• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Problem s napajanjem (valjda je to)

More2

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
01.06.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Poz, u prethodnih 10tak dana komp mi je poceo dosta da tandrce, bruji (nekad bude bucnije, nekad manje), kako god. Nema pravila, nekad pocne da bruji odma uz paljenje kompa, nekad ne. Nekad se upali komp normalno i sve i posle nekog vremena pocne da bruji, pa prestane, pa pocne, i tako, uglavnom raznih termina ima. Danas dok sam cepao fortnite osetio sam malo miris zapaljenosti, dovoljno da se oseti. Omirisao sam oko kucista i kod napajanja se jedino malko osetio kao taj miris zapaljenosti. E sad, ja slabije poznajem komponente/kompove i generalno te fazone pa ne znam sta je u pitanju, ali kontam da je napajanje. Inace napajanje je najgora krdza, Rhino RX 550PA koje dolazi uz kuciste. Komp mi je star godinu dana, a od ostalih komponenti imam 1x8GB DDR4 2133 MHz, G4560 i R9 370 4GB GDDR5, maticna je ASUS H110M-R 1151. Je l na izdisaju napajanje i da li je potrebno uzimati novo?
 

Drakuloni

PCAXE Member
Učlanjen(a)
22.10.2016.
Poruka
400
Rezultat reagovanja
49
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
intel i5 6500 box
Motherboard:
asus z170-pd3
RAM:
16 gb ddr3
VGA & cooler:
amd rx 470 power color red devil 4 giga
Display:
philips 328E8Q
HDD:
WD 1 tb i ssd samsung 850 EVO 500 gb
Sound:
realtec
PSU:
chieftec 700 w
Optical drives:
usb transcend
Mice & keyboard:
trust gxt 101 ms flipper 2
Internet:
cable sbb
OS & Browser:
win 10 pro 64 bit
izgleda da je vreme da kupis drugo napajanje
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Pre nego što kreneš u kupovinu skini stranicu kućišta i pokušaj da utvrdiš da li je tačno ventilator napajanja u pitanju. Čak i da je samo ventilator u pitanju, u ovom slučaju ja bih zamenio to napajanje.
 

pjescic

Banned
Učlanjen(a)
10.09.2017.
Poruka
411
Rezultat reagovanja
26
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 6700-K & BE QUIET Dark Rock Pro 3
Motherboard:
ASROCK B150 Combo 6 slots DDR3 + DDR4
RAM:
ddr4 16 gb anarhy
VGA & cooler:
ASUS ROG Strix GTX 1060 6GB & Corsair SP120 Quiet Edition
Display:
LG 55UJ670V 4K UHD Smart 55" LED TV
HDD:
samsung 840 ssd x1 , wd 2 tb x 3
Sound:
Asus Xonar DSX
Case:
Fractal Design Define R4 Black Pearl
PSU:
FSP Aurum PRO 850W GOLD
Optical drives:
lg dvd rw
Mice & keyboard:
M705 Wireless & Logitech K520
Internet:
100/25
Poz, u prethodnih 10tak dana komp mi je poceo dosta da tandrce, bruji (nekad bude bucnije, nekad manje), kako god. Nema pravila, nekad pocne da bruji odma uz paljenje kompa, nekad ne. Nekad se upali komp normalno i sve i posle nekog vremena pocne da bruji, pa prestane, pa pocne, i tako, uglavnom raznih termina ima. Danas dok sam cepao fortnite osetio sam malo miris zapaljenosti, dovoljno da se oseti. Omirisao sam oko kucista i kod napajanja se jedino malko osetio kao taj miris zapaljenosti. E sad, ja slabije poznajem komponente/kompove i generalno te fazone pa ne znam sta je u pitanju, ali kontam da je napajanje. Inace napajanje je najgora krdza, Rhino RX 550PA koje dolazi uz kuciste. Komp mi je star godinu dana, a od ostalih komponenti imam 1x8GB DDR4 2133 MHz, G4560 i R9 370 4GB GDDR5, maticna je ASUS H110M-R 1151. Je l na izdisaju napajanje i da li je potrebno uzimati novo?
to nije zeza drug ako si osjetio da se neugodan miris osjeti iz napajanja to je to .nemas tu sta vise gatati ne paliti racunar dok ne nabavis krsteno napajanje .to samo izvadi iz kucista i pravac RHINO u kontejner.:ziveli:
 

More2

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
01.06.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pre nego što kreneš u kupovinu skini stranicu kućišta i pokušaj da utvrdiš da li je tačno ventilator napajanja u pitanju. Čak i da je samo ventilator u pitanju, u ovom slučaju ja bih zamenio to napajanje.
Otvorio sam ga odavno i ventilator radi normalno, msm nema nekih blokada, prasine, sta znam cega vec. Moze li prasina da uleti negde u napajanje pa da zbog toga bruji?
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Ovome što je pjescic napisao ja nemam šta da dodam.

Ali ako taj zvuk potiče od nekog drugog ventilatora - bilo bi dobro utvrditi od kojeg.
 

More2

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
01.06.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
to nije zeza drug ako si osjetio da se neugodan miris osjeti iz napajanja to je to .nemas tu sta vise gatati ne paliti racunar dok ne nabavis krsteno napajanje .to samo izvadi iz kucista i pravac RHINO u kontejner.:ziveli:
Jedini problem je sto ja ne znam da ga stavim, povezem i tako to, znam otrpilike neke kablove povezati ali svakako to nije dovoljno da ja sam to radim. Imam ja jos dosta laickih pitanja u vezi toga koja mi nisu jasna a bez kojih ne mogu sam da radim s tim, a koga god znam isti je po tom pitanju kao ja pa ne mogu to nekom dati da odradi. :D
 

More2

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
01.06.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ovome što je pjescic napisao ja nemam šta da dodam.

Ali ako taj zvuk potiče od nekog drugog ventilatora - bilo bi dobro utvrditi od kojeg.
Zvuk dolazi iz napajanja def, tako da ono. Ima li jos nekih ''simptoma'' po kojima se moze prepoznati da napajanje crkava ili pravi problem?
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Glavni "simptom" je Rhino. Nekoliko Emi računara, dosta slabijih od tvog računara, sam video sa tim napajanjem. Ventilator im je bučan, počinje da bude glasan već posle par meseci. S obzirom da si čuo "zavijanje" ventilatora, to najverovatnije znači da mu se ventilator napunio prašinom. Ima leka, ali kod boljih ventilatora i mora brzo da se reaguje: kap mašinskog ulja ili ulja za podmazivanje šivaćih mašina, električnih brijača će završiti posao. Međutim, ventilator koji danima ne radi dovoljno velikom brzinom ne hladi dovoljno napajanje. Pretpostavljam da je miris koji si danas osetio posledica toga.
 

More2

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
01.06.2018.
Poruka
6
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ja ni sekund ne bih razmisljao o ovome i vec u ponedeljak bih uzeo novo ali je poenta sto nit znam koje da uzmem, niti sta da gledam (jedino znm da treba da ima sestopinac zbog graficke) nit znam moze li napajanje koje bih uzeo stati u moje kuciste, pa onda ne znam ni da ga ubacim kako valja i to me koci. Dao bih 5-6 hiljada na novo ali kao sto rekoh pojma nemam ni sta ni kako
 

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Ako si kupio gotov računar najbolje bi bilo da ga odneseš u servis koji je sklapao računar. Zašto to mislim:

1. Nisi nikad menjao napajanje.
2. Čak i da ne ostvariš garanciju na Rhino, zadržavaš garanciju na ostale komponente.

Napajanje je najkomplikovanija stvar za zamenu, jer njegova ugradnja (pa i demontaža) dosta zavisi od ostalih komponenti, pre svega kućišta, ali i samog napajanja (dužine kablova, npr.).

Skidanje kablova ne bi trebalo da predstavlja problem, ali to mogu da kažem nakon... predugog staža. Čak i meni se desi da obrnem nekad konektor. Ono što jeste komplikovano je šemiranje, tj sprovođenje kablova tako da se što manje vide, odnosno, da ne predstavljaju smetnju drugim komponentama (ventilatorima) i namenama (protok vazduha). Na kraju, treba istaći da je važan i estetski momenat, tj oku prija kada vidi uredno povezano napajanje.

Evo, ovde imaš primere par odlično sređenih kućišta:

Nesto ne stima sa ssd
 
Vrh