• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Retro SEGA igre na PC-ju

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Nedavno je na forumu jedan od clanova zapoceo temu o jednom CD-u sa 168 Sega igara, pa posto me je ovo setilo na dane kada smo igrali te krekovane igre, reko ajde da podelim svoje neke, iako skromne, igracke savete za emulaciju Retro SEGA igara na PC-ju. :)

SSega
Prva metoda koju cu objasniti je igranje kroz Browser, sa cuvanjem progress-a. Ovo je jedna od najbrzih i najlaksih metoda (iako su i ostale lake, ali ova se izdvaja) i mozete je primenjivati u nekom Internet kafe-u, hotelu itd, gde sa sobom nemate svoj licni racunar.

Licno, kao klinac (jos sam ja klinac, samo malo manji :P) sam koristio SSega sajt (u potrazi za tada klasicnim Street Fighter i Castle of Illustion naslovima), koji je vremenom postajao sve bolji i bolji.

Pristup sajtu veoma je jednostavan, te sve sto treba da uradite je posetite HTTPS varijantu sajta, klikom na ovo, kroz pretrazivac licnog izbora. U gornjem navigacionom meniju, mozete pristupiti kategorijama, nekim cheat kodovima, kao i uputstvima, sto pomalo olaksava vracanje u stare dane. Stranica takodje poseduje i polje za pretragu, a kolekciju igara cine skoro svi Sega Genesis (kod nas poznatiji kao MegaDrive) naslovi.

Jedna od pogodnosti samog sajta, kao sto sam vec napomenuo, jeste sistem po kome on funkcionise. Za razliku od ostalih stranica, na ovoj su dostupne potpuno legalne, ekstraktovane igre koje da kazemo "zajmite", te nema potrebe za strahom cak i u uredjenijim drzavama. ;)

Nasuprot nekim poznatijim stranicama, poput emulator.online, ova nudi i vise emulatora baziranim na razlicitim tehnologijama. U pitanju su dva JavaScript emulatora, koje mozete pokrenuti na bilo kom uredjaju, cak i na Android tabletima/TV-ima ako imate pristup fizickoj tastaturi ili kontroleru. Druga, po mom misljenju losija opcija, je Flash-based emulator, te ako niste korisnik Chrome-a ne verujem da cete Adobe Flash Player imati instaliran.

Jos jedna jedinstvena funkcija sajta jeste i postojanje naloga i cloud memorije. Ovo napominjem, bas zbog scenarija koji sam napomenuo kao sto je internet kafe. Da biste pristupili sacuvanom napretku u igri, dovoljno je da se ulogujete putem posebnog naloga (sto preporucujem) ili malo nebezbednijim Facebook ili Google nalogom. Ako ste ipak ljubitelj igranja iz kreveta u svom toplom domu, tu je i opcija prisutna na drugim platformama za ucitavanje i cuvanje napretka u igru u formi fajla na racunaru. Ovo omogucuje cuvanje vise razlicitih napredaka, pa ih mozete imenovati u skladu sa opisom.

Slobodno mogu reci da ako ste u potrazi za web platformom, neke konkurentne firme nemaju sta da traze pored ove, uzimajuci u obzir metode cuvanja, bezbednost naloga i celokupno igracko iskustvo.

Gens

Ako zelite stabilnu, offline platformu na vasem racunaru/laptopu, Gens32 poznatiji kao samo Gens, predstavlja sjajnu alternativu Chrome T-Rex igri kada nema neta. :d

Ovaj emulator ima podrsku za Genesis, 32x i Sega CD igre, ali ujedno je pomalo tezi za koriscenje od web-based SSega emulatora. Kao i veb stranica, emulator je potpuno besplatan i dostupan za preuzimanje na ovom linku. Ukoliko ste na Windows-u, kada ste ga preuzeli dovoljno je da prodjete kroz jednostavan carobnjak i spremni ste za upotrebu.

Osim Gens-a trebace vam jos i ROM-ovi. Ovo je jedna od prepreka legalnog igranja, kao i bezbednog igranja. Samo bih napomenuo da ukoliko ne znate gde preuzeti ROM-ove ili ih vec nemate na svom racunaru, kontaktirate mene jer je vecina velikih "old-school" stranica ugasena u borbi protiv piraterije, te vam mogu reci da u 95% slucajeva stranice zapravo varaju i daju vam malware/adware umesto ROM-ova.

Ucitavanje ROM-ova je relativno lako, te je samo potrebno preuzeti ih i pri pokretanju softvera otici u File-->Open ROM ili ako imate neki od onih diskova sa 256 igara/168 igara, odaberete File-->Boot CD, a kao i sa web-based emulatorima obuhvacena je i opcija ucitavanja/cuvanja napretka kroz Save/Load State dugmad.

Podesavanja igara su minimalna, pa u najvecoj meri necete ni imati potrebu za njima. Cak su i starije masine u mogucnosti da pokrenu ovaj emulator bez ikakvih zamrzaja, ali mogu da napomenem da je grafika znatno bolja u full screen modu. Iz menija Graphics, moguce je podesiti Frame Skipove (radi 30fps/25fps/12fps iskustva), korekcija boja (Color Adjust), velicine "piksela" (Bits per Pixel), rezolucije (OpenGL resolution), kao i backend-a (SDL ili SDL+OpenGL, ali neke igre imaju problema sa grafikom na OpneGL modu te vam ne bih preporucio tu varijantu) i jos puno druih opcija.

Konfiguracija samog emulatora/joystick-a se vrsi kroz meni Options. General Options nudi neke od opcija koje ne uticu na sam gameplay, vec samo izgled/ponsanje okruzenja. Tako recimo mozete ukljuciti/iskljuciti brojac FPS-a ili zameniti efekat pri ukljucivanju. U Options panelu je prisutna takodje i opcija podesavnaja kontrolera, kroz meni Joypads. Tu mozete samo pritiskom dugmadi na tastaturi/povezivanjem kontrolera promeniti ponasanje igara i urediti moguce akcije. Slicno kao i sa igrama, moguce je cuvati trenutnu konfigruaciju ili ucitavanje vec sacuvane/preuzete.

Ovo bi bila neka dva emulatora koja bih zeleo da pomenem, iako je SSega zapravo samo platforma sa kolekcijom ROM-ova i drugih emulatora. Ako smatrate da bi valjalo izmeniti nesto, napisite u odgovoru.
 

Dom1nat0R

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
03.09.2015.
Poruka
12.973
Rezultat reagovanja
7.667
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel® Core™ i7-10700K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard:
ASUS Maximus XII HERO (WI-FI)
RAM:
G.SKILL tridentZ Black-White 32GB (2x16) DDR4 @3600MHz CL17 [F4-3600C17D-32GTZKW]
VGA & cooler:
AMD Radeon™ RX 7800 XT Phantom Gaming 16GB OC
Display:
LG Ultra Gear 27GN850-B [1ms,144Hz, Nano IPS]
HDD:
Samsung 860 PRO 256GB Samsung 860 EVO 500GB 2x Samsung 860 EVO 2TB WD Red 3TB
Sound:
ASUS Xonar Essence ONE / Cambridge Audio Azur 640A V2 / MA RX2+Pioneer TSW306C / Logitech Z906 [5.1]
Case:
Thermaltake Suppressor F51 [Window]
PSU:
Cooler Master V850 [Full modular]
Optical drives:
N/A
Mice & keyboard:
ASUS ROG Chakram / ASUS ROG Claymore [MX Brown] / Headset hyperX Cloud Alpha
Internet:
Optical fiber 350mbs/110mbs
OS & Browser:
Windows 10 Pro 64bit / Google Chrome
Other:
PlayStation 4 PRO CUH-7216B / TV Samsung UE50RU7022 50" 4K
Odlican tutorijal. Hvala puno na ovako opsirnom tekstu.
Inace ja koristim Fusion364 emulator za Segu. Sve sto sam do sada pokrenuo radilo je kao na konzoli bez bilo kakvih seckanja ili defekata u samoj grafici.
 
  • Like
Reagovanja: Uni
Vrh