• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Razlika izmedju FreeSync-a i Adaptive sync-a?

Jorimir

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.09.2016.
Poruka
34
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 3600 & be quiet! Dark Rock 4
Motherboard:
ASUS TUF B450M-PLUS gaming
RAM:
16GB DDR4
VGA & cooler:
ASUS TUF Gaming Radeon RX 5700
Display:
Philips 278E9QJAB
HDD:
Seagate 1TB
Case:
Fractal Design Define Mini C
PSU:
Raidmax RX-735AP-R 735W
Internet:
20mb/4mb
OS & Browser:
Windows 10 and Google
Other:
ADATA XPG SX8200 256GB
Pozdra, hvala što ste odvojili vreme za ovo što sam napisao i hvala unapred ako možete da mi pomognete u mojoj dilemi.

Još odavno sam shvatio šta su to FreeSync i G-Sync, iako G-Sync nikada nisam probao iz radoznalosti sam poslušao i o njemu i tome zašto su monitori sa tim skuplji. Ali danas sam naleteo na termin koji me je totalno zbunio, a to je Adaptive sync.

Inače ovih dana sam u izboru novog monitora, i posle dosta razmišljanja glavni kandidat je Philips 345B1C, meni lično po svemu odgovara, i rezolucija, i veličina. Još bi mi super došao i USB hub, a i senzor koji ga sam gasi. I skoro da sam se odlučio za njega kada mi je za oko zapao taj Adaptive sync. Iako gaming nije jedina stvar za koju koristim računar, barem trećina ili polovina vremena ode na to. Tako da bi mi dosta značilo da monitor ima FreeSync(pošto imam AMD kartu). Pa sam krenuo da proveravam. Sledeće što me je zabrinulo je što na listi monitora koji podržavaju FreeSync( https://www.amd.com/en/products/freesync-monitors ) nisam našao ovaj, ali nisam odmah odustao jer sam pronašao u tri strane recenzije( Philips 346B1C Review | PC Monitors , Philips 346B1C Review - Affordable 100Hz VA Ultrawide Monitor with USB-C , Philips Reveals 346B1C 34-Inch 100 Hz Curved UltraWide Monitor with USB-C Docking ) da ljudi spominju da FreeSync ipak radi na njemu(čak se negde čini mi se spominje i G-Sync, ali nisam siguran gde i da li dobro radi), ali ni jedan screenshoot ili bilo šta što bi potvrdilo da je to zaista tako ne mogu da pronađem, a spominje se još i VESA Adaptive Sync . Takođe našao sam na reditt-u tekst(izgleda ružno u sred teksta pa sam link na kraju stavio) gde ljudi kažu kako su zapravo FreeSync i Adaptive sync ista stvar, ali me onda opet brine, zašto tog monitora nema u listi onih koji podržavaju FreeSync i zašto u zvaničnoj specifikaciji na sajtu proizvođača( Buy the Philips Curved UltraWide LCD display 345B1C/00 Curved UltraWide LCD display ) ne stoji AMD FreeSync™ technology kao u specifikaciji monitora koji trenutno imam( Buy the Philips Curved LCD monitor with Ultra Wide-Color 278E9QJAB/00 Curved LCD monitor with Ultra Wide-Color )? A mene od svega toga najviše zanima da li ću ja moći normalno u Radeon Software-u da upalim FreeSync i da on radi kako treba?

Eto to je moja dilema, nadam se da nisam previše razvukao. Ako neko ima odgovor ili objašnjenje o svim ovim nazivima i sync-ovima bio bih mu vrlo zahvalan na tome, a možda bi pomoglo i još nekome. :)

Link do reddit teme:
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.549
Rezultat reagovanja
2.188
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
freesync jeste adaptive sync, donekle unapredjen, kolko sam AS dozvoljava, bolje ne moze "free" vec mora drugi skaler i elektronika u display, a to je G-Sync. Imas G-Sync koji radi preko adaptive sync sad. Jer je elektronika u panelima bolja. No, nVidia scaler u monitoru ipak bolje radi, al i kosta. Poenta - adaptive sync radi dobro, bilo da je freesync ili g-sync (compatible) uzmes ekran koji podrzava oba i kraj.

Taj monitor sto gledas je ja mislim suvise spor (5ms u praksi znaci izmedju 8 i 16ms na svemu sto nije grey to grey), 100Hz je super sto ima, sve oce biti glatko, pogotovo desktop i sve na sta si navikao, a freesync ces verovatno moci da upalis, al mislim da nije krucijalna stvar. Ako imas 100fps -adaptive sync ne radi, prelazi u v-sync on ili off, zavisi kako je namesteno u drajverima. Isto vazi i za G-sync, pa da bi izbegli da ne radi <neki>sync, ogranicavamo FPS u igrama na koji frejm ispod max refresh rate, na tom 100Hz ekranu recimo stavio bi max fps na ~96 kako bi Freesync radio...
 

Jorimir

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
03.09.2016.
Poruka
34
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 3600 & be quiet! Dark Rock 4
Motherboard:
ASUS TUF B450M-PLUS gaming
RAM:
16GB DDR4
VGA & cooler:
ASUS TUF Gaming Radeon RX 5700
Display:
Philips 278E9QJAB
HDD:
Seagate 1TB
Case:
Fractal Design Define Mini C
PSU:
Raidmax RX-735AP-R 735W
Internet:
20mb/4mb
OS & Browser:
Windows 10 and Google
Other:
ADATA XPG SX8200 256GB
freesync jeste adaptive sync, donekle unapredjen, kolko sam AS dozvoljava, bolje ne moze "free" vec mora drugi skaler i elektronika u display, a to je G-Sync. Imas G-Sync koji radi preko adaptive sync sad. Jer je elektronika u panelima bolja. No, nVidia scaler u monitoru ipak bolje radi, al i kosta. Poenta - adaptive sync radi dobro, bilo da je freesync ili g-sync (compatible) uzmes ekran koji podrzava oba i kraj.

Taj monitor sto gledas je ja mislim suvise spor (5ms u praksi znaci izmedju 8 i 16ms na svemu sto nije grey to grey), 100Hz je super sto ima, sve oce biti glatko, pogotovo desktop i sve na sta si navikao, a freesync ces verovatno moci da upalis, al mislim da nije krucijalna stvar. Ako imas 100fps -adaptive sync ne radi, prelazi u v-sync on ili off, zavisi kako je namesteno u drajverima. Isto vazi i za G-sync, pa da bi izbegli da ne radi <neki>sync, ogranicavamo FPS u igrama na koji frejm ispod max refresh rate, na tom 100Hz ekranu recimo stavio bi max fps na ~96 kako bi Freesync radio...
Hvala na objašnjenju, uz njega, čitanje još stvari po internetu i objašnjenje jednog recenzenta monitora sa YouTube-a sam shvatio konačno o čemu se tu radi. Odnosno da adaptive sync znači da je moguće kontrolisanje osvežavanja, a da bi FreeSync(i prisustvo monitora na FreeSync listi) značilo da je monitor sertifikovan od AMD-a. Ali taj recenzent takođe kaže da FreeSync na ovom monitoru radi, tako da se nadam da neće biti nikakvih problema. Shvatam i ja da je najbolje da monitor ima i FreeSync i G-sync sertifikat ali kao što si i sam rekao, to košta, pa ću se zadovoljiti sa ovim Adaptive Sync-om ukoliko bude normalno radio, a nadam se da hoće.

Što se samog monitora tiče dosta sam razmišljao doduše ni jedan još uvek nisam poručio, ali mislim da će biti ovaj Philips, jer u cenovnoj kategoriji nema ništa bolje koliko se meni čini(inače ljudi sa Benchmark kanala su izmerili 8,4ms odziv u recenziji čini mi se tako da se nadam da nije previše sporo). Dva LC Power monitora i Samsung koji su tu imaju sve ostalo manje više isto, jedino je to osvežavanje 4ms, ali mislim(ispravi me ako grešim) da razlika između 4ms i 5ms nije velika. Za sličnu cenu kao ovaj Philips jedino AOC CU34G2 nudi brži odziv, od 1ms, ali lično ne volim AOC marku, a i taj model ima previše crvenih detalja po sebi za moj set up(nije mi dizajn presudan naravno, ali ceo set up je crne i bele boje uz tek po neki plavi detalj, još da dodam crveno, nebi baš išlo). Jedina opcija koja mi se čini kao moguće bolja je ASUS TUF Gaming VG35VQ ali taj monitor je i znatno skuplji a nema ni USB portova koliko meni treba(doduše ja se nadam da će hub na ovom Philips-u raditi sa USB up kablom i DP kablom, jer USB C nemam gde da uključim), ni senzor koji ga pali i gasi što mi takođe deluje kao vrlo korisna opcija. Mada ukoliko budem imao dovoljno novca razmotriću i taj monitor. A generalno oko tog odziva nisam siguran ni koliko bi meni značilo da bude 1ms, jer multiplayer igre ne pokrećem toliko često, a i kada igram to je amaterski iz zabave, a ne kompetetivno. Za singleplayere mi je odziv kakav je na mom sadašnjem monitoru od 4ms(ponovo kažem, nadam se da nije prevelika razlika između 4ms i 5ms) sasvim dovoljan, čak mi ni veće osveženje od 60Hz u igrama nije neophodno, više mi je bitno što ću imati 2K rezoluciju i 21:9 odnos, a tih 100Hz se nadam da ću primetiti u sistemu, dok u igrama čisto sumnjam jer većinom igram dosta zahtevne, nove naslove pa ako bude 60FPS-a ili malo više biću zadovoljan, ali svakako ću zaključati FPS na 98FPS ili tako nešto kako se taj sync ne bi poremetio.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.549
Rezultat reagovanja
2.188
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
da ne ulazimo sad u skroz skroz dugacku konverzaiciju o svemu, svaka boja piksela ima drugaciji odziv, GtG je najbrzi jer ne ide skroz do kraja vec samo fo 50% bele (siva) da rade black to black bio bi duzi odziv, da rade blue to blue bio bi duzi odziv i td. to je normalno. Reklamira se uvek najbzi moguci response u najboljim mogucim uslovima.

Sa adaptive sync otkljucanim na monitoru, trebalo bi da moze da se forsira makar FreeSync obican. Ali, kao sto rekoh, to se ne ukljuci ako je fps isti kao monitor refresh rate. Dakle posto sam windows (10, 8.1, 8) ima po default ukljucen V-sync dok si na desktopu ne radi FreeSync/G-sync i sl. ali ce raditi kad udjes u igru i stavis fullscreen (ne borderless, jer on te zakljucava na uslove koje windows diktira za desktop). Ima fore da se ovo zaobidje, ali nisu vredne cimanja i ne rade sve aplikacije kako treba i bla bla.

Sto se odziva tice, 4ms, 5ms i 8ms, sve je to 8ms samo na ovima sto navode 4 i 5ms to navode jer kad je overdrive ukljucen onda dobijas brzi odziv jer ekran predvidja kako ce sledeca linija da izgleda. Cool, ali ostaju duhovi ispred ili iza objekta u pokretu kod jeftinijih panela (takozvani "ghosting" ). Poboljsano je to dosta u danasnje vreme, ali posto ima uglavnom bar dve opcije za overdrive, jedna je bolja za sporije pokrete i nizi refresh, druga za obruto, probaces pa ces naci sta tebi odgovara.

Srecno! :wave:
 
Vrh