• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Proizvedena najefikasnija solarna ćelija

peja81

Moderator
Učlanjen(a)
08.05.2009.
Poruka
9.670
Rezultat reagovanja
2.061
Moja konfiguracija
Naučnici proizveli solarnu ćeliju s više od 100% “kvantne efikasnosti”.

Naučnici Octavi E. Semonin, Joseph M. Luther, Sukgeun Choi, Hsiang-Yu Chen, Jianbo Gao, Arthur J. Nozik i Matthew C. Bear iz Nacionalnog laboratorija za obnovljivu energiju (NREL), koji djeluje u sklopu Američkog ministarstva energije, objavili su naučni rad u kojem navode da su uspjeli proizvesti solarnu ćeliju koja nudi više od 100% kvantne efikasnosti (QE).

Kvantna efikasnost (QE) označava protok broja elektrona kroz strujni krug u solarnoj ćeliji tokom jedne sekunde, koji se dijeli s brojem fotona ulazne energije.

Tim NREL-a je na svojoj novoj ćeliji nove generacije pod nazivom MEG (multiple exciton generation), postigao čak 114 % kvantne efikasnosti, što zapravo znači da njezinim korištenjem jedan energetski foton može proizvesti više od para elektrona po apsorbiranom fotonu, a ta dodatna energija nastaje iz kvantnih tačaka koje skupljaju energiju umjesto da se ona rasprši u obliku topline.

Ćelija koristi antirefleksni premaz preko prozirnog provodnika, u slojevima od cinkovog oksida, olovnog selenita i zlata.

Zanimljivo je kako je teoriju MEG ćelije još 2001. postavio NREL-ov naučnik Arthur J. Nozik, prve eksperimente je započeo tim Los Alamos nacionalnog laboratorija pod vodstvom Richarda Schallera i Victora Klimova, no tek je sada ostvaren prelazak iz teorije u konkretni koncept.

Naučnici se nadaju kako će ovo otkriće dovesti do jeftinijih i efikasnijih solarnih panela i elektrana, koje bi mogle imati značajnu ulogu u energetici naše skore budućnosti.
http://www.eakademik.com/tech-elektro/proizvedena-najefikasnija-solarna-celija
 

Alk0

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
15.12.2010.
Poruka
1.203
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sjajna vest, samo da brzo zazivi :)
Ova moja plocica i nije narocito efikasna :d
 

Никола

Shop manager
Učlanjen(a)
05.09.2011.
Poruka
848
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Dobra vest. Svaka čast za uspeh.
 

Ace Rimmer

PCAXE Member
Učlanjen(a)
15.11.2009.
Poruka
520
Rezultat reagovanja
428
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Xeon x5675 @ LC-CC-120
Motherboard:
Asus P6T Deluxe V2
RAM:
24GB Kingston HyperX Genesis 1600
VGA & cooler:
MSI RX 480 Gaming X 8GB
Display:
Samsung 971p
HDD:
više komada
Sound:
Asus Xonar DG
Case:
CM Stacker
PSU:
Corsair RM650x
Optical drives:
ASUS DVD-RW
Mice & keyboard:
Glorious Model O & HyperX Alloy Elite RGB (brown)
Internet:
DSL
OS & Browser:
Linux / Windows
Vrh