- Učlanjen(a)
- 28.03.2009.
- Poruka
- 9.408
- Rezultat reagovanja
- 123
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
- Admin
- #1
Metodologija testiranja:
Kako je reč o modelima srednje-visoke i najviše klase bilo je krajnje logično da izbor procesora padne na neki četvorojezgrani model. Odlučio sam da to bude Intel Core 2 Quad Q9550 model, dok je izbor matične ploče pao na ASUS Rampage Forumula model. Sobna temperatura u toku testiranja je iznosila 23 celzijusa. Ako su se neki od vas zapitali zašto testiranje nisam vršio na AMD procesorima, podsetiću vas da je CPU zapravo jedna "ringla" koja emituje određenu toplotu koju proizvođači procesora predstavljaju u W. To u praksi znači da ako se jedan kuler pokaže bolje od nekog drugogo na Intel procesoru, ne može da dođe do situacije da u slučaju AMD procesora bude obrnuto. Ipak, Intel procesori i dalje imaju veću prosečnu overklok marginu, a kako sam u napred znao da moj Intel Q9550 CPU ima potencijal od stabilnih 4,1 GHz dileme nije bilo. Time sam u startu imao u "šaci" neke modele kulera, jer kao što se da primetiti iz tabele svi kuleri su se manje više dobro pokazali do nekih 3,8 GHz. Na ovaj način smo po svemu sudeći neke kulere deplasirali, ali i pokazali koji su kuleri u stanju da se nose i sa tako visokom stabilnom frekvencijom rada kao i naponom, a koji ne. Procesor sam zagrevao sa LinX test programom, a već je previše puta na forumu pisano o koliko kvalitetnom softveru je reč. Kako su se kuleri od modela do modela razlikovali, odnosno neki su imali ventilatore u samom paketu, a neki ne, odlučio smam da ih testiramo na sledeći način. Kuleri koji su imali ventilator ili više njih na sebi nismo "dirali" i testirali smo ih takve kakvi jesu. Sa druge strane, kuleri koji nisu imali ventilatore su bili hlađeni sa transparentnim Cooler Master 12cm fan-ovima koji se okreću na 1200 RPM. Ipak, kako bi borba bila izjednačena odlučio sam da pod maksimalnim brojem obrtaja setujem sve kulere, odnosno ventilatore na testu na 1200 RPM, a da prokomentarišemo šta se događa na većem broju obrtaja za svaki model ponaosob. Pod minimalnim brojem obrtaja se podrazumevala cifra od 600 RPM, pri kojoj je svaki ventilator na testu bio skoro pa bešuman. Na svakom kuleru sam koritistio onaj broj ventilatora koliko ih maksimalno preporučuje sam proizvođač. Izbor termalne paste je pao na OCZ freeze koje se pokazala još ranije kao kvalitetna, pa "uskog grla" u samom testu nije bilo kada je ta stavka u pitanju.
U nastavku teksta se neću mnogo oslanjati na sam dizajn kulera i propratni paket, jer su svi modeli manje više poznati. Glavni akcenat ću staviti na perfomanse kulera, kao i to zašto su perfomanse baš takve i u kojoj meri je sistem montiranja kompleksan. Zatim ću spomenuti sa kakvim se sve problemima možete susreti od modela do modela kulera, odnosno spomenuću njihove prednosti i mane.
Opis kulera kao i specifikacije sam podelio po brendovima.
Cooler Master
Ovaj brend je veoma prisutan kod nas na tržištu. Iako je u početku važio za brend koji je imao šta da ponudi samo u srednjoj klasi, u poslednje vreme je počeo da se ističe sa high-end modelima. Od Cooler Master-a sam testirao Z600, V8 i V10 modele. Z600 model spada u red CPU kulera većih gabarita. Specifičan je po tome što se može koristit i kao pasivan i kao model na koji se mogu montirati dva 120 mm ventilatora. Ono što je zanimljivo za ovaj model je to što se skoro identično ponaša i na maksimalnom i na minimalnom broju obrtaja ventilatora. To je tako jer Z600 poseduje poprilično razmaknute aluminijumske listove te viši ili manji RPM ventilatora ne igra nikakvu ulogu, a ovaj kuler se preporučuje onima koji sklapaju tihz mašinu. Kako su aluminijumski listovi dosta razmaknuti, ne stvara se šum koji prouzrokuju ventilatori.
U praksi se pokazao kao veoma dobar kuler, ipak za klasu je ispod svog brata CM V8 modela, koji je specifičan po tome što poseduje sopstveni ventilaor, ali i potenciometar za kontrolu broja obrtaja istog. V8 pored toga ima i manje dimenzije od Z600 modela, pa je lakše manipulisati oko njega unutar kućišta.
Koliko je V8 bolji od Z600 modela, toliko je V10 bolji od V8 modela. Kako i ne bi, kada ovaj monstrum od kulera ima dva ventilatora, a poseduje i TEC (Peltier element koji pripomaže hlađenju). Pored toga V10 ima takav dizajn da je jedan ventilator pozicioniran na taj način da hladi RAM memoriju, pa nije potrebno dokupljivati takvu vrstu hladnjaka. I V8 i V10 model daju bolje perfomanse kako RPM kulera raste, zbog svojih gustih rebara.
Sistem "kačenja" kulera je identičan kod sva tri modela, a potrebno je izvaditi matičnu ploču van kućišta. Sam sistem montaže nije komplikovan, a tome dosta kumuje i dobro urađeno upustvo kod sva tri modela.
OCZ
Od OCZ-a sam testirao samo jedan kuler, dopadljivog imena Vendetta 2. Iako ovaj proizvođač najveći akcenat stavlja na proizvodnju RAM memorije, nije mu strano ni projektovanje rashladnih tela. Ovaj model kulera nema klasičnu bazu već vruće cevi direktno naležu na procesor. Poseduje i svoj ventilator koji ima dobre perfomanse i nije bučan, a sistem kačenja je identičan onome sa Intel BOX kulera, tj. prisutne su žabice. Ventilator se na kuleru "drži" sa gumenim zakačaljkama koje smanjuju vibracije. U praksi se pokazalo da mu odsustvo back plate-a ne oduzima mnogo od perfomansi (improvizovao sam back plate i stegao kuler sa šrafovima), tek nekih 1-2 C i to kad je CPU setovan 4,1 GHz.
Treba napomenuti da ovaj kuler ima jedu boljku. Naime, kako su žabice plastične, ovaj kuler nije jedan od onih kulera koji će vam omogućiti često skidanja i montiranje jer se te zakačaljke jednostavno ishabaju do te mere da kuler više ne naleže savršeno i ne prenosi toplotu kako treba.
Thermalright
Ovaj proizvođač spada u elitne svetske proizvođače CPU i GPU kulera. Jednostavno rečeno ova kompanija nema loš proizvod, a jedino pitanje koje se postavlja je to da li je neki proizvod vrlo dobar ili pak odličan. Ipak, to ne znači i zagarantovanu pobedu na testu jer dosta faktora utiče na finalnu ocenu. Bilo kako bilo, na testu su se pojavila tri proizvoda ove kompanije. Počećemo od najpristupačnijeg, a reč je od HR- 01 Plus modelu. Ovaj model nema ventilator u paketu, ali je isti slučaj i sa svim ostalim modelima ove kompanije. HR- 01 Plus ima sličnu priču kao i Cooler Master Z600 kuler, a to znači da se odlično pokazao u situacijama kada su mali brojevi obrtaja ventilatora u pitanju, a to znači da je pogodan za sklapanje tihe mašine. Sam kuler nije velikih dimenzija, a sistem kačenja ventilatora je rešen pomoću meltalnih žica. Ostavljena je mogučnost pre same montaže ventilatora lepljenje samolepljivih gumenih traka na samo telo kulera, kako nebi došlo do vibracija. Isti sistem je prisutan na svim modelima sa testa, dok je sam sistem montiranja kulera identičan kao i na IFX-14 modelu, a može se okarakterisati kao veoma zahvalan.
Sa druge strane Thermalright 120 Ultra Extreme model ima malo kompleksniji sistem montiranja ventilatora, te je potrebno malo veštine i smirenosti. IFX-14 ima poveće dimenzije, pa definitivno treba obratiti pažnju na odabir kućišta prilikom kupovine ovog modela. Mada ako se uzme u obzir ciljna grupa potencijalnih korisnika, overklokeri i gejmeri, onda ovo definitivno nije mana jer isti uglavnom poseduju kućišta povećih gabarita.
Ako IFX-14 modelu obezbedite dovoljno brze ventilatore on će vas nagraditi sa par stepeni nižom temepraturom, a ista priča je i u slučaju Thermalright 120 Ultra Extreme modela. Treba napomenuti da svi modeli sa testa ove kompanije imaju pozadinsku šnalu, pa je prijanjanje na CPU veoma dobro. Inače mišljenja sam, da bi sama baza ovih kulera mogla da bude bolje ispolirana. To potrepljujem činjenicom da sam posle ručnog poliranja TRUE modela imao manje temperature za nekih 2-3 C u proseku.
Treba napomenuti da sva tri kulera imaju mogućnost montiranja dva ventilatora, dok je u slučaju IFX-14 modela moguće montirati i treći, ali se moraju dokupiti nosači.
Xigmatek
Sa ovom kompanijom se na forumu nismo puno puta susretali. Ipak, to ne znači da se radi o nekom novom igraču, kada je svetska scena u pitajnju, naprotiv, reč je o kompaniji koja je svetskim overklokerima i gejmerima itekako poznata. Pa ću u slučaju Xigmateka napraviti malo duži opis. Po otvaranju kutija bilo mi je jasno da se radi o veoma kvalitetnim proizvodima koji su imali i dopadljiva imena Thors Hammer i Dark Knight. "Čekić skandinavskog boga" ima zanimljiv dizajn koji moramo da pomenemo jer se radi o novom proizvodu na našem tržištu. Naime, ovaj kuler poseduje dva para vrućih cevi od kojih je spoljni skup deblji, a broji četri komada. Unutrašnje vruće cevi su malo manjeg prečinak i imai ih tri. Ono što zanimljivo je to da ti deblji heatpipeovi direktno naležu na samu bazu CPU-a prilikom montaže, dok unutrašnje vruće cevi prolaze kroz bazu kulera. Sistem montiranja nije težak, ali traži dosta vremena. Da pojasnimo. Kuler se šrafi sa četri šrava koja imaju opruge što je odlično, ali su ti šrafovi nepristupačni sa gornje strane, pa je neophodno koristiti mali viljuškasti ključ kojo dolazi u paketu.
Sa druge strane "batman" ima bolji sistem montiranja, odnosno lakši. Oba kulera naravno poseduju pozadinsku šnalu, pa dobro prijanjaju na CPU. Kao i Thors's Hammer i Dark Knight poseduje diretkan kontakt heatpipeova sa procesorom, dok su baze kod oba modela veoma dobro uglačane.
Kod ovih kulera važi pravilo, "što brži ventilator to bolje perfomanse", a sistem kačenja ventilatora je rešen pomoću gumenih zakačaljki. Na Thors's Hammer je moguće montirati dva ventilatora, dok je u slučaju slabijeg modela taj broj jedan.
Kako je reč o modelima srednje-visoke i najviše klase bilo je krajnje logično da izbor procesora padne na neki četvorojezgrani model. Odlučio sam da to bude Intel Core 2 Quad Q9550 model, dok je izbor matične ploče pao na ASUS Rampage Forumula model. Sobna temperatura u toku testiranja je iznosila 23 celzijusa. Ako su se neki od vas zapitali zašto testiranje nisam vršio na AMD procesorima, podsetiću vas da je CPU zapravo jedna "ringla" koja emituje određenu toplotu koju proizvođači procesora predstavljaju u W. To u praksi znači da ako se jedan kuler pokaže bolje od nekog drugogo na Intel procesoru, ne može da dođe do situacije da u slučaju AMD procesora bude obrnuto. Ipak, Intel procesori i dalje imaju veću prosečnu overklok marginu, a kako sam u napred znao da moj Intel Q9550 CPU ima potencijal od stabilnih 4,1 GHz dileme nije bilo. Time sam u startu imao u "šaci" neke modele kulera, jer kao što se da primetiti iz tabele svi kuleri su se manje više dobro pokazali do nekih 3,8 GHz. Na ovaj način smo po svemu sudeći neke kulere deplasirali, ali i pokazali koji su kuleri u stanju da se nose i sa tako visokom stabilnom frekvencijom rada kao i naponom, a koji ne. Procesor sam zagrevao sa LinX test programom, a već je previše puta na forumu pisano o koliko kvalitetnom softveru je reč. Kako su se kuleri od modela do modela razlikovali, odnosno neki su imali ventilatore u samom paketu, a neki ne, odlučio smam da ih testiramo na sledeći način. Kuleri koji su imali ventilator ili više njih na sebi nismo "dirali" i testirali smo ih takve kakvi jesu. Sa druge strane, kuleri koji nisu imali ventilatore su bili hlađeni sa transparentnim Cooler Master 12cm fan-ovima koji se okreću na 1200 RPM. Ipak, kako bi borba bila izjednačena odlučio sam da pod maksimalnim brojem obrtaja setujem sve kulere, odnosno ventilatore na testu na 1200 RPM, a da prokomentarišemo šta se događa na većem broju obrtaja za svaki model ponaosob. Pod minimalnim brojem obrtaja se podrazumevala cifra od 600 RPM, pri kojoj je svaki ventilator na testu bio skoro pa bešuman. Na svakom kuleru sam koritistio onaj broj ventilatora koliko ih maksimalno preporučuje sam proizvođač. Izbor termalne paste je pao na OCZ freeze koje se pokazala još ranije kao kvalitetna, pa "uskog grla" u samom testu nije bilo kada je ta stavka u pitanju.
U nastavku teksta se neću mnogo oslanjati na sam dizajn kulera i propratni paket, jer su svi modeli manje više poznati. Glavni akcenat ću staviti na perfomanse kulera, kao i to zašto su perfomanse baš takve i u kojoj meri je sistem montiranja kompleksan. Zatim ću spomenuti sa kakvim se sve problemima možete susreti od modela do modela kulera, odnosno spomenuću njihove prednosti i mane.
Opis kulera kao i specifikacije sam podelio po brendovima.
Cooler Master
Ovaj brend je veoma prisutan kod nas na tržištu. Iako je u početku važio za brend koji je imao šta da ponudi samo u srednjoj klasi, u poslednje vreme je počeo da se ističe sa high-end modelima. Od Cooler Master-a sam testirao Z600, V8 i V10 modele. Z600 model spada u red CPU kulera većih gabarita. Specifičan je po tome što se može koristit i kao pasivan i kao model na koji se mogu montirati dva 120 mm ventilatora. Ono što je zanimljivo za ovaj model je to što se skoro identično ponaša i na maksimalnom i na minimalnom broju obrtaja ventilatora. To je tako jer Z600 poseduje poprilično razmaknute aluminijumske listove te viši ili manji RPM ventilatora ne igra nikakvu ulogu, a ovaj kuler se preporučuje onima koji sklapaju tihz mašinu. Kako su aluminijumski listovi dosta razmaknuti, ne stvara se šum koji prouzrokuju ventilatori.
U praksi se pokazao kao veoma dobar kuler, ipak za klasu je ispod svog brata CM V8 modela, koji je specifičan po tome što poseduje sopstveni ventilaor, ali i potenciometar za kontrolu broja obrtaja istog. V8 pored toga ima i manje dimenzije od Z600 modela, pa je lakše manipulisati oko njega unutar kućišta.
Koliko je V8 bolji od Z600 modela, toliko je V10 bolji od V8 modela. Kako i ne bi, kada ovaj monstrum od kulera ima dva ventilatora, a poseduje i TEC (Peltier element koji pripomaže hlađenju). Pored toga V10 ima takav dizajn da je jedan ventilator pozicioniran na taj način da hladi RAM memoriju, pa nije potrebno dokupljivati takvu vrstu hladnjaka. I V8 i V10 model daju bolje perfomanse kako RPM kulera raste, zbog svojih gustih rebara.
Sistem "kačenja" kulera je identičan kod sva tri modela, a potrebno je izvaditi matičnu ploču van kućišta. Sam sistem montaže nije komplikovan, a tome dosta kumuje i dobro urađeno upustvo kod sva tri modela.
OCZ
Od OCZ-a sam testirao samo jedan kuler, dopadljivog imena Vendetta 2. Iako ovaj proizvođač najveći akcenat stavlja na proizvodnju RAM memorije, nije mu strano ni projektovanje rashladnih tela. Ovaj model kulera nema klasičnu bazu već vruće cevi direktno naležu na procesor. Poseduje i svoj ventilator koji ima dobre perfomanse i nije bučan, a sistem kačenja je identičan onome sa Intel BOX kulera, tj. prisutne su žabice. Ventilator se na kuleru "drži" sa gumenim zakačaljkama koje smanjuju vibracije. U praksi se pokazalo da mu odsustvo back plate-a ne oduzima mnogo od perfomansi (improvizovao sam back plate i stegao kuler sa šrafovima), tek nekih 1-2 C i to kad je CPU setovan 4,1 GHz.
Treba napomenuti da ovaj kuler ima jedu boljku. Naime, kako su žabice plastične, ovaj kuler nije jedan od onih kulera koji će vam omogućiti često skidanja i montiranje jer se te zakačaljke jednostavno ishabaju do te mere da kuler više ne naleže savršeno i ne prenosi toplotu kako treba.
Thermalright
Ovaj proizvođač spada u elitne svetske proizvođače CPU i GPU kulera. Jednostavno rečeno ova kompanija nema loš proizvod, a jedino pitanje koje se postavlja je to da li je neki proizvod vrlo dobar ili pak odličan. Ipak, to ne znači i zagarantovanu pobedu na testu jer dosta faktora utiče na finalnu ocenu. Bilo kako bilo, na testu su se pojavila tri proizvoda ove kompanije. Počećemo od najpristupačnijeg, a reč je od HR- 01 Plus modelu. Ovaj model nema ventilator u paketu, ali je isti slučaj i sa svim ostalim modelima ove kompanije. HR- 01 Plus ima sličnu priču kao i Cooler Master Z600 kuler, a to znači da se odlično pokazao u situacijama kada su mali brojevi obrtaja ventilatora u pitanju, a to znači da je pogodan za sklapanje tihe mašine. Sam kuler nije velikih dimenzija, a sistem kačenja ventilatora je rešen pomoću meltalnih žica. Ostavljena je mogučnost pre same montaže ventilatora lepljenje samolepljivih gumenih traka na samo telo kulera, kako nebi došlo do vibracija. Isti sistem je prisutan na svim modelima sa testa, dok je sam sistem montiranja kulera identičan kao i na IFX-14 modelu, a može se okarakterisati kao veoma zahvalan.
Sa druge strane Thermalright 120 Ultra Extreme model ima malo kompleksniji sistem montiranja ventilatora, te je potrebno malo veštine i smirenosti. IFX-14 ima poveće dimenzije, pa definitivno treba obratiti pažnju na odabir kućišta prilikom kupovine ovog modela. Mada ako se uzme u obzir ciljna grupa potencijalnih korisnika, overklokeri i gejmeri, onda ovo definitivno nije mana jer isti uglavnom poseduju kućišta povećih gabarita.
Ako IFX-14 modelu obezbedite dovoljno brze ventilatore on će vas nagraditi sa par stepeni nižom temepraturom, a ista priča je i u slučaju Thermalright 120 Ultra Extreme modela. Treba napomenuti da svi modeli sa testa ove kompanije imaju pozadinsku šnalu, pa je prijanjanje na CPU veoma dobro. Inače mišljenja sam, da bi sama baza ovih kulera mogla da bude bolje ispolirana. To potrepljujem činjenicom da sam posle ručnog poliranja TRUE modela imao manje temperature za nekih 2-3 C u proseku.
Treba napomenuti da sva tri kulera imaju mogućnost montiranja dva ventilatora, dok je u slučaju IFX-14 modela moguće montirati i treći, ali se moraju dokupiti nosači.
Xigmatek
Sa ovom kompanijom se na forumu nismo puno puta susretali. Ipak, to ne znači da se radi o nekom novom igraču, kada je svetska scena u pitajnju, naprotiv, reč je o kompaniji koja je svetskim overklokerima i gejmerima itekako poznata. Pa ću u slučaju Xigmateka napraviti malo duži opis. Po otvaranju kutija bilo mi je jasno da se radi o veoma kvalitetnim proizvodima koji su imali i dopadljiva imena Thors Hammer i Dark Knight. "Čekić skandinavskog boga" ima zanimljiv dizajn koji moramo da pomenemo jer se radi o novom proizvodu na našem tržištu. Naime, ovaj kuler poseduje dva para vrućih cevi od kojih je spoljni skup deblji, a broji četri komada. Unutrašnje vruće cevi su malo manjeg prečinak i imai ih tri. Ono što zanimljivo je to da ti deblji heatpipeovi direktno naležu na samu bazu CPU-a prilikom montaže, dok unutrašnje vruće cevi prolaze kroz bazu kulera. Sistem montiranja nije težak, ali traži dosta vremena. Da pojasnimo. Kuler se šrafi sa četri šrava koja imaju opruge što je odlično, ali su ti šrafovi nepristupačni sa gornje strane, pa je neophodno koristiti mali viljuškasti ključ kojo dolazi u paketu.
Sa druge strane "batman" ima bolji sistem montiranja, odnosno lakši. Oba kulera naravno poseduju pozadinsku šnalu, pa dobro prijanjaju na CPU. Kao i Thors's Hammer i Dark Knight poseduje diretkan kontakt heatpipeova sa procesorom, dok su baze kod oba modela veoma dobro uglačane.
Kod ovih kulera važi pravilo, "što brži ventilator to bolje perfomanse", a sistem kačenja ventilatora je rešen pomoću gumenih zakačaljki. Na Thors's Hammer je moguće montirati dva ventilatora, dok je u slučaju slabijeg modela taj broj jedan.