• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Povezivanje Audio Pojacala Sa PC Zvucnom Karticom

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Nemam nekog iskustva sa zvucnim karticama, pa bih hteo, ako je neko voljan da mi objasni Audio portove na zvucnoj ( samo Mic In i Line In ).

Uglavom imam samo stereo sistem, ubodem u "Front Speaker Out" port ( zeleni ), i to je to.

Imam i miksetu, ali sam je naravno povezao preko njen audio interfejs, koja isti ima ugradjen, tako da to nisam povezivao sa integrisanom PC zvucnom kartom.

Ovo pitanje nije adresirano licno za mene, vec za osobu koja je trazila savet od mene, a sama nije vicna tome, a nisam ni ja daleko. :D

Zapravo, ta osoba ima neku karaoke mini masinu,
Audio amplifier.jpg
koje ima svoje pojacalo, ali nema svoj audio interfejs, pa je sad treba povezati na zvucnu od PC-a.

Audio portovi na zvucnoj, imaju 6 ulaza/izlaza,
Audio ports.jpg
I ja sad nisam siguran kako bi to trebalo da se poveze. Samo da napomenem, da portovi na zvucnoj podrzavaju "remapping", odnosno, preko audio softvera se moze menjati prvobitna funkcija na svim audio portovima,
Audio Retasking.jpg
s tim, sto samo portovi "MIC IN" i "LINE IN", imaju mogucnost, da menjaju svih 6 portova (kao na slici), dok su ostali ograniceni ( nemaju sve ).

E sad zauzeti su 2 "Front Speaker Out" porta, gde se direktno koristi ovaj zeleni port, gde mu je to prvobitna uloga, i "Line In" port ( plavi ), koji je "pretvoren" u "Front Speaker Out".
PS. Samo portovi "Mic In" i "Line In", podrzavaju retasking u "Front Speaker Out". Izabrano je da to bude "Line In" port za to.

E sad glavna stvar.
Sada je potrebno povezati izlaz iz ove karaoke masine u "Mic In" ili "Line In", radi snimanja. Kako je prvobitni port "Line In" ( plavi ) zauzet za "Front Speaker Out", ostaje samo "Mic In" port koji podrzava i "Line In", kao i ostali portovi: "Rear Speaker Out", "Side Speaker Out" i "Center/Subwoofer Speaker out". Sva ova 3 porta podrzavaju "Line In", ali ne i "Mic In", kao ni ostale...

Znam, da "Line In" ima vecu voltazu i ima jaci signal, nego "Mic In" port.

Kako je bolje da se ovo "karaoke audio pojacalo" poveze, sa "Line In" ili "Mic In"? I da li ima neke veze, ako povezujem sa "Line In", to sto ne koristim njegov prvobitni port ( plavi ), nego koristim druge portove: "Mic In", "Rear Speaker Out", "Side Speaker Out " i "Center/Subwoofer Speaker out", "pretvorene" u "Line In" port?

Nasao sam neke informacije na internetu, u smislu, da se moze ostetiti hardware, ako se "Mic In" i "Line In", i ne koriste za ono za sta su predvidjeni. Samo ne znam da li se mislilo na ostecenje zvucne kartice, ili uredjaja koji se koristi...

Nikada nisam koristio "Line In", nisti sam rimapirao ( Remapping ) audio portove za "Line In" na PC zvucnoj kartici, pa nisam siguran, da se nesto ne iskundachi. :d
 
Poslednja izmena:

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Ljudi, je l' ima nekog ko se razume u ovo? :D

Preformulisacu prethodno pitanje u krace...

Gde ide "MUSIC OUT" od improvizovane miksete/pojacala, u LINE IN ili MIC IN, PC zvucne kartice?

Probano.

1. U MIC IN snima lose. Snimak se sam stalno pojacava i smanjuje. A i ne cuje se bas glasno. Jedino ako se sve onako malo jace odvrne ( potenciometri improvizovane miksete na skoro najjace, i volume u DAW-u ), pa da bude dovoljno glasno.

2. U LINE IN se cuje odlicno. Mnogo je bolje i po pitanju glasnoce i kvaliteta zvuka. Ali se mora smanjiti volume, jer je signal u LINE IN prejak. Mnogo je jaci signal od MIC IN-a. Ne znam da li to tako treba, ili ova improvizovana mikesta nije za LINE IN povezivanje na PC-u? Nemam iskustva sa LINE IN portom na PC-u. Neki povezuju prave miksete koje nemaju USB na LINE IN od PC-a, ali ovo nije mikseta, vec nesto sto lici na miksetu. Da li mu to dodje na isto ili treba da pazim sta povezujem u LINE IN od PC-a?

3. Da li Front Speaker Out ili Headphone od PC-a, u "MUSIC IN" improvizovane miksete? Treba dovesti i zvuk u tu da kazem miksetu, pa ne znam koji od ova dva audio izlaza iz PC-a?
 

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.044
Rezultat reagovanja
1.335
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Cooler Master Hyper 612S + 6x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Idi na Line in. A zasto bi dovodio zvuk iz kompa na tu karaoke masinu, zar ona nije predvidjena da radi samo sa mikrofonima?

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Idi na Line in. A zasto bi dovodio zvuk iz kompa na tu karaoke masinu, zar ona nije predvidjena da radi samo sa mikrofonima?
Hvala ti sto si se javio.

U prvom postu sam rekao da to nije za mene. Ja za sebe imam USB miksetu i ne koristim nista od integrisane zvucne karte, sem Front Speak Out port za zvucnike. Da je za mene, ja bih radio drugacije...

Nije predvidjena samo za mikrofon. Predvidjena je da se glas i muzika miksuju. To je karaoke masina, i treba i matrica da se cuje.

Ta osoba, hoce da snima kovere preko web kamere, uzivo, a ne da koristi DAW i da edituje posle. I to da snima sa sve efektima. Doduse nema nekih efekata, samo eho. Da zvuci kao live nastup...

Nesto slicno ovome:

U videu, se muzika dovodi iz laptopa preko headphone porta u karaoke masinu. Output iz karaoke masine, ide u pojacalo ( zvucnike ).

E sad, ta osoba je htela da to "modifikujemo". Da napravimo da muzika iz kompa ide u tu karaoke masinu ( kao u videu ), ali da output iz karaoke masine ne ide samo u pojacalo i zvucnike, vec preko Y splitera da jedan kabl ide i u LINE IN ili MIC IN, kako bi moglo i da snima.

Meni licno, u prvom planu je da ne "izgori" maticna ili to cvokocalo, zbog impedansi i ostalo ( ne razmumem se bas najbolje u to )... A kvalitet zvuka mu je u drugom. Inace, sasvim pristojno snima u LINE IN od kompa. Dok u MIC IN nikako.

Trazio sam ja to malo po internetu, ali nikako da nadjem sustinu, onoga sto me interesuje. Uglavnom je to, da u MIC IN idu samo uredjaji koji nemaju pretpojacalo, kao sto je mikrofon, a u LINE IN, koji imaju, kao sto su miksete, CD plejeri, itd. Ali kao ide u napomeni, da treba ipak paziti na impedansu uredjaja koji se povezuju i slicno tome, da ne dodje do nekog ostecenja. Otkud znam koja mu je impedansa, ne pise nista.

Zato dodjoh ovde, da mi neko ko ima iskustva u audio svetu, objasni sustinu. Jer od internet pretrage, nekako slaba vajda. Uglavnom su to objasnjenja sta su ti audio portovi, a ne i sama primena i efekat istih na datu situaciju.

To je kao, da ti imas dve vrste piva ispred sebe, koja nisi probao, i sad pitas sankera koje je bolje, a on krene da ti objasnjava kako se pivo pravi. :D

Zakljucak:

Uglavnom se ove karaoke masine povezuju na laptop. A laptop ima uglavnom samo headphone izlaz. A u ovom slucaju se povezuje na PC, koji ima i Front Speaker Out i Headphone portove. To je kada govorimo o dovodjenju muzike iz kompa u karaoke masinu. Znam da Front Speaker Out i Headphone, nemaju istu voltazu i impedansu, i nisam siguran koji izlaz iz PC-a treba koristi u ovom slucaju? I to iz razloga sto kada se ukljuci u headphone ( back ), headphone ( front ), ne radi ako treba. Pa bi vise odgovaralo da se rimapuje back port u Front Speak Out.

Za output iz karaoke masine si mi vec rekao. A to je LINE IN. Ali ono i nema izbora, s obzirom da u MIC IN ne radi kako treba.

Kao sto rekoh, samo me interesuje, da nesto ne "sprzi", sa tom karabudzevinom. :d
 

Sinisavr

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
22.08.2013.
Poruka
1.044
Rezultat reagovanja
1.335
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
GTA V, Fortnite Zver
CPU & cooler:
Intel I5 11400F + Cooler Master Hyper 612S + 6x Noctua Industrial
Motherboard:
Asus TUF Gaming B560-PLUS Wi-Fi
RAM:
2x8GB Kingston DDR4 3600Mhz
VGA & cooler:
MSI GeForce GTX1070 Gaming
Display:
Asus VX239H
HDD:
Samsung 870EVO, WD 1TB Blue x 2
Sound:
CREATIVE Sound Blaster Z
Case:
NZXT H440
PSU:
Corsair RM750X
Mice & keyboard:
Logitech MX 518 + Logitech G213 Prodigy
Internet:
Supernova 120-15
OS & Browser:
Windows 10 Pro
Other:
Motorola Edge 40 Neo, Sennheiser HD439, Bose Companion 3
Pazi ja nisam strucnjak ali ne vidim zasto bi bilo sta izgorelo. Generalno ti samo saljes signal, nisu tu direktno nakaceni zvucnici pa da maticna trpi neko opterecenje. Bar je to moje vidjenje stvari, svakako ima i ovde onih koji se vise razumeju pa mozda nesto prokomentarisu.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 

pshnd

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
29.09.2019.
Poruka
1.232
Rezultat reagovanja
2.762
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 3600, Arctic Freezer 34 eSports DUO
Motherboard:
MSI MPG B550 GAMING Plus
RAM:
32GB (2x16) Kingston Fury Beast 3200MHz CL16
VGA & cooler:
ASUS Dual Radeon™ RX 6600 V2 8GB
Display:
BenQ Mobiuz EX2510s - 24.5" FHD IPS 165Hz 1ms
HDD:
Kingston NVMe A2000 250GB, Samsung 860 EVO 500GB, WD Blue 1TB
Sound:
Focusrite Scarlett Solo 2nd gen, Fluid Audio C5
Case:
LIAN LI O11 Air Mini - Blackout mod w/ 4x Arctic P14, 3x P12 & 2x BioniX P120
PSU:
Antec Earthwatts 750W - EA750G PRO GOLD
Optical drives:
No optical drives detected...
Mice & keyboard:
Redragon K585 DITI, Redragon Storm Elite M988-RGB, Genius LuxeMate 100
Internet:
mts optic 200/40
OS & Browser:
Windows 11 Pro, Brave Browser
Other:
Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 (R5 5500U/16GB/512GB NVMe), Xiaomi 13T & Samsung Galaxy A52s 5G
@Bole001 Direktno snimanje sa efektima je van pameti, a ako je namena tih snimaka za društvene mreže (ne vidim drugi razlog) to se ne radi tako. Snimi se zvuk, obradi i umiksa, pa onda za video ide čisto lip-sync. :D
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
U prvom postu sam rekao da to nije za mene. Ja za sebe imam USB miksetu i ne koristim nista od integrisane zvucne karte, sem Front Speak Out port za zvucnike. Da je za mene, ja bih radio drugacije...
@Bole001 Direktno snimanje sa efektima je van pameti, a ako je namena tih snimaka za društvene mreže (ne vidim drugi razlog) to se ne radi tako. Snimi se zvuk, obradi i umiksa, pa onda za video ide čisto lip-sync. :D
Ja sam lepo napisao, al' sta da radim kad ljudi ne citaju. :rolleyes: :D

Naravno da je za drustvene mreze, nije za komercijalnu upotrebu. :D

To sto si rekao, sve si u pravu. Ali ta osoba nema dobar mikrofon. Povezuje preko PC integrisane zvucne, koja daje los kvalitet zvuka. Sta da obradi, kad je snimak los? To bi isto bilo, kad bih ja tebi dao video snimak rezolucije 800 x 600, da ga napravis da kvalitet bude u 4K. Kad se snima sa efektima, bez kasnije obrade, kvalitet snimka je dosta bolji, zbog akusticnosti, i deluje prirodnije, odnosno slicno nekom live nastupu.

Za to sto si ti rekao, treba dobar kondenzatorski mikrofon i audio interfejs 192khz, 24-bit. E tako moze u DAW-u, na obradu.


Da se vratim na temu. U medjuvremenu, sam nasao jos par tekstova o ovome, koji su mi pomogli da bolje razumem ove audio portove na integrisanoj PC zvucnoj karti.

Zapravo, MIC IN port je port sa svojim pretpojacalom, i predvidjen je za povezivanje sa uredjajima koji nemaju svoje pretpojacalo ( pre-amp ). Uglavnom je to jeftin dinamicki mikrofon, koji nema pojacalo u sebi, i onda kada se poveze u MIC IN port, isti mu daje full signal, da bi se mikrofon mogao cuti. Zato karaoke masina i ne radi dobro u MIC IN port-u, jer ima svoje pretpojacalo ( pre-amp ), pa MIC IN ne daje full signal, sto se automatski odrazava na sam kvalitet zvuka.

S druge strane, LINE IN port, nema pretpojacalo, i predvidjen je za povezivanje sa uredjajima, koji imaju pretpojacalo, gde se daje full signal iz tog porta. Ako se dinamicki mikrofon poveze sa LINE IN portom, slabo ce se cuti, ili uposte nece, jer nema pretpojacala.

Isto je i sa portovoma, LINE OUT i HEADPHONE. LINE OUT nema pretpojacalo, a HEADPHONE ima. Znaci slusalice nemaju pretpojacalo, i treba da idu u HEADPHONE port. Dok OUT LINE nema, i na njega se povezuju uredjaji koji imaju svoje pretpojacalo, kao sto su aktivni zvucnici, ili pasivni, ali povezani sa posebnim pojacalom, sto mu dodje na isto.

Napomena: Nikako povezivati pasivne zvucnike direktno u LINE OUT port!!!

Ovo nije zlatno pravilo, zato sto na pojedinim sistemima, audio portovi mogu da imaju siri opseg impedansi i voltaza, gde se prilagodjavaju, u zavisnosti koji se uredjaji povezuju. Pa se tako mogu povezivati na primer, aktivni zvucnici u HEADPHONE port, itd.

Pa eto, mozda ovo nekom bude korisno...

PS. Ako se neko ne slaze sa ovim sto sam izneo, ili ima nesto da doda, slobodno.
 
Poslednja izmena:

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.694
Rezultat reagovanja
9.039
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2
Lepa i glasna analiza šarenih rupica. ;)

Jesi li rešio problem?
 

pshnd

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
29.09.2019.
Poruka
1.232
Rezultat reagovanja
2.762
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen 5 3600, Arctic Freezer 34 eSports DUO
Motherboard:
MSI MPG B550 GAMING Plus
RAM:
32GB (2x16) Kingston Fury Beast 3200MHz CL16
VGA & cooler:
ASUS Dual Radeon™ RX 6600 V2 8GB
Display:
BenQ Mobiuz EX2510s - 24.5" FHD IPS 165Hz 1ms
HDD:
Kingston NVMe A2000 250GB, Samsung 860 EVO 500GB, WD Blue 1TB
Sound:
Focusrite Scarlett Solo 2nd gen, Fluid Audio C5
Case:
LIAN LI O11 Air Mini - Blackout mod w/ 4x Arctic P14, 3x P12 & 2x BioniX P120
PSU:
Antec Earthwatts 750W - EA750G PRO GOLD
Optical drives:
No optical drives detected...
Mice & keyboard:
Redragon K585 DITI, Redragon Storm Elite M988-RGB, Genius LuxeMate 100
Internet:
mts optic 200/40
OS & Browser:
Windows 11 Pro, Brave Browser
Other:
Lenovo IdeaPad 1 15ALC7 (R5 5500U/16GB/512GB NVMe), Xiaomi 13T & Samsung Galaxy A52s 5G
@Bole001 Snimao sam najobičnijim behringer mikrofonom od 2500 din preko integruše gomilu puta i uz noisegate, de-esser, eq i dobar izbor efekata zvuk ispada odličan. Imam drugare koji su cele demo snimke pravili preko integruše, a vi se tu bacate oko snimaka koji će dodatno biti iskompresovani kada se uploaduju na neku mrežu. Samo bespotrebne komplikacije u ovom slučaju... No dobro. :rolleyes:
 

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
Lepa i glasna analiza šarenih rupica. ;)

Jesi li rešio problem?
Pa ne moze drugacije. Jedino, ne znam, ako se radi OS, onda ce se sve ponistiti sto je rimapirano, pa se mora ponovo "nastelovati". U tom slucaju bi LINE IN port, koji je sada FRONT SPEAKER OUT, bio ponovo LINE IN, pa ne znam da li bi bilo nekih problema, posto je povezan da daje signal, a ne da prima. A MIC IN, koji je sada LINE IN, bi opet bio MIC IN, tako da tu ne bi bilo konflikta.
Jedino da smo stavili Y spliter u nativni FRONT SPEAKER OUT, i onda da ostane slobodan LINE IN port, da ne rimapujemo MIC IN port... Ali je ovaj Y spliter dosta gabaritan, pa smeta...

PS. Nema sarenih rupica u ovom slucaju. Manje vise sve crne. :D
 
Poslednja izmena:

Bole001

PCAXE Member
Učlanjen(a)
14.07.2017.
Poruka
110
Rezultat reagovanja
23
Moja konfiguracija
@Bole001 Snimao sam najobičnijim behringer mikrofonom od 2500 din preko integruše gomilu puta i uz noisegate, de-esser, eq i dobar izbor efekata zvuk ispada odličan. Imam drugare koji su cele demo snimke pravili preko integruše, a vi se tu bacate oko snimaka koji će dodatno biti iskompresovani kada se uploaduju na neku mrežu. Samo bespotrebne komplikacije u ovom slučaju... No dobro. :rolleyes:
Kao sto rekoh, nemam iskustva sa integrushom, al' zato imam sa podrigushom. :d
 
Vrh