• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

VirtualBox & Ubuntu 10.10 | install & setup

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ево, овако, дуго нисам написао ништа на тему линукса, нити било какав “свеж” туторијал који бих поделио са свима Вама... то се сад мења.
У наредних пар порука ће урадити једна crash-course за Oracle VM VirtualBox (не, то је иста апликација, само се сада зове Oracle).

Користим следеће:
VirtualBox 3.2.10 → можете преузети одавде
Ubuntu 10.10 amd64 → можете преузети одавде (молим Вас, користите torrent)
Ubuntu 10.10 amd64 install disc
(можете користити и 32бит верзију, наравно)


Па да почнемо са VirtualBox:

- Након што сте покренули исти, отвориће се следећи прозор:


-Кликните на New и отвориће се нови прозор, тј, Wizard који ће Вам помоћи са припремом “терена” за инсталацију Ваше виртуалне машине. Кликните Next.


-На следећем кораку, унесите име које желите да доделите виртуалној машини, укуцавањем “ubuntu” сам програм ће препознати да се ради о Linux и Ubuntu, самим тим, кликните поново Next.


-Доделите жељену меморију, ја сам ставио 1024MB, мада ће за потребе тестирања бити сасвим довољно све преко 512MB. Кликните Next.


-Следећи корак је прављење Virtual Hard Disk, нема потребе за паником, ово је такође једноставан процес. Кликните Next.


-Отвара се нови прозор и покреће нови Wizard, овај ће нам помоћи да конфигуришемо Virtual Hdd. Кликните Next.


-У овом кораку, бирате тип алоцирања меморије за Virtual Hdd, 2 понуђене опције, прва Dynamically Expand Storage је опција коју ћете и изабрати а разлог за то је што избором исте VirtualBox неће након завршетка процеса, алоцирати додељену меморију за Virtual Hdd, него ће кренути са минимално потребном за инсталацију оперативног система и полако и по потреби, додавати до максимално одређене вредности, која ће бити додељена у следећем кораку.
Fixed-size storage, опција даје дозволу VirtualBox да одмах алоцира сву додељену меморију. Кликните Next.


-На овом кораку, изаберите локацију за Virtual Hdd, можете да оставите и default. Доделите жељени меморијски простор на Вашем hdd који ће бити максимално алоцирано меморије за виртуалну машину. Између 10 и 15GB је сасвим довољно за нормалан рад Ubuntu инсталације Кликните Next.


-Наредни корак је Summary, односно преглед досад урађеног за Virtual Hdd. Кликните Next.


-Још један један Summary, овог пута за комплетно подешавање виртуалне машине, ако сте задовољни свиме подешеним, Кликните Next. У супротном, вратите се уназад и преправите оно што желите.


-Сада Вас процес враћа на оригинални прозор и Ваша нова виртуална машина се налази са леве стране, док са десне стране се налази краћи опис исте. Потребно је да урадите следеће:


-Десни клик на виртуалну машину на левој страни и кликните на опцију Settings.


-У левом делу, кликните на опцију Storage, испод IDE Controller, кликните на Empty, поред CD иконице, онда на десној страни


Ако имате CD(нпр, за инсталацију друге виртуалне машине, само изаберите у падајућем менију ваш CD/DVD) a ако као ја имате .img онда отворите Virtual Media Manager


Идете на Add и нађете на Вашем hdd .img фајл. Кликните Select a онда ОК.

Сад сте опет на главном прозору апликације и кликните на икону са стрелицом, тј START како би покренули виртуалну машину.

Након што се покрене виртуална машина, појавиће вам се прозор где можете да одаберете да ли желите да инсталирате ubuntu или желите да га пробате, ја сам на овој слици ишао на опцију Try, јер могу да исти, инсталирам када год желим, једноставним кликом на икону Install Ubuntu 10.10.


Сам инсталациони процес је лакши него икада и уместо да постављам слике, ево један видео запис:

 
Poslednja izmena od urednika:

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Savrseno radi, nisam install kao virtual masinu. Do sada sam se zezao sa SuSe verzijama, ali od sada sam Debian ljubitelj. Ovaj 10.10 radi kao sat.
:wave:
 
Poslednja izmena:

Don Workinson

PCAXE Member
Učlanjen(a)
21.07.2010.
Poruka
935
Rezultat reagovanja
9
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i5 8600K 4.6GHz :: NOCTUA NH-C12P SE14
Motherboard:
ASUS TUF Z370 PRO GAMING
RAM:
2x8GB DDR4 Corsair 3200
VGA & cooler:
SAPPHIRE HD 7790 1GB GDDR5
Display:
Dell U2312HM IPS, Samsung 793DF
HDD:
SSD Samsung 850 EVO 250GB, WD Blue 4TB, Samsung F3 500GB HD502HJ
Sound:
Asus Xonar DG :: CMOY HP AMP :: TAKSTAR HI2050/PANASONIC RP-HTF600E-S/Superlux HD 661/Takstar Pro 82
Case:
NZXT ELITE 340
PSU:
SEASONIC SS-520GB 520W
Mice & keyboard:
Zowie FK2 :: Steel Series QcK+ fnatic, CMStorm Devestator
Internet:
100Mb/s -/6Mb/s SBB
OS & Browser:
Windows 10 x64, Mozilla Firefox
Other:
Xbox Controller
Imao sam ranije dual-boot sa 10.4 a sad mi je 10.4 na virtualbox-u...
Nisam pratio uopste pa me interesuje kakva je realna razlika sa 10.10?

P.S. Imas malu gresku u tekstu u prvoj recenici ;)
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Imao sam ranije dual-boot sa 10.4 a sad mi je 10.4 na virtualbox-u...
Nisam pratio uopste pa me interesuje kakva je realna razlika sa 10.10?

P.S. Imas malu gresku u tekstu u prvoj recenici ;)
Напио -> Написао
Подели -> Поделио

Знам, на жалост, видео сам касно и нисам стигао да исправим.
Разлика је естетска понајвише. 10.10 је стварно извукао максимум из gnome окружења. 10.04 је LTS, Long Term Support верзија, која излази на 2 године уместо на сваких 6 месеци. На основи 10.04 је и нови Ubuntu Server.
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ако вам се задеси да нема аутоматске инсталације guest addons покрените терминал и унесите следећу наредбу:
Kod:
sudo apt-get install virtualbox-ose-guest*
Баш овако како сам написао. ;)
 
Vrh