• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Racunar se iskljuci kada se pokrene igrica.

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Bogdane, tvoj računar ne isključuje zaštita, već ploča trokira. Pokvarićeš ploču pregrevanjem čipseta. Možda je i za ventilator kasno, ali je najjednostavnije i najjeftinije rešenje za taj problem.
Al delimicno ja tu nisam kriv, mislim da je prodavac trebao da me upozori na tako nesto i da mi da do znanja da mi treba ventilator. Nadam se da ce on pomoci i da nisam unistio maticnu. I da sam unistio ne bi bila velika steta ali sve jedno.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.753
Rezultat reagovanja
9.121
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Kad si kupio tu ploču?

Послато уз помоћ Тапатока
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Kupio sam je pre 20 dana al sam je tek sad ubacio u konfiguraciju
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.753
Rezultat reagovanja
9.121
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Pogrešio si; većina trgovaca polovnom robom (ne svi) daje 7 dana radne garancije. Većina prodavaca (namerno menjam reč iz "trgovac" u "prodavac") nema zlu nameru i navodi falinku ako postoji. Neki ne navode, ali spuste cenu, pa posle time pravdaju. Ima i onih drugih.

Problem sa većim pregrevanjem čipseta može da uzrokuje nestabilan rad računara, od problema sa grafikom do problema sa portovima (usb, sata...). Neke ploče, npr.Gigabyte, poseduju čipset koji se previše greje, ali to ne utiče na ispravan rad ploče.

Rešava se na razne načine: najjednostavnije je postavljanje negde nekog ventilatorčića (ili ventilatorčine) koja će razvejavati toplotu sa hladnjaka. Što više smanji temperaturu ta ploča će, barem što se tog dela tiče, biti dugovečnija. Izbegni šrafljenje direktno na hladnjak da ne bi nešto oštetio.
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pogrešio si; većina trgovaca polovnom robom (ne svi) daje 7 dana radne garancije. Većina prodavaca (namerno menjam reč iz "trgovac" u "prodavac") nema zlu nameru navodi falinku ako postoji. Neki ne navode, ali spuste cenu, pa posle time pravdaju. Ima i onih drugih.

Problem sa većim pregrevanjem čipseta može da uzrokuje nestabilan rad računara, od problema sa grafikom do problema sa portovima (usb, sata...). Neke ploče, npr.Gigabyte, poseduju čipset koji se previše greje, ali to ne utiče na ispravan rad ploče.

Rešava se na razne načine: najjednostavnije je postavljanje negde nekog ventilatorčića (ili ventilatorčine) koja će razvejavati toplotu sa hladnjaka. Što više smanji temperaturu ta ploča će, barem što se tog dela tiče, biti dugovečnija. Izbegni šrafljenje direktno na hladnjak da ne bi nešto oštetio.
Probacu sa vrucim lepkom da ha zalepim
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pogrešio si; većina trgovaca polovnom robom (ne svi) daje 7 dana radne garancije. Većina prodavaca (namerno menjam reč iz "trgovac" u "prodavac") nema zlu nameru navodi falinku ako postoji. Neki ne navode, ali spuste cenu, pa posle time pravdaju. Ima i onih drugih.

Problem sa većim pregrevanjem čipseta može da uzrokuje nestabilan rad računara, od problema sa grafikom do problema sa portovima (usb, sata...). Neke ploče, npr.Gigabyte, poseduju čipset koji se previše greje, ali to ne utiče na ispravan rad ploče.

Rešava se na razne načine: najjednostavnije je postavljanje negde nekog ventilatorčića (ili ventilatorčine) koja će razvejavati toplotu sa hladnjaka. Što više smanji temperaturu ta ploča će, barem što se tog dela tiče, biti dugovečnija. Izbegni šrafljenje direktno na hladnjak da ne bi nešto oštetio.
Sve u svemu hvala na odgovoru, javljam vam kad namestim.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.753
Rezultat reagovanja
9.121
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Probacu sa vrucim lepkom da ha zalepim
Probaj samo nekako da učvrstiš ventilator, pre nego što ga zalepiš, pa vidi da li uopšte ima efekta. Možda je pasta za zamenu, možda nema pastu, već onu žvaku. Međutim, skidanje hladnjaka često zahteva vađenje matične ploče iz kućišta, malo alata i ponešto živaca.
:ziveli:
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Probaj samo nekako da učvrstiš ventilator, pre nego što ga zalepiš, pa vidi da li uopšte ima efekta. Možda je pasta za zamenu, možda nema pastu, već onu žvaku. Međutim, skidanje hladnjaka često zahteva vađenje matične ploče iz kućišta, malo alata i ponešto živaca.
:ziveli:
Nisam ni znao da postoji pasta ispod tog hladnjaka. Ako ventilator ne upali, probacu da ga skinem i stavim drugu pastu.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.753
Rezultat reagovanja
9.121
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Nisam ni znao da postoji pasta ispod tog hladnjaka. Ako ventilator ne upali, probacu da ga skinem i stavim drugu pastu.
Mora da ima "nešto". :)
Ventilator nije nužno pričvršćivati na hladnjak. Kažem ti, samo ga nekako pričvrsti tako da duva direktno u hladnjak (može iznad, može pored - kako god).
 

daimy2017

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
28.09.2017.
Poruka
40
Rezultat reagovanja
12
Moja konfiguracija
Proveriti pastu ispod hladnjaka, eventualno zameniti novom, i u BIOS-u pogledati na koliko je podesena maksimalna temperatura i gasenje kompa.
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Zdravo,resio sam problem tacnije zamenio sam maticnu.Sve je ok ali postoji opet jos jedan probleem.Kada udjem u igricu za koju je moj racunar sposoban da pokrene,temperatura graficke skace do 80+ stepeni.bukvalno dok sam u windowed modu igre kada igram temperatura je vuisoka i cim izadjem iz nje misem (iako se ona vidi)temperatura pada drasticno brzo do 50/60 C.Zanima me do cega je probem.Mislio sam da je do drajvera ali instalirao sam najnovije sa nvidia sajta za moju graficku.
 

Fakku

PCAXE Member
Učlanjen(a)
16.02.2019.
Poruka
293
Rezultat reagovanja
511
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ultimatrix
CPU & cooler:
Ryzen 9 5900x, Arctic Liquid Freezer II 360 A-RGB
Motherboard:
Asus ROG Crosshair Hero VIII (Wi-Fi)
RAM:
4x16GB DDR4 Corsair Vengeance RGB Pro @ 3200MHz
VGA & cooler:
Gigabyte RTX 3080 Ti Gaming OC 12GB
Display:
LG 38GN950-B 38"
HDD:
x2 Samsung 980 PRO NVME 2TB
Case:
Lian Li O11 Dynamic XL
PSU:
BeQuiet Dark Power Pro 12 1200W
Mice & keyboard:
Glorious Model O-, Razer BlackWidow Elite
Internet:
100/10 Kablovska
Zdravo,resio sam problem tacnije zamenio sam maticnu.Sve je ok ali postoji opet jos jedan probleem.Kada udjem u igricu za koju je moj racunar sposoban da pokrene,temperatura graficke skace do 80+ stepeni.bukvalno dok sam u windowed modu igre kada igram temperatura je vuisoka i cim izadjem iz nje misem (iako se ona vidi)temperatura pada drasticno brzo do 50/60 C.Zanima me do cega je probem.Mislio sam da je do drajvera ali instalirao sam najnovije sa nvidia sajta za moju graficku.
pogledaj jel ti rade ventilatori na grafickoj, temperatura ne bi trebala da bude 50/60c na desktopu, a i ne bi trebala da bude 80+c u igricama.
to je mnogo stara graficka, moguce da je prljava/prasnjava, i da se pasta osusila.
koji je model gtx 560 u pitanju?
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
pogledaj jel ti rade ventilatori na grafickoj, temperatura ne bi trebala da bude 50/60c na desktopu, a i ne bi trebala da bude 80+c u igricama.
to je mnogo stara graficka, moguce da je prljava/prasnjava, i da se pasta osusila.
koji je model gtx 560 u pitanju?
u IDLU temperatura je oko 40 stepeni ali u igri ide do 100 stepeni.Inace model je Zotac.Iako je tolika temperatura Fps se ne smanjuje i igrica je igriva.Nzm sta bih mogao da uradim po tom pitanju.
 

Novatech

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
10.04.2015.
Poruka
2.695
Rezultat reagovanja
1.810
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 (AF) - LC CC 95
Motherboard:
ASRock B450M PRO4
RAM:
Patriot Viper Steel 2x8gb 3000mhz
VGA & cooler:
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB
Display:
Samsung S24F350
HDD:
Samsung 860 EVO 1TB + Samsung 750 EVO 250gb
Sound:
Lusya Fever DAC + Altec Lansing 4121 + Microlab FC 330
Case:
MS Cyclops V / 2x Arctic P14 - 2x Arctic F12
PSU:
Corsair RM550x
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core (HX Red) - Logitech K230 - Redragon Mirage - Asus TUF M3
Internet:
Supernova 80/8
OS & Browser:
Windows 11 Pro
Other:
Acer Aspire V3 571g
u IDLU temperatura je oko 40 stepeni ali u igri ide do 100 stepeni.Inace model je Zotac.Iako je tolika temperatura Fps se ne smanjuje i igrica je igriva.Nzm sta bih mogao da uradim po tom pitanju.
Instaliraj MSI afterburner i nasteluj ventilator na grafickoj. Ako ne znas na sta mislim pretrazi "Custom curve msi afterburner"

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Instaliraj MSI afterburner i nasteluj ventilator na grafickoj. Ako ne znas na sta mislim pretrazi "Custom curve msi afterburner"

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
Imam vec instaliran Msi Afterburner i fan speed mi je automatski namesten.Kada mi je temperatura prevelika ventilator je na maximumu.Mislim da nije do toga problem
 

Novatech

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
10.04.2015.
Poruka
2.695
Rezultat reagovanja
1.810
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 1600 (AF) - LC CC 95
Motherboard:
ASRock B450M PRO4
RAM:
Patriot Viper Steel 2x8gb 3000mhz
VGA & cooler:
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB
Display:
Samsung S24F350
HDD:
Samsung 860 EVO 1TB + Samsung 750 EVO 250gb
Sound:
Lusya Fever DAC + Altec Lansing 4121 + Microlab FC 330
Case:
MS Cyclops V / 2x Arctic P14 - 2x Arctic F12
PSU:
Corsair RM550x
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core (HX Red) - Logitech K230 - Redragon Mirage - Asus TUF M3
Internet:
Supernova 80/8
OS & Browser:
Windows 11 Pro
Other:
Acer Aspire V3 571g
Ja sam nedavno kupio RX 560 i sa automatskim podesavanjima se grejala do 90c, kada sam nastelovao afterburner bude oko 60-65c zavisno od igre.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja sam nedavno kupio RX 560 i sa automatskim podesavanjima se grejala do 90c, kada sam nastelovao afterburner bude oko 60-65c zavisno od igre.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
Jel mozes mozda da pomognes oko podesavanja u msi afterburner.Moja su trenutno:
Core Voltage-1000
Core Clock-820
Memory Clock-2004
-Fan speed(%)-Auto
 

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.230
Rezultat reagovanja
440
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
Ne menjaj ništa. Samo neka fan speed ne bude na automatik, nego ga podesi manual na npr 75% i apply pre ulaska u igru.
Čućeš ventilator kako se zaleće
 

Prokletnik

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.10.2018.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
457
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 2600 / Noctua U12S
Motherboard:
MSI B450 Gaming Carbon Pro AC
RAM:
Corsair Vengeance RGB PRO (2 x 8GB) 3200MHz CL15
VGA & cooler:
ROG STRIX-GTX1080-A8G-GAMING
Display:
Dell P2312H, ViewSonic XG2401 144hz
HDD:
120GB SiliconPower Slim S55 + SAMSUNG F3 ST1000DM005/HD103SJ 1TB 7200rpm
Sound:
Genius gx gaming sw-g 2.1 , HyperX Cloud Flight
Case:
Fractal Design Define C - Window
PSU:
Seasonic M12II-620 EVO
Mice & keyboard:
Logitech G703 wireless & Redragon Kumara
Internet:
MTS 20/4
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Evo Dragan je to lepo objasnio ovde

Namesti u MSI Afterburner custom curve, ili ti krivulju kako hoces da ti se ventilatori pale.

Prvo odes u Settings u msi pa druga opcija fan pa tu skikliras custom, a onda podesavas krivulju kako da ide, prvo donja linija ti je kada graficka dotera tipa 30 stepeni a ti si podesio da je sa leve strane brzina ventilatora 20% i u tom slucaju ti je scenario ovakav, cim kartica dogura 30 stepeni ventilatori ce krenuti da se vrte na 20% evo ti moj primer kako sam ja kod sebe podesio.



Ali ti kod tebe mozes drugacije da kazes kada da ti se pale ventilatori i na koliko posto brzine da vrte, ali ne zaboravi da stikliras ove dve opcije.



Ako budes imao dodatnih pitanja pisi.
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Tamperatura dolazi opet do 90 stepeni, iako sam podesio ventilatore.
 

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.230
Rezultat reagovanja
440
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
To ke jako stara karta i trebalo bi je fizički očistiti i zameniti pastu. To nije težak posao i zahteva samo pedantnost.
Npr ako se ispod ventilatora napravio tepih od prašine oni kao da ne postoje.
Uzmi za početak neku četku, usisivač. Ili ako znaš nekoga ko ima kompresor pa je dobro produvaj
 

Bogdan Laban

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
31.01.2019.
Poruka
33
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
To ke jako stara karta i trebalo bi je fizički očistiti i zameniti pastu. To nije težak posao i zahteva samo pedantnost.
Npr ako se ispod ventilatora napravio tepih od prašine oni kao da ne postoje.
Uzmi za početak neku četku, usisivač. Ili ako znaš nekoga ko ima kompresor pa je dobro produvaj
Na poledjini graficke postoje 4 srafa i jos jedan sa strane. Odvrnuo sam sve ali plastika nece da sidje. Nisam hteo da vucem da ne slomim nesto. Odvrnuo sam srafove od ventilatora i tamo nije bilo nicega. Treba li tamo da bude pasta ili isod pasivnog hladjenja koje se nalazi ispod ventilatora? Logicno bi bilo ovo drugo. Ne znam sto ne moze da se skine. Vrv je zapekla ali ni to ne verujem.
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.753
Rezultat reagovanja
9.121
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Na poledjini graficke postoje 4 srafa i jos jedan sa strane. Odvrnuo sam sve ali plastika nece da sidje. Nisam hteo da vucem da ne slomim nesto. Odvrnuo sam srafove od ventilatora i tamo nije bilo nicega. Treba li tamo da bude pasta ili isod pasivnog hladjenja koje se nalazi ispod ventilatora? Logicno bi bilo ovo drugo. Ne znam sto ne moze da se skine. Vrv je zapekla ali ni to ne verujem.
Ne verujem da je pasta ispod ventilatora, dakle ispod hladnjaka je. Probaj da vratiš sve šrafove nazad, pusti neki test makar 5 minuta, pa onda probaj da odšrafiš i skineš hladnjak.

P.S. Možda moraš da odšrafiš i hladnjak i ventilator.
 
Vrh