• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Ugrade za r5 5600x

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.261
Rezultat reagovanja
460
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
Sta fali karti koju je ilidan uzeo? Trosi 2x manje od AMD ekvivalenta, ima DLSS koji nema konkurenciju, nema namestanja ovoga onoga, moze 144hz idle, a ne da moram da spustam na 120Hz monitor da ne vuce AMD 70W dok gledam u desktop, da ne pricam o drugim stvarima posto nije tema o tome. Al mislim, ko voli vrelo i glasno - AMD je kralj. PS. Posto igram bukvalno 4 igre vec 4 godine, primetio sam da AMD uzima preko 7GB VRAM gde je nvidia bila na jedva 6GB. Takodje sam sa AMD-om primetio neki caching shaders koji traje u forzi i skoro 10 minuta. To je za mene bilo novo kad sam kupio AMD.
Eto brate ako je tako kako kažeš neka uzme 4060ti za 80k sa 2gb rama.
Meni iskreno ni iz džepa ni u džep šta će on da uzme.
Pazi molim te igraš 4 godine samo 4 igre a menjaš grafike ko na traci, jel?
To da troši kilovat dok gledaš u desktop, da troši više rama i duže učitava šejdere na nekoj igri od nSlinije... To može možda da ti prođe na forumu nekog vrtića.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
13.228
Rezultat reagovanja
8.025
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Sta fali karti koju je ilidan uzeo? Trosi 2x manje od AMD ekvivalenta, ima DLSS koji nema konkurenciju, nema namestanja ovoga onoga, moze 144hz idle, a ne da moram da spustam na 120Hz monitor da ne vuce AMD 70W dok gledam u desktop, da ne pricam o drugim stvarima posto nije tema o tome. Al mislim, ko voli vrelo i glasno - AMD je kralj. PS. Posto igram bukvalno 4 igre vec 4 godine, primetio sam da AMD uzima preko 7GB VRAM gde je nvidia bila na jedva 6GB. Takodje sam sa AMD-om primetio neki caching shaders koji traje u forzi i skoro 10 minuta. To je za mene bilo novo kad sam kupio AMD.
FSR 3.1 je gotovo identican kao i DLSS. I sa tom tehnologijom bice isto kao sto je i sa onom g-sync gde su monitori sa g-sync modulom kostali po 30% skuplje u odnosu na monitor bez toga ako poredis istu klasu monitora. Sada i freesync radi potpuno isto kao i gsync bez dodatnih cipova koji ti dodaju 30% na osnovnu cenu. Za 400€ od ngridije moze da kupi jedino 3070ti sa fenomenalnih 8GB rama ili eventualno 3080 sa jos fenomenalnijih 10GB rama. Naravno ovo vazi za modele poput manli i sl. nece sigurno da kupi RTX3080 MSI GamingX, Gigabyte Aorus ili Asus rog za taj novac. Sdruge strane stavio sam link u nekom od predhodnih postova, Sapphire NITRO+ 6800XT za 380€ koja je kao RTX3080 i ima samo 6GB vise rama a uz to je neuporedivo bolji model same kartice.

Ja zaista cenim ono sto pises na forumu ali pre nego sto napises nesto bilo bi fino da to i proveris

54919


Sto se tice temperature kod AMD-a, kod mene kartica iz potpisa u vrelim letnjim danima u neklimatizovanoj prostoriji dok djulam igre u 4K GPU 100% opterecen grafika ne prelazi 65 stepeni. Juce sam bas zagledao, temperatura je bila oko 64/65 stepeni za GPU i 80 stepeni za memorijske cipove a moze bez problema memorija da ide i na 100. Veci deo igara koje sam igrao do sada od kako sam kupio karticu a ima ih sigurno 10ak kartica je cesto na 70 do 80% utility a tada kartica trosi 100W i jedva da prelazi 50 stepeni. Neretko se vrti oko 47 48 stepeni. Gaming 1440p, bez upscaling-a, detalji uglavnom vecina na max i sve to sa ventilatorima na 0% RPM.

Manli RTX3080 10GB 400€ ili SAPPHIRE NITRO+ RX6800XT 16GB za 380€ zaista je tesko odluciti sta kupiti zar ne..
 

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.261
Rezultat reagovanja
460
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
FSR 3.1 je gotovo identican kao i DLSS. I sa tom tehnologijom bice isto kao sto je i sa onom g-sync gde su monitori sa g-sync modulom kostali po 30% skuplje u odnosu na monitor bez toga ako poredis istu klasu monitora. Sada i freesync radi potpuno isto kao i gsync bez dodatnih cipova koji ti dodaju 30% na osnovnu cenu. Za 400€ od ngridije moze da kupi jedino 3070ti sa fenomenalnih 8GB rama ili eventualno 3080 sa jos fenomenalnijih 10GB rama. Naravno ovo vazi za modele poput manli i sl. nece sigurno da kupi RTX3080 MSI GamingX, Gigabyte Aorus ili Asus rog za taj novac. Sdruge strane stavio sam link u nekom od predhodnih postova, Sapphire NITRO+ 6800XT za 380€ koja je kao RTX3080 i ima samo 6GB vise rama a uz to je neuporedivo bolji model same kartice.

Ja zaista cenim ono sto pises na forumu ali pre nego sto napises nesto bilo bi fino da to i proveris

Pogledajte prilog 54919

Sto se tice temperature kod AMD-a, kod mene kartica iz potpisa u vrelim letnjim danima u neklimatizovanoj prostoriji dok djulam igre u 4K GPU 100% opterecen grafika ne prelazi 65 stepeni. Juce sam bas zagledao, temperatura je bila oko 64/65 stepeni za GPU i 80 stepeni za memorijske cipove a moze bez problema memorija da ide i na 100. Veci deo igara koje sam igrao do sada od kako sam kupio karticu a ima ih sigurno 10ak kartica je cesto na 70 do 80% utility a tada kartica trosi 100W i jedva da prelazi 50 stepeni. Neretko se vrti oko 47 48 stepeni. Gaming 1440p, bez upscaling-a, detalji uglavnom vecina na max i sve to sa ventilatorima na 0% RPM.

Manli RTX3080 10GB 400€ ili SAPPHIRE NITRO+ RX6800XT 16GB za 380€ zaista je tesko odluciti sta kupiti zar ne..
Ma glupo je uopšte da se pominje FSR i DLSS na novim modelima kartica.
Ja sam sa FSR oduševljen ali na RX580 od pre osam godina i to mi ima smisla.
Da ne pominjem što 580 star osam godina ima 8gb rama, a ni tad nije bila neka top karta.
Ako ćemo oko DLSS i FSR koji DLSS možeš da koristiš na kartama 4000, a koji na 3000, a koji na 2000...?
Vidim sve najmodernije konzole koriste nSliniu?
Ko voli da se igra zna da će mu na iole modernijem RX-u lepo raditi igre.

Mada glupo i polemisati.
Neka čoveka šišaju, a i one koji prihvate njegov savet
 

veljke

PCAXE Member
Učlanjen(a)
13.08.2023.
Poruka
96
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
Ja sam vise za amd nekako, e sad sto je rekao covek gore da ja sam cekam da padne cena rtx kartica pa da uzmem 4xxx seriju, to mi ne znaci nista jer ce onda i ova moja kartica koju zelim sad da prodam jer mi nece trebati, verovatno ce i njoj pasti cena(pretpostavljam). para imam da dam i vise ali ne zelim zbog toga sam rekao do 400e budzet. Tako da verovatno ce biti sapphire nitro+ 6800xt. Mozda eto ako uleti nesto jos od saveta ali 80% sam siguran da ce biti to.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.629
Rezultat reagovanja
2.251
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Eto brate ako je tako kako kažeš neka uzme 4060ti za 80k sa 2gb rama.
Meni iskreno ni iz džepa ni u džep šta će on da uzme.
Pazi molim te igraš 4 godine samo 4 igre a menjaš grafike ko na traci, jel?
To da troši kilovat dok gledaš u desktop, da troši više rama i duže učitava šejdere na nekoj igri od nSlinije... To može možda da ti prođe na forumu nekog vrtića.
Salis se? Procitaj sta si napisao pa prosudi jos jednom ko je za koji forum.

@Dom1nat0R

Pa imam 5700XT, u nekim igrama je hladna, u UE5 igrama je vrela ko ringla. Kuciste mi stoji pored nogu dole pa osecam kolko koja karta zapravo u praksi greje :D Pre ove sam imao 1070Ti, na papiru skoro isto trose, u praksi, nVidia prijavljuje kolko ceo board trosi, a AMD kolko samo GPU trosi, bez vram, bez ostalih komponenti. Nije to toliko bitno, ono sto je bitno je da sam morao da spustam refresh sa 144hz na 120hz. Nitro+ je cesto i 15% skuplji od recimo gigabyte ili XFX i td. Pored toga nervira me sto mi freesync sa AMD kartom u recimo Outriders ne radi kako treba pa moram da gasim "AMD optimized" i stavim samo "ON" da bi tearing prestao i taok svako malo u nekoj igri mora da se nesto posebno namesti sto na nVidiji nikada nisam morao da radim jer sve radi kako treba. Hoces da kacim SS iz recimo diabla 4 da vidis akako default AMD drajver podesavanja izgledaju naspram default nVidia drajver podesavanja? Veruj mi, na AMD izgledaju kao na nVidiji kad bi u drajverima stavio teksture na performance, cak i gore. U n ekim igrama sve isto izgleda. Sa druge strane, ostaje da AMD uzima vise VRAM za istu stvar u odnosu na nVidia. Poredjenjem direktno 1070ti i 5700XT sam to i primetio, a posle gledajuci one "testing games" YT kanale sam ustanovio da je to zapravo normalno, sto je najbolje svako moze ovo da proveri.

Ove "AI" funkcije ne koristim niti me zanimaju, ali koga zanimaju, DLSS je klasa iznad, vidi se na svakom testu, moze da prica ko sta hoce.

Sa ovim i zavrsavam sa ovom pricom ovde. Naravno da ce svako da kupi sta hoce i sta moze.
 
Poslednja izmena:

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.375
Rezultat reagovanja
1.170
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
GX druze pa ima problema i kod nvidie, pa neki dan je izasao drajver, pa hotfix za njega sutradan , pa posle dva dana opet novi drajver.
Adrenalin je sad kao svemirski brod u odnosu na nvidia control panel, ja moram da koristim afterburner ti ne moras imas sve postavke koje zelis u AMD sofveru!
4000 serija je jos uvek presupa vecini ljudi, on sad da uzme 6800xt pa neka malo koristi da vidi, pa sta je problem da je proda ,ako mu se ne svidi.
Da AMD kartice potezu vise VRAMA ali imaju lepsi prikaz slike, to je cinjenica, ovde nekad moras da upalis DLSS da bi dobio ostru sliku, a DLLA nekad daje ghosting.
Generalno brljaju svi, nema idealno nista, mora malo da se podesi namesti pa cak i sa ovako jakom karticom koju ja imam pa ima stutera i kojekakvih gluposti, da ne pominjem multimotioring kad imas jedan gsyn a drugi obican monitor, mada koliko vidim na forumima gore prodjose ovi sa dva gsync monitora.
 

Djolekg

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2016.
Poruka
9.474
Rezultat reagovanja
5.644
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel i7 3770K(4.4ghz),-BeQuiet pure rock slim
Motherboard:
AsRock p67 pro
RAM:
hyperx fury 12 GB DDR3 1600 mhz cl10
VGA & cooler:
Sapphire Nitro + RX 580 4gb
Display:
Asus vg248qe 144hz
HDD:
hdd(wd blue 500gb),ssd(adata su650 240gb)
Sound:
Logitech G230
Case:
cooler master elite
PSU:
Corsair RM1000x
Mice & keyboard:
HyperX pulsefire fps pro,Cooler master Masterkeys Pro M,Podloga - Zowie G-SR
Internet:
sbb 150/10
OS & Browser:
windows 10 pro 64bit
Other:
xaomi redmi note 8 pro
Pa te dve karte i verovatno modeli nisu uporedivi sa temperaturom ..Znamo da taj rx 5700xt kad je izašao nije baš hladan.Dok gtx 1070/ti nisu neke furune.
A i razlika je u 45w.Sad zavisi možda i od modela koji imaš.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.629
Rezultat reagovanja
2.251
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Pa kad citas potrosnju preko OSD-a (rtss + hwinfo), otprilike isto trose sa undervoltovanom 5700xt, odnosno, 5700xt prijavljuje da manje trosi, al onda dodas jos ~45W za vram (posto je to posebno) i to je to. Ne zalim se ja direktno na to, vec na stvari oko toga tipa fan speed mora visi da bude sto znaci vise buke. 144Hz znaci da ce karta da idluje (sada, jun, jul, avgust) na 58C sto znaci da ce fan da pocne da se okrece, a to radi jer memorija na tom refreshu drzi max memory speed, ne spusti se na 200MHz pa zato karta trosi ~70W umesto ~30W...
Ljudi, sve sto napisem lako je proverljivo. Ako vas mrzi da proveravate, ne morati insinuirati da sam lazov i sve ok.
:ziveli:
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.020
Rezultat reagovanja
3.635
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d, ek nucleus cr240 dark, phanteks t30
Motherboard:
asus rog strix b550-i gaming
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 4070super founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, wd black sn770 2tb
Sound:
ifi zen dac v2, presonus eris 3.5, akg k712 pro balanced
Case:
lian li a4 h20
PSU:
corsair sf750 platinum
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini, kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
13.228
Rezultat reagovanja
8.025
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Salis se? Procitaj sta si napisao pa prosudi jos jednom ko je za koji forum.

@Dom1nat0R

Pa imam 5700XT, u nekim igrama je hladna, u UE5 igrama je vrela ko ringla. Kuciste mi stoji pored nogu dole pa osecam kolko koja karta zapravo u praksi greje :D Pre ove sam imao 1070Ti, na papiru skoro isto trose, u praksi, nVidia prijavljuje kolko ceo board trosi, a AMD kolko samo GPU trosi, bez vram, bez ostalih komponenti. Nije to toliko bitno, ono sto je bitno je da sam morao da spustam refresh sa 144hz na 120hz. Nitro+ je cesto i 15% skuplji od recimo gigabyte ili XFX i td. Pored toga nervira me sto mi freesync sa AMD kartom u recimo Outriders ne radi kako treba pa moram da gasim "AMD optimized" i stavim samo "ON" da bi tearing prestao i taok svako malo u nekoj igri mora da se nesto posebno namesti sto na nVidiji nikada nisam morao da radim jer sve radi kako treba. Hoces da kacim SS iz recimo diabla 4 da vidis akako default AMD drajver podesavanja izgledaju naspram default nVidia drajver podesavanja? Veruj mi, na AMD izgledaju kao na nVidiji kad bi u drajverima stavio teksture na performance, cak i gore. U n ekim igrama sve isto izgleda. Sa druge strane, ostaje da AMD uzima vise VRAM za istu stvar u odnosu na nVidia. Poredjenjem direktno 1070ti i 5700XT sam to i primetio, a posle gledajuci one "testing games" YT kanale sam ustanovio da je to zapravo normalno, sto je najbolje svako moze ovo da proveri.

Ove "AI" funkcije ne koristim niti me zanimaju, ali koga zanimaju, DLSS je klasa iznad, vidi se na svakom testu, moze da prica ko sta hoce.

Sa ovim i zavrsavam sa ovom pricom ovde. Naravno da ce svako da kupi sta hoce i sta moze.
Ja razumem sve ali da je nekome tesko da klikne par klika da bi podesio svoju masinu za neku igru mi je malo previse lenjo.
Ja licno kad instaliram neku igru prvo sto uradim pre nego je uopste pustim, odem u adrenalin i posebno samo za tu igru prebacim freesync sa optimized na on. Takodje podesim fps na 60 ili 75 ako je novija igra a ako je neka starija uglavnom 120. To podesavanje pojedinacno za svaku igru traje svega 15-ak sekundi pa sad ako to nekome mnogo tesko pada onda i treba da kupi nsliniju i da dozvoli da ga Jensen Huang jase kao magarca.
54920

54921

54922


Svaka igra ima posebno podesavanje iz drajvera optimizovano samo za tu igru. Dal bio to fps lock, freesync on/off, i ostala graficka podesavanja. Ne znam koliko prostije i bolje moze da bude.
Da se nadovezem na potrosnju kolicine VRAMA. Dok sam imao GTX1080 PUBG mi je koristio oko 7GB rama dok sad zna da povuce i preko 10GB. To ne znaci da AMD ima los drajver ili losu graficku vec da sama graficka dozvoljava igri da povuce onoliko rama koliko joj je zaista potrebno. I mogu da potvrdim da u nekim igrama koje sam vise puta igrao sad na 7800XT i ranije na GTX1080 7800XT ima daleko lepsu sliku tj texture.
Vise rama lepse texture. Zbog toga i jesam zagovornik sto vise rama na grafickoj iako ima onih koji misle da je i 6gb danas dovboljno za gaming a sa 8gb imas i luft. Oce al sutra.
UE5 igre pogotovu one debilne kod kojih ne mozes da iskljucis neke opcije znaju debelo da povuku performanse graficke. evo primera. RE7 Biohazard sve na max, 1440p nativno, 120fps RT OFF, graficka vuce nekih 110W oko 75% utility i ima temp. oko 50-ak stepeni. Onog trenutka kad ukljucim RT graficka ide u 270W a opterecenje graficke je neznatno povecano oko 80%, temp graficke 60 do 63 stepena. Znaci duplo vise struje trosi samo zbog RT. Zato nije cudo da UE5 igre koje koriste RT i savremene tehnike u grafici vise opterecuju GPU vise greju i vise trose zauzece graficke.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.629
Rezultat reagovanja
2.251
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Pa ne radim to kad sam navikao da nema potrebe da radim to. Sad sam "lenj" zato sto me mrzi da podesavam igre u drajveru iako bi po default moralo sve da radi, a ne da me zeza. No dobro, to i nije tako tesko.

Ovo je sa refreshom kod mene, deluje malo bolje (potrosnja) sa najnovijim drajverima, al opet kako sam rekao, tako je. Za ram usage, bilo koji video na YT od "testing games" (prvi mi pao na pamet, ne mora on da bude) i jasno se vidi da AMD uzima vise VRAM nego nVidia. Svaka.

edit: za kolicinu VRAM-a se slazem, za najnovije igre 6gb uglavnom nije dosta, 8GB, iz mog iskustva, jeste. Do sada mi nije zafalilo vram-a nigde sa 8GB, ali ja ne igram Souls igre uopste. Ako njima 8GB nije dosta onda jbg, sta da radim, meni to nije problem. UE5 igre su katastrofa imho, UE5 je odlican, al devs su ono, samo exportuju sve, ne optimizuju nista.
 
Poslednja izmena:

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.375
Rezultat reagovanja
1.170
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
Evo ovde imate koliko kartice jedu VRAM, znaci vise rama igra ce povuci vise, tekstura ce biti jasnija i ostrija, sa manje VRAMA bude blago blurovana ,jer nema gde da se ucita.
Iako u ovom videu 6700xt na izgled ima dovoljno VRAM, vidi se da 6800xt povuce jos vise, da bi prikaz slike bio sto bolji.
Malo ljudi na ovo obraca paznju svi gledaju samo FPS.

 

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.261
Rezultat reagovanja
460
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
Naravno da karta sa više vram povuće više.
To važi i za ram na samom kompu.
Koristi Win sa 8 gb ram i u idle će biti skoro duplo manje zauzet nego sa 16gb.
Komp će da gura i sa 8gb ali to ne znači da je dovoljno...uvek je bolje kada više stvari smesti u ram.
Svakako je poređenje različitih modela, klasa i generacija karti zapravo mešanje baba i žaba.
Rasprava o boljem taboru je sama po sebi glup pristup jer ljudi te karte koriste u različite svrhe.
Nekome npr treba nVidia jer mu trebaju CUDA itd. Ali je svakako njihova politika prema potrošačima najljigavija.
Jer da bi uživao u svemu što novo ponude oni sa developerima morao svake godine da kupuješ novu generaciju, a to je debilno makar imao brda para.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.629
Rezultat reagovanja
2.251
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Mislim, sve se skoro slazem, ali poredjenje je nekad i sa modelima sa isto vram i opet AMD uzima vise. Ovo je problem u nekim slucajevima gde ce nvidia biti na 7.7gb i nece nista da "zapinje" a AMD ce preci 8gb i "zapinjace" (hogwarts). Dal su babe ili zabe ne znam niti me interesuje, niti bi bilo koga trebalo da interesuje. Ali pogledaj na YT recimo poredjenje u red dead II 6700xt vs 3600ti i pogledaj koliko tekstura je ko blato na tom 6700xt sa 12GB...Ne pisem ovo da bi "kenjao" po AMD-u vec zato sto negirate da AMD ima bilo kakave probleme (ok mozda ne ti, ali ima ihahaj ljudi ) i kako je sve ok.
Jbt, ugasio sam u plejeru Madashi filter koji koristim vec 10 godina. 120W mi vuce karta kad gledam film :O Sa 1070Ti je potrosnja bila oko ~40W sto mi je jos bilo i prihvatljivo. Da, sva podesavanja su ista.
Inace ne menjam ja nista u PC-u svake godine. Em imam i godina vec, em mi nema smisla. nvidija 2xxx serija je bila promasaj po meni, moj 1070ti je radio kao visestruko skuplji 2060 pa sto bi menjao? DLSS? LOL RT? ahaha, sa tom kartom zaboga...2070 i 2070s -> CENA a performanse kao jeftinija 1080Ti 11G. 3xxx serija, furune, a malo vrama + cena do neba. I sad posle ne znam, 3 godine? upadne mi da prodam ono kupim ovo maltene 1 na 1 pa sam uzeo. Hteo sam 6700xt da uzmem ali sam se predomislio i sacekacu neki ada lovelace da padne na ispod 300e polovan i pitanje dal cu posle toga ikada vise menjati bilo sta.
 
Poslednja izmena:

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.375
Rezultat reagovanja
1.170
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
Sve platforme imaju podjednako probleme, trenutno Intel prednjaci, nema savrsene platforme bez mana, jedan drajver za sve kartice po meni je budalastina ,ali sta da se radi.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
13.228
Rezultat reagovanja
8.025
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
54926

54927


Ja ovde vidim istu potrosnju vrama. Eto primer iz 2 igre.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.629
Rezultat reagovanja
2.251
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
:D Eto, ima i toga. A ima i onoga no realno, sad sta? Da kopam i kacim kad mogu da gledam film? :) Ajd iskopacu sad primere na kojima sam ja to video jer me je to interesovalo :P

edit: pogresio sam ocigledno sto sam napisao Svaka. Tako je to meni izgledalo jer uglavnom gledam forzu, witcher 3, assasins creed, cyberpunk i ne znam sta jos.

PS. Pogledaj i RAM usage na tvojim slikama... Primetio sam da jako zavisi i od generacije karti, sto je i normalno al i su nekad razlike bas velike.
 

Prilozi

Poslednja izmena:

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.088
Rezultat reagovanja
1.440
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Noctua NH-U12S Cromax Black + 5x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 200-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Au jbt cime se vi sve opterecujete.
 

veljke

PCAXE Member
Učlanjen(a)
13.08.2023.
Poruka
96
Rezultat reagovanja
20
Moja konfiguracija
iskocila mi je xfx 7800xt za 460e nova, vredi li uzimati? eto to mi je malo preko budzeta ali ajde..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Dakula74

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.12.2021.
Poruka
1.375
Rezultat reagovanja
1.170
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
5900X + NZXT Kraken 280 RGB
Motherboard:
MSI B550 tomahawk
RAM:
64 gb
VGA & cooler:
MSI X Slim Nvidia RTX 4090
Display:
Gigabyte M27Q
Case:
DeepCool's MORPHEUS (4x LIAN LI UNI Fan SL140 V2 black + 3x UNI FAN SL-INF REVERSE BLADE 120)
PSU:
FSP Hydro G PRO 1000W
Mice & keyboard:
MX Master 2S , APEX 7
Odlicna cena capi to dok ne ode.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.731
Rezultat reagovanja
2.174
Moja konfiguracija
XFX = veća buka i grejanje? Ali za te pare istrpeće se.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.731
Rezultat reagovanja
2.174
Moja konfiguracija
Ne znam stvarno, ne pratim toliko. Baci pogled na KP i radnje.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
13.228
Rezultat reagovanja
8.025
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Koja XFX? MERC ili QICK 319? Moraces da menjas napajanje to valjda znas?
 
Vrh