• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Noctua NA-FC1 PWM kontroler za ventilatore

Ackiss

Moderator
Učlanjen(a)
25.12.2014.
Poruka
1.320
Rezultat reagovanja
543
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Laptop HP ProBook 4530s
CPU & cooler:
Ryzen 5600x Noctua NH-D15S+NF-A14IPPC 2000 rpm
Motherboard:
ROG Strix X570 Gaming E
RAM:
Trident Z Neo 2x16gb 3200CL14 (Samsung)
VGA & cooler:
GTX 1070Ti
Display:
Samsung Odyssey G7 32
HDD:
Samsung SSD 850 EVO 500GB, Seagate Barracuda 2TB
Sound:
Sennheiser HD 598, Audio Technica M40X, Rode NT USB
Case:
Phanteks Evolv X/Noctua IPPC
PSU:
CHIEFTEC APS-1000C, Leadex II 1200, Leadex Platinum 1200, Corsair HX 1200, EVGA G2 1000
Mice & keyboard:
Ninox Aurora, Logitech 502 Proteus Spectrum, Logitech G403, Rantopad MXX modded
Internet:
VDSL 50mbps
OS & Browser:
Win 10 64bit, Chrome
Jako malo recenzija i relativno slabo izreklamiran fan kontroler od Noctue.
Izgledom i dimenzijama ne obecava na prvi pogled, ali ima nesto sto drugi kontorleri nemaju..

Moj problem vec duze vreme je bio taj sto nisam mogao da nadjem resenje kako u biosu smanjiti PWM signal za ventilatore ispod 20%.
Imam NF-A14 industrialPPC-2000 PWM ventilatore i NH-D15S hladnjak na koji sam takodje stavio NF-A14 industrialPPC-2000 PWM kako bi svi ventilatori u kucistu bili isti..
Imam fan spliter za 7 ventilatora koji je rucno pravljen od strane @Steamroller.
Fan spliter dobija PWM signal od ploce a napajanje ide direktno iz napajanja preko sata kabla.
Nesto ovako:

s-l300.jpg
Kao sto sam napisao, u biosu ne mogu da spustim PWM skalu ispod 20%, to je na mojim ventilatorima oko 450rpm, i moram da kazem da su stvarno necujni na tim obrtajima iako mi kuciste stoji na stolu oko 1m udaljeno od mene.
Moja zamisao je bila da podesim ventilatore da se ispod zadate temperature kompletno zaustave jer smatram da nema potrebe da se vrte na niskim temperaturama, prednosti su da bi bilo manje prasine u kucistu, apsolutna tisina, duzi vek ventilatora.
S obzirom da se zadnjih par godina taj sistem implementira u graficke kartice, gde karte ne pale ventilatore dok ne dostignu nekih 60C, na napajanjima takodje postoji Eco mod koji gasi ventilator ispod 50C.

Zasto proizvodjaci maticnih ploca kao sto su Asus, Gigabyte, MSI, itd. ne omoguce tu funkciju bar na skupljim modelima ploca, to je ono sto mi nije jasno, verujem da nije veliki posao programera koji rade na biosima da skinu tu granicu od 20% i omoguce da se spusti na 0%.

Da se vratim na NA-FC1, kontroler na zalost nema mogucnost da kompletno iskljuci ventilatore kao sto bih ja zeleo, ali ima mogucnost da radi u tandemu sa plocom i da preko potenciometra koji se nalazi na njemu smanji PWM impulse koje salje ploca i samim tim omoguci smanjenje obrtaja ispod 20%(450rpm).
Pored toga kontrola i dalje ide preko ploce.

Dakle kontroler funkcionise tako sto, recimo ako moji ventilatori na 20% rade na 450rpm, a na 100% 2000rpm, ako potenciometar na kontroleru podesimo na recimo 50% dobicemo prepolovljen PWM signal koji dolazi od ploce, u prevodu dobijam 220-230 rpm na 20% i oko 1000rpm na 100%.
Nadam se da sam dovoljno jasno objasnio.
Situacija nije idealna jer se smanjuju maximalni obrtaji proporcionalno kao i minimalni, ali u mom slucaju ventilatori nikada ne idu preko 1000rpm, pa mi to ne predstavlja problem.

Realna situacija kod mene je da sam minimalne obrtaje sa 450rpm spustio na 230rpm, a maximalni su na 1300rpm, dakle u realnosti to nije bas tako precizno ali radi posao odlicno.
Potenciometar moze jako fino i precizno da kontrolise obrtaje, bukvalno u 10 obrtaja mogu da stelujem.

Sada mi ventilatori rade na 230rpm ispod zadate temperature, interesantno je da na tim obrtajima bukvalno mogu da vidim propeler kako se vrti.
Untitled.png
Za nekih 1700din, koliko kosta ovaj kontroler, smatram da se isplati s obzirom da nisam nasao drugo resenje koje moze da radi u tandemu sa plocom a da pored toga moze da smanji ili kompletno ugasi ventilatore.

Slike nisu moje:
Noc_FC_pht5.jpgNoc_FC_pht12.jpg
 
Poslednja izmena:
Vrh