• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[split] Metode testiranja napajanja, istine i laži, realne potrebe

bRkA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.06.2009.
Poruka
91
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
chudo
CPU & cooler:
4770k / 4.5GHz / Auto Volt.
Motherboard:
ASUS Maximus VI Hero
RAM:
2x4Gb Patriot Performance / 8-9-8-24-1T
VGA & cooler:
PC 7870xt MYST
Display:
Samsung 39" LED F5000
HDD:
Intel 335/240Gb + WD Caviar Blue 1Tb
Sound:
Integrated
Case:
Cgieftec AEGIS BX
PSU:
Cooler Master Real Power M 620w Modular
Optical drives:
OptiArc 7200s
Mice & keyboard:
Steelseries SENSEI / Dell RT50
Internet:
Telekom vDSL2 50/10Mbps
OS & Browser:
Win7 Ultimate x64
prihvatam brate mili .... volim kad neko iskreno napise,
ja npr. nikad u zivotu nisam pipnuo bilo sta oko auta,
jer se ne razumem u to i javno uvek priznam,
sve sto ne znam, ja uvek kazem, pitam.

ti znas da smo i mi jeadn ogranak pc-axe team-a
koji nema bas uvek finansije za sve naj,
pa ponekad ta tehnika stapa i kanapa ispadne
pravo pravcato otkrovljenje i prilika da se nauci
zaista puno toga.

mi smo bar bratski raspolozeni i uvek prihvatamo
sve komentare i kritike a pri tome smo i jako prijatni likovi,
kao sto rekoh, bratski raspolozeni, pravi pobratimi.

evo, imas poziv da dodjes na 'OC Promo Event' u jagodinu,
da se druzimo i da nas uzivo sve upoznas.

iskren pozdrav,
Brka.
 

StevaMan

PCAXE Member
Učlanjen(a)
06.09.2009.
Poruka
196
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
sve tehnike su dozvoljene na putu saznanja ;)
svaka cast svima koji imaju ideja i naravno volje da iskustva bez sujete dele sa 'gladnima' ;)
 

Proday

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.825
Rezultat reagovanja
91
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Toshiba A500 1GH
CPU & cooler:
i5 430M
Motherboard:
Intel HM55
RAM:
2x4GB DDR3
VGA & cooler:
G-Force 330M
Display:
Samsung 32"
HDD:
SSD Crucial M4 512gb
Sound:
Integrated
Case:
Belo 16 inca
PSU:
Neko 220V
Optical drives:
Blue ray RW
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder i MS4000
Internet:
Telekom Adsl 10/1
OS & Browser:
Windows 8 Ent x64
Other:
HTC Desire S
AJ da vas ja pitam nesto strucnjaci. Imam chieftec cft600w modularni sa 2 grane sa po 2 prikljucka za napajanje sata uredjaja (sata molex znaci 4 kom)! Da li bih mogao umesto te jedne grane sa po 2 prikljucka da koristim jednu granu sa 3 takva prikljucka koji dolazi uz model chiefteca od 800w bez bojazni da sprzim hard diskove?! U principu ovako moram da koristim oba kabela za napajanje 3hard diska, onako bih mogao samo jedan cime bih dobio malo mesta u kucistu i bolju provetrenost!
 

Iv4n

Moderator
Učlanjen(a)
05.01.2010.
Poruka
1.171
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i5-2500K @ 4.8GHz + EKWB Supreme HF Full Copper
Motherboard:
Asus P8P67
RAM:
16GB Exceleram EBW301A 1600MHz CL9 + Bitspower FullCover Water Block
VGA & cooler:
Asus GTX680 DCII + EKWB FullCover Water block
Display:
Dell U2713HM IPS
HDD:
Samsung 840Evo 250GB
Sound:
Asus Xonar DG & Samson C03U Microphone
Case:
Corsair Obsidian 700D + Swiftech MCR320-QP radijator
PSU:
Seasonic X-750
Mice & keyboard:
Logitech G710+ & Logitech G400
Internet:
SBB 70Mbit
OS & Browser:
Win 7 SP1 Ultimate - X64
Trebalo bi da mozes. Mnogo je isplativije Chieftec-u da u sva modularna kucista stavlja isti raspored pinova na prikljucima, al' za svaki slucaj proveri raspored zica (ako su obojene).
 

ELPR1NC1PAL

CORSAIR
Učlanjen(a)
10.12.2009.
Poruka
493
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 975 PreProduction @4,xxGHz Engineer Sample - Corsair H50
Motherboard:
GigaByte GA-X58A-UD9
RAM:
Corsair DDR3 Dominator GT 12GB by 1866 MHz CL8
VGA & cooler:
4x EVGA GeForce GTX 480SC QSLI Mode LuKü
Display:
2x Eizo SX2461WH-BK 24" HDMI / FULL HD 1080P
HDD:
2x WD Velociraptor 600GB SATA600 RAID Systemdisc + 2x WD Caviar Black 1TB SATA600 Dataspace
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Corsair Obsidian 800D
PSU:
Enermax Revolution 1250 Watt
Optical drives:
LG BluRay Writer (12x)
Mice & keyboard:
G9 + G19 by Logitech
Internet:
2x 100 MBit Cable by KD
OS & Browser:
Windows Seven 64 Bit Ultimate Edition
Other:
KillerN1C Xeno & Beyer Dynamic Manufacture 300 MMX Headset
interesantno čitati ;)


evo i ja malo da okačim nešto, mislim da paše isto kao i predhodni threadovi u ovu Themu ;)


ali to testiranje dokle dovodi smo mi svi videli kod BeQiet. Best testet 3,3V and EPS12V+ System na tržištu, na 1KW+
A realno šta je bilo, crkava svaki drugi njihov PSU...

To testiranje je sigurno po tome interesantno videti kakva je funkzija. Ali pravi testovi "Only Digiscope By HAMEG". i
uz to "solenoid coil" i debeli spoi 10~20KW. Sigurno je preterano očekivati da mogu puno Testlabs kupovati equip vrednosti
2,5 Mio. Dollara, ali to su Testlabs za prave PSU Testove, a ne te male igračke. Znate da je toleranza ti aparata na propociju
se diže koliko ih preopteretiš... Ako se sa tim testira 1KW PSU imas 220W~ tolerancu. To za mene nije test, mogo bi bolje
oceniti iz glave kakva je stabilnost napajanja ;)

Najbolje je BeQuiet u tome uzeti, oni se na to što ovi Reviewer i TestLabs izmere oslone i prave krš od PSU. Enermax ti je
tu dobar primer, nikad negleda šta neki testovi kažu i prave stvarno savršene PSU Systeme. Ja nisam dosad nikada video
da neki drugi proizvođjač može Enermax PSU da tuče, ma ni Power and Cooling ga ranije nije mogao tuči kada je još bio sam
za sebe. odkad je OCZ kupijo nji, je i tamo manje više krš izlazio iz fabrike ;)

Ako se radi o kvalitetu nečeš nikad nešto bolje od Enermax ili Seasonic/Corsair dobiti.

Sam test kod ovih proizvođjača je brutalno i lomi celu materiju.

test by P&C i CWT je sa roomtemp: 32G Celsius
test by Seasonic: 40G Celsius
test by Corsair: 44G Celsius
test by Enermax: 50G Celsius

test by reviewers: nema podatke, toliko koliko je prostorija topla...
test by TestLabs: Laboratory standard 23G Celsius

Ako bi uzeo PCP&C ili CWT i šta znam još od PSU i uglavio njima Test od Corsair ili Enermaxa oni bi se zapalili i izgoreli, ima smisao zašto se ugrađjuju bolji elektroliti i jaci PCB itd.
pokaži mi PSU koji može u srbiji bez klimatizacije da radi leti 24/7 na Full Load za servere i da nerikne. Naš ili Seasonic i Enermax garantuje da to preživi i da ne prelazi nikad 50G Celsius. Evo imam ovde u blizini 1KW Galaxy koj radi vec 3 Godine bezprekidno u centrali za Geotherm, roomtemp= stabilna 41G Celsius bezprekidno... Taj enermax napaja mobility robotic Unit za merenje geotermičkih izmena i PSU je uvek na Fullload. To je pokazivanje moči a ne nekve brojeve bez kontrollisanog areala i temperatura i spoljni utisaka....
Pitaj inžinjere koji rade u PSU Sektoru i nema ko če to što sam rekao da pobija. Samo da gledaš kad dolazi CWT sa sample kod nas na test i kako se znoje da ne propadne PSU u testu je meni dovoljno znati ko ovde od koga ima respekt itd. Corair je tek kratko u PSU tržištu. Sačekaj prve naše Modelle od Enermaxa koji su potpuno modularni. Imaju sekundarni system koji omogučuje da PSU prešalta zajedno sa Grafičkom iz 3D u 2D workload i totalno ugasi aktivno hlađenje (Fan rpm 0). Mi smo tek počeli sa našim idejama u tom sektoru. Ali več danas smo uneli preko 30 novi technologija u PSU tržište i to je duplo više nego što je CWT do danas sam uspeo da izmisli ;) Oni žive od "Technology Flow" i tuđi ideja. Sigurno da smo skuplji iz više razloga ali treba i platiti experti koji to izmišljavaju i teraju technologiju dalje napred.

Pitajte se ovo - šta mi je rađe: svet sa 100% industriji i malim cenama ili svet sa 40%Research i 60% industriji a malo večim cenama, ali zato konstantni napredak technologije. Napredak košta, ali se izplati uvek.
 

micri

Betmen
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.515
Rezultat reagovanja
150
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Rupa bez dna
CPU & cooler:
INTEL Core i5-13600KF/NZXT X73
Motherboard:
Asus Z690G-Gaming Wifi
RAM:
G.SKILL 32GB Trident Z5 RGB DDR5 6000MHz CL40
VGA & cooler:
AsRock RX6900XT OC Formula
Display:
BenQ EX2780Q/Hisense 65u8gq
HDD:
Seagate Firecuda 520 1tb/Seagate Firecuda 520 1tb/WD 3TB RED/WD 2TB Black
Sound:
Samsung Q800c/Sennheiser GSP670/JBL Flip 5
Case:
LIAN LI PC-O11D Mini TG black
PSU:
CORSAIR SF Series SF750 Platinum 750W
Mice & keyboard:
Corsair K95 Platinum/Razer Naga 2014/Glorious Model D Wireless
Internet:
Optika 400/80
OS & Browser:
W10
Other:
Apple iPhone 13 Pro Max 128GB/iPhone XS Max 64gb/Logitech F710/Sony Playstation 5 Disc
fala lepo, sve mi je to poznato ...
da se ne ponavljam ... na udaru su brend napajanja,
na koje lepe raznorazne nalepnice koje nemaju veze sa stvarnoscu.

kad malo bolje pogledas ... sve je danas made in china.

ja govorim o tome da su neke stvari malo ne-ravnomerne
kad pogledas odnos cena/mogucnosti.

a opet ... kad pogledas ... i taj OCZ 500W, koje se pokazalo kao ODLICNO napajanje,
i koje kod mog kuma u masini radi bez greske vec duze vreme,
je najbolji moguci odnos cene i kvaliteta.

ceo moj "hejt" je prouzrokovan kojekakvim pricama
da u core2 duo naklokovanoj masini sa ati-jem 5850 ili 5870,
MORAS da imas napajanje od PREKO 650-700-750W ...

sto naravno, nacisto nije tacno.

poz.
Brka
(bez trunke ikakvog disrespecta prema tebi - vec prema proizvodjacima hardvera)
Kontam ja tebe, ali zashto bi neko furao codegen-a na mashini od 500+ evra ?

Ako je imao toliko da da za mashinu imace josh 50e da da za neko ok napajanje.

Evo kod mene be quiet gura mashinu iz potpisa... i ne greje se, ne shtuca, kao da je mrtav(pu pu daleko bilo :P )

Ja da imam para odma' bih ga promeni za 1kw, iz razloga shto hocu kvalitetnije napajanje i da ne mislim da li ce mi nekada zatrebati jache... I bicu zadovoljan... jer na napajanje gledam kao na najbitniju komponentu u rachunaru... ;)
 

Misko

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Poruka
81
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Posto vidim da neke interesuju i napajanja i kako sta oko njih, ako nije prob da prenesm post (ako ovime ne krsim neko pravilo foruma) koji sam napisao nedavno na benchu, malo modifikovan:

Malo o testovima na netu i do kojih sam zakljucaka dosao citajuci:

Po mom misljenju testovi na pcper su tu negde kao na jonnyguru.com, ako ne i bolji. Spisak opreme koja se koristi pri merenju je vrhunska. (opet ne racunam sam corsair i pcp&c koji to sve probaju na chroma 8hiljadarkama koje same kostaju 100.000$ http://www.pcpower.com/accessories/individual-test-report.html, na pcper za load koriste 4xCSI3711A (~2000$ samo za 12V, koriste 4kom jer onda mogu lepo da testiraju 12V1, 12V2, 12V3 i 12V4, ako napajanje ima vise rail-ova a i samo jedno je nedovoljno jer daje 300W load-a, teoretski mogu 1200W da povuku na 12V odlicno).

Jonnyguru i hardwaresecrets koriste SunMoon SM-268 za sve grane do 73A@12V po jonny-ju (Load testing will be done as usual, using my SM-268 automated test environment to electronically load the TX950 all the way to full power. It will be assisted by one of my three auxiliary 12V loads due to the fact that the 268 can only make it most of the way up the main-mast before the 73A 12V capacity on it maxes out), > jonny navodi 73A da moze SM-268 a hwsecrets da daje 66A@12V (sto li misle da je max drugaciji a koriste identicne uredjaje pojma nemam, postoje revizije uredjaja cak 5 ali oba ova uredjaja kupljena posle 2003 od kad bi trebalo da su isti.) posle jonny prelazi na neka rucno pravljena dodatna za napajanja koja vuku vise struje a hwsecreats kaze:

http://www.hardwaresecrets.com/article/522/2

There is one known "flaw" with our load tester that we should talk about. Each of its 12 V inputs has a 33 A limit, meaning that the maximum we can pull from the +12 V outputs using this machine is 792 W (33 A x 2 x 12). This makes our system not suitable for testing power supplies above 900 W. Power supplies between 900 W and 1,000 W can be tested, but pulling more power from +5 V and +3.3 V outputs than from +12 V, a situation that we don't like since we try to concentrate power on the +12 V outputs, as explained before.

sto je jako cudno i treba uzeti u razmatranje kad testiraju napajanja preko 850W jer cl testove po mom misljenju ne mogu lepo da realizuju.

Zato nije lose uporedjivati sa testovima na pcper-om ili nekim drugim jer hwsecrets i jonny imaju identicne sm-268-ce za load. Cak bi i efikasnost trebala da bude tacnija na pcper jer Extech 380803 kosta 800$, a Brand 4-1850 koji koristi jonny 150$. Opet sta kaze hwsecreats za Brand 4-1850

http://www.hardwaresecrets.com/article/522/4

AC power is measured by a precision digital meter GWInstek GPM-8212. This is a very expensive equipment, mainly because it provides a 0.2% precision, which can't be achieved with cheap units like Kill-a-Watt and Brand Electronics. It is important to notice that we bought this equipment in June 2009 and before we used a Brand Electronics 4-1850 power meter, which is not so precise

Cudno zar ne? Navode da uredjaj koji su koristili a koji i dalje koristi jonny nije tacan. Jonny je mozda presao na Kill-A-Watt (koji opet nije tacan) (kill-a-watt sam pomenuo jer nekad navodi da i njega koristi http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&file=print&reid=142

Jos jedna stvar hwsecrets dobija i grafikone samog cors-a sa chroma 8000, bas iz razloga jer su u proslosti imali cudna ocitavanja, npr slucaj gde su ocrnili HX750 na +5vsb-u pa su posle izbacili reviziju sa graficima chroma poslatim od corsera gde se vidi da je sa 5vsb-om sve u savrsenom redu (13.8 mV http://www.hardwaresecrets.com/blog/152).

Opet sto se tice osciloskopa joony i hwsecrets koriste identicne sprave Stingray DS1M12 USB (250$). Pcper korisiti hitachi V-650F 60 MHz (ne znam cenu ali mislim da je bolje resenje od usb varijante). r&n bi po ovome trebalo da bude identicno ocitan na hwseacrets i na jonnyguru jer koriste iste izvore za load i identicne osciloskope kojima mere ripple&noise, pa i zbog ovga treba testove ukrstati sa nekim trecim, 4tim itd. Mada su moguce i razlike ako napajanja nisu iz istih serija ali svakako treba ukrstati testove.

Jos jedna cudna stvar na jonny-je da koristi termometar na bazi LM35DZ cipa verovatno rucno pravljeni (cip kosta jedan dolar), a pcper FLUKE 52-II digital thermometer, koji sam imao i ja prilike da testiram na ln2 sesijama, i za koji imam samo reci hvale odziv mu je fenomenalan, a i cena mu je fina mislim da je oko 300e kod nas.

:wave:
 

Misko

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Poruka
81
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
A pola toga moze i da se zaboravi (rezultati u labolatoriji, modifikacije inzinjera, 24/7 na 50C i ostalo) jer se dosta toga menja kad u jednacinu udje azot i max oc, npr. proban PC P&C TC 1KW vs. Corsair HX1000, i rezultat je da procesor ode 100 i kusur mhz-a vise na pc-u, mada ima neke logike kad se pogledaju kako su napravljeni jedan i drugi... za ln2 i max oc, bez probe testovi na netu ne vrede ni 30%.

:wave:
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
A pola toga moze i da se zaboravi (rezultati u labolatoriji, modifikacije inzinjera, 24/7 na 50C i ostalo) jer se dosta toga menja kad u jednacinu udje azot i max oc, npr. proban PC P&C TC 1KW vs. Corsair HX1000, i rezultat je da procesor ode 100 i kusur mhz-a vise na pc-u, mada ima neke logike kad se pogledaju kako su napravljeni jedan i drugi... za ln2 i max oc, bez probe testovi na netu ne vrede ni 30%.

:wave:
Tacno tako, iskustveno nema sta ;)
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Kontam ja tebe, ali zashto bi neko furao codegen-a na mashini od 500+ evra ?

Ako je imao toliko da da za mashinu imace josh 50e da da za neko ok napajanje.

Evo kod mene be quiet gura mashinu iz potpisa... i ne greje se, ne shtuca, kao da je mrtav(pu pu daleko bilo :P )

Ja da imam para odma' bih ga promeni za 1kw, iz razloga shto hocu kvalitetnije napajanje i da ne mislim da li ce mi nekada zatrebati jache... I bicu zadovoljan... jer na napajanje gledam kao na najbitniju komponentu u rachunaru... ;)
Dobio je 100€ za napajanje od mene.
:wave:
 

micri

Betmen
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.515
Rezultat reagovanja
150
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Rupa bez dna
CPU & cooler:
INTEL Core i5-13600KF/NZXT X73
Motherboard:
Asus Z690G-Gaming Wifi
RAM:
G.SKILL 32GB Trident Z5 RGB DDR5 6000MHz CL40
VGA & cooler:
AsRock RX6900XT OC Formula
Display:
BenQ EX2780Q/Hisense 65u8gq
HDD:
Seagate Firecuda 520 1tb/Seagate Firecuda 520 1tb/WD 3TB RED/WD 2TB Black
Sound:
Samsung Q800c/Sennheiser GSP670/JBL Flip 5
Case:
LIAN LI PC-O11D Mini TG black
PSU:
CORSAIR SF Series SF750 Platinum 750W
Mice & keyboard:
Corsair K95 Platinum/Razer Naga 2014/Glorious Model D Wireless
Internet:
Optika 400/80
OS & Browser:
W10
Other:
Apple iPhone 13 Pro Max 128GB/iPhone XS Max 64gb/Logitech F710/Sony Playstation 5 Disc

Kobatz

Moderator
Učlanjen(a)
03.04.2009.
Poruka
6.541
Rezultat reagovanja
633
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Nzxt
CPU & cooler:
Amd Ryzen 1600 ~ 4.1ghz 24/h
Motherboard:
Msi x450 gaming
RAM:
4 x 4gb Kingston fury 2400 ~ 3000mhz by Micron
VGA & cooler:
Gigabyte 3060ti oc 8gb
Display:
Asus vs27 27' + Denver 56' lcd -madvr+ hitachi projector
HDD:
Adata sx8000 480gb+Kingston 480gb +2x 1.5tb by zamzung
Sound:
Asus Xonar Dx
Case:
Nzxt Apollo case,slight mod
PSU:
Raidmax 530w
Optical drives:
Liteon writer
Mice & keyboard:
Logitech g3,saitek eclipse II
Internet:
sbb 50/4
OS & Browser:
Windows 11,chrome&ff
Other:
Nexus 7' 2013, Htpc i7 2600, rx580 8gb madvr 4k60fps high conf
Jedna od zanimljivijih tema definitivno u poslednje vreme :P Keep it goin'
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.537
Rezultat reagovanja
2.178
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Intel® UHD Graphics 630
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF

micri

Betmen
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.515
Rezultat reagovanja
150
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Rupa bez dna
CPU & cooler:
INTEL Core i5-13600KF/NZXT X73
Motherboard:
Asus Z690G-Gaming Wifi
RAM:
G.SKILL 32GB Trident Z5 RGB DDR5 6000MHz CL40
VGA & cooler:
AsRock RX6900XT OC Formula
Display:
BenQ EX2780Q/Hisense 65u8gq
HDD:
Seagate Firecuda 520 1tb/Seagate Firecuda 520 1tb/WD 3TB RED/WD 2TB Black
Sound:
Samsung Q800c/Sennheiser GSP670/JBL Flip 5
Case:
LIAN LI PC-O11D Mini TG black
PSU:
CORSAIR SF Series SF750 Platinum 750W
Mice & keyboard:
Corsair K95 Platinum/Razer Naga 2014/Glorious Model D Wireless
Internet:
Optika 400/80
OS & Browser:
W10
Other:
Apple iPhone 13 Pro Max 128GB/iPhone XS Max 64gb/Logitech F710/Sony Playstation 5 Disc

Diabolique

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.705
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
E5200
Motherboard:
P5Q
RAM:
2x2GB
VGA & cooler:
5770
Display:
DIY Projektor
HDD:
10001FALS, 10EACS, 10EADS
Sound:
Audigy@Z5500
Case:
Generic
PSU:
CM 450 RP
Optical drives:
Pioneer 215D
Mice & keyboard:
MS Natural 4000, MX1100R
Internet:
IKOM 2Mb
OS & Browser:
Win XP
... i celu ovu temu je pokrenuo Vuk da bi dobio napajanje.
:rotf:
 

Flight

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
21.04.2009.
Poruka
1.016
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
X3 425@X4 B25@4000Mhz - Neki Thermalright
Case:
Chieftec Prostreet Rev. 3.0
... i celu ovu temu je pokrenuo Vuk da bi dobio napajanje.
:rotf:
I jos se sad zove Lazy! :) Prevareni smo definitivno!

Pozdrav i za Brku i Lazy-a

Brko, hvala na pozivu, dogovoricemo se vec nesto! :wave:

@Misko vrlo koristan post, imao sam prilike vec da ga procitam na drugom forumu.
 

Lazy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
20.06.2009.
Poruka
1.029
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
N/A
CPU & cooler:
Intel i7 4790K Devil's Canyon, True Black, Sharkoon Silent Eagle 4700MHz Delidded
Motherboard:
Asus Maximus VII Ranger
RAM:
Kingston HyperX Savage 2400 MHz 4x4GB
VGA & cooler:
MSI R9 390 Gaming 8G
Display:
LG 34UM67-P Freesync enabled
HDD:
Samsung 850 EVO 250GB, WD 640GB AAKS
Sound:
Focusrite Scarlett 2i2, Behringer Truth B2031A, Rode NT1A
Case:
Cooler Master HAF 922
PSU:
Seasonic 1250W modular
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
Genius GX Gila, CM Storm Trigger cherry black
Internet:
Optical 100/100 Over AirFiber
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate 64-bit SP1, Android Marshmallow, Opera and Chrome for Android
Other:
Google Nexus 5X, Bösendorfer 170, Korg X5D [MIDI] CME UF-50 [MIDI]
ma neeeee. Sta vam pada napamet :D ... Elem... Diabolique jel mozes da mi odgovoris na PM. :)
 

OnlyLossless

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.03.2010.
Poruka
17
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@brka:

Dakle nije problem sto si se snasao i koristio halogene sijalice da opteretis napajanje... vecina starijih uredjaja za testiranje koristi otpornike vezane paralelno, pa se onda u sistem za testiranje putem elektronike ili rucno dodaje jedan po jedan i time povecava struja kroz njega. Noviji uredjaji imaju tzv. aktivno opterecenje koje se izvodi pomocu cisto elektronskih komponenti sto im omogucava veoma preciznu regulaciju opterecenja reda 0.01A, a kod nekih izrazito namenskih i do 0.005A. Ove "azdaje" samo imaju mogucnost da se opterecenje povecava i cmanjuje vrlo precizno kao i da se poveze sa PC racunarom gde moze da, u saradnji sa odgovarajucim softverom, veoma precizno belezi sve radne parametre u funkciji vremena, tipa struje kroz svaku granu, napona na svakoj grani, temperature(pomocu dodatnih termometara) itd. A preciznost je na ekstremno visokom nivou zbog komponenti koje se rade namenski za ovakve uredjaje! Sve to mozes i ti da uradis improvizovano u koliko imas bar donekle solidnu opremu.
Medjutim kod tebe je problem u metodici testiranja, a ne u tome sto si koristio improvizovana sredstva. To sto si ti vezao sijalice na razlicite zice napajanja, ne znaci da si koristio razlicite grane napajanja, vec razlicite provodnike. Kao drugo, cak i da imas napajanje koncipirano sa jednom +12V granom, trebao bi da znas da se provodnici koji su vezani na 12V idu (2 ili 4 komada) na napajanje procesora, zatim na ATX konektor (2 kom minimum) kao i na najmanje dva provodnika za molex prikljucke. Dakle, ako zelis da testiras ovakvo single rail napajanje, moras da uvezes sve ove 12V zice i da ih onda opteretis. Provodnici su kod boljih i jacih napajanja AWG 16 (1.3mm² 22A max) - AWG18 (0.82 mm² 16A max) dok su kod losijih i slabijih AWG20 (0.5mm² 11A max) - AWG22(0.33mm² 7A max) (manji AWG broj je veci poprecni presek provodnika). Dakle tako kako si ti testirao, gotovo je izvesno da si izazvao pad napona na samom provodniku. Ne sumnjam da i napajanje ima izvestan pad napona (ali i ne mora).
Ako pak testiras multi rail napajanje, morao bi da otvoris napajanje da na PCB-u pogledas koji provodnici su vezani na koju granu, te da testiras u skladu sa time. Svaki proizvodjac projektuje namenu grana po svojim nacrtima i to nije standardizovano.
Neke priblizne vrednosti mozes i na taj tvoj nacin da dobijes, ali moras da uzmes u obzir i druge stvari. Ti kao da si testirao koliko zica moze da podnese opterecenje, a ne napajanje.

Eh, jos nesto da ti napomenem: Kada kazes da je "5V referentno napajanje", valjda pod tim podrazumevas da je to napajanje koje je balansirano da obezbedi najvece ucesce grane od 5V ka potrosacima. Ali to nikako ne znaci da se napon od 12V dobija iz napona od 5V (zapravo to niko ne radi).

@misko
AC power is measured by a precision digital meter GWInstek GPM-8212. This is a very expensive equipment, mainly because it provides a 0.2% precision, which can't be achieved with cheap units like Kill-a-Watt and Brand Electronics. It is important to notice that we bought this equipment in June 2009 and before we used a Brand Electronics 4-1850 power meter, which is not so precise

Cudno zar ne? Navode da uredjaj koji su koristili a koji i dalje koristi jonny nije tacan. Jonny je mozda presao na Kill-A-Watt (koji opet nije tacan) (kill-a-watt sam pomenuo jer nekad navodi da i njega koristi http://www.jonnyguru.com/modules.php...print&reid=142
Nisu rekli da Brand Electronics 4-1850 nije tacan, vec manje precizan! To znaci da ima vecu klasu tacnosti!

Jonnyguru i hardwaresecrets koriste SunMoon SM-268...
Ako me secanje sluzi Johny koristi SunMoon SM-8800. SM-268 moze da testira 6 grana i ima 5 programabilna preseta, dok SM-8800 ima 10 grana i 10 programabilnih preseta.

 
Poslednja izmena od urednika:

bRkA

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.06.2009.
Poruka
91
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
chudo
CPU & cooler:
4770k / 4.5GHz / Auto Volt.
Motherboard:
ASUS Maximus VI Hero
RAM:
2x4Gb Patriot Performance / 8-9-8-24-1T
VGA & cooler:
PC 7870xt MYST
Display:
Samsung 39" LED F5000
HDD:
Intel 335/240Gb + WD Caviar Blue 1Tb
Sound:
Integrated
Case:
Cgieftec AEGIS BX
PSU:
Cooler Master Real Power M 620w Modular
Optical drives:
OptiArc 7200s
Mice & keyboard:
Steelseries SENSEI / Dell RT50
Internet:
Telekom vDSL2 50/10Mbps
OS & Browser:
Win7 Ultimate x64
ebemu Misha ...

ajd opet .... sinoc smo se onako u pauzi igrali sa jednim profi amper metrom,
da vidimo koliko vuce Bojchin E8400 na 4.5GHz ... ali na 220V, na samom ulazu.

vuce ... kad pustis LinX ... celih 0.92A * 232V = 214W * 1.09f = ~230W
(kod kuma je napon 230-235V na strujenoj mrezi)

to za zice ... 1.3 kvadrata ... hm ... ja verujem da vi svi znate da procitate
da taj presek moze da progura 22A .... moze ... ali na period od 30 sec. ili recimo minut,
posle toga ... to pocinje da SVETLI brate ...

cekaj malo ... pokusavas da mi kazes, da kad ti graficka povuche 120W (2 sijalice),
ona pravi manji pad napona ??? 1kg vune je laksi od 1kg olova ???

ne vidim cemu to osporavanje i prepisivanje postova sa neta,
pominjanje nekih "opterecivaca" i sl.

neminovno, codegen nije nista losiji od chiefteca, lc-powera,
pa mozete da mi odgovarate do prekosutra, ali ja vam ovo garantujem i tvrdim,
a to sve pokazuju i razna testiranja i koriscenje istih.

nemonovno pod 2 ...
niti racunaraske komponente trose onoliko koliko se prica i koliko ljudi misle,
niti napajanja daju onoliko koliko pise, kao sto pomenuh,
ta brojka je vise priblizna polovini brojke koja pise na nalepnici.
kao sto rekoh ... daleko od toga da vam treba 1kW,
a jos dalje da vam masina trosi preko 400-450w.

ako se setimo ... da ponesemo sutra uredjaj kod meaCulpe,
pa da izmerimo potrosnju njegovog naklokovanog i5 ...
i na 12V i na ostalim granama, pri LinX-u ...

a evo, da ne obecavam, kad ulovimo malo vremena,
kad dodje Lazy na prolecni raspust, pa cemo da sednemo
sa svom neophodnom opremom, nekoliko raznih racunara,
pa da uradimo jedan mega-test napajanja, potrosnji,
i svega ostalog sto vas zanima.

pozz
 
Poslednja izmena:

Misko

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Poruka
81
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@misko
Nisu rekli da Brand Electronics 4-1850 nije tacan, vec manje precizan! To znaci da ima vecu klasu tacnosti!
Moz da bude a ne mora da znaci :), mozda se tripovao, kao npr sto su imali problem sa r&n na +5vsb na Corsairima HX serije 750/850. Merili su neke sumanute vrednosti ne secam se tacno npr. 150mV, i posle im je sam Corsair poslao grafike sa chrome gde je taj r&n na +5vsb 13mV. Po specifikaciji prvi je precizniji npr 2% a izmerene razlike 10x vece, cim su naveli da nije tako precizan i da su ga smenili, verovatno nije dobro merio ili se tripovao.

Ako me secanje sluzi Johny koristi SunMoon SM-8800. SM-268 moze da testira 6 grana i ima 5 programabilna preseta, dok SM-8800 ima 10 grana i 10 programabilnih preseta.
jonny koristi SM-268 :wave:
 

OnlyLossless

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.03.2010.
Poruka
17
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@brka

Auuuu brate.... pa ja nisam uoppste siguran sta si ti to sad odgovorio???? Nisam siguran sta si to napisao..... osim za presek zice. Prvo AWG standard je mnogo precizniji kad su zice u pitanju. On propisuje cak i tip izolacije i maksimalnu poduznu otpornost kao i koliko licni kog preseka i kakvog koraka uvijanja idu u neki AWG provodnik. Vrednosti koje su date su za izolaciju termentiranu na 90 stepeni celzijusa. Inace AWG standard se radi sa izolatorima od 60, 80 i 90 stepeni C.

to za zice ... 1.3 kvadrata ... hm ... ja verujem da vi svi znate da procitate
da taj presek moze da progura 22A .... moze ... ali na period od 30 sec. ili recimo minut,
posle toga ... to pocinje da SVETLI brate ...
Pa to je maksimalna struja kroz izolovani provodnik na otvorenom. U koliko je izolovani provodnik u kablu, deklarisana maksimalna struja je bezmalo duplo manja. I niko ne kaze da nece doci do pada napona vec da je to maksimalna vrednost struje koju fizicki moze da podnese provodnik sa deklarisanom izolacijom. Drugo masine koje rade u quad-dual crosfire rezimu mogu da povuku i daleko preko 600W. Kao drugo, svako u zavisnosti od toga na koj nacin koristi racunar, te koliko mu je opterecen kao i koliko je ukljucen u toku dana (moj radi 24/7) bira sebi snagu napajanja, odnosno u kakvom rezimu zeli da mu radi napajanje. Ako stavi 1Kw, napajanje ce raditi znatno hladnije, sto sa sobom povlaci minimalnu buku, manji stres za komponente unutar napajanja kao i drasticno smanjen efekat starenja istih (elektrolita) sto sa sobom povlaci daleko veci radni vek. Drugo u koliko dodje do fluktuacija ulaznog napona, manje optereceno napajanje ce ih daleko lakse podneti i prevazici te time drasticno umanjiti negativne posledice po komponente koje napaja.

Dakle ti prilicno, ili da kazem cak ekstremno usko gledas na ovakve stvari ne uzimajuci u obzir cak ni nesto sto se namece kao ocigledno. Morao bi da steknes malo vise iskustva, kao i da imas mnogo obuhvatniji uvid u tematiku o kojoj pises, da bi to sto tvrdis imalo tezinu... onda niko ne bi mogao da ti opovrgne te tvrdnje ili pak da sumnja u njih. Kad pravis neku analizu, svi ali apsolutno svi pa cak i oni potencijalni uticaji moraju da se uzmu u obzir kao i pojedinacna analiza i karakteristike svakog od njih te obim uticaja koje mogu da imaju na tu analizu. Moras da budes metodican u onome sto radis, i da rezultati obuhvataju sve cinjenice koje mogu da imaju uticaj i efekat na krajnji zakljucak!

cekaj malo ... pokusavas da mi kazes, da kad ti graficka povuche 120W (2 sijalice),
ona pravi manji pad napona ??? 1kg vune je laksi od 1kg olova ???
A tek ovo nisam razumeo????

neminovno, codegen nije nista losiji od chiefteca, lc-powera,
pa mozete da mi odgovarate do prekosutra, ali ja vam ovo garantujem i tvrdim,
a to sve pokazuju i razna testiranja i koriscenje istih.
Ma ne pisemo mi ovo da bi tebe ubedili, vec da ti ne bi sludeo nekog novajliju ovakvim tvojim proizvoljnim (jer to sto si ti radio i sto tvrdis se ne moze drugacuije nazvati) tvrdnjama koje apsolutno nemaju osnovu, pa cak ni u ovome sto si ti napisao!

@misko
jonny koristi SM-268
You know Gabriel, I was sweating bullets 'till the end waiting for you to find a way to beat me up.

Looks like I need to start using my variac for more than just changing input voltage from 115V to 230V (for testing EU only models) to impress you further.

FYI: I use a Sunmoon SM-8800. Have for about the last ten reviews or so. The SM-268 is in Matt Harris's posession and he uses it for Tech Gage and for reviewing single or dual 12V rail (since it only has two 12V load) for my site.
http://forums.hardwaresecrets.com/why-99-power/1937

I koristi SM-8800 od maja 2006 godine!
 
Poslednja izmena:

Misko

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Poruka
81
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@OnlyLossless link ne mogu da otvorim, ali poslednja tri review-a sa jonnyguru-a mogu:

13.mart.2010. Silverstone Strider Plus 750W

"That big beige box is a SunMoon SM-268 load tester."

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&file=print&reid=183


01.mart.2010. Thermaltake Toughpower XT 775W

"As always a SunMoon SM-268 will be the Run to my DMC, and will be handling all the loading duties for the following tests."

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&file=print&reid=182

22.februar.2010. XFX XPS 650W XXX Edition

"As usual, my load testing gear centers around a SunMoon SM-268 ATE"

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&file=print&reid=181

situacija se ponavlja i na predhodnim review-ima. Mislim da ipak koristi SM-268 :wave:

EDIT: Otvorih link, mozda je pre koristio, ili se pokvario, prodao itd. post je iz 2006-te, mislim da je verovatniji scenario iz 2010te
 
Poslednja izmena:

OnlyLossless

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.03.2010.
Poruka
17
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@OnlyLossless link ne mogu da otvorim, ali poslednja tri review-a sa jonnyguru-a mogu:

13.mart.2010. Silverstone Strider Plus 750W

"That big beige box is a SunMoon SM-268 load tester."

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&file=print&reid=183


01.mart.2010. Thermaltake Toughpower XT 775W

"As always a SunMoon SM-268 will be the Run to my DMC, and will be handling all the loading duties for the following tests."

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&file=print&reid=182

22.februar.2010. XFX XPS 650W XXX Edition

"As usual, my load testing gear centers around a SunMoon SM-268 ATE"

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&file=print&reid=181

situacija se ponavlja i na predhodnim review-ima. Mislim da ipak koristi SM-268 :wave:

EDIT: Otvorih link, mozda je pre koristio, ili se pokvario, prodao itd. post je iz 2006-te, mislim da je verovatniji scenario iz 2010te
Pa sve je to testirao Matt Harris (Oklahoma Wolf), a ne Jonny. Mislim da je neko vreme i on koristio SM-8800 kada ga je pozajmio od "gazde", pa je morao da ga vrati!
 

Misko

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
25.01.2010.
Poruka
81
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pa sve je to testirao Matt Harris (Oklahoma Wolf), a ne Jonny. Mislim da je neko vreme i on koristio SM-8800 kada ga je pozajmio od "gazde", pa je morao da ga vrati!
Pa moj post je bio vezan za jonnyguru, pcper i hwsecrets kao sajtove i review-e na istim, ko je i kako testirao pre 4god je nebitno jer ne uporedjujemo ni jedno napajanje danas iz tog perioda.
 
Vrh