• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

xorg.conf - manual configuration

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Huh, ko god da je pokusao da uradi nesto sa nVidia drajverima, sto nije trebalo da pokusava, verovatno je dosao u situaciju da nista ne radi kako treba, odnosno, da ne radi uopste i da se ubuntu/kubuntu nece boot-ovati.
Ja sam upravo to doziveo, drajveri su bili instalirani bez problema, pokrenuo sam Terminal, kucao:
Kod:
sudo nvidia-xconfig
Sto mi je uvek, bar na ubuntu, brisalo xorg.conf i pravilo nov, kako bih mogao da osposobim dual monitore.
Kod:
sudo nvidia-settings
Sve je sada trebalo da radi... ali meni je nvidia panel izbacivao da ne moze da pristupi xorg.conf fajlu i da ga izmeni.
Probao sam sve i svasta, da bih na kraju odlucio da rucno unesem parametre u xorg.conf i da ga editujem kako meni odgovara i osposobim dual monitore.
Verovali ili ne, uopste nije bilo tesko... sad cu vas provesti kroz kratak postupak:
Kod:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.backup
Prvo smo napravili kopiju originalnog fajla, za ne daj Boze, situacije... ;)
Kod:
sudo kate /etc/X11/xorg.conf
Ja koristim KDE okruzenje(kubuntu), pa koristim Kate editor a vi koji ste na gnome okruzenju, stavite samo gedit. ;)
Kad Vam se otvori fajl, videcete nesto ovako:


E sada cemo da dodamo neke linije koda i parametre nakon "InputDevice"
Kod:
Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       28.0 - 33.0
    VertRefresh     43.0 - 72.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor1"
    HorizSync       28.0 - 33.0
    VertRefresh     43.0 - 72.0
    Option         "DPMS"
EndSection
Stao sam ovde sa parametrima, kako bih Vam objasnio sta sam uradio... upravo sam definisao svoja 2 monitora, Identifier je "ime" monitora, namerno sam stavio za VendorName i ModelName "Unknown" vrednost, jer nije bitno. HorizSync i VertRefresh su opsezi, tj, gornja i donja granica i driver ce sam odrediti pravu vrednost za vas monitor, pa nemajte brige ;)
Idemo dalje:
Kod:
Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
EndSection
Ovo je parametar koji odredjuje sistemu koji driver se koristi za graficku kartu, ovde ce stajati pre instalacije nVidia driver-a, "nouveoau" koji su opensource driver za nvidia gpu.

E sada ide najbitniji deo, namestanje rezolucije za oba monitora, podesavanje TwinView opcije i postavljanje monitora u odnosu jedan na drugi:
Kod:
Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "TwinView" "1"
    Option         "TwinViewXineramaInfoOrder" "DFP-0"
    Option         "metamodes" "CRT: nvidia-auto-select +1680+0, DFP: nvidia-auto-select +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection
Najbitniji deo su "Option" parametri:
"TwinView" "1" -> osposobljavanje opcije TwinView i boolean(true/false)
"TwinViewXineramInfoOrder" "DFP-0" -> Ovo je opcija kojim ce se redom paliti monitori... verujte mi na rec, citao sam dokumentaciju za x-server i xorg.conf i nisam nasao objasnjenje, iole logicno, zasto ovako radi a nece na drugaciji nacin... ako nadjem objasnjenje, dopisacu. ;)

"metamodes" "CRT: nvidia-auto-select + 1680+0, -> podelio sam string do zapete, posto je ovo sekundarni monitor, zanemarite CRT oznaku, u pitanju je LCD monitor, tako ih samo x-server razlikuje(DPF,CRT,TV), dakle
nvidia-auto-select -> sam driver ce odrediti rezoluciju za monitor.
+ 1680+0 -> absolute pozicija display-a u odnosu na prvi monitor. Horizontalna i vertikalna, uvek tim redom. Mozete da stavite i sledece vrednosti: RightOf, LeftOf, Above, Below i Relative.

DFP: nvidia-auto-select +0+0" -> drugi deo se odnosi na prvi monitor, odnosno primary display. auto rezolucija i absolute pozicija 0,0

Ova linija koda je mogla da se napise i moze da se napise ovako:
Kod:
"metamodes" "DPF: nvidia-auto-select +0+0, CRT: nvidia-auto-select RightOf DPF"
ili ovako
Kod:
"metamodes" "DPF: 1680x1050 +0+0, CRT: 1280x1024 +1680+0"

NAPOMENA: Kada instalirate nvidia driver-e, preko fajla koji skinete sa njihovog sajta, obavezno budite root u "no gui mode", tacnije, ugasite gdm/kdm proces
Kod:
sudo killall gdm
Ili jednostavno koristite ugradjeni auto-installer u samom sistemu. ;)

Ako se ko odluci da samostalno instalira FreeBSD, ovo ce biti must-do, posto morate sami da podesite xorg, za skoro sve. ;)
 
Poslednja izmena:

Darko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
10.05.2009.
Poruka
1.567
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 4770k @ 4.3Ghz + Noctua NH-D14 / Bitfenix Recon
Motherboard:
Gigabyte G1.Sniper 5
RAM:
32GB G.SKILL TridentX DDR3-2400 CL10
VGA & cooler:
Asus GTX 980 Strix
Display:
3x Dell u2414h
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + Samsung 840 EVO 1TB
Sound:
GB SB Recon 3Di @ Logitech Z906
Case:
Fractal Design Define XL R2
PSU:
Fractal Design Newton R3 1000W
Optical drives:
Samsung BluRay Ext
Mice & keyboard:
Corsair Katar + Corsair K70 RGB
Internet:
Netgear Nighthawk R7000 / Gbit
OS & Browser:
Win 7
NAPOMENA: Kada instalirate nvidia driver-e, preko fajla koji skinete sa njihovog sajta, obavezno budite root u "no gui mode", tacnije, ugasite gdm/kdm proces
Kod:
sudo killall gdm
Lepo napisano, vidi se da si se napatio i ucio na svom iskustvu :) I ja sam. Slazem se sa svim, samo si zaboravio da napomenes da pre izvrsavanje gornje naredbe treba da se bude u terminal-modu odnosno ako ste vec u X okruzenju onda tasteri ctr+alt+F1 rade posao :)
 

Asgard

PCAXE Member
Učlanjen(a)
31.10.2009.
Poruka
136
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
KILAMASAKRATORDESTRUKTOPETATRON
CPU & cooler:
Amd fx-4100, CM Z-600R 2x noctua nf-p12
Motherboard:
Asus m5a99x-evo bre
RAM:
2x4gb mushkin
VGA & cooler:
Zasto ste izbacili integruse:(
Display:
Asus ML-228H
HDD:
Wd crni 1tb 64mb kes sata3
Sound:
M-audio 2496
Case:
12kg rdje
PSU:
cm gx600lite
Optical drives:
Lg genericko *****e, ali tebra radi za sve pare
Mice & keyboard:
genericko *****e
Internet:
genericko *****e
OS & Browser:
genericko *****e i gentoo linux
Other:
genericko *****e
poz,
hvala za info:)
 
Vrh