• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

SSD

Marko992

Banned
Učlanjen(a)
26.01.2019.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-2600 @ 3.40GHz & Hyper TX3 EVO
Motherboard:
ASUS H61M-K
RAM:
2x4GB DDR3 Crucial 1600MHz
VGA & cooler:
MSI GEFORCE GTX 1060 6GB GAMING X
Display:
ASUS 1920x1080
HDD:
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
Case:
MS Griffin 2
PSU:
LC-600H-12
Mice & keyboard:
JTDMS062 8D GAMING MOUSE & REDRAGON KARURA K502
OS & Browser:
Windows 10 & Google Chrome
Zanima me sada ako imam jedan HDD od 1TB, da li mogu ako kupim SSD da stavim na njega sistem i sve novo a pritom da HDD ne diram i da ne formatiram (ne rusim) sistem, ili bih morao da resetujem HDD posto na HDD mi je trenutno sistem, sada malo bolje da pojasnim: Znaci ako bih uzeo novi SSD, stavim ga u pc i zaboravim na HDD od 1TB koji mi je u racunaru, da li je ikako moguce da prebacim sistem ili nesto sa HDD-a na SSD ili jednostavno da instaliram novi sistem na SSD a pritom da HDD ostane netaknut (da ne diram nista sa njega), znam da glupo zvuci ali nadam se da ce te me razumeti sta mislim, ako ne razumete napisite pa cu bolje pojasniti jer ne znam kako bih drugacije objasnio

Takodje da kazem za one koji ce pisat kako otvaram nove teme i to, otvorio sam novu iz razloga sto je prethodna zakljucata od strane moda
 

Predat0r

PCAXE Member
Učlanjen(a)
04.05.2018.
Poruka
199
Rezultat reagovanja
57
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i3 4170 3,7Ghz
Motherboard:
MEDION H81H3-EM2
RAM:
8gb DDR3 1600mhz
VGA & cooler:
Gigabyte Windforce gtx 1050 ti OC 4gb
HDD:
1Tb WD Blue
PSU:
FSP 350w
OS & Browser:
Windows 10
Kupis ssd ubacis ga u racunar i na njega instaliras svez sistem,a posle obrises ili formatiras particiju na kojoj ti je bio prosli sistem na hdd-u.
 

Marko992

Banned
Učlanjen(a)
26.01.2019.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-2600 @ 3.40GHz & Hyper TX3 EVO
Motherboard:
ASUS H61M-K
RAM:
2x4GB DDR3 Crucial 1600MHz
VGA & cooler:
MSI GEFORCE GTX 1060 6GB GAMING X
Display:
ASUS 1920x1080
HDD:
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
Case:
MS Griffin 2
PSU:
LC-600H-12
Mice & keyboard:
JTDMS062 8D GAMING MOUSE & REDRAGON KARURA K502
OS & Browser:
Windows 10 & Google Chrome
Kupis ssd ubacis ga u racunar i na njega instaliras svez sistem,a posle obrises ili formatiras particiju na kojoj ti je bio prosli sistem na hdd-u.
E na ovo sam mislio, ali recimo sada da kazem znaci imam 2 particije na HDD trenutno, C: i D: particiju, od po 490 i kusur GB, na D: mi nije sistem dok mi je na C: igrice, sistem, snimci i sve sto mi treba, da li mogu instalirati svez sistem na SSD i onda kada podignem sistem da recimo dok se idalje sistem nalazi na C: particiji da sa C: HDD-a prebacim sve slike i sve vazne fajlove na SSD ili na D: particiju pa onda tek da formatiram tu C: particiju ili bih morao cim dignem novi sistem na SSD rusiti sistem sa HDD-a bez mogucnosti da prebacim sve te vazne potrebne fajlove (slike,video zapise, dokumente) na SSD?
 

Fakku

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
293
Rezultat reagovanja
511
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ultimatrix
CPU & cooler:
Ryzen 9 5900x, Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
Motherboard:
Asus ROG Crosshair Hero VIII (Wi-Fi)
RAM:
4x16GB DDR4 Corsair Vengeance RGB Pro @ 3200MHz
VGA & cooler:
Gigabyte RTX 3080 Ti Gaming OC 12GB
Display:
LG 38GN950-B 38"
HDD:
x2 Samsung 980 PRO NVME 2TB
Case:
Lian Li O11 Dynamic XL
PSU:
BeQuiet Dark Power Pro 12 1200W
Mice & keyboard:
Glorious Model O-, Razer BlackWidow Elite
Internet:
100/10 Kablovska
E na ovo sam mislio, ali recimo sada da kazem znaci imam 2 particije na HDD trenutno, C: i D: particiju, od po 490 i kusur GB, na D: mi nije sistem dok mi je na C: igrice, sistem, snimci i sve sto mi treba, da li mogu instalirati svez sistem na SSD i onda kada podignem sistem da recimo dok se idalje sistem nalazi na C: particiji da sa C: HDD-a prebacim sve slike i sve vazne fajlove na SSD ili na D: particiju pa onda tek da formatiram tu C: particiju ili bih morao cim dignem novi sistem na SSD rusiti sistem sa HDD-a bez mogucnosti da prebacim sve te vazne potrebne fajlove (slike,video zapise, dokumente) na SSD?
ti kada ubacis ssd, i instaliras windows na njemu on nece obrisati C particiju sa starog hard diska.
sto se hard diskova tice oni ne vide C, D, E, etc.. oni vide disk 0, particija 0, particija 1, disk 1, particija 0, itd..

ti ako instaliras windows na ssd i kada butujes ta particija na kojoj je windows instaliran ce biti particija C a one dve particije na starom hard disku koje su ti bile C i D ce ti sada biti D i E

ta slova windows dodeljuje, ne hard disk.

ovako bi to islo:
dodas ssd
pokrenes windows setup
instaliras windows na praznom prostoru na ssd-u
windows se instalira i instalira master boot record na ssd-u
kada ponovo pokrenes racunar pokrenuce se windows sa ssd-a
windows ce dodeliti particiji na ssd-u na kojoj je instaliran slovo C
dvema particijama koje su ti na starom hard disku windows ce dodeliti slova D i E ( stara C ce ti biti D, stara D ce ti biti E )

e sada, da bi ti SSD bio disk sa kojeg se windows butuje moras da podesis boot order u biosu, inace ce ti se butovati stari windows sa starog hard diska
 
Poslednja izmena:

Marko992

Banned
Učlanjen(a)
26.01.2019.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-2600 @ 3.40GHz & Hyper TX3 EVO
Motherboard:
ASUS H61M-K
RAM:
2x4GB DDR3 Crucial 1600MHz
VGA & cooler:
MSI GEFORCE GTX 1060 6GB GAMING X
Display:
ASUS 1920x1080
HDD:
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
Case:
MS Griffin 2
PSU:
LC-600H-12
Mice & keyboard:
JTDMS062 8D GAMING MOUSE & REDRAGON KARURA K502
OS & Browser:
Windows 10 & Google Chrome
ti kada ubacis ssd, i instaliras windows na njemu on nece obrisati C particiju sa starog hard diska.
sto se hard diskova tice oni ne vide C, D, E, etc.. oni vide disk 0, particija 0, particija 1, disk 1, particija 0, itd..

ti ako instaliras windows na ssd i kada butujes ta particija na kojoj je windows instaliran ce biti particija C a one dve particije na starom hard disku koje su ti bile C i D ce ti sada biti D i E

ta slova windows dodeljuje, ne hard disk.

ovako bi to islo:
dodas ssd
pokrenes windows setup
instaliras windows na praznom prostoru na ssd-u
windows se instalira i instalira master boot record na ssd-u
kada ponovo pokrenes racunar pokrenuce se windows sa ssd-a
windows ce dodeliti particiji na ssd-u na kojoj je instaliran slovo C
dvema particijama koje su ti na starom hard disku windows ce dodeliti slova D i E ( stara C ce ti biti D, stara D ce ti biti E )

e sada, da bi ti SSD bio disk sa kojeg se windows butuje moras da podesis boot order u biosu, inace ce ti se butovati stari windows sa starog hard diska
hvala na odgovoru, samo me zanima, da li prilikom instalacije windowsa na SSD, da li trebam izvaditi HDD i samo da SSD bude povezan sa maticnom? Da li bi smetao HDD prilikom instaliranja SSD-a?
 

Predat0r

PCAXE Member
Učlanjen(a)
04.05.2018.
Poruka
199
Rezultat reagovanja
57
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i3 4170 3,7Ghz
Motherboard:
MEDION H81H3-EM2
RAM:
8gb DDR3 1600mhz
VGA & cooler:
Gigabyte Windforce gtx 1050 ti OC 4gb
HDD:
1Tb WD Blue
PSU:
FSP 350w
OS & Browser:
Windows 10
hvala na odgovoru, samo me zanima, da li prilikom instalacije windowsa na SSD, da li trebam izvaditi HDD i samo da SSD bude povezan sa maticnom? Da li bi smetao HDD prilikom instaliranja SSD-a?
Ne moras da vadis hdd.
 

Marko992

Banned
Učlanjen(a)
26.01.2019.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-2600 @ 3.40GHz & Hyper TX3 EVO
Motherboard:
ASUS H61M-K
RAM:
2x4GB DDR3 Crucial 1600MHz
VGA & cooler:
MSI GEFORCE GTX 1060 6GB GAMING X
Display:
ASUS 1920x1080
HDD:
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
Case:
MS Griffin 2
PSU:
LC-600H-12
Mice & keyboard:
JTDMS062 8D GAMING MOUSE & REDRAGON KARURA K502
OS & Browser:
Windows 10 & Google Chrome
Da li bi mogao da recimo ostavim na HDD-u sve (da ne rusim sistem) a da na SSD instaliram sistem i prekopiram na njega neke programe i igrice sa HDD-a Ili bih morao na HDD rusiti windows? Posto koliko vidim @Fakku mi je rekao da se moze podesiti boot order, a ja ne bi rusio sistem sa HDD-a jer imam dosta stvari na HDD-u koje su mi potrebne i vazne i sad da ja niih ne bi prebirao i brisao i prebacivao ono sto mi treba/ne treba ono sto bi uradio jeste da bi samo kao sto sam vec rekao instalirao bi na SSD sistem, a na HDD bi isto ostavio jer sistem ne uzima vise od 32GB koliko znam, zeleo bih cuti vase misljenje i hvala na dosadasnjim odgovorima i pomoci :)
 

Fakku

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
293
Rezultat reagovanja
511
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ultimatrix
CPU & cooler:
Ryzen 9 5900x, Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
Motherboard:
Asus ROG Crosshair Hero VIII (Wi-Fi)
RAM:
4x16GB DDR4 Corsair Vengeance RGB Pro @ 3200MHz
VGA & cooler:
Gigabyte RTX 3080 Ti Gaming OC 12GB
Display:
LG 38GN950-B 38"
HDD:
x2 Samsung 980 PRO NVME 2TB
Case:
Lian Li O11 Dynamic XL
PSU:
BeQuiet Dark Power Pro 12 1200W
Mice & keyboard:
Glorious Model O-, Razer BlackWidow Elite
Internet:
100/10 Kablovska
Da li bi mogao da recimo ostavim na HDD-u sve (da ne rusim sistem) a da na SSD instaliram sistem i prekopiram na njega neke programe i igrice sa HDD-a Ili bih morao na HDD rusiti windows? Posto koliko vidim @Fakku mi je rekao da se moze podesiti boot order, a ja ne bi rusio sistem sa HDD-a jer imam dosta stvari na HDD-u koje su mi potrebne i vazne i sad da ja niih ne bi prebirao i brisao i prebacivao ono sto mi treba/ne treba ono sto bi uradio jeste da bi samo kao sto sam vec rekao instalirao bi na SSD sistem, a na HDD bi isto ostavio jer sistem ne uzima vise od 32GB koliko znam, zeleo bih cuti vase misljenje i hvala na dosadasnjim odgovorima i pomoci :)
zavisi, neki programi kada se instaliraju stavljaju fajlove na vise lokacija i cuvaju putanje, i cuvaju konfiguraciju u registriju koji se nalazi na samoj particiji a koji nije ucitan od strane sveze instaliranog windowsa tako da oni ne bi mogli raditi
igrice su takodje programi tako da ovo gore vazi i za njih

vecina igrica moze da se pokrene bilo gde, ali ne sve, primer je gta v koji ne moze da se pokrene nakon reinstalacije windowsa ali moze da se popravi
programe najbolje da instaliras ponovo na novom windowsu

posto nemas iskustva najbolje bi ti bilo da ponovo sve reinstaliras
mozes da sacuvas podatke koji su ti bitni ( kada kazem podatke ne mislim na programe i igrice ) i formatiras tu staru particiju de ti je bio stari winodws i onda igrice mozes da instaliras na tu particiju tako sto ces je izabrati tokom instalacije
 

Marko992

Banned
Učlanjen(a)
26.01.2019.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-2600 @ 3.40GHz & Hyper TX3 EVO
Motherboard:
ASUS H61M-K
RAM:
2x4GB DDR3 Crucial 1600MHz
VGA & cooler:
MSI GEFORCE GTX 1060 6GB GAMING X
Display:
ASUS 1920x1080
HDD:
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
Case:
MS Griffin 2
PSU:
LC-600H-12
Mice & keyboard:
JTDMS062 8D GAMING MOUSE & REDRAGON KARURA K502
OS & Browser:
Windows 10 & Google Chrome
zavisi, neki programi kada se instaliraju stavljaju fajlove na vise lokacija i cuvaju putanje, i cuvaju konfiguraciju u registriju koji se nalazi na samoj particiji a koji nije ucitan od strane sveze instaliranog windowsa tako da oni ne bi mogli raditi
igrice su takodje programi tako da ovo gore vazi i za njih
vecina igrica moze da se pokrene bilo gde, ali ne sve, primer je gta v koji ne moze da se pokrene nakon reinstalacije windowsa ali moze da se popravi
programe najbolje da instaliras ponovo na novom windowsu

posto nemas iskustva najbolje bi ti bilo da ponovo sve reinstaliras
mozes da sacuvas podatke koji su ti bitni ( kada kazem podatke ne mislim na programe i igrice ) i formatiras tu staru particiju de ti je bio stari winodws i onda igrice mozes da instaliras na tu particiju tako sto ces je izabrati tokom instalacije
Da li bi mogao onda da u potpunosti ne diram stare particije kada uzmem i instaliram na novi SSD frisak sistem? Da instaliram svjeze programe i i po koju igricu na SSD a da ne diram staru C: i D: particiju (koja ce biti D: i E: kada uzmem novi SSD i podesim boot order)

npr instaliram taj novi ssd i na njega skinem google chrome, avast antivirus i osnovne programe kao sto je torrent, i sta ja znm, a sa stare C particije obrisem posto to sada imam vec na SSD-u jelte
 

Fakku

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
293
Rezultat reagovanja
511
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ultimatrix
CPU & cooler:
Ryzen 9 5900x, Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
Motherboard:
Asus ROG Crosshair Hero VIII (Wi-Fi)
RAM:
4x16GB DDR4 Corsair Vengeance RGB Pro @ 3200MHz
VGA & cooler:
Gigabyte RTX 3080 Ti Gaming OC 12GB
Display:
LG 38GN950-B 38"
HDD:
x2 Samsung 980 PRO NVME 2TB
Case:
Lian Li O11 Dynamic XL
PSU:
BeQuiet Dark Power Pro 12 1200W
Mice & keyboard:
Glorious Model O-, Razer BlackWidow Elite
Internet:
100/10 Kablovska
Da li bi mogao onda da u potpunosti ne diram stare particije kada uzmem i instaliram na novi SSD frisak sistem? Da instaliram svjeze programe i i po koju igricu na SSD a da ne diram staru C: i D: particiju (koja ce biti D: i E: kada uzmem novi SSD i podesim boot order)

npr instaliram taj novi ssd i na njega skinem google chrome, avast antivirus i osnovne programe kao sto je torrent, i sta ja znm, a sa stare C particije obrisem posto to sada imam vec na SSD-u jelte
pa to ti pricam celo vreme, nova windows instalacija ne dira te particije..
 

Marko992

Banned
Učlanjen(a)
26.01.2019.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-2600 @ 3.40GHz & Hyper TX3 EVO
Motherboard:
ASUS H61M-K
RAM:
2x4GB DDR3 Crucial 1600MHz
VGA & cooler:
MSI GEFORCE GTX 1060 6GB GAMING X
Display:
ASUS 1920x1080
HDD:
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
Case:
MS Griffin 2
PSU:
LC-600H-12
Mice & keyboard:
JTDMS062 8D GAMING MOUSE & REDRAGON KARURA K502
OS & Browser:
Windows 10 & Google Chrome
Da sam znao da je to moguce uzeo bi ja odavno SSD xD, hvala na informaciji
 

Marko992

Banned
Učlanjen(a)
26.01.2019.
Poruka
121
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-2600 @ 3.40GHz & Hyper TX3 EVO
Motherboard:
ASUS H61M-K
RAM:
2x4GB DDR3 Crucial 1600MHz
VGA & cooler:
MSI GEFORCE GTX 1060 6GB GAMING X
Display:
ASUS 1920x1080
HDD:
TOSHIBA DT01ACA100 1TB
Case:
MS Griffin 2
PSU:
LC-600H-12
Mice & keyboard:
JTDMS062 8D GAMING MOUSE & REDRAGON KARURA K502
OS & Browser:
Windows 10 & Google Chrome
@Fakku ako bi mi mogao preporucit neki SSD? Planiram uzet 860 EVO za 55e, isplati li se i da li bi ti da si na mom mestu uzeo taj ili neki drugi?
 

Fakku

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
293
Rezultat reagovanja
511
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ultimatrix
CPU & cooler:
Ryzen 9 5900x, Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
Motherboard:
Asus ROG Crosshair Hero VIII (Wi-Fi)
RAM:
4x16GB DDR4 Corsair Vengeance RGB Pro @ 3200MHz
VGA & cooler:
Gigabyte RTX 3080 Ti Gaming OC 12GB
Display:
LG 38GN950-B 38"
HDD:
x2 Samsung 980 PRO NVME 2TB
Case:
Lian Li O11 Dynamic XL
PSU:
BeQuiet Dark Power Pro 12 1200W
Mice & keyboard:
Glorious Model O-, Razer BlackWidow Elite
Internet:
100/10 Kablovska

Predat0r

PCAXE Member
Učlanjen(a)
04.05.2018.
Poruka
199
Rezultat reagovanja
57
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i3 4170 3,7Ghz
Motherboard:
MEDION H81H3-EM2
RAM:
8gb DDR3 1600mhz
VGA & cooler:
Gigabyte Windforce gtx 1050 ti OC 4gb
HDD:
1Tb WD Blue
PSU:
FSP 350w
OS & Browser:
Windows 10
@Fakku ako bi mi mogao preporucit neki SSD? Planiram uzet 860 EVO za 55e, isplati li se i da li bi ti da si na mom mestu uzeo taj ili neki drugi?
Uzmi neces se pokajati.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Vrh