• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Ventilatori 3 i 4 pina

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Pozdrav
Imam plocu aorus x470 a neko vec i zna...
Na njoj imam 5 ulaza za smart ventilatore sa 4 pina, ja imam 4 ventilatora u kucistu sa 3 pina....e sad , zanima me da li mogu ja te ventilatore iz kucista da povezem na maticnu tj.znam da mogu da povezem ali ce jedan pin da ostane prazan a zanima me da li ce oni raditi to sto zapravo i trebaju preko ploce da rade, da se pale i regulisu obrtaje ili to mogu samo ventilatori sa 4 pina? Jos me interesuje da li mogu sa jednog ulaza iz ploce da ubacim racvu na 4 ventilatora u kucistu ili svaki mora posebno da ide u plocu?

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.785
Rezultat reagovanja
9.153
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Dobro pretpostavljaš; 3. pin služi za očitavanje brzine ventilatora (broj obrtaja u minuti), dok se preko 4. reguliše brzina. Što se tiče drugog dela pitanja: ako ti je cilj da imaš spoljnu kontrolu ventilatora (a ne softversku) te ventilatore ne priključuješ na matičnu ploču, već na poseban kontroler.
Već će se javiti neko sa više iskustva sa takvim stvarčicama.
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Dobro pretpostavljaš; 3. pin služi za očitavanje brzine ventilatora (broj obrtaja u minuti), dok se preko 4. reguliše brzina. Što se tiče drugog dela pitanja: ako ti je cilj da imaš spoljnu kontrolu ventilatora (a ne softversku) te ventilatore ne priključuješ na matičnu ploču, već na poseban kontroler.
Već će se javiti neko sa više iskustva sa takvim stvarčicama.
Spoljnu kontrolu vec imam, na kucistu 2 prekidaca za sporiji-brziji rad i iskljucivanje... Ja sam hteo da sve prebacim na sistemsku kontrolu preko ploce da rade po principu ventilatora procesora i graficke. A u principu sam hteo da to uradim samo sa jednim konektorom na ploci uz pomoc splitera ili racve, kako se vec zove...

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.785
Rezultat reagovanja
9.153
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Hmmm... da li si to mislio da odradiš koristeći samo postojeće (3 pin) ventilatore?
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Hmmm... da li si to mislio da odradiš koristeći samo postojeće (3 pin) ventilatore?
Pomislio sam ali sam zato pitao da li moraju bas ventilatori sa 4 pina zato sto nisam znao za sta sluzi sa 3, za sta 4 pina a sad znam :D
Ajde sad da zaboravimo moje ventilatore sa 3 pina, kupim sa 4 i njih bih hteo da povezem na jedan konektor na ploci sa spliterom na sve ostale :)

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.785
Rezultat reagovanja
9.153
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
E, odgovor na to pitanje ću i ja (ovde) da sačekam! :ziveli:
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet

Drakuloni

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.10.2016.
Poruka
400
Rezultat reagovanja
49
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
intel i5 6500 box
Motherboard:
asus z170-pd3
RAM:
16 gb ddr3
VGA & cooler:
amd rx 470 power color red devil 4 giga
Display:
philips 328E8Q
HDD:
WD 1 tb i ssd samsung 850 EVO 500 gb
Sound:
realtec
PSU:
chieftec 700 w
Optical drives:
usb transcend
Mice & keyboard:
trust gxt 101 ms flipper 2
Internet:
cable sbb
OS & Browser:
win 10 pro 64 bit
pozz kod mixera kupis kablove odnosno narucis recimo na ploci gde ti je 4 pin tu povezes sa tim jednim kablom mixer ti napravi za koliko ti treba ventilatora posle namestis preko programa i to super radi
 

Ackiss

Moderator
Učlanjen(a)
25.12.2014.
Poruka
1.320
Rezultat reagovanja
543
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Laptop HP ProBook 4530s
CPU & cooler:
Ryzen 5600x Noctua NH-D15S+NF-A14IPPC 2000 rpm
Motherboard:
ROG Strix X570 Gaming E
RAM:
Trident Z Neo 2x16gb 3200CL14 (Samsung)
VGA & cooler:
GTX 1070Ti
Display:
Samsung Odyssey G7 32
HDD:
Samsung SSD 850 EVO 500GB, Seagate Barracuda 2TB
Sound:
Sennheiser HD 598, Audio Technica M40X, Rode NT USB
Case:
Phanteks Evolv X/Noctua IPPC
PSU:
CHIEFTEC APS-1000C, Leadex II 1200, Leadex Platinum 1200, Corsair HX 1200, EVGA G2 1000
Mice & keyboard:
Ninox Aurora, Logitech 502 Proteus Spectrum, Logitech G403, Rantopad MXX modded
Internet:
VDSL 50mbps
OS & Browser:
Win 10 64bit, Chrome
Mozes da kontrolises i 3 pinske ventove na ploci, postoje 2 vrste kontrole, kontrola preko voltaze i PWM kontrola.

Ventovi sa 3 pina se kontrolisu preko voltaze i oni ne mogu da imaju tako preciznu kontrolu kao PWM, ne mogu da se spuste obrtaji tako nisko kao na PWM, ali opet i to je bolje nego konstantno na 12v..

PWM je mnogo bolja opcija jer preciznije se mogu podesiti ventilatori i mogu da rade znacajno tise, to jest na nizim obrtajima, ali to zavisi i od ventilatora koji kako moze, nece svi brendovi raditi isto..
PWM radi konstantno na 12V a obrtaji se kontrolisu sa pulsevima koji salje ploca..
Noctua je TOP, provereno.

Ako povezes spliter na 1 konektor na ploci i na njega nakacis vise ventilatora, to moze da radi bez problema ali moras da pazis da svi ventilatori koji su nakaceni na taj spliter, da njihova ukupna snaga ne prelazi 1 amper, iz razloga jer 90% ploca ima snagu do 1A da napaja ventilatore a preko toga moze da sprzi naponsku za ventilatore..

Uglavnom ventilatori koji su namenjeni za kucista nisu veliko opterecenje, ali ako kojim slucajem koristis industrijske ventilatore koji su izvadjeni iz servera recimo, to moze da bude zeznuto jer samo 1 ventilator moze da povuce 1A, a kamoli par komada..

Da bi kontrolisao 3 pin ventove, moras u biosu da podesis kontrolu na DC ili kako god se vec zove, imaces da biras izmedju PWM i te opcije pa samo oznaci tu drugu..

Postoji opcija da se napravi spliter koji radi sa 4pin(PWM) ventovima, tako da vuce struju iz napajanja a da ga ontrolise ploca, to ja isto koristim vec par godina i radi odlicno..
Zice koje su kontrola i ocitavanje obrtaja su povezane na plocu, a napajanje ide direktno na molex ili koji god konektor imas na napajanju da je slobodan..
Tako mozes da povezes i 20 ventilatora bez problema ako imas takve potrebe..
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Mozes da kontrolises i 3 pinske ventove na ploci, postoje 2 vrste kontrole, kontrola preko voltaze i PWM kontrola.

Ventovi sa 3 pina se kontrolisu preko voltaze i oni ne mogu da imaju tako preciznu kontrolu kao PWM, ne mogu da se spuste obrtaji tako nisko kao na PWM, ali opet i to je bolje nego konstantno na 12v..

PWM je mnogo bolja opcija jer preciznije se mogu podesiti ventilatori i mogu da rade znacajno tise, to jest na nizim obrtajima, ali to zavisi i od ventilatora koji kako moze, nece svi brendovi raditi isto..
PWM radi konstantno na 12V a obrtaji se kontrolisu sa pulsevima koji salje ploca..
Noctua je TOP, provereno.

Ako povezes spliter na 1 konektor na ploci i na njega nakacis vise ventilatora, to moze da radi bez problema ali moras da pazis da svi ventilatori koji su nakaceni na taj spliter, da njihova ukupna snaga ne prelazi 1 amper, iz razloga jer 90% ploca ima snagu do 1A da napaja ventilatore a preko toga moze da sprzi naponsku za ventilatore..

Uglavnom ventilatori koji su namenjeni za kucista nisu veliko opterecenje, ali ako kojim slucajem koristis industrijske ventilatore koji su izvadjeni iz servera recimo, to moze da bude zeznuto jer samo 1 ventilator moze da povuce 1A, a kamoli par komada..

Da bi kontrolisao 3 pin ventove, moras u biosu da podesis kontrolu na DC ili kako god se vec zove, imaces da biras izmedju PWM i te opcije pa samo oznaci tu drugu..

Postoji opcija da se napravi spliter koji radi sa 4pin(PWM) ventovima, tako da vuce struju iz napajanja a da ga ontrolise ploca, to ja isto koristim vec par godina i radi odlicno..
Zice koje su kontrola i ocitavanje obrtaja su povezane na plocu, a napajanje ide direktno na molex ili koji god konektor imas na napajanju da je slobodan..
Tako mozes da povezes i 20 ventilatora bez problema ako imas takve potrebe..
Evo nama odgovora i lepog objasnjenja :)
Imam kuciste Ms titan pro uz koje su bila 3 venta koji su svetleli samo u plavoj boji... Ta 3 venta sam dao bratu i ja sam kupio sebi 3 Chieftec koji ne svetle, koji imaju isto 3 pina i plus svaki posebno po jedan molex jer sam iskljucivo trazio sa 3 pina ne znajuci da cu kupiti plocu sa vise opcija za kontrolu.

Ne znam koliko ampera imaju stari i novi ventilatori....Ono sto sam ja zapravo hteo jeste da kupim za pocetak 3 rgb ventilatora i da ih povezem da rade sistemski ali opet ne znam koliko taj jedan ima ampera (npr cooler master rgb) ali bih zbog manje guzve sa kablovima da povezem na 1-2 konektora na ploci ako je to zapravo moguce u zavisnosti od ventilatora.

Na ploci imam i jos 2 ulaza pise za hibridne ventilatore koji su verovatno namenjeni za vodeno hladjenje, pa da li mozda moze neki od ta 2 konektora da se iskoristi ako oni mozda podrzavaju jacu amperazu itd.sad nagadjam pa pitam sve...
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Na ovim sad trenutnim ventovima pise da jedan ima 0.30A sto bi znacilo da mogu 3 kom.najvise na jedan konektor sa spliterom ali kad bi ventovi bili sa 4 pina. da bi imali funkciju kontrolu obrtaja
 

Ackiss

Moderator
Učlanjen(a)
25.12.2014.
Poruka
1.320
Rezultat reagovanja
543
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Laptop HP ProBook 4530s
CPU & cooler:
Ryzen 5600x Noctua NH-D15S+NF-A14IPPC 2000 rpm
Motherboard:
ROG Strix X570 Gaming E
RAM:
Trident Z Neo 2x16gb 3200CL14 (Samsung)
VGA & cooler:
GTX 1070Ti
Display:
Samsung Odyssey G7 32
HDD:
Samsung SSD 850 EVO 500GB, Seagate Barracuda 2TB
Sound:
Sennheiser HD 598, Audio Technica M40X, Rode NT USB
Case:
Phanteks Evolv X/Noctua IPPC
PSU:
CHIEFTEC APS-1000C, Leadex II 1200, Leadex Platinum 1200, Corsair HX 1200, EVGA G2 1000
Mice & keyboard:
Ninox Aurora, Logitech 502 Proteus Spectrum, Logitech G403, Rantopad MXX modded
Internet:
VDSL 50mbps
OS & Browser:
Win 10 64bit, Chrome
Neke ploce imaju 4pin konektore, ali zapravo na njima ne postoji PWM kontrola, na mojoj ploci je taj slucaj, to moras na sajtu proizvodjaca da proveris za svoju plocu, koji konektor je zapravo PWM a koji ne, mozda kod tebe jesu svi ali proveri..
Ja imam vise 4pinskih konektora, ali samo 1 je zapravo PWM, ostali su samo DC..

Sto se tice led ventilatora, ako kupis 3pin i podesis u biosu kontrolu obrtaja, znaj da ce na nizim obrtajima, to jest na nizoj voltazi slabije da svetle, a kada se podignu temperature tako ce i voltaza da se povecava na ventilatorima i samim tim i obrtaji i led osvetljenje ce da svetli jace.
Za slucaj da ne razumes evo primer, recimo da podesis u biosu da na 40C ventilatori rade na 50% obrtaja, tada ce ventilatori raditi na nekih 6V(Volt), a led diode su deklarisane da rade na 12V i tada svetle kako je predvidjeno, u slucaju na 6V diode ce svetleti slabo, to ne utice lose niti na diode niti na ventove, ali vizuelno nije lepo, bar ne meni..

Sto se tice PWM, kao sto sam rekao, oni rade konstantno na 12V i obrtaji se kontrolisu pulsevima, u tom slucaju ce diode imati 12V i radice adekvatno bez obzira da li ventilator radi na 20% ili na 100% obrtaja..

Hibridni konektori su tako nazvani jer mogu da se koriste za pumpu za vodeno ili za ventilator, samo mislim da u biosu treba da se podesi za sta se koriste.
Sto se tice snage ili amperaze to nisam siguran, samo bi gledao da ne idem preko 1A, mozda je to na novijim plocama i pojacano ali nisam siguran..
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Neke ploce imaju 4pin konektore, ali zapravo na njima ne postoji PWM kontrola, na mojoj ploci je taj slucaj, to moras na sajtu proizvodjaca da proveris za svoju plocu, koji konektor je zapravo PWM a koji ne, mozda kod tebe jesu svi ali proveri..
Ja imam vise 4pinskih konektora, ali samo 1 je zapravo PWM, ostali su samo DC..

Sto se tice led ventilatora, ako kupis 3pin i podesis u biosu kontrolu obrtaja, znaj da ce na nizim obrtajima, to jest na nizoj voltazi slabije da svetle, a kada se podignu temperature tako ce i voltaza da se povecava na ventilatorima i samim tim i obrtaji i led osvetljenje ce da svetli jace.
Za slucaj da ne razumes evo primer, recimo da podesis u biosu da na 40C ventilatori rade na 50% obrtaja, tada ce ventilatori raditi na nekih 6V(Volt), a led diode su deklarisane da rade na 12V i tada svetle kako je predvidjeno, u slucaju na 6V diode ce svetleti slabo, to ne utice lose niti na diode niti na ventove, ali vizuelno nije lepo, bar ne meni..

Sto se tice PWM, kao sto sam rekao, oni rade konstantno na 12V i obrtaji se kontrolisu pulsevima, u tom slucaju ce diode imati 12V i radice adekvatno bez obzira da li ventilator radi na 20% ili na 100% obrtaja..

Hibridni konektori su tako nazvani jer mogu da se koriste za pumpu za vodeno ili za ventilator, samo mislim da u biosu treba da se podesi za sta se koriste.
Sto se tice snage ili amperaze to nisam siguran, samo bi gledao da ne idem preko 1A, mozda je to na novijim plocama i pojacano ali nisam siguran..
Da da,sad imam jasnu sliku u glavi... pa ako vec ima na 5 mesta konektora za ventilatore i nazvano je "5 smart fan" onda bi trebalo da radi kako sam ja mislio. Ipak kao sto kaze na sajtu bi imalo funkciju kada bih svaki vent spojio na odredjenom mestu posebno onda bi se oni palili kako koji zatreba da uvuce ili izvuce vazduh u zavisnosti od temperature na odredjenom mestu ako sam dobro ukapirao...

A evo sta kaze na njihovom sajtu:
"With Smart Fan 5 users can ensure that their gaming PC can maintain its performance while staying cool. Smart Fan 5 allows users to interchange their fan headers to reflect different thermal sensors at different locations on the motherboard. Not only that, with Smart Fan 5 more hybrid fan headers that support both PWM and Voltage mode fans have been introduced to make the motherboard more liquid cooling friendly."
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.973
Rezultat reagovanja
7.667
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Bolje je da kupis kvalitetne ventilatore nego da gledas RGB.
Po meni ne postoje kvalitetni RGB ventilatori ali to je moje misljenje i ne mora niko da se slozi sa mnom.

Ako mene pitas ja bih se odlucio za Noctua ili NB eLoop ako si voljan da platis kvalitet. Kvalitetni (tihi) ventilatori su zlata vredni.
 

Ackiss

Moderator
Učlanjen(a)
25.12.2014.
Poruka
1.320
Rezultat reagovanja
543
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Laptop HP ProBook 4530s
CPU & cooler:
Ryzen 5600x Noctua NH-D15S+NF-A14IPPC 2000 rpm
Motherboard:
ROG Strix X570 Gaming E
RAM:
Trident Z Neo 2x16gb 3200CL14 (Samsung)
VGA & cooler:
GTX 1070Ti
Display:
Samsung Odyssey G7 32
HDD:
Samsung SSD 850 EVO 500GB, Seagate Barracuda 2TB
Sound:
Sennheiser HD 598, Audio Technica M40X, Rode NT USB
Case:
Phanteks Evolv X/Noctua IPPC
PSU:
CHIEFTEC APS-1000C, Leadex II 1200, Leadex Platinum 1200, Corsair HX 1200, EVGA G2 1000
Mice & keyboard:
Ninox Aurora, Logitech 502 Proteus Spectrum, Logitech G403, Rantopad MXX modded
Internet:
VDSL 50mbps
OS & Browser:
Win 10 64bit, Chrome
Ja sam prvo koristio one "noname" kineske, pa sam kupio melo bolje kineske, posle sam kupio Cooler Master JetFlo za koje sam mislio da su extra, na kraju sam se razocarao koliko su bucni i koliko je neprijatna buka za slusanje koju proizvode ti JetFlo ventovi..
Na kraju sam kopio Noctua Redux, i posle godinu dana sam kupio sve Noctua IPPC ventilatore.

Sada nenormalno cenim i postujem Noctuu kao brend, pre toga mi nije bilo jasno zasto svi hvale te "ruzne" ventilatore.

Na kraju krajeva, da nisam kupovao svo ono smece pre Noctue, ne bih ni znao u cemu je car kod Noctue, a ovako znam sta znaci kvalitet i za sta sam dao pare.

Iz napajanja sam izvadio originalni vent i stavio Noctua, na hladnjaku NH-D15S sam skinuo original vent i stavio NF-A14 industrialPPC-2000 PWM, znaci bolestan sam :nuts:

Trenutno imam:
5 kom NF-A14 industrialPPC-2000 PWM
1 kom
NF-F12 industrialPPC-2000 PWM
1 kom NF-A15 PWM
1 kom NF-A6x25 PWM


 
Poslednja izmena:

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.973
Rezultat reagovanja
7.667
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Sad kada i Noctua ima crne ventilatore ne znam zasto bi neko kupio bilo sta drugo ako budzet ne pravi problem :D :thumb:
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
U principu buka meni nije neki problem, mozda sam vise za to da na oko izgleda lepo posto mi vec kuciste stoji na stolu..
Od kad dam presao na ryzen ventovi u kucistu mi stoje na sporijoj brzini i mislim da ih jos ni jednom upalio na brzoj kada sam igrao malo zahtevnije igrice...
Procackacu jos malo pa cu videti sta je meni zapravo potrebno sto se tice ventova, mada kazem, mislim da moje kuciste ne prelazi neke visoke temperature a jos ne znam kolike su pa moram da proverim kad igram nesto malo zesce...

Negoo danas mi se pojavio novi problem... Kada ugasim komp i dalje svetli aorus znak, par puta sam restartovao komp i vadio ga sa napajanja ali na kraju kad ga ugasim i dalje svetli sa modom koji je bio poslednji. Do cega moze da bude?

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Mislim da sam resio problem sa tim sto mi svetlelo kad mi bio ugasen komp, izgleda da sam slucajno ukljucio da mi svetli kada je komp ugasen a nisam ni znao da postoji ta opcija.

Bas cu da ukljicim onaj senzor sto sam dobio uz maticnu pa da vidim tacno kolika je temperatura u samom kucistu kad su pojacani i smanjeni ventovi

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока
 

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.051
Rezultat reagovanja
1.357
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Noctua NH-U12S Cromax Black + 5x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Imas na KP da uzmes fan hub sa 4 pin-a, 700 dindzi je. Povezuje se na napajanje i na cpu_fan na maticnoj i moze da se nakaci 10 ventova na njega. Kako ti bude radio na procesoru tako ce ti raditi i svi ostali na kucistu koje nakacis na taj hub.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Imas na KP da uzmes fan hub sa 4 pin-a, 700 dindzi je. Povezuje se na napajanje i na cpu_fan na maticnoj i moze da se nakaci 10 ventova na njega. Kako ti bude radio na procesoru tako ce ti raditi i svi ostali na kucistu koje nakacis na taj hub.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
Hm...da, nije mi to palo na pamet, posto ipak ide na napajanje, pretpostavljam da ne mora da se vodi racuna koliko ventovi imaju ampera... U principu, oni ce stalno da rade zajedno sa kulerom od procesora kako zatreba ali se nece gasiti kao npr na grafickoj kad ne radi nista. Da li moze taj isti hub da se ubaci u jedan od tih 5 mesta na maticnoj koji su namenjeni bas za te ventove? Mislim da je to bolje resenje zato sto se sve jedno povezuju na sata
 

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.051
Rezultat reagovanja
1.357
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Noctua NH-U12S Cromax Black + 5x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Hm...da, nije mi to palo na pamet, posto ipak ide na napajanje, pretpostavljam da ne mora da se vodi racuna koliko ventovi imaju ampera... U principu, oni ce stalno da rade zajedno sa kulerom od procesora kako zatreba ali se nece gasiti kao npr na grafickoj kad ne radi nista. Da li moze taj isti hub da se ubaci u jedan od tih 5 mesta na maticnoj koji su namenjeni bas za te ventove? Mislim da je to bolje resenje zato sto se sve jedno povezuju na sata
Ovaj sto ima na KP koji sam ja uzeo ne moze, predvidjen je da ide na cpu_fan. Ja sam ga prvo nakacio na taj konektor sto je predvidjen za kuciste ali nije hteo da ocitava brzinu vec su radili na max obrtajima. Kod mene je nakaceno 6 Noctua industrial i radi bez problema.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 

Vule94

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
10.11.2017.
Poruka
62
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 2600x Stock Wraith cooler
Motherboard:
Aorus X470 Ultra Gaming
RAM:
1x8 gb 3200mhz DDR4
VGA & cooler:
GTX 1060 3gb Gigabyte
Display:
AOC 24" Full HD 60hz
HDD:
WD Blue 1TB 5400rpm
Sound:
Genius 2.1 sistem
Case:
MS Industrial Titan Pro
PSU:
Cooler Master B500w
Mice & keyboard:
Cooler Master Octane komplet
Kupicu sve jedno pa ce posluziti svakako
Ovaj sto ima na KP koji sam ja uzeo ne moze, predvidjen je da ide na cpu_fan. Ja sam ga prvo nakacio na taj konektor sto je predvidjen za kuciste ali nije hteo da ocitava brzinu vec su radili na max obrtajima. Kod mene je nakaceno 6 Noctua industrial i radi bez problema.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока
 

nik0la.vr

Newcomer
Učlanjen(a)
12.07.2019.
Poruka
3
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Postoji opcija da se napravi spliter koji radi sa 4pin(PWM) ventovima, tako da vuce struju iz napajanja a da ga ontrolise ploca, to ja isto koristim vec par godina i radi odlicno..
Zice koje su kontrola i ocitavanje obrtaja su povezane na plocu, a napajanje ide direktno na molex ili koji god konektor imas na napajanju da je slobodan..
Tako mozes da povezes i 20 ventilatora bez problema ako imas takve potrebe..
To me bas nesto zanima sad. Hteo bi da ubacim mozda 4/5 ventilatora, a imam samo jedan konektor na ploci (link). Nasao sam nesto na AliExpress (link), ima li to da se kupi kod nas i kako se to uopste zove, tj. sta da kucam u google na srpskom.
 

Veljadin

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.03.2019.
Poruka
302
Rezultat reagovanja
312
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 5600x + LC-CC-120 RGB
Motherboard:
ASUS TUF Gaming B550 Plus
RAM:
Kingston 16GB (2x8GB) DDR4 3600MT/s CL17 FURY Beast Black RGB
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 6700 XT Challenger D 12GB
Display:
AOC 24G2SPU/BK 23.8" 165Hz
HDD:
M.2 Adata XPG SX8200 Pro 512GB / SSD Kingston A400 240GB / SSD Crucial MX500 500GB / HDD 2TB
Case:
MS Industrial Winston
PSU:
Seasonic S12 ll 620W
Račva , mislim da ima samo noctuine Y kod nas . Ja sam kupio preko alija 1na3, radi bez greske (4 pina na jednu od 4 i dve na 3 pina)
 

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.051
Rezultat reagovanja
1.357
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Noctua NH-U12S Cromax Black + 5x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Vrh