• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Umrežavanje računara

DJBebi

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
24
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
DJ Bebi
CPU & cooler:
Intel Core i3 380M / 2.53 GHz / 3 MB Cache
RAM:
4 GB DDR3
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce G310M
HDD:
500 GB HDD / 5400 rpm
Pozdrav, imam jedno pitanje koje me muči danima...naime na poslu imam 10 računara koji su umreženi putem IP adresa na svakom, neki imaju HOMEGROUP neki nemaju...ali o tome kasnije hehe...
Uglavnom, na na 7 računara ima windows 10 (Home, Pro, OEM verzije),na 3 je Windows 8.1, e sada neke računare vidim na mreži neke ne, na neke mogu pristupiti na neke ne...neki imaju pristup svima a na njih se ne može pristupiti...recimo na jednom računaru se instalirao novi WIN 10 update i sklonio je HOMEGROUP te njega ne može niko videti na mreži, odnosno dva računara mogu a jedan ne može i tako dalje...a na svim računarima su iste postavke, sharinga postavljene...u sva tri profila smo omogućili sharing i sklonili sharovanje sa paswordom, odnosno to je na onom public trećem profilu....sve IP adrese su pravilno uplisane...i još probelm je na dva računara kada unesemo nove ip adrese i resetujemo ih, oni se pojave na mreži i može im se pristupiti a nakon nekog vremena uopšte ih nema...pitanje je šta raditi, da li ponovo sve postaviti, ugasiti HOMEGROUP na svim računarima ili šta...Hvala puno na pomoći !!!
 

mcminipc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.11.2009.
Poruka
164
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd phenom II x4 955 BE + sytche mugen 2 bruka
Motherboard:
Gigabyte MA790GPT-ud3h
RAM:
2x2 GB Kingston Hyper x1333 mhz
VGA & cooler:
saphire HD 5850 1GB
Display:
philips 19'' 1280x1024
HDD:
2x250 gb RAID 0 + 500 GB backup
Sound:
int REALTEK hd
Case:
CHAMBRO spider silver black
PSU:
650w corsair TXD
Optical drives:
DVD-RW NEC x2
Mice & keyboard:
genuis neki keyboard illuminate blue
Internet:
adsl telekom 1Mb
OS & Browser:
win 7 x64
Pozdrav, imam jedno pitanje koje me muči danima...naime na poslu imam 10 računara koji su umreženi putem IP adresa na svakom, neki imaju HOMEGROUP neki nemaju...ali o tome kasnije hehe...
Uglavnom, na na 7 računara ima windows 10 (Home, Pro, OEM verzije),na 3 je Windows 8.1, e sada neke računare vidim na mreži neke ne, na neke mogu pristupiti na neke ne...neki imaju pristup svima a na njih se ne može pristupiti...recimo na jednom računaru se instalirao novi WIN 10 update i sklonio je HOMEGROUP te njega ne može niko videti na mreži, odnosno dva računara mogu a jedan ne može i tako dalje...a na svim računarima su iste postavke, sharinga postavljene...u sva tri profila smo omogućili sharing i sklonili sharovanje sa paswordom, odnosno to je na onom public trećem profilu....sve IP adrese su pravilno uplisane...i još probelm je na dva računara kada unesemo nove ip adrese i resetujemo ih, oni se pojave na mreži i može im se pristupiti a nakon nekog vremena uopšte ih nema...pitanje je šta raditi, da li ponovo sve postaviti, ugasiti HOMEGROUP na svim računarima ili šta...Hvala puno na pomoći !!!
Da bi video sve racunare prvo moras da sve stavis pod recimo Workgroup..onda da omogucis file and print sharing..onda bi trebalo da se postave adrese po redu naprimer prvi ide 192.168.1.120 pa drugi 121 itd do kraja...onda ugasiti firewall ako je u pitanju mreza koja na net izlazi preko jednog rutera itd... to su neke sitnice koje ce omoguciti da ti sve radi za pocetak

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

DJBebi

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
24
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
DJ Bebi
CPU & cooler:
Intel Core i3 380M / 2.53 GHz / 3 MB Cache
RAM:
4 GB DDR3
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce G310M
HDD:
500 GB HDD / 5400 rpm
Važi važi, postavljena je MSHOME grupa na računare, ali nisu IP po redu i nije firewall ugašen, to ću napraviti....jeste, sve idu na jedan ruter, ali imamo za lokalnu mrežu D-Link 1024D switch ili kako se to već zove, gde su utaknuti svi lan kablovi... a ponovo ću postaviti onda na svim računarima isto i ići ćemo sa IP adresama redom...
 

mcminipc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.11.2009.
Poruka
164
Rezultat reagovanja
8
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd phenom II x4 955 BE + sytche mugen 2 bruka
Motherboard:
Gigabyte MA790GPT-ud3h
RAM:
2x2 GB Kingston Hyper x1333 mhz
VGA & cooler:
saphire HD 5850 1GB
Display:
philips 19'' 1280x1024
HDD:
2x250 gb RAID 0 + 500 GB backup
Sound:
int REALTEK hd
Case:
CHAMBRO spider silver black
PSU:
650w corsair TXD
Optical drives:
DVD-RW NEC x2
Mice & keyboard:
genuis neki keyboard illuminate blue
Internet:
adsl telekom 1Mb
OS & Browser:
win 7 x64
Važi važi, postavljena je MSHOME grupa na računare, ali nisu IP po redu i nije firewall ugašen, to ću napraviti....jeste, sve idu na jedan ruter, ali imamo za lokalnu mrežu D-Link 1024D switch ili kako se to već zove, gde su utaknuti svi lan kablovi... a ponovo ću postaviti onda na svim računarima isto i ići ćemo sa IP adresama redom...
Probaj pa javi takve mreze da kazem kucne su lake za namestanje...jos bolje bi bilo da su svi racunari na w10 al sta je tu je...javi pa ako treba pomoc resavacemo
Pozdrav.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

DJBebi

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
24
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
DJ Bebi
CPU & cooler:
Intel Core i3 380M / 2.53 GHz / 3 MB Cache
RAM:
4 GB DDR3
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce G310M
HDD:
500 GB HDD / 5400 rpm
Ma znam, ali tako su kupljeni licencirani windowsi a kada je bila besplatna nadogradnja na 10-ku nismo nadogradili i jbg...sad ću ja to pokušati da rešpavam
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.702
Rezultat reagovanja
9.043
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Ja sam se dugo mučio da u jednoj mreži nateram neke računare da im se vide resursi. Taj problem nastaje kada sam u mrežu postavio prvi računar sa Windows 10. Kasnije sam primetio taj problem i na nekim mrežama i računarima sa Windows 7, gde nema Windows 10 računara. Pretpostavljam da to ima veze da apdejtima za Windows 7.

Rešenje koje sam pronašao na internetu, a jedino za koje znam da radi, je da se računarima daju fiksne ip adrese. Može se ručno dodati u podešavanja mrežne karte (bolje rešenje) ili podesiti ruter da ih dhcp server dodeli. Tada se računarima koji se ne vide, tačnije njihovim deljenim resursima, može pristupati pozivanjem njihove ip adrese.

Na primer: ranije sam računaru MOJ-PC prilazio preko eksplorera komandom:
\\moj-pc

A sada na neke računare mogu da se povežem samo komandom:
\\192.168.1.120

Kada se priđe takvom računaru i iskoristi deljeni disk, folder ili štampač takav resurs ostane povezan bez problema.

Nisam znao ovo za ređanje ip adresa, ali ću probati kad budem stigao.
 

DJBebi

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
07.11.2017.
Poruka
24
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
DJ Bebi
CPU & cooler:
Intel Core i3 380M / 2.53 GHz / 3 MB Cache
RAM:
4 GB DDR3
VGA & cooler:
NVIDIA GeForce G310M
HDD:
500 GB HDD / 5400 rpm
Evo jedan update ovog problema, isporbao sam na 3 računara i za sada radi :) videćemo kako će se ponašati kad se svi pogase i ponovo upale...a i napraviću to na svim računarima na mreži pa ću javiti dal rade svi. Uglavnom, ponovo SHARE-ovati foldere na svakom računaru (naravno foldere kojima ćemo pristupari na mreži) i onda ući u SERVICES:MSC i kliknuti na TAB STANDARD...u njemu naći:
1. DNS Client biti siguran da servis radi i da je na AUTOMATIC
2.Function Discovery Resources takođe ići na RUN i staviti na automatic
3.SSDP Discovery isto staviti na RUN i na AUTOMATIC
4.UPnP device host takođe RUN i staviti na AUTOMATIC
i to je to.
Evo i video sa youtube gde može da se vidi proces:
 
Vrh