• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

PCBSD 7.1.1 - инсталција

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Синоћ је био спреман овај туторијал али је мој FF одлучио да му се не допада ово што сам написао и решио да "цркне" у моменту када сам кликнуо на submit дугме... но, након што сам доживео 2 нервна слома и један шлог... написао сам нови туторијал, овог пута прво у Word-u...
Него, да не смарам ја превише са својим глупостима, да пређемо ми на оно због чега сам и отварао тему...

Синоћни проблем се претворио у добру ствар, пошто сам пронашао неколико грешака и мојих пропуста у сам упутсву, слике сам смањио како не би били thumbs јер мислио да је овако далеко лакше за Вас да се снађете.

За оне који не знају, FreeBSD је директни наследник оригиналног Berkley Software Distribution или скраћено BSD, unix like оперативног система, који је био оригнално развијен од стране AT&T почетком 60тих година прошлог века.

PCBSD је варијација, односно дистрибуција на основи FreeBSD.
Разлике су минималне, кернел, модули су директно преузети из FreeBSD и додати су неки елементи који чине исти погодним како за сервер машине, тако и за десктоп.

FreeBSD, PCBSD можете преузети са њихових сајтова потпуно легално, као и скоро све линукс дистрибуције. *BSD je издат под BSD Licence која омогућава нама, корисницима, да може бесплатно да преузмемо дистрибуције, дистрибуирамо их, инсталирамо више пута на више различитих машина и оно најбитније, имам приступ комплетно коду оперативног система.

За потребе овог упутства користио сам следеће:
1. Windows 7 x64 - пошто претпоствљам да ће већина вас такође користити неки од Windows OS као host OS.
2. VMware Workstation 7 х64
3. PCBSD 7.1.1. x86 dvd

Препорука:
За прву инсталацију, предлажем да то буде виртуална, док се не упознате са целим процесом.
Било би добро да пратите моја подешавања приликом инсталације оперативног система.

Па... да почнемо:

1. Направите виртуалну машину као што сам ја на следећој слици:


2. Покрените виртуалну машину и сачекајте да инсталација дође до овог менија:

Сачекајте да се заврши одбројавање или само притисните ентер, јер је default опција коју желимо.

3. Инсталације ће почети са покретањем свих потребних модула:


4. Након што је инсталација покренула све модуле и урадила аутопроверу ваших компоненти, појавиће се први корак инсталације:


5. Следећи корак је прихватање лиценце:


6. Сада је потребно да направите 3 избора:
а) Fresh Install / System update(repair) - изаберите леву опцију, јер је ово нова инсталација и нема оперативног система који би ажурирали или поправљали.
б) Desktop Edition / Server Edition - опет изаберите леву опцију, јер желимо да инсталирамо ОЅ са десктоп, графичким окружењем.
в) Install from CD/DVD/USB / Install from network - ако сте пратили мене, онда наравно изаберите леву опцију јер већ имате све потребно за инсталацију са дискова.


7. У овом кораку инсталације правимо првог корисника и уносимо административну шифру:

Унесите све податке, одаберите Shell који ће вам бити терминал(ја вам предлажем да ако сте радили са линукс дистрибуцијама, изаберете последњу опцију, однсоно BASH shell) кликните на Add дугме и онда Next.

8. Следећи корак је одабир дестинације за инсталацију, или, бирамо хард диск, партицију где ћемо инсталирати ОЅ. Пошто је инсталација у виртуалној машини, онда нема потребе да се бакћемо са custom партицирањем него само изаберем једини понуђени хард диск и селектујемо "Use entire drive" опцију:


8. б) Ако желите, можете овде да испробавате разне варијанте партицирања, како то не би морали да радите приликом хард диск инсталације:


9. Претпоследњи корак је избор додатних апликација које долазе уз сам PCBSD, а које желите да се инсталирају заједно са ОЅ:

Можете да изаберете све а не морате ни једну... у сваком случају, одаберите оне које желите да видите у виртуалној машини а не и оне које би користили након праве/стандардне инсталације на хард диск.

10. Последњи корак, време да се подсетите да ли сте подесили све и одабрали оно што сте желели


11. Сада је потребно да сачекате да се инсталације заврши, можете да читате оно што исписује или да једноставно одете и радите нешто друго...


12. Инсталације је завршена и потребно је да се уради рестарт машине


13. Након рестарт и завршеног покретања свих модула и самог кернела, сачекаће вас овакав прозор:

У Genеral табу се налазе основна подешавања за приказ слике на вашем монитору, оно што можете да наместите и одаберете је:
а) Screen Resolution - изаберите ону која одговара вашем монитору
б) Color Depth - оставите 24
в) Video Driver - vmware је избор који ћете оставити ако је инсталације у виртуалној машини
Ако је права инсталација у питању, имате гомилу драјвера на располагању, 3 за nvidia картице и 2 зa ati. Ја сам користио сва 3 за моју инсталацију на хард диск и најмање проблема сам имао са последњом(најновијом) верзијом истог. Немам ати картицу и не знам како функционишу драјвери за исте.

У Advanced tab-у можете да подесите dual monitor и све везано за приказ десктоп-а на два или више монитора.

14. Након што сте кликнули на Apply, X-server ће пробати да све подеси према вашем избору и уколико је све било успешно дочекаће вас следећа слика:

У случају да нешто није било како треба, инсталација ће вас вратити на претходни мени и мораћете да покушате поново са подешавањима.

Срећна инсталација.

п.с. У наредних 2-3 дана ћу написати сличан туторијал за инсталацију FreeBSD-a, па таман док се упознате са PCBSD. За оне који не могу да сачекају ту је увек и FreeBSD handbook, наоружајте се стрпљењем и добрим познавањем енглеског језика јер ће вам оба бити више него потребна да бисте успешно инсталирали FreeBSD.
 
Poslednja izmena:

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Као што сте вероватно и сами приметили, PCBSD је процесом инсталације веома сличан линукс дистрибуцијама... управо је то и поента ове bsd дистрибуције, лакша инсталација, више аутоматизованих процеса и боља подршка(драјвери такође) како би могла да се користи као десктоп машина(која у сваком тренутку може да постане сервер).

Ако имате нека питање, потребна вам је помоћ или критику... ту сам. :)
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Vrlo lepo. Skinuo sam iso vec pre neki dan, videcu da probam uskoro. Sve pohvale za tutorial, pogotovo ako se uzme u obzir maler koji te pratio na početku :wave:
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Нема на чему... пошто знам да ћеш ти пробати инсталацију у VirtualBox-у само треба мало да модификујеш и процес је идентичан... а пошто PCBSD долази са VB који можеш да инсталираш... мислим да и сам знаш одговор на питање да ли може исти да се инсталира у VirtualBox-у :d

А што се малера тиче... синоћ је могло да дође до "оправке" мог рачунара са чекићем!
 

activated1

Moderator
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
4.583
Rezultat reagovanja
10
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
a1-PC
CPU & cooler:
AMD FX 8300 @ 3.3GHz / Thermalright Ultra-120A
Motherboard:
ASUS M5A99X EVO
RAM:
4x4GB Kingston HyperX Genesis
VGA & cooler:
ZOTAC GTX1060 6GB / ASUS R9270X-DC2T-2GD5
Display:
BenQ 2450
HDD:
SP/Samsung 120GB SSD Raid-0, 4x Toshiba 1TB Raid-0, Toshiba 2TB
Sound:
Integrated - S/PDIF @ Yamaha RX-V 659
Case:
Corsair Obsidian 750D
PSU:
Corsair RM1000i
Optical drives:
/
Mice & keyboard:
Logitech UltraX & Razer Copperhead (thanks to Lukija)
Internet:
Telekom VDSL 20Mbps/4Mbps
OS & Browser:
Windows 10 x64
Other:
Xiaomi Redmi 5 Plus/HTC One M7 32GB/HTC EVO 3D + 8gb microSD/Sony Ericsson X1
Нема на чему... пошто знам да ћеш ти пробати инсталацију у VirtualBox-у само треба мало да модификујеш и процес је идентичан... а пошто PCBSD долази са VB који можеш да инсталираш... мислим да и сам знаш одговор на питање да ли може исти да се инсталира у VirtualBox-у :d

А што се малера тиче... синоћ је могло да дође до "оправке" мог рачунара са чекићем!
:d

Nemoj tako bre šteta je :)
 

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
Veoma lepo ays, videću da probam kad ugrabim malo vremena. Doduše ja ću isprobati podizanje u VirtualBox-u :)
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Инсталација истог у различитим виртуалним окружењима... http://docs.pcbsd.org/guide/
Мислим да је 3.2 секција посвећена VirtualBox-у.

Не може да не ради, пошто је VirtualBox једна од апликација које долазе са инсталацијом, као и wine, Firefox, Gimp, Open Office... итд. ;)
 

meaculpa

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
30.05.2009.
Poruka
463
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala, odlican tutorial! Odmah cim vratim nevidiu :D u komp, pokusacu install na posebnu particiju.
:wave: Ovo je veruvatno KDE okruzenje, a ja bih radije Gnome. Da li ga ima u instalaciji?
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
У default инсталацији је КДЕ окружење и не може да се бира, док на FreeBSD може да се изабере и gnome, xfce, openbox, fluxbox...итд Наравно, може накнадно да се инсталира било које окружење.
Gnome се махом не користи код *BSD ОЅ јер је доста слабија компатибилност... претежно, тачније, најчешће се користе неки од ових Lightweight окружење попут openbox/fluxbox. ;)
Само на FreeBSD гомила ситница, укључујући и драјвере фали и мора накнадно да се компајлира, инсталира... док су момци који стоје иза PCBSD уложили доста труда да њихова дистрибуција личи што више на линукс(мислим на драјвере, подршку, аутоматизацију...)

Уосталом, сутра-прексутра ћу да направим туторијал за инсталацију FreeBSD али не као што су они написали у оном упутсву који стоји на њиховом сајту, него онако како сам га ја инсталирао... мало хаковања, пардон, кодирања и много више мозга и мож' то да се направи да ради како треба :d
 
Vrh