• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Pomoć pri kupovini monitora..??

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
@sky: nakon softwerskog ili jos bolje hardwerskog kalibrisanja odstupanja su ista, odnosno minimalna. Fabricki preseti meni ne predstavljaju nista jer svaki u ovoj klasi odstupa od "pravog" (pogledaj na tft central na sta se kalibrise monitor, svaki). kakve ce boje imati neki panel i kolko ce odstupanja biti zavisi od firmware-a i/ili elektronike i softwera u monitoru. To sto IPS4 serija ima bolju fabricku kalibraciju (i dalje losu za ozbiljan ili ozbiljniji rad) od IPS1 serije vredi...1 evro. Vise vredi to sto ima HDMI, ali opet, ima ocajan stalak naspram IPS1, pretpostavljam da je nova serija prosto "refresh" modela na trzistu jer su stare zalihe rasprodate pa ko veli "ajmo novo ruho obuc". Nije tacno da je odziv monitora brzi, i 231 i 234 imaju 5ms odziv GtG, isti kontrast i istu osvetljenost ekrana (250cdm2). Pricas gluposti. Juce sam bio spremio da ti i iskopiram sve specifikacije ova dva monitora ali prosto nisam zeleo da gubim vreme. Necu ni sad da kopiram, ima specifikacije u svakom online shopu za ips231/236/234 i iste su spec sto se tice conrtast, cdm2, GtG odziva i kod istog tipa panela (e-ips, odnosno ah-IPS) 6-bit paleta sa dither emulacijom na 8-bit.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Ono sto je srz ove teme je da se ustanovi razlika izmedju DELL U2212HM/ U2312HM i ovog modela LG 4 serije koji nas prijatelj sky pominje LG IPS234V-PN. Dakle evo zamolio bih Gx-x da nam kaze tj. da poredi dva modela iste dijagonale tj ( DELL U2312HM i LG IPS234V-PN ) i da nam konkretno saopsti koji model je bolji??
2312HM i 234V-PN su 23" 16:9 ekrani, 1920x1800 rezolucije. Specifikacije su im iste i nakon sto im podesis sliku i slika ce biti ista. Stim sto za 2312HM na sajtu tftcentral imas da skines profil dobijen kalibracijom profi spravom od 1400 evra i pise ti sta jos sam rucno od vrednosti da podesis u meniju za sto verniji prikaz koji ide uz taj profil. To bi te inace kostalo 10-20 evra da ti neko izadje "na teren" da ti podesi spravom. OVako imas dzabe. Za LG to nemas, bar ne za 234 model, ima za 231 do duse. Takodje, Dell ima bolju elektroniku i konkretno model 2312HM ima najmanji input lag od svih IPS monitora na trzistu (svega 0.6ms, sto je prakticno nepostojec input lag). Iz tih razloga ja bih (i jesam) isao na Dell 2312HM. sa druge strane - LG je lepsi :) Dell takodje ima bolji stalak i bolju garanciju. Ako je LG nesto bitno (tebi) jeftiniji - uzmi njega, svakako neces zazaliti.

2212HM je prica za sebe. To je 21,5" ekran. Ne sumnjam da dobro radi i nisam mu nasao nikakve zamerke osim sto je po meni 1920x1080 prevelika rezolucija za tu dijagonalu. 23" je verovao ili ne osetno vece. Kao sto rekoh, najbolje da pogledas negde i vidis da li bi mogao da provodis duze vremena uz takav ekran. Ja nosim minus dioptriju i ona mi jos dodatno "umanji" stvari i na 21,5", pa cak ponekad i na 23" imam osecaj kao da citam sitnu stampu. Probaj da isprobas to sam, sedi za 21,5" otvori par sajtova, citaj malo tekst i tako to, valjda ce te pustiti da 10 minuta probavas monitor u radnji?! Najbolje kod prijatelja nekog ako ima, ne mora to biti dell, rekoh vec, mozes bilo koji fullHD 21,5" da probas. velicina piksela je ista bez obzira na to da li je TN ili IPS. :wave:

Ako se ne varam ti si gx-x pomenuo da vec imas dell 2312, ali ajde sasvim objektivno i iskreno donesi sud koji model je bolji da pomognes meni i mom bratu sky-u da se odlucimo..:wave: DAKLE SULUDO JE RASPRAVLJATI SAD DA LI MODELI LG SERIJE 4,1,6 IMAJU ISTE PANELE.. Poredimo dva modela iste dijagonale DELL U2312HM i LG IPS234V-PN.. :) O 2212 si vec rekao dosta.. :) Da cujemo tvoj sud.. :)
imaju istu sliku ako ih isto podesis, da ti ne komplikujem dalje, objasnio sam detaljnije ranije u postu . Dell ultraSharp serija ima zero bright dead pixel policy , dakle ako imas samo jedan mrtav piksel bele boje (i crvena mislim da se racuna) - dobijes nov monitor. Takodje, ako imas 5 ili vise zaglavljenih sub piksela - nov monitor. Vazi ako se dobro secam i ako su 3 blizu centra. Nisam siguran da je sve ovo 100% tacno, nekad sam znao na pamet ali sam "overwrite-ovo" te podatke u glavi necim drugim haha :) Faktor je i cena. U svakom slucaju, pogledajte oba, pa odlucite sami. Necete se zeznuti svakako. Ja preferiram Dell jer je LG od jeftinije plastike, losijeg stalka i sta znam, losije elektronike uglavnom, a svakako nema dobru garanciju kao dell. Ako je cena 50e niza onda uzmite LG bez razmisljanja :) Nakon malo igranja na www.lagom.nl sajtu i podesavanja monitora (obavezno namestite na 6500K temperaturu boje) bicete prezadovoljni i jednim i drugim.
 
Poslednja izmena:

tintorman

PCAXE Member
Učlanjen(a)
21.07.2012.
Poruka
120
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Sta da ti kazem brate sem da si pomogao i eto hvala ti sto si sebi oduzeo malo vremena za ovo :) Da li mislis na ovaj sajt http://www.tftcentral.co.uk/ Gde tacno se moze skinuti za model U2312HM i kako..?
www.lagom.nl Znaci kombinacijom ova dva sajta mozemo podesit sve na idealno..? :) :wave:
@ gx-x nasao sam ispod svakog od modela pise Calibrated Settings.. E sad sta treba podesiti odatle tacnije http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2312hm.htm samo Brightness , Contrast i temperaturu boje ili ima jos nesto..? :)

LG-ov model je jeftiniji od DELL-ovog za oko 12 evra..! :)
 
Poslednja izmena:

deluxe

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.02.2012.
Poruka
2.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Acer Aspire V3-771G
CPU & cooler:
Intel Core i3-2328M 2.2GHz - 3MB L3 / heatsink cooler
Motherboard:
Acer VA70 HC - Intel HM77 Chipset
RAM:
A-Data 4GB DDR3 1333MHz CL 9-9-9-24 1T
VGA & cooler:
Intel HD3000 & Nvidia GT630M 1GB GDDR3 128bit / heatsink cooler
Display:
AUO HD+ 17.3" 1600x900 LED
HDD:
Seagate Momentus SATA2 500GB ST9500325AS
Sound:
Realtek HD Audio / Dolby Home Theater 2.0
Case:
Aspire V3-771G
PSU:
Acer 6-cell 48Wh
Optical drives:
Pioneer DVD-RW
Mice & keyboard:
Gigabyte GM-M6800
Internet:
Telemark 2048 KB / 256 KB
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate x64 SP1 & Opera Next v15.0
Other:
Bluetooth 4.0
LG IPS224V

Native colour temperature 6,344 K

Deviation from ideal colour temp... 156 K

Brightness (max.) 309.3 cd/m²

Brightness (min.) 0.04 cd/m²

Brightness at 45 55 %

Brightness at 45 41 %

Brightness at 45 46 %

Brightness uniformity 83 %

Contrast (max.) 8,836 : 1

Contrast (transverse) 777 : 1

Contrast (checkerboard) 217 : 1

Grayscale Gamma 2.07

Greyscale tracking 1.6 mΔuv

Red tracking 0.5 mΔuv

Green tracking 0.3 mΔuv

Blue tracking 5.1 mΔuv

Response time (0%-100%) 8.1 ms

Response time (100%-0%) 7.6 ms

Response time (100%-0%-100%) 15.7 ms

Response time (20%-80%) 7.9 ms

Response time (80%-20%) 11.1 ms

Response time (20%-80%-20%) 19 ms

Input lag 0 ms

IPS231P

Native colour temperature 7,080 K

Deviation from ideal colour temp...

580 K

Brightness (max.) 264.5 cd/m²

Brightness (min.) 0.06 cd/m²

Brightness at 45 49 %

Brightness at 45 17 %

Brightness at 45 18 %

Brightness uniformity 83 %

Contrast (max.) 4,677 : 1

Contrast (transverse) 756 : 1

Contrast (checkerboard) 285 : 1

Grayscale Gamma 2.15

Greyscale tracking 2.9 mΔuv

Red tracking 6 mΔuv

Green tracking 0.9 mΔuv

Blue tracking 6.7 mΔuv

Response time (0%-100%) 16.2 ms

Response time (100%-0%) 10.6 ms

Response time (100%-0%-100%) 26.8 ms

Response time (20%-80%) 20 ms
Response time (80%-20%) 12.6 ms

Response time (20%-80%-20%) 32.6 ms

Input lag 0 ms
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Sta da ti kazem brate sem da si pomogao i eto hvala ti sto si sebi oduzeo malo vremena za ovo :) Da li mislis na ovaj sajt http://www.tftcentral.co.uk/ Gde tacno se moze skinuti za model U2312HM i kako..?
www.lagom.nl Znaci kombinacijom ova dva sajta mozemo podesit sve na idealno..? :) :wave:
@ gx-x nasao sam ispod svakog od modela pise Calibrated Settings.. E sad sta treba podesiti odatle tacnije http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2312hm.htm samo Brightness , Contrast i temperaturu boje ili ima jos nesto..? :)

LG-ov model je jeftiniji od DELL-ovog za oko 12 evra..! :)
pa pise sve, a bice ti jasnije kad budes imao monitor. Kolor profil ubacis u windows i namestis da je default, kako se to radi nadji na netu ili u windows help fajlu, trazi color managment za windows verziju koju koristis, stvarno mi je mrsko da sad ovde to objasnjavam, a ostatak se namesta u meniju monitora, to je lako, samo ides redom i podesis.

@sky:

vidi, opet poredis dve razlicite velicine matrice, kako ti to nije jasno?
"native" color temperature je fiktivna stvar na monitorima, to je emulacija topline svetlosti iz prirode pravjem odredjenog odnosa izmedju boja i osvetljenja pozadinskih lampi. Kalibracijaom mozes da je namestas od 1500 do 10000 ako oces, toplina samo govori na koju nijansu ce vuci bela boja (samim tim i ceo kolorit) iz koje se gradi ostatak kolorita. Mrzi me da ti objasnjavam materiju celu sad zaista. To sve sto je upisano je samo kako je fabricki podeseno.
Evo uzecemo netralan model i marku cisto za primer: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dgm_ips-2701wph.htm
Pogledaj kolorit, odnosno factory settings sekciju i zatim pogledaj calibration results malo ispod toga i bice ti jasnije. Kako ces kalibrisati monitor je stvar izbora, mozes da ides i na 9300K (kelvina) da vuce na plavkasto ali se uglavnom radi da prikaz bude sto verniji fotografijama i papiru iz prirode otud i ta podesavanja na tom sajtu. Na kraju krajeva lose je jedino ako kalibracija ne moze da se postigne ili ako se postigne sa losom crnom i vecim devijacijama. Sa LG panelima nema tih problema.

Sto se input laga tice, ono "0" zaboravi, 0 ni CRT nema jer je potrebno da signal stigne do monitora :P A LCD monitor signal jos mora i digitalno da odradi, 0,6ms je za sada najniza vrednost koju sam ja video, a LG 231P ima 6ms (dell 27" ima cak 16ms...prosto nije ni predvidjen za gaming vec za rad). IPS kao matrica je do nedavno inace bio nepovoljan za neki ozbiljniji gejming zbog input laga, tek od pre 4 godine i pojavom ah-IPS se to polje dosta poboljsalo ali TN je na tom polju i dalje bolji, za nijansu do duse u odnosu na neke modele. Medjutim ni ah-IPS sa niskim input lagom i niskom latencijom nisu toliko dobri u prikazu boja kao full 10-bit IPS, ali su zato 2-3x jeftiniji tako da mozemo da uzivamo jer je to i dalje dosta bolje od TN-a.
 
Poslednja izmena:

deluxe

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.02.2012.
Poruka
2.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Acer Aspire V3-771G
CPU & cooler:
Intel Core i3-2328M 2.2GHz - 3MB L3 / heatsink cooler
Motherboard:
Acer VA70 HC - Intel HM77 Chipset
RAM:
A-Data 4GB DDR3 1333MHz CL 9-9-9-24 1T
VGA & cooler:
Intel HD3000 & Nvidia GT630M 1GB GDDR3 128bit / heatsink cooler
Display:
AUO HD+ 17.3" 1600x900 LED
HDD:
Seagate Momentus SATA2 500GB ST9500325AS
Sound:
Realtek HD Audio / Dolby Home Theater 2.0
Case:
Aspire V3-771G
PSU:
Acer 6-cell 48Wh
Optical drives:
Pioneer DVD-RW
Mice & keyboard:
Gigabyte GM-M6800
Internet:
Telemark 2048 KB / 256 KB
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate x64 SP1 & Opera Next v15.0
Other:
Bluetooth 4.0

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
deep linking ne radi sa njihovog sajta na zalost, ali da, gledas factory results i calibration results koji slede. Prosto, ima ekrana koji imaju velika odstupanja i nakon kalibracije ali poenta je da se kalibracijom dobijaju drugacije vrednosti i naravno smanjuju odstupanja od onoga sto zelis ili sto bi trebalo biti. E sad, fabricka podesavanja su cesto radjena sa ciljem da istaknu monitor u prodavnici na ovaj ili onaj nacin. Ako neki monitor bljesti, a drugi ne, to ne znaci obavezno da je bljestavi bolji :) Veruj mi, ovaj dell 2312HM kad bi doneo kuci i ostavio fabricki podesen (50% brightness o.O ) oko bi ti izvadio za sat vremena surfovanja netom, a LG ja mislim da je na 231P stavljao cak 70% brightness iako je isto LED pozadinsko osvetljenje (ako se ne varam). Dell 2209WA je bio na 70% takodje ali je imao CCFL koje su znatno slabije od LED, a i matrica mu je bila gusca (manji prored medju subpikselima usled 8bit strukture samog panela), ali bilo kako bilo, 150cdm2 se obicno stavlja pri kalibraciji kao meta jer je to prijatno za gledati, ne zamara oci, a pri tom je zahvalno za ostatak kalibracije, bela na 6500K. crna sto nize moguce.

Na kraju, kao sto rekoh, LG IPS234 ili dell 2312HM ti je manje vise isto (elektronika i softwer su drugaciji, moguce i LED) i necete se zeznuti koji god da uzmete. Zasto preferiram Dell - napisoa sam gore. Bolja garancija, nesto bolja izrada (Ja jos ni jedan LG nisam video da nema tanku plastiku, onu tzv "krckavu" ukljucujuci i LCDTV koji imam :S) i imas da skines profil i vrednosti za podesavanje sa tftcentral. Meni to znaci jako mnogo jer nakon toga imas malo pipkanja samo da namestis da bude po tvom ukusu, ako uopste i treba pipati nesto :) Kad bi isto to bilo i za IPS234 onda bih ti opusteno reko da je svejedno sta uzimas i da uzmes koji ti se vise svidja :)

edit: evo kod ovog samsunga mozes videti bas ekstremne razlike izmedju onoga kako monitor fabricki stize (bljesti) i nakon kalibracije http://www.tftcentral.co.uk/reviews/samsung_s27a850d.htm obrati na tim slikama, gde se graficki prikazuje kalibracija, na onu desnu stranu slike gde se vide vertikalne linije za svaku boju i videces koliko odstupaju po default, svaka "jaca" linija za neku boju znaci da ce ta boja biti izrazenija u odnosu na one "slabije" sto dovodi to tzv "bendinga" i na kraju krajeva lose reprodukcije. sve te linije treba da su iste vrednosti, odnosno ravnomerne i balansirane, nesto poput naredne slike koja pokazuje rezultate nakon kalibracije, sto mozes videti malo ispod. Takodje obrati paznju i na dubinu crne i ostvaren kontrast nakon kalibracije i po default (fabricki). To je grafikon ispod pod nazivom " calibrated black depth comparison", sto nize - to bolje naravno. 0 bi bila savrsena npr.
Uostalom, iscitaj bilo koji review tamo malo pazljivije pa ces dobiti predstavu o tome sta je sta. Obzirom da imaju veliku bazu i da im je dosta ekrana uvrsceno u grafikone, mozes relativno lako i uporediti one bas skupe monitore sa ovim jefitinijima pa videti koje su tu razlike i zasto nesto kosta 1000e, a nesto 250e :) (mada je to preterivanje sa cenom iako su dijagonale na tim skupim ekranima 27", tu je i 2410 dell koji po meni ne opravdava cenu)

PS Izvinjavam se za jos jedan zid teksta. :P
 
Poslednja izmena:

deluxe

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.02.2012.
Poruka
2.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Acer Aspire V3-771G
CPU & cooler:
Intel Core i3-2328M 2.2GHz - 3MB L3 / heatsink cooler
Motherboard:
Acer VA70 HC - Intel HM77 Chipset
RAM:
A-Data 4GB DDR3 1333MHz CL 9-9-9-24 1T
VGA & cooler:
Intel HD3000 & Nvidia GT630M 1GB GDDR3 128bit / heatsink cooler
Display:
AUO HD+ 17.3" 1600x900 LED
HDD:
Seagate Momentus SATA2 500GB ST9500325AS
Sound:
Realtek HD Audio / Dolby Home Theater 2.0
Case:
Aspire V3-771G
PSU:
Acer 6-cell 48Wh
Optical drives:
Pioneer DVD-RW
Mice & keyboard:
Gigabyte GM-M6800
Internet:
Telemark 2048 KB / 256 KB
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate x64 SP1 & Opera Next v15.0
Other:
Bluetooth 4.0
ok. meni monitor ide na zid,tako da mi to postolje sto ima Dell ama bas nista ne znaci a takodje mi se cini da ne moze na zid.. Nisam otvarao link, mrzi me i znam citati engleski.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
znas ili ne znas citati engleski? (nije blam, mogu ti ja prevesti ako te nesto konkretno interesuje). Inace, ide dell na zid bez problema, dobijas uz njega sve.
 

deluxe

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
02.02.2012.
Poruka
2.254
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Acer Aspire V3-771G
CPU & cooler:
Intel Core i3-2328M 2.2GHz - 3MB L3 / heatsink cooler
Motherboard:
Acer VA70 HC - Intel HM77 Chipset
RAM:
A-Data 4GB DDR3 1333MHz CL 9-9-9-24 1T
VGA & cooler:
Intel HD3000 & Nvidia GT630M 1GB GDDR3 128bit / heatsink cooler
Display:
AUO HD+ 17.3" 1600x900 LED
HDD:
Seagate Momentus SATA2 500GB ST9500325AS
Sound:
Realtek HD Audio / Dolby Home Theater 2.0
Case:
Aspire V3-771G
PSU:
Acer 6-cell 48Wh
Optical drives:
Pioneer DVD-RW
Mice & keyboard:
Gigabyte GM-M6800
Internet:
Telemark 2048 KB / 256 KB
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate x64 SP1 & Opera Next v15.0
Other:
Bluetooth 4.0
Takodje
obrati paznju i na dubinu crne i
ostvaren kontrast nakon kalibracije i
po default (fabricki). To je grafikon
ispod pod nazivom " calibrated black depth comparison"
Zbog ovoga sam napisao da znam citati engleski. Inace taj Dell nije nesto na doduse fabrickim podesavanjim dok mi je LG bio prijatniji... Hmm.. Koja su ti podesavanja za Dell? Sta hoces reci kad kazes da ide sve uz Dell? Sta je u pakovanju?
 

tintorman

PCAXE Member
Učlanjen(a)
21.07.2012.
Poruka
120
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Brate covek je u predhodnim postovima spomenuo da se ne moze suditi kakav je model u radnji na osnovu tih fabrickih podesavanja.. Rekao je da potpuno isti modeli mogu da imaju razlicitu sliku koliko se ja secam nzm neka me ispravi ako gresim... Nakon kalibracije se sudi kakva je slika.. Ali evo sad pitanje za gx-x.! Sta nam preporucujes pri kupovini posto je sama slika relativna i varira od modela do modela zavisno od fabrickih podesavanja.. Znaci sta je kljuc i na sta treba obratiti paznju i sta testirati pri kupovini monitora..??Da li da proverimo da li je bela i crna ujednaceno rasoredjena po celoj povrsini ekrana, da li se sa leve ili desne strane pojavljuje probijanje crvene ili plave nijanse boje itd..? Znaci posto se ne moze suditi o samoj kolicini svetla, kontrasta, toplini boje prije kalibracije sta je to sto treba da se proveri kako ne bi uzeli neki (NE DAJ BOZE) fush model..!
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Ja na primer nisam ništa ekstra kalibrisao monitor, nisam proveo sate podešavaljući itd. Možda će to neko smatrati "bačenim potencijalom" monitora, ali ja sam dosta brzo podesio monitor kako meni najviše odgovara. Prvo mi je smetao IPS glow, preko čega sam prešao i naučio sam da živim bez crnih pozadina, posle mi je smetala bela boja koja je bila žućkasta. Menjao sam color temp, brightness i contrast, ništa više. Sa color temp-om sam rešio žućkastu belu boju i to bi bilo to što se tiče mog kalibrisanja.
 

tintorman

PCAXE Member
Učlanjen(a)
21.07.2012.
Poruka
120
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Pa pazi ako ce ti tih 1-2 sata znacajno popraviti kvalitet i reprodukciju slike zasto to ne bi uradio!?Covek to vreme potrosi gledajuci neki film npr.. Ako ti ne bude mrsko idi na onaj sajt koji je postavio gx-x pa podesi vrednosti kao tamo nakon kalibracije i ubaci onaj color profile, pa vidi ima li znacajnije razlike.. Sadasnje vrednosti i postavke vec znas tako da ti je lako vratiti na staro sve.. :) Ako uradis to javni nam ima li neke znacajnije razlike.. :)
 

Steamroller

Moderator
Učlanjen(a)
22.01.2011.
Poruka
9.655
Rezultat reagovanja
17
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 2600K @4.8 w/HT CM Nepton 280L
Motherboard:
Gigabyte Z77X-UP7
RAM:
4x4Gb Patriot @1866MHz
VGA & cooler:
ASUS 280X + Morpheus + 2x NF-F12
Display:
2x Dell U2312HM
HDD:
Samsung 840 Evo 120GB
Sound:
Integruša
Case:
HAF XB
PSU:
Seasonic SS-620GM
Mice & keyboard:
CM Storm Recon White + Genius Imperator
Internet:
Cable 20/2
OS & Browser:
Win 7 64bit
Other:
Fluffy Cat and Dog
Ae sutra prekosutra ću probati tu kalibraciju... Samo mi reci koji to tačno sajt u pitanju? Gx-x je linkovao puno toga. :) Iskreno nisam kalibrisao ništa bolje od ovog zato što ne znam po čemu se kalibriše i ne znam kako to tačno da uradim. Ako ima neki sajt sa step-by-step vodičem, vrlo rado ču probati.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Ae sutra prekosutra ću probati tu kalibraciju... Samo mi reci koji to tačno sajt u pitanju? Gx-x je linkovao puno toga. :) Iskreno nisam kalibrisao ništa bolje od ovog zato što ne znam po čemu se kalibriše i ne znam kako to tačno da uradim. Ako ima neki sajt sa step-by-step vodičem, vrlo rado ču probati.
odes na onaj sajt tftcentral, nadjes review za 2312HM (tako je najlakse) iscitas taman malo i usput naidjes na rezultate kalibracije i link ka profilu koji je napravljen pri procesu kalibracije, uz link ces u tabeli videti i koje su vrednosti (sve do jedne) postavljene u meniju monitora. 1 minut posla da podesis monitor iz menija, nekoliko minuta da ubacis profil kako treba. ;) (to nije do monitora vec do windows 7 color calibration i color managment opcija, najbolje izguglati uputstvo za to, lakse je i brze. googlati nesto tipa "kako ubaciti kolor profil u win 7" ) zatim odes ovde http://www.lagom.nl/lcd-test/ i vidis da li ima odstupanja koja primecujes pri testovima i probas da podesis. Na 2312HM ja zaista ne bih isao preko 20 za brightness za citanje i browsing, mnogo svetli. http://www.lagom.nl/lcd-test/ takodje preporucujem uvek svima da bi pokusali da skontaju u sta gledaju i sta treba podesiti ako je moguce. Znam da su promene teske ali ako je promena na bolje ta koja zahteva malo privikavanja onda mislim da se isplati, ma koliko cudno u pocetku delovala.

edit: za ljude iz NS i okoline za cenu prevoza i kafe/piva mogu da dodjem i da vam pomognem :) Isto vazi i za ljude van NS, ako dodju do NS :D
 
Poslednja izmena:

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF

Shang Tsung

Moderator
Učlanjen(a)
31.05.2011.
Poruka
4.813
Rezultat reagovanja
166
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Zvijer :p
CPU & cooler:
Intel i7 9700K@5GHz ft. EKWB H2O
Motherboard:
ASUS ROG Strix Z370-E Gaming
RAM:
Corsair Dominator Platinum 32GB 3000MHz
VGA & cooler:
ASUS RX 5700 XT Strix OC
Display:
LG 32GK850G (VA 165Hz) + AOC Q3279VWFD8 (IPS 75Hz)
HDD:
SSD Samsung 970 EVO 500GB + WD 4TB EFAX
Sound:
ASUS Essence STU + Rotel RA-05/JBL L16 Decade/SVS PB1000 + Sennheiser HD515
Case:
Lian Li 011 Dynamic (black)
PSU:
Seasonic SS-760XP2 Platinum
Mice & keyboard:
Razer Deathadder Chroma + ASUS Echelon mousepad + Redragon Dark Avenger RGB
Internet:
ASUS RT-N18U + Ubiquiti AP AC LR @ 250/25Mbit
OS & Browser:
Win10 64-bit
Other:
Logitech C920 Webcam, Logitech Cordless Rumblepad 2

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
to je klasican odziv za e-IPS bez "aditiva" sovtverske prirode :) Sa overdrive-om moze biti 8 ili 5ms, u zavisnosti koliko je agresivno primenjena tehnologija. Poredjenja radi, TN paneli su 8ms, sa overdrive tehnologijom su 2ms. Ali to nije bas tako prosto za porediti posto su to najnize cifre odnosno najbolji odziv ostvariv u praksi i to je grey to grey. Blue to blue je na primer preko 18ms na TN panelima tako da se neke boje brze osvezavaju od drugih.
Elem, tom asusu je odziv podjednak kao i sa dell i lg modelima posto je panel sam po sebi isti, a ne verujem da nisu ubacili OD softver.

edit

a gray-to-gray response time of 5ms,
http://www.hardwarezone.com.sg/review-asus-vs239h-p-led-monitor-ips-goodness-you-and-me

dakle sve je cool ;)

ima test na bench sajtu

edit1: Naravno, za te novce nije dobar kao dell 2312hm, ipak, citajuci par testova, odziv nije toliko dobar pa nije bas za brze igre, za filmove je to skoro nebitno. Takodje, dell ima bolje lampe i bolju uniformisanost prikaza slike, pa ako par hiljda vise nije problem 2312hm je bolje resenje.
 
Poslednja izmena:

tintorman

PCAXE Member
Učlanjen(a)
21.07.2012.
Poruka
120
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ma kakav ASUS, ja sam zagrijan za DELL 99,9 %...Nego nisi nam objasnio sve vezano za kupovinu samog monitora (mozda si spomenuo negde nesto u prici, ali ne konkretno i jasno)!
Dakle kada odemo u radnju trazimo da nam ukljuci monitor sta je ono na sta treba da obratimo paznju i da trazimo da nam se pokaze (prikaze) .. Da li je to ujednacenost crne i bele boje, da proverimo da li izbija negde crvena ili plava nijansa itd itd..? Dakle sta proveriti i na sta obratiti paznju..?
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
skini http://www.downv.com/Windows/download-CheckeMON-10116790.htm programcic i ponesi tamo. Prvo ga probaj sad kuci da vidis sta i kako radi. interesujete prvi test "solid colors". Tu se vidi da li su ili nisu jednake boje preko celog ekrana, vidi se da li i koliko probija crna, da li je ravnomerna bela/siva i sl. Takodje se lako nadju mrtvi pikseli ako ih ima posto su uniformne boje preko celog ekrana (ako sad imas TN panel onda su daleko od toga i verovatno izgledaju kao prelazi boja :d ). Dakle proveris koliko je ujednacen prikaz boja i proveris na svakoj da li se vidi koji mrtvi piksel. Beli mrtvi pikseli se vide na svim bojama osim na beloj naravno, crni mrtvaci se ne vide na crnoj i td. Neki se vide samo na odredjenim bojama (plava, crna i siva su najbolje za proveru ovih stvari). Beli je neprihvatljiv i to je automatski u garanciji pa takav ekrannemoj ni uzeti. Ostali...ako ih ima (ne bi trebalo da ih ima da se ne lazemo, kod mene se javio samo jedan koji se ni ne vidi osim ako nije plava podloga), zavisi kolko ih ima, ja bih trazio drugi primerak da mi pokazu, ne bih tolerisao. Takodje proveri probijanje bele boje na crnoj pozadini. Spustite brightness na oko 30 i ne bi trebalo da ima probijanja, mozda bude malo svetlija crna u nekom cosku, to je prakticno normalno za LED pozadinskoosvetljenje ali to ne bi trebalo da bude jako izrazeno. To je to, nista komplikovano, ne treba da budes nikakav strucnjak.

PS. Ukoliko ne mozes da pokrenes aplikaciju kod njih, ima monitor u svom meniju>other settings>LCD conditioning , to je prakticno ista stvar ko sto i ono programce radi, vrti boje sam pa tu mozes gledati ono na sta sam ti skrenuo paznju. Zapisi ovo da ne zaboravis u radnji koja je opcija :) Ako nisi zadovoljan ekranom, trazi drugi primerak, ako ti ne daju, trzi drugu radnju, sta da ti kazem, nakon toga bi trebalo da ti pokaze drugi primerak :d

Ne znam odakle si ali emmi ima najbolje cene kolko ja znam i mislim da ne bi trebalo da imas problema sa njima. Emmi je u BG-u.

PPS. Podesite kolorit u presetu na 6500K ili na user preset/custom, nemojte gledati (dok testirate monitor) u 9300, 7500 i tako to, dakle preset je color temp pa onda izaberes 6500. To je neki solidan fabricki default koji bi trebao da bude reper i da vam da najneutralnije i korektne boje, brightness kao sto rekoh, najbolje na 30 spustite, a kuci i nize ako ste blizu ekrana inace ce da bolu oci. Jake lampe ima 2312HM
 
Poslednja izmena:

Daum

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.06.2010.
Poruka
109
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 [email protected] 1.35v, Corsair H50 + 2x Enermax Magma
Motherboard:
Asus Maximus III Formula
RAM:
Kingston HyperX Red 4x4GB @ 1600Mhz CL9
VGA & cooler:
MSI GTX660 2GB TwinFrozr III
Display:
Dell U2311H IPS, LG L222WB
HDD:
WD Raptor 74GB, Samsung Spinpoint 160GB, Samsung F1 1TB, WD Green 2TB
Sound:
Logitech Z-Cinema, Creative Supreme X-Fi
Case:
Cooler Master Storm Sniper Black Edition
PSU:
Cooler Master Real Power M700
Optical drives:
Samsung
Mice & keyboard:
Logitech G105, Logitech G600
Internet:
ADSL 23mbps
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
Samsung PN-51D8000 3D Plasma
Pri kupovini i testiranju bih jedino obratio pažnju na dve stvari: testiranje mrtvih pixela sa DeadPixelBuddy programom, i probijanje osvetljenja po ivicama. Kalibriraćeš lako monitor kasnije.
 

Daum

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.06.2010.
Poruka
109
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 [email protected] 1.35v, Corsair H50 + 2x Enermax Magma
Motherboard:
Asus Maximus III Formula
RAM:
Kingston HyperX Red 4x4GB @ 1600Mhz CL9
VGA & cooler:
MSI GTX660 2GB TwinFrozr III
Display:
Dell U2311H IPS, LG L222WB
HDD:
WD Raptor 74GB, Samsung Spinpoint 160GB, Samsung F1 1TB, WD Green 2TB
Sound:
Logitech Z-Cinema, Creative Supreme X-Fi
Case:
Cooler Master Storm Sniper Black Edition
PSU:
Cooler Master Real Power M700
Optical drives:
Samsung
Mice & keyboard:
Logitech G105, Logitech G600
Internet:
ADSL 23mbps
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
Samsung PN-51D8000 3D Plasma
http://www.youtube.com/watch?v=XkRjMI5TRKk
je li ovo normalno..?? Vezano za to probijanje osvetljenja po ivicama do koje mere moze da se tolerise..?? Kako to testirati "na oko" ili postoji i za to neki programcic..?
Ne toleriše se. To što si video na snimku je IPS glow, čisto presijavanje ekrana kad je crna pozadina i nije uopšte strašno kako je na snimku. Mogu slobodno da ti kažem da ne smeta uopšte u radu, nećeš ni primetiti. Ono što sam već naveo, a to je probijanje osvetljenja je druga stvar potpuno i to je defekt monitora.

Na slici ispod možeš da vidiš kako "krvari" osvetljenje i izlazi na dnu. Dva U2311 su mi prošla kroz ruke i oba nisu imala bleed, pa verovatno neće ni U2312.

 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.559
Rezultat reagovanja
2.200
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
ne verujem da ce imati bleed obzirom da je LED...
 

Daum

PCAXE Member
Učlanjen(a)
02.06.2010.
Poruka
109
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7 [email protected] 1.35v, Corsair H50 + 2x Enermax Magma
Motherboard:
Asus Maximus III Formula
RAM:
Kingston HyperX Red 4x4GB @ 1600Mhz CL9
VGA & cooler:
MSI GTX660 2GB TwinFrozr III
Display:
Dell U2311H IPS, LG L222WB
HDD:
WD Raptor 74GB, Samsung Spinpoint 160GB, Samsung F1 1TB, WD Green 2TB
Sound:
Logitech Z-Cinema, Creative Supreme X-Fi
Case:
Cooler Master Storm Sniper Black Edition
PSU:
Cooler Master Real Power M700
Optical drives:
Samsung
Mice & keyboard:
Logitech G105, Logitech G600
Internet:
ADSL 23mbps
OS & Browser:
Windows 8.1
Other:
Samsung PN-51D8000 3D Plasma
ne verujem da ce imati bleed obzirom da je LED...
Mislim da to nema veze sa tipom osvetljenja jer su isti, dok su razlike u lampama. Većina monitora sa LED osvetljenjem koristi EDGE LED što dodje na isto. Primera radi iPad koristi EDGE LED takodje pa je dvojka bila poznata po tome da ima edge bleed. EDGE LED je samo niz diodica na ivicama dok se difuzorima rasporedjuje osvetljenje iza panela. Iza panela stoji niz uskih ploča kroz koje kada prodje osvetljenje sa ivice rasipa se. Pravi RGB LED monitor je nešto već drugo :)

 
Poslednja izmena:
Vrh