• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Problem sa racunarom

Predapo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Pozdrav drugari,pre nekih nedelju dana mi se javio problem u vidu plavog ekrana,nisam uspeo danima da nadjem resenje,bilo je reinstaliranje drajvera za graficku itd svaki tutorijal koji sam pronasao na netu ja sam pokusao,na kraju odradjen sistem i problem resen na kratko,da ne tupim mnogo,ponovo je krenuo plavi ekran i ne citanje dual rama. greska se javlja pri igranju pubga verovatno zbog nedostatka memorije. menjao sam slotove rama i tada mi ocita dual sve dok ne pokrenem racunar par puta gde se opet gubi dual. radjen je update biosa poslednji,svi drajveri su instalirani. Racunar je sklapan,komponente su sve u gracanciji i dalje. ako neko zna resenje bio bi zahvalan. :)

konfiguracija je sledeca :


AsRock ab350m pro4
AMD ryzen 5 1600x
HyperX predator 2x4
asus 1050 ti cerberus
ssd Kingston a400
 

DmasteRNo1

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
19.12.2010.
Poruka
2.174
Rezultat reagovanja
584
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 5600 & Noctua NH-P12S chroMax.white
Motherboard:
ASUS TUF Gaming B550-Plus
RAM:
Corsair Vengeance RGB Pro SL 2×8GB DDR4 3600
VGA & cooler:
Gigabyte Aorus RX 6800XT Master Type C 16G
Display:
BenQ Mobiuz EX2710R
HDD:
ADATA SX8200 Pro 512GB + Be quiet! MC1 Pro, ADATA SX8200 Pro 2TB
Sound:
Terratec AUREON XFIRE8.0 HD, Microlab FC570BT, AVerMedia GH335 White
Case:
NZXT H7 Flow White + 2×Noctua NF-P14S Redux + 2×Arctic P14 PWM PST A-RGB
PSU:
Corsair RM750x (2021)
Optical drives:
Transcend TS8XDVDS-K
Mice & keyboard:
Razer DeathAdder V2 Pro & Royal Kludge RK-H81 (Sky Cyan Switch)
Internet:
Kablovski 120/15
OS & Browser:
Windows 11 & Opera
Other:
Microsoft Xbox X/S Wireless Controller - Robot White, HP LaserJet Pro M130A, Moto Edge 40
Ta matična je poznata kao jedna od problematičnijih, a i neko od kolega reče u jednoj temi da Rajzeni i ploče za njeh ne vole baš Kingstonove Predatore. Probaj uz pomoć memtesta da istestiraš memoriju, a vidiš da li neki od modula zeza.
 

Predapo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Ta matična je poznata kao jedna od problematičnijih, a i neko od kolega reče u jednoj temi da Rajzeni i ploče za njeh ne vole baš Kingstonove Predatore. Probaj uz pomoć memtesta da istestiraš memoriju, a vidiš da li neki od modula zeza.

Pozdrav,odradio sam memtest,nije izbacivao gresku,prilozicu slike gresaka i rezultata testa.Izvinjavam se zbog losijeg kvaliteta jer su slikane telefonom.
3214.png
IMG_1631.JPG
IMG_1641.JPG
IMG_1648.JPG
IMG_1660.JPG
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.703
Rezultat reagovanja
9.048
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Memtest je dobar program za testiranje memorije, ali za neke probleme sa njom ili podešavanja matične za stabilan rad ram-a potrebno je puštati više krugova testiranja. Ja obično ne puštam manje od tri kruga da bih bio potpuno siguran. U ovom slučaju mislim da je izlišno dalje puštanje memtest. Ali ako imaš (baš mnogo!) vremena ili hoćeš da budeš potpuno siguran - probaj.

Međutim, problem kompatibilnosti između matične ploče i memorije ne mora da se vidi u memtest-u. Neke memorije, sami proizvođači, serije ili moduli nisu loši, ali ne rade kako treba sa Ryzen procesorima. Zato proizvođači memorije neke (druge) memorije deklarišu da "dobro" rade na Ryzen platformama.

Na primer, postoji mogućnost da ove memorije pojedinačno ne prave problem, ali kada su u paru - eto plavih ekrana.

Savetujem ti da probaš pojedinačno svaki modul i zapisuješ (ili slikaš) loše rezultate, pa da vidimo kako stoje stvari.
 

Predapo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Memtest je dobar program za testiranje memorije, ali za neke probleme sa njom ili podešavanja matične za stabilan rad ram-a potrebno je puštati više krugova testiranja. Ja obično ne puštam manje od tri kruga da bih bio potpuno siguran. U ovom slučaju mislim da je izlišno dalje puštanje memtest. Ali ako imaš (baš mnogo!) vremena ili hoćeš da budeš potpuno siguran - probaj.

Međutim, problem kompatibilnosti između matične ploče i memorije ne mora da se vidi u memtest-u. Neke memorije, sami proizvođači, serije ili moduli nisu loši, ali ne rade kako treba sa Ryzen procesorima. Zato proizvođači memorije neke (druge) memorije deklarišu da "dobro" rade na Ryzen platformama.

Na primer, postoji mogućnost da ove memorije pojedinačno ne prave problem, ali kada su u paru - eto plavih ekrana.

Savetujem ti da probaš pojedinačno svaki modul i zapisuješ (ili slikaš) loše rezultate, pa da vidimo kako stoje stvari.
Hvala najlepse na savetu,ako sam dobro razumeo trebam da pojedinacno prelistam svaki modul i da vidim u task manageru kako stoje stvari? to uslikam i okacim ovde? ja se isklreno izvinjavam,ali ne razumem se bas najbolje u sve to. :)
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.703
Rezultat reagovanja
9.048
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Nema potrebe za tolikim izvinjavanjem. :)

Dobro si razumeo: izvadiš jedan modul, a drugi stavi u prvi slot i neka računar radi samo s jednim modulom. Ako ne bude stabilan, promeni slot dok ne budeš siguran da je računar stabilan. Zatim zameni module i sve ponovi s drugim modulom.

Ovo je teži način za utvrđivanje problema. Ako se ispostavi da je ovo što je @DmasteRNo1 napisao onda je i ovo jalov posao i ne znam da li postoji rešenje osim zamene memorije (lakši način). Međutim, na ovaj način ćeš nešto uraditi: utvrditi da li te zeza neispravan memorijski modul ili neispravan slot ili loša ploča... :confused:

Ovaj test memorije je sistemski, sa ploče? Konkretno sam mislio na ovaj.
 

Predapo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
@vladarko U redu,zahvaljujem. odradicu to danas i poslati rezultate. da radio sam upravo taj test nadam se da je dobro uradjen IMG_1648.JPG slika sa rezultatima.
ovo je od jutros do sada je radio a2 i b2 modul i sve je bilo u redu do pre nedelju dana otprilike. kada dolazi do tih problema. Racunar je star svega meseca. ne bih nista kupovao ili dodavao trenutno ako me razumes :D
3214.png
121.png
 
Poslednja izmena:

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.703
Rezultat reagovanja
9.048
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Razumem, zato i navodim da je ovo teži način.

Hmmm... na prvoj slici prikazuje da je Hardware reserved 4.1 GB. Kanda je uključena integrisana grafika... :confused: Da li si nešto menjao između ove dve slike task menadžera?
 

Predapo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Razumem, zato i navodim da je ovo teži način.

Hmmm... na prvoj slici prikazuje da je Hardware reserved 4.1 GB. Kanda je uključena integrisana grafika... :confused: Da li si nešto menjao između ove dve slike task menadžera?
samo premestio ram sa b2 na a1 i sada su a1 a2 ali porle gasenja racunara ce doci do iste situacije kao na prvoj slici. mozda ne posle prvog gasenja ali ce se desiti. i onda opet moram premestati ram i tako u krug. :D bice ono zovem drugare na pes "samo malo braco moram ram da premestim da bi se masina pokrenula" :D
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Raspored za dual channel ni u kom slucaju nije A1 i A2, vec A2 i B2 u vecini.
 

Predapo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Raspored za dual channel ni u kom slucaju nije A1 i A2, vec A2 i B2 u vecini.
Tako je i kod mene,ali mi se pojavio problem,naveo sam gore da je bila radila normalno 2 meseca i odjednom se pojavio ovaj problem,te sam je premestao istu,sada radi dual na a1 i a2. i non-stop posle nekog restarta ili dizanja sistema napravi isti problem pa je isto prebacujem tipa danas je u a1 i a2 kada napravi problem premestim je na a2 b2 i tako u krug. da se ne ponavljam imas ispisano gore sve ako zelis i mozes da pomognes bio bih ti zahvalan,ali pre toga procitaj gore navedene postove :)
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Kako moze da radi A1/A2 u Dual Channel? :confused:
Meni to nije islo nikad.
 

Predapo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Kako moze da radi A1/A2 u Dual Channel? :confused:
Meni to nije islo nikad.
oprosti mozda radi i u singl,meni je to skroz nepoznanica,svakako ne radi nikako u kontinuitetu i ovde sam da resim taj problem ako je ikako moguce? da li ti mozda znas resenje za moj problem ili cemo sacekati nekog ko zna sta mi je ciniti i tako pomoci i meni a i drugima koji su se nasli u istom problemu? imas li neki predlog sta raditi? :) srdacan pozdrav i hvala na odvojenom vremenu :)
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Ako si menjao XMP profile, vrati stock, isto vazi i za voltaze.
 

gagixl1

PCAXE Member
Učlanjen(a)
29.12.2016.
Poruka
242
Rezultat reagovanja
42
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
PC-Gagi
CPU & cooler:
Ryzen 5 3600X 4.3 Ghz Gammax 400 V2 Argb Deep Cool
Motherboard:
Gaming plus max b450 Msi
RAM:
32 gb ddr4 3200 Mhz Balistik Rgb 16 cl
VGA & cooler:
GTX 1070 8GB
Display:
Samsung Odyssey G3 Flat 144Hz 1 mls 24-FuulHd
HDD:
Hitachi 1TB + kingston ssd 120 gb + Baracuda Green 1TB
Sound:
Headset Silvercrest RGB
Case:
MSI Vampiric 100r
PSU:
Cooler master MVE WHITE 700 wat 80+
Optical drives:
Samsung dvd Rw Av Conectivity
Mice & keyboard:
SilverCrest RGB
Internet:
100\40 MgBps
OS & Browser:
Windows 10
Other:
webcam microsoft hd mic zoom H1
@vladarko U redu,zahvaljujem. odradicu to danas i poslati rezultate. da radio sam upravo taj test nadam se da je dobro uradjen Pogledajte prilog 28079 slika sa rezultatima.
ovo je od jutros do sada je radio a2 i b2 modul i sve je bilo u redu do pre nedelju dana otprilike. kada dolazi do tih problema. Racunar je star svega meseca. ne bih nista kupovao ili dodavao trenutno ako me razumes :D
Pogledajte prilog 28077 Pogledajte prilog 28078


eto kako decko lepo sve napise i potrudi se da bi mu se pomoglo a ne kao neki?

ne kaze se dzabe pomozi mi da bih ti pomogao..
 

Predapo

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
29.08.2018.
Poruka
11
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Ako si menjao XMP profile, vrati stock, isto vazi i za voltaze.
nisam menjao nista,stvarno se ne razumem da bih bilo sta prckao oko toga,mozes li mi malo preciznije reci kako to da odradim? pretpostavljam iz biosa? gore navedene slike iz task managera su skrinovane danas,ako ti nesto znace i mozes nesto izvuci iz njih?
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Mozes da probas da ocistis kontakte (ono zlatunjavo). Malo potopi vatu u alkohol i odradi, mozda je pokupilo prasine.
 

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.229
Rezultat reagovanja
439
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
Reklamiraj ako je u garanciji da ti prodavac reši problem. Ako je sve lepo radilo par meseci, a onda je počeo da izbacuje plavi ekran, verovatno znači da postoji hardverski problem. Da ram moduli nisu kompatibilni medjusobno, ili sa pločom problem bi postojao od prvog dana. Pošto nisi ubrzavao ram i eksperimentisao plavi ekran je na novom računaru nedopustiv, a dijagnozom se neće rešiti....
 

arcibalde

PCAXE Member
Učlanjen(a)
21.04.2018.
Poruka
175
Rezultat reagovanja
88
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 955BE@stock
Motherboard:
Gigabyte 870A-UD3
RAM:
4Gb DDR3@1333Mhz
VGA & cooler:
ATI 3850 PCI-E version
Display:
ViewSonic 1931wa
HDD:
Samsung 1Tb
Sound:
Integrated
Case:
CoolerMaster
PSU:
LC Power
Mice & keyboard:
Redragons
Internet:
Cable 75/5
OS & Browser:
Win 7
Baš ta ploča (s' tim "m") je poznata da ima fantomska zakucavanja/bsod i problem nije softverske već hardverske prirode nastao u samom procesu proizvodnje. Da li će se problem manifestovati ili ne zavisi samo od sreće a ti si po svemu sudeći izvukao kraću slamku :/ Reklamiraj i traži drugu ploču.
 
Vrh