• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Softversko inzenjerstvo FTN

DjaniBOG

Newcomer
Učlanjen(a)
07.08.2016.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pozdrav, pre oko mesec dana sam upisao softversko inzenjerstvo i informacione tehnologije u Novom Sadu. Sta reci konkurencija je bila paklena i pored visemesecnog spremanja nisam upao na budzet. Uglavnom zanimala bi me iskustva kolega ukoliko ih ima na ovom forumu, koliko je smer dobar, moze li se do posla odmah posle faxa, koliko mi je predznanja stvarno potrebno sto se tice programiranja? U srednjoj sam pohadjao jedan racunarski smer pa sam upoznat sa dosta jezika, ponavljam SAMO upoznat: html, javascript, css, php,
ios komande( cisco ), c,c#,c++,python takodje sa racunarskim mrezema dosta.
Naravno ukoliko ima zaposlenih S. inzinjera zeleo bih da cujem i njihove utiske o samom poslu itd.
 

Proday

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.825
Rezultat reagovanja
91
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Toshiba A500 1GH
CPU & cooler:
i5 430M
Motherboard:
Intel HM55
RAM:
2x4GB DDR3
VGA & cooler:
G-Force 330M
Display:
Samsung 32"
HDD:
SSD Crucial M4 512gb
Sound:
Integrated
Case:
Belo 16 inca
PSU:
Neko 220V
Optical drives:
Blue ray RW
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder i MS4000
Internet:
Telekom Adsl 10/1
OS & Browser:
Windows 8 Ent x64
Other:
HTC Desire S
Samo cepaj,ako si iole talenat svi zavrse (ustvari krenu od) Dms snajdera ili Rtrk

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

Exodusbgd

PCAXE Member
Učlanjen(a)
31.05.2015.
Poruka
431
Rezultat reagovanja
220
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus ROG Scar III & Lenovo Yoga C940
CPU & cooler:
Intel Core i7-8700k & Kraken X62
Motherboard:
Asus ROG Maximus XI Hero
RAM:
4x 8GB DDR4 2933MHz HYPERX Predator RGB
VGA & cooler:
ZOTAC RTX 2080 SUPER Twin Fan
Display:
ASUS ROG Swift PG348Q
HDD:
SSD NVMe 512GB WD + 4 TB Seagate
Sound:
Senn HD600, Yamaha RX-V457 + Yamaha NS-F51
Case:
CM Cosmos C700P
PSU:
CM V850
Mice & keyboard:
Logitech G903, HyperX Alloy Elite RGB
Internet:
Cable & Telenor Home
OS & Browser:
Win 10
Kao čovek iz HR sektora, specijalizovan za tech recruiting, mogu samo reći da je potražnja ogromna. Praktično svako ko ima dovoljno znanja dobija posao odmah nakon fakulteta.

Obavezno završi Master, kasnije će ti značiti ako budeš želeo u inostranstvo.

p.s. mani se web developmenta, najveća je konkurencija a plate najmanje.

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 

DjaniBOG

Newcomer
Učlanjen(a)
07.08.2016.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Exodusbgd konacno i da cujem da web development nije bitan jer mi ide na zivce. Ne znam ni kako se zove ta oblast ali me privlaci zastita racunara, nemam pojma ni ja, enkripcija, antivirusi, analiza malwera i tih gluposti, tu sigurno nema velike konkurencije hm? :D
 

EmeraldCube

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.06.2016.
Poruka
219
Rezultat reagovanja
76
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Magični Majk
CPU & cooler:
i5 11400 + Noctua NH-D14
Motherboard:
AsRock H470 Steel Legend
RAM:
16 GB DDR4 3000Mhz(zaboravih koje)
VGA & cooler:
Šta god je integrisano na i5 11400
Display:
Msi Optix G241 144hz & Dell SE2219HR 75Hz
HDD:
1TB Samsung SSD + 240GB SP SSD
Sound:
HyperX Cloud I
Case:
BeQuiet Silent base 800
PSU:
Cooler Master 750W 80+ Gold neko
Mice & keyboard:
Keychron V4 & Razer viper ultimate wireless
Internet:
Optika bajo 500 Mb/s
OS & Browser:
Windows 10 pro
@DjaniBOG
Imas u policijskoj akademiji taj neki smer da bude "anti haker" ili sta vec pa ne znam ako mozes da se prebacis...policija je posebna isto kao i vojska? Ja sam sad zavrsio 3. srednje i dosta me privlaci programiranje jer mi je dosta logicno i jednostavno. Jeste da radimo u pascal okruzenju ali napravili smo(drugar i ja) igricu da kako padaju vockice da ih ti sakupljas korpom. Ja sam bukvalno uzivao dok sam to radio jer sam bio zaduzen za grafiku i okruzenje igre dok je drugar radio padanje i pomeranje korpe. Znam da ne moze da se poredi sa onim sta cemo tek da radimo ali i to je pocetak. Bas me zanima to softversko inzinjerstvo jer nema elektronike(mrzim elektroniku jer je smorena jer non stop gledas samo promene signala napona) za razliku od drugih smerova. Web dizajn mi je uzasno glup isto jer moze da se desi milion problema u sekundi(recimo nestanu ti sve slike ako promenis sirinu tabele sa 1 na 2 ili da uopste ne pokazuje ono sta ti radis). Zanima me bas misljenje ovih programera u Srbiji i inostranstvu, sta vi zapravo radite, da li volite to sto radite, kakvo vam je radno vreme i da li taj posao vredi svake sekunde ulozene u njega? Samo nemojte napisati "pa eto pravimo male programcice i dobijamo platu" kao sto sam cuo milion puta. Kakvi su ti programi, da li su kompleksni ili jednostavni i cemu oni sluze.
 
Poslednja izmena:

DjaniBOG

Newcomer
Učlanjen(a)
07.08.2016.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@EmeraldCube
Pa sada je vec kasno da se prebacim, a i ovo je po meni najbolji smer sto se programiranja i racunara tice u zemlji, okej mozda je podjednako dobar kao neki smerovi na etf ali je po meni definitivno najbolji. A kasnije cu pokusati da se usavrsim bas za tu oblast koja me zanima.
Super je sto si dosao do tog nivoa da vec pravis jednostavne igrice, moj savet ti je da uzmes neku debelu knjigu iz programiranja i valjano je izucis. Moje preporuka za jezik je Python, sjajan jezik za pocetnike, lako ces nauciti osnovne programiranja. Knjiga sadrzi osnovne stvari na 300 i kusur stranica. Ukoliko predjes ovu i jos neku knjigu za ozbiljnije programiranje u python onda si na dobrom putu! :D . Posto si u srednjoj skoli vremena ces svakako imati da predjes vise njih. Naravno knjiga je na engleskom pa ukoliko ga ne znas dobro koristi prevodilac xD
Evo linka: http://kvspgtcs.org/wp-content/uploads/2013/08/Python-Programming.pdf
 

Dexter013

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruka
5.685
Rezultat reagovanja
332
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Dark Knight
CPU & cooler:
Ryzen 7600x 5ghz + Aorus800
Motherboard:
AM5 MSI tomahawk B650
RAM:
32gb DDR5, 2x16GB 6400MHz kingston fury
VGA & cooler:
RTX 4070ti Gianward OC
Display:
Philips 32 / 2K / 1440p / 75hz
HDD:
Crusial ssd 500 gb + 500 gb Samsung HDD + Samsung 1TB ssd 870 evo
Sound:
default
Case:
Coller Master MASTERCASE H500 RGB window
PSU:
Corsair CX 850w M
Optical drives:
None
Mice & keyboard:
Logitech Hyperion + Natec RX22
Internet:
Optika MTS 500/160
OS & Browser:
Win 11 x64 PRO Legalan bato...
Other:
TV LG 55 4k
Koji god programski jezik da naucis: java, .net. php imas posao zagarantovano kad izadjes sa faxa,
potrudi se na predavanjima i ispitima, gledaj da naucis, a ne gledaj ocene i to je to.
 

DjaniBOG

Newcomer
Učlanjen(a)
07.08.2016.
Poruka
4
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Dexter pozdravi iz KO 013 :D
Ima li se posla u Pancevu?
 

Mr. Green

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.08.2016.
Poruka
10
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Na to se svi pale. Da bi radio u nekoj ozbiljnoj firmi, koja se bavi antivirus programima ili u državnom sektoru potreban ti je phd. Takođe poželjno je da imaš dobru zaleđinu u pravnoj oblasti ili da si bio u vojsci ili policiji sa sigurnosnim propusnicama i da si radio sa podacima koji nisu za svačije oči. Mislim da ti je mnogo bolja oblast data science i rad sa bazama podataka. Dosadne i teške stvari su ono od čega svi beže pa tu traži svoju budućnost da bi bio cenjen kadar. U Novom Sadu su skoro uveli data science smer na masteru, pa pošto si u N.S. proveri ;)
 
Poslednja izmena:

Exodusbgd

PCAXE Member
Učlanjen(a)
31.05.2015.
Poruka
431
Rezultat reagovanja
220
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus ROG Scar III & Lenovo Yoga C940
CPU & cooler:
Intel Core i7-8700k & Kraken X62
Motherboard:
Asus ROG Maximus XI Hero
RAM:
4x 8GB DDR4 2933MHz HYPERX Predator RGB
VGA & cooler:
ZOTAC RTX 2080 SUPER Twin Fan
Display:
ASUS ROG Swift PG348Q
HDD:
SSD NVMe 512GB WD + 4 TB Seagate
Sound:
Senn HD600, Yamaha RX-V457 + Yamaha NS-F51
Case:
CM Cosmos C700P
PSU:
CM V850
Mice & keyboard:
Logitech G903, HyperX Alloy Elite RGB
Internet:
Cable & Telenor Home
OS & Browser:
Win 10

EmeraldCube

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.06.2016.
Poruka
219
Rezultat reagovanja
76
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Magični Majk
CPU & cooler:
i5 11400 + Noctua NH-D14
Motherboard:
AsRock H470 Steel Legend
RAM:
16 GB DDR4 3000Mhz(zaboravih koje)
VGA & cooler:
Šta god je integrisano na i5 11400
Display:
Msi Optix G241 144hz & Dell SE2219HR 75Hz
HDD:
1TB Samsung SSD + 240GB SP SSD
Sound:
HyperX Cloud I
Case:
BeQuiet Silent base 800
PSU:
Cooler Master 750W 80+ Gold neko
Mice & keyboard:
Keychron V4 & Razer viper ultimate wireless
Internet:
Optika bajo 500 Mb/s
OS & Browser:
Windows 10 pro
@EmeraldCube
Pa sada je vec kasno da se prebacim, a i ovo je po meni najbolji smer sto se programiranja i racunara tice u zemlji, okej mozda je podjednako dobar kao neki smerovi na etf ali je po meni definitivno najbolji. A kasnije cu pokusati da se usavrsim bas za tu oblast koja me zanima.
Super je sto si dosao do tog nivoa da vec pravis jednostavne igrice, moj savet ti je da uzmes neku debelu knjigu iz programiranja i valjano je izucis. Moje preporuka za jezik je Python, sjajan jezik za pocetnike, lako ces nauciti osnovne programiranja. Knjiga sadrzi osnovne stvari na 300 i kusur stranica. Ukoliko predjes ovu i jos neku knjigu za ozbiljnije programiranje u python onda si na dobrom putu! :D . Posto si u srednjoj skoli vremena ces svakako imati da predjes vise njih. Naravno knjiga je na engleskom pa ukoliko ga ne znas dobro koristi prevodilac xD
Evo linka: http://kvspgtcs.org/wp-content/uploads/2013/08/Python-Programming.pdf
Ma nije problem engleski, njega znam odlicno, problem je sto ne znam nemacki xD. Sto se tice programiranja i osmisljavanja jer u roku od 2 minuta ja smislim celu logiku programa kako on treba da funkcionise, kako da ustedim na brzini i prostoru. Hvala ti na knjizi mnogo, pogledacu je i proucicu je. Ne znam sto se predmeta tica, da li ima python na fakultetu i kakva su predavanja, da li su prebrza i uspes li ista zapisati i da li se sme koristiti snimanje glasa preko telefona?
 

Mr. Green

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
20.08.2016.
Poruka
10
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ukinuli data science. Ruke im se osušile. Sumnjam da je razlog ovo što su naveli.
 
Vrh