• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Pitanje oko jednog Duletovog poteza

sonnenrad123

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.07.2019.
Poruka
92
Rezultat reagovanja
37
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600, CM Hyper 212 BlackEdition
Motherboard:
Gigabyte Aorus B450M
RAM:
2x8gb HyperX Fury 3200Mhz ddr4
VGA & cooler:
AORUS GTX1080Ti Xtreme
Display:
Asus VG248QE
Case:
CoolerMaster MasterBox MB511
PSU:
SEASONIC Focus Plus 850 Platinum 850W
Mice & keyboard:
Steelseries Rival 110 & Hyperx alloy fps pro

Pozdrav ljudi, kopirao sam link sa tacnim vremenom u videu da bude jasnije na sta mislim.
Zanima me jedna stvar. Ako je Dule prebacio rgb kuler od kucista koji je prikljucen na rgb kontroler da bude kuler na hladnjaku od cpu-a, da li on radi konstantnom brzinom onda ili je moguce koristiti pwm tj krivu zavisnosti od temperature?
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.168
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Zavisi od ventilatora i do matične ploče. Ako je ventilator 4pin može da se podešava ili jednostavno ostavi na auto prilikom čega će ventilator da prati temperaturu koju mu senzori na ploči šalju, tj. samo spoji i ne razmišljaj. Ista situacija je i sa 3pin ako ploča podržava, s tim da ploče (bar starije, sada zaista ne znam) uglavnom nemaju opciju za regulaciju 3 pin ventilatora pa onda uvijek vrti na maks obrtajima... Smanjenje voltaže na 7v i 5v će u tom slučaju da vrši kontrolu obrtaja ventilatora a spajaju se direktno na molex.
 

sonnenrad123

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.07.2019.
Poruka
92
Rezultat reagovanja
37
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600, CM Hyper 212 BlackEdition
Motherboard:
Gigabyte Aorus B450M
RAM:
2x8gb HyperX Fury 3200Mhz ddr4
VGA & cooler:
AORUS GTX1080Ti Xtreme
Display:
Asus VG248QE
Case:
CoolerMaster MasterBox MB511
PSU:
SEASONIC Focus Plus 850 Platinum 850W
Mice & keyboard:
Steelseries Rival 110 & Hyperx alloy fps pro
Zavisi od ventilatora i do matične ploče. Ako je ventilator 4pin može da se podešava ili jednostavno ostavi na auto prilikom čega će ventilator da prati temperaturu koju mu senzori na ploči šalju, tj. samo spoji i ne razmišljaj. Ista situacija je i sa 3pin ako ploča podržava, s tim da ploče (bar starije, sada zaista ne znam) uglavnom nemaju opciju za regulaciju 3 pin ventilatora pa onda uvijek vrti na maks obrtajima... Smanjenje voltaže na 7v i 5v će u tom slučaju da vrši kontrolu obrtaja ventilatora a spajaju se direktno na molex.
Hvala na odgovoru. E sad i meni je jasno kad bi se taj ventilator povezao na jedan od pwm prikljucaka na maticnoj. Ali ovaj je ocigledno prikljucen na rgb kontroler koji je dosao ugradjen uz samo kuciste jer Dule menja i njegovo osvetljenje pomocu dugmeta na kucistu. Sad ja polazim od svog kucista, kod mene rgb kontroler na njemu ima samo onaj digitalni konektor koji kada povezem sa maticnom mogu preko RGB Fusion softvera da kontrolisem osvetljenje. S tim sto ventilatori rade na konstantnom broju obrtaja. Pa me zbunjuje da li je to slucaj sa svakim kontrolerom jer ovaj u videu izgleda identicno poput mog u kucistu.. Moguce je i da ja nemam bitnu informaciju da je moguce kontrolisati brzinu rada ventilatora prikljucenih na rgb kontroler..
 

Grodos

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.07.2010.
Poruka
3.168
Rezultat reagovanja
400
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
SoulReaper
CPU & cooler:
Ryzen 5900X
Motherboard:
ASUS TUF X570
RAM:
128GB Kingston Beast
VGA & cooler:
RTX 3080 Ti
Display:
LG 32GP850
HDD:
XPG SX8200 Pro 2TB
Case:
MS Titan 2 PRO
PSU:
Corsair HX1200
Mice & keyboard:
Cougar 700K & Logitech G502SE
OS & Browser:
Win 10 64bit
Hvala na odgovoru. E sad i meni je jasno kad bi se taj ventilator povezao na jedan od pwm prikljucaka na maticnoj. Ali ovaj je ocigledno prikljucen na rgb kontroler koji je dosao ugradjen uz samo kuciste jer Dule menja i njegovo osvetljenje pomocu dugmeta na kucistu. Sad ja polazim od svog kucista, kod mene rgb kontroler na njemu ima samo onaj digitalni konektor koji kada povezem sa maticnom mogu preko RGB Fusion softvera da kontrolisem osvetljenje. S tim sto ventilatori rade na konstantnom broju obrtaja. Pa me zbunjuje da li je to slucaj sa svakim kontrolerom jer ovaj u videu izgleda identicno poput mog u kucistu.. Moguce je i da ja nemam bitnu informaciju da je moguce kontrolisati brzinu rada ventilatora prikljucenih na rgb kontroler..
Ne mogu reći da sam te baš najbolje shvatio ali probaću da odgovorim. Dule je možda ostavio dotični ventilator spojen na kontroleru na kućištu, odnosno uopšte ne mora da bude spojen na 4pin konektor na ploči namjenjen za cpu ventilator. Pitanje je kako će se ploča ponašati jer određene mašine (naročito brand name) odbijaju da startuju jer ne vide dotični ventilator.
Dodatno, koliko sam vidio ne postoji neki standard za rgb kontroler i da svaka firma izgleda ima svoje rješenje. Nažalost, ovo je dosta ograničavajući faktor jer jedan brand onda zahtjeva i svoje ventilatore, trake i sl. i ne prihvataju tuđe proizvode jer konektori jednostavno nisu isti. To mnogi review-eri uopšte ne komentarišu! Međutim, obično većina kućišta koja imaju kontroler ventilatora imaju i jedan prekidač sa 3 podešavanja (low-med-high) kao najjeftinije rješenje pa pogledaj da li tvoje kućište to ima negdje. Isto tako pogledaj i softver koji dolazi uz ploču, možda prepozna kontroler pa dozvoli podešavanje...
 

sonnenrad123

PCAXE Member
Učlanjen(a)
07.07.2019.
Poruka
92
Rezultat reagovanja
37
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600, CM Hyper 212 BlackEdition
Motherboard:
Gigabyte Aorus B450M
RAM:
2x8gb HyperX Fury 3200Mhz ddr4
VGA & cooler:
AORUS GTX1080Ti Xtreme
Display:
Asus VG248QE
Case:
CoolerMaster MasterBox MB511
PSU:
SEASONIC Focus Plus 850 Platinum 850W
Mice & keyboard:
Steelseries Rival 110 & Hyperx alloy fps pro
Ne mogu reći da sam te baš najbolje shvatio ali probaću da odgovorim. Dule je možda ostavio dotični ventilator spojen na kontroleru na kućištu, odnosno uopšte ne mora da bude spojen na 4pin konektor na ploči namjenjen za cpu ventilator. Pitanje je kako će se ploča ponašati jer određene mašine (naročito brand name) odbijaju da startuju jer ne vide dotični ventilator.
Dodatno, koliko sam vidio ne postoji neki standard za rgb kontroler i da svaka firma izgleda ima svoje rješenje. Nažalost, ovo je dosta ograničavajući faktor jer jedan brand onda zahtjeva i svoje ventilatore, trake i sl. i ne prihvataju tuđe proizvode jer konektori jednostavno nisu isti. To mnogi review-eri uopšte ne komentarišu! Međutim, obično većina kućišta koja imaju kontroler ventilatora imaju i jedan prekidač sa 3 podešavanja (low-med-high) kao najjeftinije rješenje pa pogledaj da li tvoje kućište to ima negdje. Isto tako pogledaj i softver koji dolazi uz ploču, možda prepozna kontroler pa dozvoli podešavanje...
Razumeli smo se odlicno. Hvala ti puno na pomoci. Kod mene je brzina na kontroleru maksimalna, jedino je moguce preko softvera podesavanje osvetljenja tako da sta je tu je.. A sa tom nekompatibilnosti sam imao problema.. Jedva sam nasao kod nas u radnjama MS ventilatore da odgovaraju kontroleru.. Hvala jos jednom puno!
 

Pakito

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
14.12.2009.
Poruka
1.476
Rezultat reagovanja
237
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
ACER ASPIRE V5 531G
CPU & cooler:
Intel Core i5 8400 + LC-CC-120
Motherboard:
Asus Z370 Prime
RAM:
32GB DDR4 3200Mhz G.Skill Trident Z b/w
VGA & cooler:
EVGA GTX 970 SC
Display:
2x LG 25UM58
HDD:
120 Samung Evo 840 + 3TB Toshiba P300
Sound:
2.1 white waterdance speakers
Case:
NZXT Phantom 410 white
PSU:
Corsair tx650w
Optical drives:
Asus sdrw-08d2s extern
Mice & keyboard:
Fantech K611 / Logitech MX510 Hero Legendary
Internet:
sbb - 100mbit
OS & Browser:
Win 10 PRO
Other:
Redmi Note 7
Samo treba citati sta imas, adresabilne ili ne. Adresabilni imaju 5v, te ih u vecini slucajeva moras povezati na argb kontroler hub, ili na ploci ukoliko imas doticni. Za kontrolu obrtaja bi mogao da posluzi fan speed program, a mozes i iz biosa da podesis. Da bi kontroler kontrolisao brzinu, morao i on da ima 4pin pwm konektore. Vecina kucista koja imaju ugradjen rgb front panel konektor je sa 3pinskim.
 
Vrh