but I think it gives an idea of how much it costs to make a chip.

Wafer costs are for finished wafers but do not include R&D, marketing, fab construction, tooling, or other overhead costs.

Assuming:

0.002 Defects per mm^2
$4900 per 300mm CMOS Wafer
$5300 per 300mm SOI Wafer
$2700 per 200mm SOI Wafer
alpha of 1
Dies Per Wafer = {[pi * (Wafer Diameter/2) ^ 2] / Die Area} - {[pi * Wafer Diameter] / (2 * Die Area) ^ 1/2}
Yield = (1 + [Defects per Area * Die Area / alpha]) ^ (-alpha)
$10 burning, binning and packaging cost for single die chips
$15 burning, binning and packaging cost for dual die chips

Quads:

AMD Agena (9XXX):
65nm, 300mm Wafer
285 mm^2 Die
= 203 Dies per Wafer
= 63.69% Yield
= 129 Usable Dies per Wafer
= $41.09 per Die
= $51.09 per Chip

intel Yorkfield (2x 6MB) (Q9XXX):
45nm, 300mm Wafer
2x 107 mm^2 Dies
= 2x 290 Dies per Wafer
= 82.37% Yield
= 2x 238 Usable Dies per Wafer
= $20.52 per 2x Die
= $35.52 per Chip

intel Kentsfield (2x 4MB) (Q6XXX):
65nm, 300mm Wafer
2x 143 mm^2 Dies
= 2x 213 Dies per Wafer
= 77.76% Yield
= 2x 165 Usable Dies per Wafer
= $29.56 per 2x Die
= $44.56 per Chip
Kada poredis 45nm Deneb i 32nm SB, poredjenje bi bilo slicno kao izmedju Agene i Yorkfielda, sa tom razlikom sto Deneb ima najverovatnije veci Yield zbog zrelog 45nm procesa.
Deneb ima povrsinu od 258 mm^2, SB ima 216 mm^2. Pretpostavimo da i jedni i drugi imaju oko 80% yielda. Proizvodna cena Deneba je vrlo verovatno veca od proizvodne cene Sandy Bridge-a, sto znaci da Intel tu dosta zaradjuje za razliku od AMD-a. To znaci da AMD radi sa mnogo manjom marginom profita sto opet znaci da sebi ne mogu da dozvole efekat naglog pada prodaje.

AMD vs Intel obrt i zarada izvor Mercury Research.

Nadam se da si me sad razumeo?
 
Poslednja izmena:

gorna

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
21.09.2009.
Poruka
31
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Najveća nelogičnost i jeste u tome da je BD Opteron vec oglasen za porudzbine a da se nista nezna o BD za desctop. Ja imam i AM3+ ploču pa sigurno ne prelazim na intel, bar do nove godine iako mi zaista treba brzi procesor.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Najveća nelogičnost i jeste u tome da je BD Opteron vec oglasen za porudzbine a da se nista nezna o BD za desctop. Ja imam i AM3+ ploču pa sigurno ne prelazim na intel, bar do nove godine iako mi zaista treba brzi procesor.
Mislim da je to preorder porudzbina. Koliko sam primetio za server nema odlaganja lansiranja. Lansiranje je najavljeno za Q3 i bice najverovatnije u Q3 2011. a to je do kraja meseca. Sto se tice desktop trzista tu su pojmovi oko lansiranja izgleda daleko rastegljiviji.
 

Bogdan901

PCAXE Member
Učlanjen(a)
24.08.2011.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Phenom II X2 555 Black Edition @3.4GHz + Thermaltake Blue Orb II
Motherboard:
MSI 740GM-P25 microATX
RAM:
1x2GB Apacer 1333MHz
VGA & cooler:
HP AMD ATi FirePro V4800 1GB GDDR5
Display:
Viewsonic VX2439wm 23,6" 2ms TFT
HDD:
Primary: Hitachi Deskstar 500GB; Secondary: Seagate Barracuda 500GB
Sound:
Creative Audigy SE 7.1
Case:
Thermaltake Commander
PSU:
LC Power LC5550 550W
Optical drives:
LG GH22NS50 DVD-RW
Mice & keyboard:
Keyboard: Logitech K200; Mouse: Mionix Naos 3200
Internet:
ADSL
OS & Browser:
1. Windows 7 Professional; 2. Ubuntu Linux; Mozilla Firefox 7(beta), Google Chrome 15(open beta)
Ma razumem ja sta ti hoces da kazes, ma nema veze, zaboravio sam i zasto je i pocela rasprava.

Kad smo vec kod Ozborna, AMD je odavno pogresio sto je uopste tako pompezno najavljivao BD. Sad kasne i vec sigurno osecaju posledice. Svi cekaju BD a on nikako da izadje. Lepo je jedan tip rekao JF-u. Launch late, and you're screwed.
 

gorna

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
21.09.2009.
Poruka
31
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Kasnjenje ima daleko manje posledice od ponovnog scenaria kao sa izlaskom Phenom_a.
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ma razumem ja sta ti hoces da kazes, ma nema veze, zaboravio sam i zasto je i pocela rasprava.
Sto jes jes... :d

Kad smo vec kod Ozborna, AMD je odavno pogresio sto je uopste tako pompezno najavljivao BD.
Pa ne znam koliko je AMD pompezno najavljivao, ali je definitivno da se diglo mnogo prasine oko toga, ali ne zbog AMD-a nego zbog diskusije u javnosti. Problem je sto je proslo dosta vremena od kada je najavljen do sada.

Sad kasne i vec sigurno osecaju posledice. Svi cekaju BD a on nikako da izadje. Lepo je jedan tip rekao JF-u. Launch late, and you're screwed.
Sa ovim se slazem, neozbiljno je najavljivati launch za Q2, pa onda lansirati procesor za Q4 2011. Ali to je ipak AMD koji ne pliva na parama kao Intel. Pojava prvog Athlona je kasnila, onda je bio paper launch, a zatim K8, trebalo je da izadje krajem 2002. a izasao je na jesen 2003. K8 Opteron je izasao aprila 2003. i proslo je 6 meseci do lansiranja desktop verzije. Svasta se pricalo u medjuvremenu, te kako IMC ne radi dobro, kako ne mogu da postignu frekvencije itd.. na kraju se zna sta je bilo kad je dizajn dobio svoj balans.
Rekao bih da se ovde na neki nacin istorija ponavlja.

Kasnjenje ima daleko manje posledice od ponovnog scenaria kao sa izlaskom Phenom_a.
Da, problem je kasniti, a onda izbaciti nekonkurentan proizvod.
 
Vrh