• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

WhiteHat Aviator | Browser Review

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Web pregledaci najvise od nas zahtevaju dozvole za raznorazna sr*nja, kao sto je Adobe Flash, Java, Unity Web Player, VLC, kolacici i mnostvo drugih. Da bi se ovakav robovlasnicki sistem u svetu interneta prevazisao, potrebno je koristiti dobar alat za to. Vi mozete "tweakovati" mnoga podesavanja u Chrome ili Firefox, kao i instalirati razne dodatke, ali to je zaista puno posla. S druge strane, imao sam priliku da testiram jedan ne tako popularan pregledac, Aviator, koji bi trebao da mi omoguci ugodan osecaj na internetu, pa evo kao neki "review".

Instalacija
Sama instalacija izazvala je dosta poteskoca. Na samom pocetku sam pokusao da ga preuzmem sa zvanicnog sajta, nakon cega sam shvatio da su developeri uklonili svoj GitHub repo. Zatim nakon malo guglanja, naisao sam na instalacioni fajl na sajtu pod nazivom "FindMySoft" i jel'te skinuo ga, a zatim skontao da je to spyware i pokrenuo par AntiMalware testova. Tu je uletelo par trojanaca, ali sve je lepo sto se lepo svrsi, tako da sam naisao na isti maliciozni fajl na CNET sajtu (uh kakva slucajnost), tako da se na kraju svelo na skidanje sa p2p mreze. Instalacija zatim postaje dosta laksa, klasican "carobnjak". Pri samom pokretanju softvera, upitao me je da ga podesim kao podrazumevani, sto sam naravno i ucinio jer nisam imao drugog izbora.

Uobicajeno pretrazivanje / Izgled
Nakon pokretanja softvera, prijatno nas saceka pocetna stranica White Hat Security-ja, nesto kao na bilo kom Linux distro-u. Sam pregledac ima jako slican izgled Google Chrome pregledacu, sto je i za pretpostaviti, uzevsi u obzir da je baziran na Chromiumu. Problematika nastaje kada ukacimo da je baziran na Chromium 37.0.2062.99 (2.5) verziju, sto mu nije bas nesto najnovije, pa automatski vise nije toliko bezbedan, koliko bi trebao da bude. Osim toga, odradio sam par testova i primetio da se na brzini ne gubi uopste, i pored velikog broja dodataka. Pregledac je imao problema sa prikazivanjem web stranica koje zahtevaju posebne dodatke, poput Adobe Flash Player-a, Java i VLC, o cemu ce biti reci kasnije. Osim toga pretrazivac ne gubi nikakve posebne sposobnosti, osim sto cete morati da se naviknete na banner o novoj verziji pretrazivaca, koja nas automatski preusmerava na Google Chrome stranicu za preuzimanje.

Dodaci / Neuobicajeno ponasanje
Posto su dodaci kljucni za citanje PDF fajlova, Flash Aplikacije, Java Aplikacije i slicno, oni imaju kljucnu ulogu u pregledanju sadrzaja. Aviator, medjutim, smatra da su izlozeni eksploataciji virusnog sadrzaja, pa je zahtev za odobrenje koriscenja dodatka uvek prisutan, pa se pregledac moze ciniti sporijim nego sto jeste. Naravno, White Hat se pobrinuo i za ovo, pa nam omogucava da dodame stranice na kojima ovo ne bi trebalo da vazi u White List.
Po defaultu ukljucen jeste i Protected Mode, na sta nam ukazuje zeleni znak sa tekstom "PROTECTED" u adress baru. Ovaj, po mnogo cemu jeste slican InPrivate pretrazivanju ili Incognito modu, koji mozemo sresti u Firefox-u ili Chrome-u. Oscilacija od drugih pregledaca jeste to sto je ovaj mod automatski ukljucen sa samim pokretanjem aplikacije. Naravno, kao i u svim drugima, sve privatne informacije automatski su sifrovane i zatim uklonjene sa naseg HDD-a, tako da obicni korisnici ne mogu pristupiti istim.
Za sve koji ne vole Protected Mode, tu je, pogodili ste, Unprotected Mode. Pokretanje istog rezima moguce je, slicno kao pokretanje suprotnog u Google Chrome-u, klikom na tri horizontalne linije pored adress bara, a zatim klikom na "New Unprotected Window".
Disconnet ekstenzija jeste jos jedna na listi ovih. Ovaj dodatak pokusava da pronadje informacije na sajtovima koji vas potajno spijuniraju i kao sto mu ime kaze, diskonektuje vas sa te adrese i blokira joj pristup informacijama.
Do not send data to Google, jeste jos jedna u nizu unapred podesenih funkcija ovog pregledaca. Kada se Chrome prvi put pojavio, jedna od kljucnih funkcija bilo je povezivanje svih Google aplikacija u jednu. Aviator, suprotno od ovoga, smatra da Google moze zloupotrebiti vase informacije, i pored toga sto ovo najverovatnije nije tacno. Ovo je naravno moguce iskljuciti u podesavanjima pregledaca.
Kada god pokusamo da otvorimo link koji ce nas odvesti do novog domena, sa maticne stranice se prenose mnogobrojne informacije o nama, koje mogu sadrzati IP adresu ili privatne informacije. Aviator ovakve linkove automatski blokira, u slucaju da nije rec o HTTPS adresi ili o linku vezanom za maticnu stranicu.
Takodje, ne toliko iznenadjujuce, umesto Google, Yahoo ili Bing pretrazivaca, manje poznati DuckDuckGo je podesen po defaultu. DuckDuckGo tvrdi da ne prikuplja vase licne informacije, za razliku od ostalih i ovo jos uvek nije osporeno dokazima.

Kako se cini?
Sam Aviator, po mom misljenju ima velikih prednosti, ali i mana. Pregledac je baziran na sada vec, dosta staroj verziji Chromium pregledaca, pa sa time dolazi i veliki broj nedostupnih bezbednosnih zakrpa, ali i podrska za obe vrste prosirenja, konkretno NPAPI i PPAPI. Web pregledac ima podrsku za 95% Chrome dodataka, ali i dolazi sa nekim od preinstaliranih bezbednosno orijentisanim, tako da cemo biti spremni za "daily use". Takodje, pregledac automatski pokrece rezim bez arhiviranja, tako da ako vam je prioritet bezbednost na sopstvenom racunaru, definitivno jedna od boljih opcija.
Da li moze zastititi u potpunosti od malicioznog softvera? Naravno da ne, prvenstveno jer trenutno nema informacija o azuriranjima, a novi maliciozni softver se razvija iz dana u dan.

Ako imate nesto da dodate ili smatrate recenziju nepotpunom, znacilo bi da dodate komentar o istom. ;)
 
Vrh