• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Pokvaren miš/tastatura

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.229
Rezultat reagovanja
439
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
Pre par meseci sam dobio jeftin gaming miš. Radi se o MS Shooter 2 koji za oko 1500 dinara nudi sasvim dobro iskustvo. Međutim nakon možda dva meseca korišćenja miš je počeo da se isključuje i pali sam od sebe i sve češće.

Najpre sam posumnjao na kabl, da bih jako brzo ustanovio da je sam USB konektor fabrički feleričan.

Ovim postom bih da pokažem nekim mlađim članovima foruma da je nekada lakše intervenisati i popraviti periferiju. Ostvarivanje garancije za miš vredan 1500 dinara bi vas sigurno koštalo daleko više vremena i živaca.

Potrebno je posedovati osnovni alat kao što su lemilica, skalpel, izolir traka ili termoskupljajući bužir.

Kod mene je bio problem u neispravnom USB konektoru, pa sam drugi konektor isekao sa stare tastature koja je zalivena pivom i spremna za đubre.

Najpre svaki USB kabl poseduje četiri žice u četiri različite boje koje bi trebalo da predstavljaju ulogu žice u samom kablu.
f3d7c029d40b066ffab44598be2b235d.jpg

Ukoliko ustanovite savijanjem kabla da na nekom mestu prekida, potrebno je iseći kabl u tom reonu ne više od 10cm kako bi bili sigurni da ste otklonili deo koji pravi prekid i nalemiti žice iste boje.

Međutim kabl drugog proizvođača je nudio potpuno drugačiju kombinaciju boja i nije bilo moguće pronaći kombinaciju i nalemiti žice na žice. (Kod različitih proizvođača su boje i namene žice potpuno drugačiji.
IMG-20190906-WA0008.jpg

Slika pokazuje USB konektor kom sam skalpelom uklonio gumeni okvir.
Najpre sam otvorio neispravan konektor miša i upisao raspored boja. Zatim otvorio drugi ispravan konektor i nalemio žice istim redosledom.
IMG-20190906-WA0009.jpg

Nakon toga sam vratio gumeni okvir na priključak (u ovom slučaju je dobro imati pištolj sa lepkom, ali nije neophodno) i čvrso ga obavio izolir trakom.

Znači za deset minuta imam potpuno ispravan miš sa daleko boljim USB konektorom od onog koji MS nudi uz ovaj model.

Dakle nije potrebno previše znanja, već malo strpljenja i čiste logike.
 
Vrh