• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

RX570 se gasi na temperaturi od 73 stepna

Ilija Stojicic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
21.03.2020.
Poruka
86
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 3 2200G
Motherboard:
ASRock AB350M PRO4
RAM:
Kingston Hyperx 2x4GB
Display:
Samsung LC24F396FHUXEN
HDD:
WD 1TB
Sound:
Redragon
Pozdrav,
Imam rx570, i u poslednje vreme računar je počeo stalno da zamrzava ekran. Počeo sam malo da istražujem po internetu i skinuo neke testove. Kad pokrenem funmark test graficka dostigne temperatura od 73 stepena i tada zamrzne sliku. Kako mogu rešiti taj problem? Mogu rasklopiti graficku i poslati vam fotografije iste.
PS Kada startujem računar graficka dostiže samo u Windows-u 50 stepeni.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.915
Rezultat reagovanja
7.565
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Za pocetak mozes preko MSI Afterburner da podesis manuelno ventilatore da se brze okrecu. Druga solucija je da rasklopis kartu i zamenis pastu na grafickom cipu i eventualno termalne padove ako mozes da nadjes adekvatne za tvoju karticu.
Inace 73 stepena je i te kako normalna temperatura za graficku karticu tako da ako zamrzava na toj temperaturi onda nesto hardverski nije uredu sa karticom ili jednostavno softver kojim meris temperature prijavljuje manju temperaturu nego sto zaista jeste. Koji model RX570 imas? Jesi li probao sa nekim drugim drajverom posto je opste poznato koliko su AMD drajveri dobri.
 

Ilija Stojicic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
21.03.2020.
Poruka
86
Rezultat reagovanja
4
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 3 2200G
Motherboard:
ASRock AB350M PRO4
RAM:
Kingston Hyperx 2x4GB
Display:
Samsung LC24F396FHUXEN
HDD:
WD 1TB
Sound:
Redragon
Za pocetak mozes preko MSI Afterburner da podesis manuelno ventilatore da se brze okrecu. Druga solucija je da rasklopis kartu i zamenis pastu na grafickom cipu i eventualno termalne padove ako mozes da nadjes adekvatne za tvoju karticu.
Inace 73 stepena je i te kako normalna temperatura za graficku karticu tako da ako zamrzava na toj temperaturi onda nesto hardverski nije uredu sa karticom ili jednostavno softver kojim meris temperature prijavljuje manju temperaturu nego sto zaista jeste. Koji model RX570 imas? Jesi li probao sa nekim drugim drajverom posto je opste poznato koliko su AMD drajveri dobri.
Ima gigabayte verziju sa 4gb. Pratio sam temperaturu preko hwmonitora i preko samog funmarka pokazivali su istu temperaturu. Koristim najsvežiji drajver.
 

alex303

Banned
Učlanjen(a)
03.11.2010.
Poruka
419
Rezultat reagovanja
378
Moja konfiguracija
OS & Browser:
MS-DOS
Ima gigabayte verziju sa 4gb. Pratio sam temperaturu preko hwmonitora i preko samog funmarka pokazivali su istu temperaturu. Koristim najsvežiji drajver.
Problem sa RX karticama je taj što kada ti program prikazuje 73C za GPU, VRM-ovi su verovatno preko 100C. Ovo je slučaj sa skoro svim jeftinijim modelima poznatih proizvođača. Problem se najčešće manifestuje u malim kućištima sa nikakvim ili lošim protokom vazduha. Postoji vrlo dobar razlog zašto su Gigabyte Aorus ili Asus Strix kartice znatno skuplje od njihovih jeftinijih vanilla varijanti.

Evo primer ASRock RX580 Phantom Gaming kartice koju ima moj drug. U svim igrama GPU ne prelazi 70C, ventilator vrti na 100%, ali posle nekog vremena igre počinju katastrofalno da koče, a ako je kućište zatvoreno, nakon kočenja ubrzo sledi shutdown ili se pojavi AMD GPU recovery.

Ok. Ponovo pokrenemo sistem, pokrenemo igru, ali ovaj put sa 120mm ventilatorom položenim na zadnjem delu kartice. I gle čuda Igre rade normalno, nema kočenja. Dok je drugar igrao igru, ja sam sklonio ventilator, i za 10 sec počinje kočenje. Vratim ventilator na karticu, kočenje nestane za 5 sec. Svo to vreme temperatura na GPU nije prešla 70C.

Proizvođači maksimalno štede na jeftinijim karticama. Nema backplate-a sa zadnje strane kartice koji bi pomogao da se VRM-ovi adekvatno ohlade. Hladanjak je dovoljan da ohladi GPU, ali zato napojna sekcija kartice bukvalno gori na preko 100C. A taj podatak ne očitava ni jedan program. Promena paste na GPU ne pomaže, jer GPU nije problem. Termalni padovi na delu hladnjaka koji naleže na VRM-ove su jako lošeg kvaliteta, a površina koja naleže je jako mala.

Izbegavajte najjeftinije kartice. Ovo važi i za AMD i za Nvidia.Bolje se strpiti, uštedeti malo više para i uzeti neki Aorus/Strix model, nego kasnije
plakati.

Ti bi za početak mogao da probaš to što sam ja uradio kod drugara. Samo položi jedan 120mm ventilator sa zadnje strane kartice i vidi kako se kartica ponaša. Ako problem nestane, ostaje ti samo da probaš da zameniš termalne padove na memoriji i VRM-ovima. Samo vodi računa da budu iste debljine, jer ako staviš tanke, neće dobro legnuti kad montiraš cooler, a ako staviš debele, nećeš moći skroz da zategneš cooler i rizikuješ da hladnjak ne legne na GPU. Druga skuplja varijanta je custom hlađenje, ali tu se već postavlja pitanje isplativosti.
 

LiDragon

PCAXE Member
Učlanjen(a)
03.12.2013.
Poruka
542
Rezultat reagovanja
135
Moja konfiguracija
Imam gigabyte rx560 4gb,sa dodatni napajanjem,radi bez problema,doduse treba joj zameniti pastu.
 

Ace Rimmer

PCAXE Member
Učlanjen(a)
15.11.2009.
Poruka
520
Rezultat reagovanja
428
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Xeon x5675 @ LC-CC-120
Motherboard:
Asus P6T Deluxe V2
RAM:
24GB Kingston HyperX Genesis 1600
VGA & cooler:
MSI RX 480 Gaming X 8GB
Display:
Samsung 971p
HDD:
više komada
Sound:
Asus Xonar DG
Case:
CM Stacker
PSU:
Corsair RM650x
Optical drives:
ASUS DVD-RW
Mice & keyboard:
Glorious Model O & HyperX Alloy Elite RGB (brown)
Internet:
DSL
OS & Browser:
Linux / Windows
50°C odmah u startu je malo previše. Sapphire (i to non-Nitro) se drži ispod 40°C na ovim vrućinama, bez da se ventilatori okreću. Na 73-74 se pale do kraja, i tad je grafička čujna. Pretpostavljam da su sve baždarene da okinu do kraja na 73.
Pasta na GPU obično bude skamenjena, ako do sada nije stavljana druga. Ovisno o dizajnu, VRM hladi heatsink koji ide preko GPU i memorije, te s druge strane aluminijski backplate. Bar je tako ko Sapphire-a.
Ako rastavljaš, računaj da ti treba novi 0,5mm termalni pad za VRM te 0,7-1.0mm padovi za memoriju. Uz pastu, naravno.
 
Vrh