• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Svemir i nauka

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.055
Moja konfiguracija
Danas sam odgledao jednu emisiju o svemiru koju je radio National Geographic, zove se:

Journey to the Edge of the Universe

Znaci, emisija je ultra dobro odradjena, mozda nesto najbolje sto sam gledao vezano za tu tematiku. Ako vas to iole zanima, obavezno pogledajte, necete zazaliti!
:bounce: :flame: :ladovina:
 

rAMA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
412
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 2500k + Hyper 212 Plus
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
2x4GB 1600MHz Exceleram Rippler
VGA & cooler:
GTX770 MSI GAMING 2GB
Display:
Samsung P2770H + LG LF2510 32"
HDD:
SSD SATA3 128GB Samsung 830 Series + WD6400AAKS + + 1.5TB Samsung EcoGreen F2
Sound:
Sound Blaster Z; Altec Lansing 5100; Sennheiser HD 205
Case:
Fractal Design Define XL Titanium Grey
PSU:
Enermax Pro82+ 625W
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder
Internet:
Telekom ADSL 6Mbit
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
PS3
Nema potrebe da gledamo emisiju, sve će nam ovde Igoritza pojasniti :ladovina:
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.946
Rezultat reagovanja
142
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
Danas su ceo dan išle emisije o svemiru na nat.geo.kanalu..
Mislim da je jun mesec ceo rezervisan za svemir, bice tu još dobrih stvari..
al' crnu rupu niko da objasi ;)
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ja sam pre izvesnog vremena poskidao komplet 3 serijala emisija sa History channel-a The Universe. Odlicne su.
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.055
Moja konfiguracija
I ja skidam sada taj serijal, MVGroup je izbacio 14. epizodu 1. serijala, gledao sam nekoliko prvih epizoda i super su, samo sada ne stizem da pratim, ispiti, ovo, ono...
To cu sve lepo da odgledam preko leta, nego hocu da skinem jos emisija koje je radio National Geographic, moracu malo da istrazim sta su jos snimali na tu temu.
:ladovina:
 
Poslednja izmena:

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Moze, dodjes i iskopiras! :P
 

Oki

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
1.867
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
Sjajno, ovih dana tachnije sutra bi trebalo da uzmem nov hdd tako da mozhe to da mi bude poklon za rodjendan : ) Zhelim da udjem u sledecji rodjendan sa vishe znanja : )
 

Igoritza

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
290
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom 9850 BE + modded Intel stock cooler
Motherboard:
DFI LP UT 790FX-M2R
RAM:
2x2GB Kingston @1033Mhz
VGA & cooler:
Gainward 4850
Display:
LG L222WS
HDD:
Samsung 250Gb
Sound:
Bernstein audio module (uz plochu)
Case:
Blueberry Igoritza edition
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Mrtvi Optiarc
Mice & keyboard:
Logitech UltraX Premium + Logitech RX1000
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
home made astal, mnogo gotivan
evo, igoritza se javlja po navici :p


dakle - crne rupe objashnjenje:

materija, kakvu poznajemo je sastavljena od atoma.

atomi su sastavljeni od jezgra, i od elektrona. zbog specifichnih sila koje tu vladaju (4 fundamentalne) atom ima takvu strukturu da je sva masa zapravo u jezgru (masa elektrona je zanemarljiva u odnosu)

jaka nuklearna sila obezbedjuje da se nukleoni (protoni i neutroni) privlache jedni drugima. tako jezgro ima oblik koji poznajemo.

e sad - slaba nuklearna ima ulogu da obezbedi da se nukleoni, koliko god da su blizu - nikad ne dodirnu. jer kada se dodirnu, slaba nema vishe nikakvu ulogu, to jes, ne oseca se, i onda umesto jedne nukleonske chestice imamo duplu. sada je njoj vrednost sva poremecena, ima jachu jaku nukelarnu, i "s***ava" elektrone oko nje.

shta je zapravo crna rupa -

zamislite model atoma, u kom je sva masa u nukleonima, a pritom - nema prostora izmedju njega i sledeceg atoma, jer nema ni elektrona.

primer bi bio - ako je jezgro, naprimer, ugljenika, koje ima 12 nukleona, i sva masa je u njima, bilo velichine jabuke, i nalazio se na zelenom vencu - prvi najblizi elektron bi bio negde u zarkovu. najdalji elektron bi bio negde u saudiskoj arabiji.

nukleonska masa, iliti crne rupe - nemaju elektrone. zbog hemisjkih procesa, mnogo nukleona se spojilo sa bliznjima, i stvorili su gravitacionu silu toliko jaku, da su pocheli da gutaju elektrone oko sebe (josh pre, samom nuklearnom silom) a onda , sve vishe i vishe su krenuli da se sabijaju.

jedna kashicica tog materijala, bi zzbog svoje mase imala tezinu jedne cele kompozicije voza sa 20 vagona.

e, to su crne rupe :)

pitajte shta vas zanima, znam gde je i cosak svemira :rotf:
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.055
Moja konfiguracija
Mislim da beli patuljci imaju daleko vecu gustinu od toga sto si naveo, a crne rupe su mnoooogo zbijenije od belih patuljaka.
Zanimljivo je to objasnjenje koje si naveo, ali mislim da je stvar daleko kompleksnija. Otkud znas da uopste tu postoje nukleoni kao kada je "normalna" materija u pitanju?
To sto si napisao vazi do stadijuma neutronske zvezde/pulsara, a nakon toga... ko zna.
 

Igoritza

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
290
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom 9850 BE + modded Intel stock cooler
Motherboard:
DFI LP UT 790FX-M2R
RAM:
2x2GB Kingston @1033Mhz
VGA & cooler:
Gainward 4850
Display:
LG L222WS
HDD:
Samsung 250Gb
Sound:
Bernstein audio module (uz plochu)
Case:
Blueberry Igoritza edition
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Mrtvi Optiarc
Mice & keyboard:
Logitech UltraX Premium + Logitech RX1000
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
home made astal, mnogo gotivan
pa, govorio sam o procesu nastanka, sigurno je da gustine postaju sve vece - da je materiaj sve istripovanija, i da ljudi verovatno nikad nece znati shta se tu desi, kad se crna rupa sabije toliko ...

moguce je da je crna rupa zapravo jedan veliki nukleon, koji je naras'o :)
 

Trogdor

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.04.2009.
Poruka
286
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 955 BE
Motherboard:
ASUS M3A78
RAM:
4GB DDR800
VGA & cooler:
GA 4850 Zalman edition
Display:
ASUS 222U
HDD:
640GB
Sound:
Integrated,NEO SWM22 Black
Case:
Aurora :)
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Pioneer 112D
Mice & keyboard:
Logitech
Internet:
CABLE 6Mb/s
OS & Browser:
Win 7 64 Ultimate
Other:
Leadtek 2000 XP Expert
evo, igoritza se javlja po navici :p



primer bi bio - ako je jezgro, naprimer, ugljenika, koje ima 12 nukleona, i sva masa je u njima, bilo velichine jabuke, i nalazio se na zelenom vencu - prvi najblizi elektron bi bio negde u zarkovu. najdalji elektron bi bio negde u saudiskoj arabiji.

nukleonska masa, iliti crne rupe - nemaju elektrone. zbog hemisjkih procesa, mnogo nukleona se spojilo sa bliznjima, i stvorili su gravitacionu silu toliko jaku, da su pocheli da gutaju elektrone oko sebe (josh pre, samom nuklearnom silom) a onda , sve vishe i vishe su krenuli da se sabijaju.

jedna kashicica tog materijala, bi zzbog svoje mase imala tezinu jedne cele kompozicije voza sa 20 vagona.

e, to su crne rupe :)

pitajte shta vas zanima, znam gde je i cosak svemira :rotf:
Ne druze to su neutronske zvezde :) a crne rupe nastaju kada je gravitaciona sila neutronske zvezde toliko jaka da vise ne moze da izdrzi pritisak degenerisanih neutrona,i sav taj materijal se sabije u jednu tacku (rupu) koja uvlaci sve sto joj se nalazi na putu ! E sad postoje teorije da materija koja biva uvucena od strane crne rupe,prolazi kroz crvotocinu (svi to znamo iz SF filmova) i da zavrsi u nekom drugom delu univerzuma,a mozda i u nekom drugom vremenu... Ah te teorije :boli:
 

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.668
Rezultat reagovanja
2.055
Moja konfiguracija
The Latest from the LHC

The final magnet, a quadrupole magnet designed to focus the beam, was lowered and transported to Sector 3-4 on Thursday last week. With all the magnets now underground, work in the tunnel will be focused on connecting the magnets together, while on the surface teams will be shifting their attention to replenishing the LHC’s supply of spare magnets.

"Now we will split our ‘troop’ into two parts", explains Lucio Rossi, Deputy Head of the Technology Department. "The main group will be directly involved in the tunnel to ramp up with interconnection work as fast as possible. The second group will rebuild our stock of spare magnets."

In total 53 magnets were removed from Sector 3-4. Sixteen magnets that sustained minimal damage were refurbished and put back into the tunnel. The remaining 37 were replaced by spares, depleting the number of reserve magnets to nearly zero. As Rossi explains, the last magnet to be lowered "is really one of the last magnets of our stock - we could say it is the spare of the spares."

"Most of the spare magnets were ready to be ‘cryostated’ - put onto the cryogenic cover - and tested before going down to the tunnel. The final magnet, however, was still unfinished. "One of the reasons it took so long is because the ‘cold mass’ – the magnet itself - still had to be completed", confirms Rossi.

Once all interconnection work is completed in the tunnel, work will continue on the surface to repair the remaining damaged Sector 3-4 magnets to be kept as spares. By the end of the year, 15 should have been completed.
Source
Ova zadnja recenica znaci da nema nista od nastavka sa radom do kraja godine? :(
 

Igoritza

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
290
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom 9850 BE + modded Intel stock cooler
Motherboard:
DFI LP UT 790FX-M2R
RAM:
2x2GB Kingston @1033Mhz
VGA & cooler:
Gainward 4850
Display:
LG L222WS
HDD:
Samsung 250Gb
Sound:
Bernstein audio module (uz plochu)
Case:
Blueberry Igoritza edition
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Mrtvi Optiarc
Mice & keyboard:
Logitech UltraX Premium + Logitech RX1000
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
home made astal, mnogo gotivan
Ne druze to su neutronske zvezde :) a crne rupe nastaju kada je gravitaciona sila neutronske zvezde toliko jaka da vise ne moze da izdrzi pritisak degenerisanih neutrona,i sav taj materijal se sabije u jednu tacku (rupu) koja uvlaci sve sto joj se nalazi na putu ! E sad postoje teorije da materija koja biva uvucena od strane crne rupe,prolazi kroz crvotocinu (svi to znamo iz SF filmova) i da zavrsi u nekom drugom delu univerzuma,a mozda i u nekom drugom vremenu... Ah te teorije :boli:
pa, govorio sam o procesu nastanka
vishe od 5 slova***
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
Po meni LA Ink je isto mnogo dobra emisija! :D
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Jos da izmisle i warp engine, pa cemo stici do Marsa za nekoliko minuta.... :d Onda ce da nas posete neki ljudi sa siljatim usima i da nam kazu: "Live Long and Prosper!" :D
 

Villy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
08.08.2009.
Poruka
1.717
Rezultat reagovanja
5
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Toshiba i5 6200U, GTX930M, 16GB, 256GB SSD
CPU & cooler:
i5 6600K + EKWB Predator 240
Motherboard:
AsRock Z170 Extreme 4
RAM:
16GB@2400 DDR4 Kingston Black Fury
VGA & cooler:
Gigabyte GTX1060 OC 6G
Display:
BenQ 2420HDB + Sony 55x8507 4K, Android,
HDD:
Samsung 850 Evo 128+Green 2TB+ 2x Green 1TB
Sound:
Xonar DSX+4562OP AMP+XonarU7+Altec MX5021+Microlab SOLO 6C
Case:
MS black widow
PSU:
Thermaltake 730W modular
Optical drives:
Samsung Full black
Mice & keyboard:
Razor Mamba+Chroma
Internet:
ADSL
OS & Browser:
Win10
Other:
BMW Series 4 M package 2015, Note 5, DeskJet 4530, Oppo HA2 DAC + Kef M500, PS4 Pro
Ima i 4 sezona univerzuma na eztv-u. skinuo gledao, nje ništa posebno, za razliku od prethodne 3 kje su bile stvarno vrh. Sad već vrte jednu istu priču....

Igore, ti veliki nukleni su zapravo neutronske zvezde, a ne crne rupe :)
 

drfedja

CPU Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.084
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dell n5010, Intel Core i3 370M 2.4 GHz, 4 GB DDR3 1333
CPU & cooler:
Intel Core i7 4790K @ 4.5 GHz
Motherboard:
Biostar Hi-Fi Z97WE
RAM:
16GB Kingston HyperX Beast 2400
VGA & cooler:
Sapphire AMD Radeon R9-280X
Display:
Viewsonic VA2342 23" LED, LG 25"Ultrawide, Samsung VA2342 23"
HDD:
Samsung SSD850 Evo 250GB, Kingston 120GB V300 SSD, 2x1GB WD Caviar black
Sound:
Altec Lansing 5100E
Case:
Cooler Master 690-III
PSU:
Cooler Master G650M modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Keyboard/Mouse Cooler Master Storm
Internet:
Cable
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64-bit
Other:
iPhone 6S 64GB
Ne, nukleon je atomsko jezgro. Kada se dovoljno sabije velika masa atomskih jezgara prilikom kolapsa zvezde tako da ostanu uglavnom gusto zbijeni neutroni bez protona i elektrona, dobijas neutronsku zvezdu, precnika desetak kilometara i mase 2x vece od Sunca. Kada gravitaciona sila savlada nuklearnu silu tada nastaje singularnost, t.j. crna rupa, materija koja se urusila sama u sebe.

 
Poslednja izmena:

smarac

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.08.2010.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Xeon L3360 & H50
Motherboard:
GA EP45-UD3P
RAM:
4x2GB Kingston
VGA & cooler:
XFX 4830
Display:
Benq 2420 HDA
HDD:
WD 640GB black
Sound:
Xonar D2
Case:
Chieftec LBX
PSU:
Chieftec 750W
Optical drives:
Pioneer
Mice & keyboard:
G5 + Ergo 4000
Internet:
cable
OS & Browser:
WIN 7 64bit
jako jako zanimljivo predavanje za ljude koje zanima ..... Universe from nothing, Lawrence Krauss (ili slicno ime da ne trazim sad na youtube) izlazi kao prvi find kad se ukuca.

Objasnice ljudima sve sto ih zanima, za ostalo imate mene :)
 

Igoritza

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
290
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom 9850 BE + modded Intel stock cooler
Motherboard:
DFI LP UT 790FX-M2R
RAM:
2x2GB Kingston @1033Mhz
VGA & cooler:
Gainward 4850
Display:
LG L222WS
HDD:
Samsung 250Gb
Sound:
Bernstein audio module (uz plochu)
Case:
Blueberry Igoritza edition
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Mrtvi Optiarc
Mice & keyboard:
Logitech UltraX Premium + Logitech RX1000
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
home made astal, mnogo gotivan
Pre svega, moram da napomenem da Kraus, Hoking i Dokins vec 10 godina, pokusavaju da prospu teoriju o "spontanoj kreaciji" i zapravo smeje im se cela naucna zajednica. O da, smeju im se Kip Thorne, pola CERN-a, i tako dalje ...

glavni postulat u Krausovoj teoriji nastanka "svega" iz "nichega" je to sto on pravi ANALOGIJU sa kvantnom fluktuacijom.


pa da krenemo - GLAVNI razlog zasto uospte postoji kvantna teorija polja je to sto su Bor i Ajnstajn predlozili da ono sto mi percepiramo kao NISTA zapravo jeste nesto. to je dokazano kasimirovim efektom, i sa jos mnogo drugih poklapajucih jednacina, da je svet "pikselizovan" od pojedinanih kvanta. cinjenica da kvanta u stanju mirovanja (vakuum, za nas) ima pozitivnu vrednost energije (zero point energy, pretpostavljeno highs polje) definitivno znaci da "prazno" nije prazno, vec je nesto. sto bi rekao jos lane Ajnstajn - materija prema "nista" je kao sto je elektron u pobudjenom stanju prema elektronima na svojim energetskim nivoima. dakle - ono sto je nama materija je zapravo skup pojedinacnih kvanta, sa promenjenim spinom, energijom u odnosu na osnovno - vakuum polje

sta radi Kraus - pokusava da poistoveti "primordijalno" nista, sa kvantnim poljem, i da tako opravda nastanak svemira. njegova analogija glasi:

ako "nista" (u njegovim recima - kvantno polje) moze da proizvede energiju (kvantna fluktuacija sa minimalnom energetskom vrednoscu jednakom "zero point"), tako isto i "NISTA" moze da stvori svemir.


GRESKE:

1. Filozofsko NISTA se ne moze objasniti ljudskim recima, jer pretstavlja NEpostojanje. mozemo ga kvalitativno opisati tako sto cemo reci da NEMA karakteristike, nema properties. ne moze se dodati, oduzeti, ne moze se izracunati, ne moze se zamisliti i ne moze se menjati.

2. kvantna fluktuacija, i sama teorija kvantne mehanike, predlazu da kvantno polje zapravo JESTE NESTO, i samo totalni laik moze biti odusevljen takvom analogijom. ono sto je tu nepoznato je cinjenica da je uz pomoc Kasimirovog efekta zakljuceno da kada jednom podsistemu oduzmes energiju i taj sistem ode ispod vrednosti "zero point" energije, ta energija se "sama od sebe dopuni". i to je toliko fascinantno ovoj trojici reetarda, da su se uhvatili teorije o "spontanoj kreaciji" kao pijan plota.

3. dopunjavanje kvantnog polja na donju granicu (zero point) nije ni na koji nacin spontano, niti nasumicno, i ne moze se chak ni filozofski poistovetiti sa "konvertovanjem nicega u nesto" sto je samo po sebi paradoksalna izjava.

4. u tom istom klipu drzne se da izjavi da je po nekim njegovim racunicama ukupna energija svemira nula, i da na osnovu toga zasniva svoju izjavu o Spontanoj kreaciji, a pet minuta posle toga daje vizuelni grafik kvantne fluktuacije i kako "cudesno energija previre". ne mozes znati koliko slika ima megabajta, ako ne znas kako se zapisuje piksel!

5. sve i da jeste ukupna energija svemira nula, to dokazuje konkretno sta .. ? ako sam ja duzan Flight-u 20 evra, i nadjem na ulici 20 evra, jel to znaci da ja nemam tih 20 evra ? jel se gleda koncan saldo, ili trenutacno stanje .. ? svemir po toj krausovoj teoriji uopste ne postoji, "samo ga mi percepiramo tako", a to sto mi zapravo POSTOJIMO, to ko hebe .. ?

6. pored nepoznavanja sustine kvantne mehanike, covek je toliko drzak da troluje naucni svet sa sledecim stavkama koje zanemaruje, zajedno sa Hokingom, kada im tako pasuje:

- nepostojanje objasnjenja za Bariogenezu (nepoznata sila koja je sprecila materiju da dodje u svoje najnize entropijsko stanje - crnu rupu, prilikom formiranja univerzuma u prvim trenutcima BB-a)
- nepostojanje objasnjenja za kosmolosku konstantu (nepoznata energija koja tera svemir da se siri, i to ubrzano)
- nepostojanje logike za kosmolosku konstantu (ako postoji, nijedan kvantni model nije tacan, ako ne postoji, svemir je paradoks)
- nepostojanje objasnjenja za gravitiaciju a sve i ako ga bude (CERN), nekompletan model materije (standardni ne uracunava tamnu materiju bez koje svemir tesko da moze da se objasni po trenutnim postulatima nauke)

Kraus i Hoking su obojica pojedinacno izjavili da je Filozofija mrtva nauka. pozdravili ih čika Bor i čika Ajnstajn koi su im udarili temelje nauke, koristeci se ISKLJUCIVO filozoijom (fotoelektricni efekat, kvantno polje, ujedinjena teorija polja, nastali kao ideja na osnovu Maksvelovih jednacina elektrostatike)
 
Poslednja izmena od urednika:

smarac

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.08.2010.
Poruka
111
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Xeon L3360 & H50
Motherboard:
GA EP45-UD3P
RAM:
4x2GB Kingston
VGA & cooler:
XFX 4830
Display:
Benq 2420 HDA
HDD:
WD 640GB black
Sound:
Xonar D2
Case:
Chieftec LBX
PSU:
Chieftec 750W
Optical drives:
Pioneer
Mice & keyboard:
G5 + Ergo 4000
Internet:
cable
OS & Browser:
WIN 7 64bit
Na 2 cu odgovoriti za ostalko nemam vremena sad.

http://www.newscientist.com/article/mg21328495.200-first-quantum-jiggles-detected-in-solid-object.html?DCMP=OTC-rss&nsref=online-news

ne znam sta ti smeta u teoriji da je sve nastalo ni iz cega jer je realnija od bilo koje druge, i ne vidim problem u njoj realno.

a sto se krausa tice evo ti deo sa wikipedije:

His primary contribution is to cosmology, as he was one of the first physicists to suggest that most of the mass/energy of the universe resides in empty space, an idea now widely known as dark energy.

Krauss is one of the few living physicists that Scientific American has referred to as a "public intellectual",[9] and is the only physicist to have received awards from all three major U.S. physics societies: the American Physical Society, the American Association of Physics Teachers, and the American Institute of Physics.[10]
 
Poslednja izmena od urednika:

Igoritza

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
290
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom 9850 BE + modded Intel stock cooler
Motherboard:
DFI LP UT 790FX-M2R
RAM:
2x2GB Kingston @1033Mhz
VGA & cooler:
Gainward 4850
Display:
LG L222WS
HDD:
Samsung 250Gb
Sound:
Bernstein audio module (uz plochu)
Case:
Blueberry Igoritza edition
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Mrtvi Optiarc
Mice & keyboard:
Logitech UltraX Premium + Logitech RX1000
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
home made astal, mnogo gotivan
Nijedan naucnik koji se bavi kosmologijom a da nije Hoking i Kraus, ti nece reci da razume implikacije prvog uzroka, ni 2%. to sto ateisti rade sa ovim filmom, je cist primer Argumenta iz autoriteta. Prvi uzrok (inicijacija big bang-a)jr stvar koja je VAN okvira nauke, jer je nauka kao i sve druge prakse tvorevina vreme-prostora.

drugo - znam ja dobro sta je crna rupa, i znam ko je postavio teorije o istoj (Hoking) ali isto tako znam da je on, kao i kraus komeptentan da prica o nastanku svemira isto koliko i onaj sa klipa sto kaze da "ovo nije istina", jer to nije njegova sfera istrazivanja.

0 = 1

problem ?

jeste, "najrealnije je da je svemir nastao "ni iz chega" ... i dobro je da razumemo pojam "nista" pre nego sto pocnemo da filozofiramo.
 
Poslednja izmena od urednika:

100%

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
08.11.2011.
Poruka
78
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.2GHz
Motherboard:
Asus M4A87TD/USB3
RAM:
DDR3 2 x 2GB 1333MHz Kingston
VGA & cooler:
AMD Radeon 5770 ASUS CUcore 1GB/DDR5
Display:
Philips Brilliance 224CL Ultra Slim
HDD:
WD AAKS 500GB
PSU:
Chieftec CTG-500-80P 500W
Optical drives:
Samsung SH-S223L
Internet:
ADSL
OS & Browser:
W7 x64, Chrome
evo ti odma najjednostavnija matematicka formula:

0 = 1
Hajzenbergov princip neodređenosti govori da niti jedan sistem ne moze imati vrednost energije koja je jednaka nuli. Veruj mi, Kraus, kao jedan od vodećih fizičara-teoretičara, zna za njega i stoga ne priča o ovom tvom ništa. Dakle, jednačina:

ništa = 0

To u nauci ne postoji, ni u filozofiji, čak ni kod Krausa. Takvo ništa je možda religijska odrednica (ili, u najboljem slučaju, kolokvijalna) i kao takva u ovoj priči nema mesta, pogotovu ne kao krunski argument. To ništa je upravo to - apstraktna kategorija i ništa više.

Verujem da ti je poznato da kada bi nekako uspeli da iz svemira izbacimo sve, i dalje bi mogli da izmerimo energiju praznine - novodobijeno ništa ne bi bilo apsolutna praznina. I dalje bi čestice iskakale ni-iz-čega u postojanje i nestajale ni-u-šta kao posledica fundamentalne nasumičnosti o kojoj govori kvantna mehanika. Drugim rečima, ništa shvaćeno u apsolutnom smislu ne može postojati, ne može biti ravno nuli. Pa smatram da je analogija koju si naveo bespredmetna.

Što se Krausa tiče, to njegovo nula , nije lako za shvatiti. On, ako ćemo u sitna crevca, govori o ovome:

ništa ≈ 0

Danas se u fizici smatra da je ukupna energija svemira toliko blizu nuli koliko je to moguće (a da ne bude nula). Dakle, ako se svemir gleda kao celina, on može predstavljati samo čudnu verziju ničega. Da, da, upravo to. :) Nema tu nastanka, rođenja, kreacije u klasičnom smislu, već, na neki način, tek volšebne transformacije, da tako kažem. Tako postaje bespredmetno pitanje kako je ni-iz-čega nastao svemir. Ništa i svemir mogu biti ista stvar.

Sve je ovo veoma teško shvatljivo, stoga još teže prihvatljivo, toga treba biti svestan. Ove stvari se mahom temelje na matematičkim modelima koji su, za sada, najbolje oruđe koje imamo u odgonetanju graničnih pitanja. Ukoliko se na njih sirovo primeni linearna aristotelovska logika, to je najkraći put ka nerazumevanju.


Pošto si ubeđen da Kraus & Co. greše, to implicira da znaš više od njih. Voleo bih da čujem tvoju kosmogoniju, sa posebnim akcentom na ono što antiateisti nazivate Primum movens, u kratkim crtama, naravno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Vrh