• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Ubuntu - Walkthrough, tips & tricks

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala na brzom odgovoru. Pokusacu kako si mi predlozio, ali prvo da dwl 10.04. Inace prekonfigurisao sam zvuk ponovo i posle restarta proradio je 5.1, odusevljavam se brzinom rada celog distroa. Vindoza 7 je sporac u poredjenju sa Debianom ;)
Javljam kako je prosla instalacija 10.04 :) sa nEVidiom :d
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Јеси ли успео да решиш проблем са 10.04?
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Upravo ga downloadujem- Ubuntu 10.04. Nadam se da ce posle update-a da radi i grafika i sve ostalo ;)
P.S. nije hteo da mi potera komande iz terminala koje si mi sugerisao za nvidiu. Takodje ni za xserver. Posto sam root admin na kompu trebalo bi da izvrsi komandu ali u trazenju opcije da poboljsam desktom izjavljuje mi da nemam root privilegiju. Ja se odlogujem i ponovim logovanje kao user root, zatrazi mi pass i kad mu upisem, on me uloguje sa vlada ga55a ud6, ali opet nece iz konzole da pokrene komande.
Pogledacu u privilegijama accounta kako je namesteno za Vlada, a kako za root. Kada skinem 10.04 gazicu instalaciju!?! Da li da preparticionisem ili da ga gazim? Hvala!
:wave:
 
Poslednja izmena:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
За тебе боље да "прегазиш" инсталацију 10.10 са 10.04

Што се команди тиче... хм... пробај само да укуцас sudo и унесеш своју шифру, па онда да покренеш команде. Moжеш да пробаш пре нове инсталације да урадиш реинсталацију драјвера?

A можеш и овако, иди на сајт nvidia и скини драјвере:
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Изавери који ти требају и скини их... фајл има .run екстензију. Након што си скинуо, по претпоставком да је у /home/.../Downloads/
Kod:
cd ~/Downloads
sudo chmod +x naziv_fajla.run
./naziv_fajla.run
Остатак процеса би требало да ти буде познат... ;)
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Evo sta izjavljuje u konzoli:
rm cannot remove /etc/ xorg.conf
Skidam driverci i pokusacu da ih install ;)
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Zato sto nema fajla ili je neka druga greska u pitanju?
Ajde, probaj tako, pa vici :d
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sledio sam tvoje instrukcije da prvo deinstaliram nevidia drivere, pa sam restartovao, ali nista se nije desilo, samo mi je prijavio da activiram nvidia open developer driver i restartujem, kako sam i uradio, ali jopet nece pa nece da podigne OGL i sl. Tako je i u konzoli prijavio ono malopre iz posta :mad:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sledio sam tvoje instrukcije da prvo deinstaliram nevidia drivere, pa sam restartovao, ali nista se nije desilo, samo mi je prijavio da activiram nvidia open developer driver i restartujem, kako sam i uradio, ali jopet nece pa nece da podigne OGL i sl. Tako je i u konzoli prijavio ono malopre iz posta :mad:
A instalacija drajvera koje si skinuo sa sajta? Ni sa tim nece da radi? Au pm... pocinje da me nervira, mogu samo da zamislim kako je tebi vec skocio pritisak...

Ne pada mi nista na pamet, da ti predlozim, sto bi mozda dovelo do uspesnog zavrsetka... probaj 10.04, pa ako opet budes imao problema, ne znam, jedino Debian ili da se vratis na openSuSe. bedak. :(
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
A instalacija drajvera koje si skinuo sa sajta? Ni sa tim nece da radi? Au pm... pocinje da me nervira, mogu samo da zamislim kako je tebi vec skocio pritisak...

Ne pada mi nista na pamet, da ti predlozim, sto bi mozda dovelo do uspesnog zavrsetka... probaj 10.04, pa ako opet budes imao problema, ne znam, jedino Debian ili da se vratis na openSuSe. bedak. :(
Sa instalacijom drivera ista stvar, prijavljuje da fali neki deo i sentuje error na Ubuntu sajt.
Necu da se vracam na SuSe, nervira me Novell, a i ja sam k'o mazga, izdrzacu i moracu da ga napravim da radi. U proslosti novije Ati karte su imale problema, sada koliko vidim i nEVidia ima istih, sa novijom generacijom karti. Jednostavno receno posto je Free, developeri teze sedaju da odrade drivere. Pogledacu i po forumima, mada me uzasno nervira cinjenica da nesto nece i da ne mogu da enablujem visual effects na extra, sto bi bilo prirodno okruzenje za komp koji imam. Javljam sta sam uradio, posto vec dve noci i dva dana bdijem nad Debianom, idem malo da odmorim. Pregledacu i forume, pa kako bude. Hvala na podrsci ;)
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pazi, ne bi trebao da imas ovakve probleme sa 10.04 verzijom, kao ni sa Debian 6, eh sad... u teoriji.
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
;)
Pazi, ne bi trebao da imas ovakve probleme sa 10.04 verzijom, kao ni sa Debian 6, eh sad... u teoriji.
Eh sad.... :rolleyes: seti se kako je bilo naterati Linuz da radi sa winmodemom pre 10 god, ovo je pesma danas sa instalacijom, sit and relax rekao bih, a ako hoces nesto posebnije, pa potrudi se bre, zar nije tako?
:wave:

Edit: Konacno sam uspeo da instaliram .185 drivere i sada mi lisica sejkuje kada pokrenem ovaj forum. Kako sam srecan, a da me pitas kako sam uspeo, nemam pojma sta sam kucao i radio. Samo mi je sada ubijen zvuk opet, ali ispravicu ja to, hvala puno na saradnji super si :) Odok na zasluzeni popodnevni odmor, jer sam uspeo da nateram 10.10 da radi ;)
:wave:
 
Poslednja izmena:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Eh sad.... :rolleyes: seti se kako je bilo naterati Linuz da radi sa winmodemom pre 10 god, ovo je pesma danas sa instalacijom, sit and relax rekao bih, a ako hoces nesto posebnije, pa potrudi se bre, zar nije tako?
:wave:
Apsolutno istina... kad god se neko zali na sopstvenu nesposobnost da instalira ubuntu, ja mu predlozim da proba da instalira FreeBSD i da ga podesi. Tad uglavno ljudi pocnu da shvataju kako je instalacija/podesavanje ubunta milina i pesma :d
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Uspeo sam da nateram 10.10 da radi. Pogledaj edit posta iznad ;)
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Vrhunski!!! Ajd neka je sa srecom sada. :D :D :D
 

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
@meaculpa

Probaj umesto izvršavanja komande kroz sudo da pređeš potpuno u root konzolu.

Kucaš:

$sudo su

pa učukaš password i logovan si u root konzolu.
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Upravo sam tako i uradio instalirao sve kako treba. Jedino mi se izgubila skripta za zvuk. Radi negde u pozadini ali nije moguce podesiti nista, tj 5.1 sistem mi radi sada kao 2.1, a dok sam bio u live verziji, ferceralo je kako treba. Sada primarno instaliram odredjeni software koji mi treba [opera, koppete zbog skyp-a]
pa cu da se bacim na popravljanje desktop-a i zvuka. Fala Bogu i Aysu da nisam fise na Novellu, smucio mi se vise. Poceo sam da budem ljubitelj Gnome okruzenja. Hvala na pomoci ;)
 
M

Misko78

Guest
Pre koju godinu sam pokušap da napravim mašinu za net, office i igranje starijih igara baziranu na Ubuntu i sledećim komponentama:

ASUS K8N S754
Sempron 2800+ (lepo kloknut na 2,4GHz)
1,5GB memorije
Radeon 9800XT

Dane sam izgubio pokušavajuću da instaliram drajvere za Radeona dok nisam pronašao podatak da je to bilo nemoguće sa gorepomenutom pločom. Sve verzije biosa koje su podržavale E6 procesore su bile takve da AGP drajver nije hteo da se instalira pa sistem nije prepoznavao karticu kako treba. Na kraju sam editovao BIOS i ubacio u staru verziju podrsku za noviji CPU. Slatko sam provrteo Max Payne i jos neke matore igre u Wine_u.
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Da, da bili su opstepoznati problemi sa Ati kartama. Nikako nisam mogao da podignem graficko okruzenje za X800XT PE u AGP varijanti. Doduse prvi distro koji je to mogao je bio SuSe, pa sam zato iz navike i ostao na njemu do danasnjih dana.
:wave:
P.S. Jos uvek mi zvuk radi kao 2.1 i nemam mogucnost podesavanja :mad:
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.793
Rezultat reagovanja
3.205
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d under ek nucleus cr240 dark
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 3060ti founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2 with presonus eris 3.5, akg k712 pro and kz zs10 pro
Case:
corsair 4000d white airflow with phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini and kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable
Vrh