• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[Mob.telefon/Tablet] Nokia N97 i HTC Touch Pro 2

pavle93

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
157
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core 2 Duo 3,06 + Core 2 Duo P8700 2.53 GHz
Motherboard:
iMac + Sony Vaio FW41ZJ
RAM:
4GB + 6GB
VGA & cooler:
ATI Radeon HD 4670 + ATI Mobility Radeon HD 4650 1GDDR
Display:
iMac 27" + 16.4" TFT 1920 x 1080 - X-black + Sony Bravia 40W5500
HDD:
1TB(iMac)+2x2TB(Storage) + 500GB
Sound:
Z5500
Case:
iMac + Sony Vaio
PSU:
iMac + Sony Vaio
Optical drives:
DVD-RW + BluRay RW
Mice & keyboard:
MX Performance + Mac Keyboard
Internet:
DSL - 16mb + 6mb
OS & Browser:
OSX + Win 7
Other:
PS3, Sony Vaio FW41ZJ, Logitech Harmony 1100
Na molbu micrija kopiram ovaj test star ko zna koliko :)


Pretpostavljam da se veliki broj ljudi dvoumi izmedju ova dva gore navedena telefona pa sam odlucio da podelim sa vama moje iskustvo ali necu ici u poredjenje Win vs Symbian da ne bi bilo suvisnih komentara.

Zadnjih godinu dana koristim samo HTC i prilicno sam bio zadovoljan pogotovo sa HD modelom i nakon izlaska Touch Pro 2 odlucio sam da ga uzmem.

Ono sto me pozitivno iznenadilo kod modela HD je pakovanje koje je po meni odradjeno vrhunski ovde je blago receno grozno i tu sam se odmah razocarao. Ali to nije samo kod ovog modela nego i kod njegovog "brata" Diamonda 2.





Od opreme dolazi standardno: Punjac, usb kabal, uputsva, diskovi, slusalice, screen protector, kozna futrola.
Po meni su mogli dodati neki mem. karticu od barem 2gb ali dobro.

Pa da krenemo sa review-om.

Kada sam uzeo telefon nije bilo romova za njega i mogu vam reci da je taj prvi fabricki bio bas dobar. Telefon je radio dobro, stabilan i brz.

U odnosu na prethodnik Touch Pro ovaj model ima mogucnost podesavanja uglova prilikom koriscenja tastature i to je vise nego korisno.
Tastatura je mnogo bolje odradjena i ima razmaka izmedju tastera u odnosu na prethodnik i dosta je udobnija za kucanje.



Promenjen je izgled tastera koji se nalaze na ekranu i oni su dosta korisni u odnosu na npr. HD.



Tasteri su: Slusalica, Win start (meni sa programima), back i prekid razgovora ili ti crvena slusalica. Volume UP/DOWN i ima jedan ispod kamere za mikrofon.

Baterija je 1500mAh i bez problema sa nekih 1h dnevno razgovora i par poruka i konekcijom na exchange server izgura 2 dana i tek uvece pokazuje nekih 10%.

Pored zvucnika za razgovor nalazi se jedna mala signalna lampica koja pokazuje kada je telefon prazan, kada se puni, kada je propusten poziv ili poruka.

Ekran je stvarno odlican, vidjlivost na suncu je stvarno super. Ja nisam do sada koristio uopste olovku jer sve moze da se odradi prstima i stvarno ima dobar odziv. Na njegovom prethodniku je bilo dosta potrebe za olovkom jer je telefon imao manji ekran i bilo je nezgodno.

Kamera je dobra i slike po danu su dobre, ostre i nema problema.

Posle nekih 3-4 meseca koriscenja telefona nisam naisao na krckanja, klimanja slajdera ili tako nesto. Sve je kao prvog dana cvrsto i na svom mestu.

Pre neki dan sam ubacio novi Win 6.5 koji ima neka poboljsanja i sa njim radi isto dobro.





E sad Nokia N97

Kada je telefon najavljen i kada je izasao konacno u prodaju nesto nisam bio narocito zainteresovan ali sticajem okolnosti cale ga je dobio na poklon od operatera i eto dosao je kod mene.

Prvo sto mi se svidelo u odnosu na Touch Pro 2 jeste pakovanje koje je lepo odradjeno.






Od opreme dolazi: punjac, usb kabal, slusalice, adapter za stare ulaze punjaca, olovka ( ako se uopste moze nazvati olovkom), mini remote koji se kaci na 3.5mm ulaz, krpica, uputsva i cd-ovi.

Telefon je kod mene dosao sa verzijom softvera 11 koja je blago receno bila ocajna, ali radio je ok i bilo mi je mrsko da ga menjam.


Po meni ovakav qwerty je potpuni promasaj jer je jako nezgodno kucati kada je ekran u ovom polozaju. Prvi red tastera je preblizu ekranu i jako je neudobno. Tastatura nije nesto narocito udobna i tastateri su previse uvuceni, mogli su malo da ih "izbace" ali dobro koliko vidim nekim ljudima to odgovara ali meni nikako.



Telefon ima dva touchpad tastera zelena slusalica i crvena. I pored njih se nalazi taster za ulazak u meni.




Sa leve strane se nalazi microusb koji sluzli za punjenje i usb i taster koji sluzi za otkljucavanje ekrana i utisavanje kada vas neko zove, po meni dostta korisna stvar.

Sa desne strane volume UP/DOWN.





Ovaj telefon ima "navodno" stereo zvucnike? Pa innov8 je glasniji od njega a da ne pricam o n82 ili n95 8gb. Stvarno pretiho.

Ima 3.5mm ulaz ali i tu je pretih zvuk u odnosu na njegove prethodnike, kakve god slusalice koristili (ne racunam ove fabricke) pretiho.


Ekran sta znam, ocajna vidljivost na suncu, reaguje dobro ali i to kako kada. Telefon nema kineticko scroll-ovanje sto je danas standard pa kada hocete da prelistate kontakte ili poruke lepo imate sa strane pa vucite gore dole . Ali u velikom broju slucajeva se desava da on otvori neki kontakt tokom scrolla.

Poseduje FM Transmiter ali meni "susti" iako se on nalazi na cistoj frekvenciji i pored antene. Radio u kolima je odlican tako da nije do njega.

Ahhh ta kamera...

To sam ocekivao da ce biti barem kao kod prethodnika medjutim slike su nikakve, na verziji 11 pola slike je bilo osvetljeno blicem a druga strana ok. Mozda promene u budicim verzijama softvera.

Navigacija tj GPS je grozan, meni je fix uhvatio za 5 minuta dok htc i innov8 uhvate za pola minuta.

Brzina telefona sramota, dosta je spor i nema sanse da se brzo seta iz menija u meni.

Pre neki dan mi je trebao neki info sa telenorove stranice i on jedva ucitao stranicu i blokirao, e sad rekao bih stranica je prevelika i teska medjutim ovo je telefon od 500e i hocu da sve radi dobro. Na htc-u nije bilo tih problema, setao sam bez problema po stranici bez problema.

Imaju taj OVI store na kom nema nista korisno pa cak ni da se kupi.
Widget-i reko korisna stvar mocicu da dodam sta hocu medjutim to je samo sto telefon dozvoli uglavnom neke gluposti.

Baterija je cini mi se isto 1500 mAh i stvarno lepo izgura, svaki dan po 30-tak minuta razgovora stalno nakacen na exchange server i izgura tri dana.

E sad, ja ovaj telefon koristim nekih skoro 2 meseca i razocarao sam se totalno. Zadnja vrata krckaju strasno, taster sa desne strane za ekran se klima i ima dosta lufta, slajder desna strana se isto klima. Velikom broju ljudi se socivo od kamere izgrebalo, meni nije jos jer sam dva puta otvorio kameru.
I opet kazem ovo je telefon od 500e i stvarno je sramota.

HTC Touch Pro 2

Mane: Led za kameru, fm transmiter, pakovanje

Prednosti: Mnogo bolji ekran, zavrsna izrada, qwerty, podesavanje ugla ekrana

Nokia N97:

Mane: Zavrsna obrada, qwerty tastatura, fixiran ugao ekrana, losa vidljivost i odziv ekrana, brzina, tih zvuk na zvucnicama i slusalicama.

Prednosti: Led kod kamere, fm transmiter (koji nije nesto upotrebljiv), taster za ekran sa strane.

E sad ako uzmemo u obzir da ovaj telefon kosta na crno 450-500e a HTC Touch Pro 2 400e moj savet je kupite Touch Pro 2 a za ostalu sumu novca lepo kupite neki mp3 player.

Ako nesto nekoga interesuje neka slobodno pita.


 
Vrh