• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Ubuntu podesavanje naloga

Dulexx

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.12.2009.
Poruka
142
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell Inspirion 7559
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7 6700HQ
RAM:
16GB DDR3 1600 MHz SDRAM
VGA & cooler:
NVIDIA® GeForce® GTX 960M 4GB
Display:
15.6" 16:9 UHD (3840 x 2160 pixels) LED-lit Truelife Touchscreen
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
Da li je moguce podesiti profil tako da ne moze da instalira i brise aplikacije ali da ima ostale standardne funkcije?
 

miha

Moderator
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.290
Rezultat reagovanja
16
Moja konfiguracija
Mice & keyboard:
cm quickfire tk (brown mx) | cm novatouch tkl & logitech mx performance
OS & Browser:
Debian
da, po defaultu je tako.

tldr; da bi instalirao neki paket ubuntu koristi sudo, mini aplikaciju koja dozvoljava korisniku da izvrsi komandu kao root korisnik (root - korisnik sa najvisim pristupom sistemu). prilikom instalacije, ubuntu prvom korisniku omogucava da koristi sudo, jer je pretpostavka da je to korisnik koji treba da ima najveca prava. Svaki sledeci nece moci da koristi sudo, tako da nece moci da instalira/brise pakete, ukoliko mu se to eksplicitno ne dozvoli.
 

Dulexx

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.12.2009.
Poruka
142
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell Inspirion 7559
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7 6700HQ
RAM:
16GB DDR3 1600 MHz SDRAM
VGA & cooler:
NVIDIA® GeForce® GTX 960M 4GB
Display:
15.6" 16:9 UHD (3840 x 2160 pixels) LED-lit Truelife Touchscreen
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB
da, po defaultu je tako.

tldr; da bi instalirao neki paket ubuntu koristi sudo, mini aplikaciju koja dozvoljava korisniku da izvrsi komandu kao root korisnik (root - korisnik sa najvisim pristupom sistemu). prilikom instalacije, ubuntu prvom korisniku omogucava da koristi sudo, jer je pretpostavka da je to korisnik koji treba da ima najveca prava. Svaki sledeci nece moci da koristi sudo, tako da nece moci da instalira/brise pakete, ukoliko mu se to eksplicitno ne dozvoli.
U pravu si :)
Shvatio sam da je samo Wine problem, i dalje je moguce instalirati Windows aplikacije. Nije mu potreban root, samo /home za pisanje pa nema nikakvih dodira sa korisnickim privilegijama.
 
Vrh