• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Windows se sam povezuje na NAS sa pogresnim login podacima

pegazbre

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.01.2021.
Poruka
8
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
Pozdrav,

Pre neki dan sam uzeo novi laptop, instalirao legalan svez Win 10 i par aplikacija i jedanput sam se povezao na NAS (preko Windows Explorera, Network sekcija ili preko \\NAS_name) da prebacim neke filmove. Inace svaki put kad se povezujem na NAS unosim username i password korisnika na NAS-u i ne stikliram da Windows zapamti login podatke, tj tako sam radio na starom racunaru.

Medjutim zadnja dva dana upalim laptop i radim nesto levo, uglavnom ne konektujem se na NAS i posle 10 min mi stize email da je NAS blokirao moju IP adresu na 30min.Pogledam log na NAS-u i vidim da se moj racunar pokusavao povezati na NAS na otprilike svakih 10 sec sa mojim Windows account login podacima dok ga NAS nije blokirao (posto login podaci nisu ispravni). Kad mi NAS ponovo dozvoli pristup, regularno se uspem prijaviti na NAS. Deluje da nesto automatski N puta pokusava da se poveze na tu network lokaciju gde je NAS kada otvorim Explorer koristeci login podatke za windows.

NAS koji koristim je QNAP TS-230 i Windows 10 Pro 20H2 verzija i na NAS-u je aktiviran SMB protokol (min SMB2 max SMB3 a jedno vreme je bio aktivan i SMB1 ali mislim da je on u Windowsu iskljucen).

Sta sam dosad probao i koja su podesavanja:

- Kad me je NAS odblokirao i kad sam se ponovo uneo podatke za pristup NAS-u stiklirao sam da zapamti login podatke i u principu to je resilo problem ali ja ne bi da se Win automatski povezuje na NAS. Ako iz Credential Manager-a uklonim login podatke pri startovanju Windowsa opet me NAS blokira jer se loguje sa Windows account podesavanjima.
- Skenirao sam Avastom ceo racunar, nema visrusa. Takodje odradio sam i boot scan, isto sve je ok sto je za ocekivati jer je sveza instalacija i ne koristim crackovane programe.
- Sa TCPView sam pratio sta se povezuje na ip adresu NAS-a (192.168.0.20) odmah po pokretanju windowsa i rekao bih da se prvo poveze dasHost.exe i svchost.exe i ako nisam zapamtio sifru ovde negde ce me blokirati NAS jer se zbog necega vise puta pokusava tokom procesa skeniranja mreze da se konektuje na NAS.
- Network Discovery i file sharing je ukljucen, Privatna mreza selektovana.
- Koristim Windows Account za logovanje (ne lokalni) imam podesen PIN ali koristim fingerprint za otkljucavanje jer nekima ovaj nacin logovanja pravi slican problem (ali ne isti kao moj).
- Korisnik definisan na NAS-u nema isti username i password koriscen za logovanje na windows.

Na starom racunaru sam imao isto Windows 10 ali stariju verziju (1909 ja mislim) i uvek sam se logovao na nacin na koji sad pokusavam tj da uvek unosim login podatke i nije bilo blokiranja.

Moje pitanje je zasto se Windows automatski loguje na NAS i to jos sa Windows login podacima. Ako vec mora da se povezuje automatski da li se moze ograniciti koliko puta ce pokusati da se poveze a ne pokusavaj sto puta dok te NAS ne blokira. Da li postoji neko podesavanje ili sl.

Po meni ja mogu uraditi par stvari i da resim problem tj problem bi se valda resio ali bi stvorio security problem. Recimo gorepomenuto snimanje login podataka ili recimo na NAS-u iskljucim blokiranje IP adrese sa koje je doslo neuspelo logovanje (nakon N puta neuspelog logovanja).
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.703
Rezultat reagovanja
9.048
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
:welcome:

Da sam na tvom mestu ne bih radio nešto što će biti potencijalini problem sa bezbednošću.

To što avast ne nalazi viruse ne znači i da ih nema. Probaj nekim drugim programom, recimo malwarebytes.
 

pegazbre

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.01.2021.
Poruka
8
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
Nisu sigurno virusi problem jer toj IP adresi pristupaju samo Windows procesi (svr sam naknadno skenirao i proverio) a nakon instalacije sam instalirao 5-6 osnovnih aplikacija (Firefox, Double Commander, Avast, PotPlayer, LibreOffice...) nakon clean instalacije Win 10 (skinute sa Microsoft sajta) i iskoriscen legalan retail key koji sam imao za aktivaciju.

Ja sam nasao da Windows koristi tvoje win login podatke za logovanje na shared foldere (na QNAP forumu ljudi prave iste user naloge na NAS-u kao i na win da bi se ovaj odmah logovao na NAS kad se logujes na win) ali mi je glupo u slucaju da imas razlicite korisnicke login podatke (ili nisi rekao da ti snimi login podatke nakon logovanja na NAS) win pokusava N puta da se loguje.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.703
Rezultat reagovanja
9.048
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Ja se ne povezujem preko windows explorer, već isključivo preko qnap cloud ili preko ftp (backup). Probao sam da definišem akreditive, ali mi je ovo ulivalo više poverenja, nekako sam sigurniji. :)
 

pegazbre

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.01.2021.
Poruka
8
Rezultat reagovanja
3
Moja konfiguracija
QNAP cloud nije toliko bezbedan ako ga koristis da se povezujes izvan tvoje ethernet mreze (recimo sa posla, iz drugog grada) jer si NAS izlozio spoljnoj mrezi. FTP (sFTP) je ok ali SAMBA je po default-u ukljucena i onda ti se NAS vidi u Network sekciji i to i sad radi kako treba ali je pitanje kako je sve radilo kako treba (nije bilo automatskog logovanja) na starijoj verziji Win 10 a sad na najnovijoj ne (ili mozda ranije nije radilo kako treba a sad ustvari radi).

Zena i ja koristimo nase laptopove i telefone (QFile app) da kad smo kuci prebacimo na NAS sta treba a preko TV-a i DLNA gledamo filmove/serije direktno sa NAS-a.
 
Vrh