• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Nedoumica oko kupovine/zamene za nov build

vladarko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.01.2018.
Poruka
13.700
Rezultat reagovanja
9.041
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ago Ao 192 Kurier
CPU & cooler:
Intel i5-9600KF & Be quiet! Pure Rock 2 Black
Motherboard:
MSI Z390-A PRO
RAM:
Kingston 2 x 8 GB DDR4 3600 MHz
VGA & cooler:
Palit nVidia 3060 Ti 8 GB
Display:
27" AOC 27G2SPU/BK
HDD:
Crucial P1 1 TB
Sound:
Microlab MT280B, Sony WH-XB700
Case:
SilentiumPC Ventum VT2 TG + 3 x Bionix P120 PWM PST + 2 x Bionix P140 PWM PST
PSU:
Seasonic Core GM650
Mice & keyboard:
Redragon Imapct M908 & Cooler Master SK650
Internet:
mts 250/80
OS & Browser:
Windows 10 v22H2

Gojke

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2020.
Poruka
74
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
Jel tebi jasno da ploca i prosesor su samo deo konfiguracije! Da fps zavisi od graficke kartice pa onda od modela, jel fabricki overklokovana kartica ili nije. Te snimke koje gledas pogledaj koji model kartice se nalazi, ako je 10400f uparen sa rtx 3090 onda ti dzaba sve sto radis.

Sto je jaca kartica a slabiji procesor to je razlika u fps veca, a kada je sve nekako dovedeno u liniju onda nema puno razlike u fps izmedju ta dva procesora.

I za kraj ako mislis da ce te prelazak sa jedne platforme na drugu kostati samo 50 evra grdno se varas. Kosta ce te daleko vise. A tu razliku para bolje da das na jacu graficku karticu i docices na isto bez puno cimanja.
Opusteno, gledao sam bootleneck za oba procesor(ne bi se slozio da procesori ne mogu da promene malo bolji fps).

Ne razumem sto se varam za prelazak za samo razlicitu maticnu i procesor koji su jako slicni, i pre svega, izracunao sam pre nego sto sam napisao, kad bi prodao po nijansu nizoj ceni i koliko bi morao da dodam, i na to sam dodao neku cifru, i da 50€ najmanje, ako kupujes od ljudi koji porucuju iz madjarske, nase prodavnice ni ne gledam.
Pre svega mislio sam na ram koji vec ima 3200mhz i posle samo da se ukljuci xmp profil "uz plocu koja mi to dozvoljava" naravno uz vise tutorijala i saveta. Nova platforma MSI z490 150€, procesor i5 10400f je 130€=280€. Imam maticnu Tomahawk max 2, max moze da se proda 50€(nova je, nekoriscena, ima garanciju,), procesro r5 3600 moze se prodati isto tako nov, nekoriscen ima garanciju 190€=240€.
Prodane komponente 240€, druga platforma 280€, sta sam pogresio sto sam rekao 50€ treba da dodam(10€ vise sam napisao namerno inace)?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

Gojke

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2020.
Poruka
74
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
@vladarko @Fantom ali ipak je bolja opcija ovo za dodatni M2, ustedecu novac, plus manje muke i cekanja, pa kad bude vreme za bolji build, onda kupiti i bolje

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

Gojke

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2020.
Poruka
74
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
Pre svega, burazeru sam ram ukljucio na XMP uz pomoc tutorijala i nema problema vec 3 godine, tako da imao sam susret sa tim

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

Fantom

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.03.2021.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
711
Moja konfiguracija
Opusteno, gledao sam bootleneck za oba procesor(ne bi se slozio da procesori ne mogu da promene malo bolji fps).

Ne razumem sto se varam za prelazak za samo razlicitu maticnu i procesor koji su jako slicni, i pre svega, izracunao sam pre nego sto sam napisao, kad bi prodao po nijansu nizoj ceni i koliko bi morao da dodam, i na to sam dodao neku cifru, i da 50€ najmanje, ako kupujes od ljudi koji porucuju iz madjarske, nase prodavnice ni ne gledam.
Pre svega mislio sam na ram koji vec ima 3200mhz i posle samo da se ukljuci xmp profil "uz plocu koja mi to dozvoljava" naravno uz vise tutorijala i saveta. Nova platforma MSI z490 150€, procesor i5 10400f je 130€=280€. Imam maticnu Tomahawk max 2, max moze da se proda 50€(nova je, nekoriscena, ima garanciju,), procesro r5 3600 moze se prodati isto tako nov, nekoriscen ima garanciju 190€=240€.
Prodane komponente 240€, druga platforma 280€, sta sam pogresio sto sam rekao 50€ treba da dodam(10€ vise sam napisao namerno inace)?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Pa zato sto u startu niko nece od tebe kupiti novu polovnu stvar ako za neznatnu razliku para imam podpuno novo i najbitnije sa full garancijom. To je prvo a drugo je sto lepo sto ti mislis da trgovina ide tako kako ide ali nejde.

Uostalom uverices se i sam da kada budes prodavao da ce da ti ploca i procesor stoje po toj ceni ko zna koliko vremena i da ces na kraju opet hteo ti to da priznas ili ne da cenu spustis na daleko nize da bi se prodala. Tvoja roba nije trazena roba da bi mogo da joj drzis cenu i da kazes ko hoce kupice, nece jer uvek za malo vise para postoji ganc novo.

Drugo da je to neka rtx graficka pa da kazes ali procesor i ploca jednostavno toga ima na kilo na kp i nije toliko trazena roba.

Najzanimljivije mi je kada dodju ljudi koji su culi rec bootleneck a da ne znaju sta je to! Jel znas ti uopste sta je bootleneck?

Ajde ovako da ti objasnim, u oba slucaja bootleneck ti je usko grlo necega a sta je to pa u tvom slucaju kazes da je to procesor, a da li je zapravo procesor bootleneck kod tebe.

Sve vreme se prica o maticnoj ramu i procesoru a koju graficku mislis da prikacis na celu tu konfiguraciju i znas da je bas procesor bootleneck u tvom slucaju. Jel ti znas koliko tvoja graficka mora da bude jaca od procesora da bi on bio uskogrlo u protoku informacija. Da ti ti prilozim ovako, ti da stavis rtx 3090 na ryzen 3600 ili na i5 10400f jednostavno nema razlike, jer sam procesor i u jednom i u drugom slucaju dace svoj maksimum. Ti da bi video benefite te graficke treba da ides na 12900k ili na ryzen 5950x sve drugo nema smisla. Bacanje para.

Cak da imas i jeftiniju graficku tipa rtx 3070 opet nece biti usko grlo procesor bilo koji da imas.

ŠTA JE BOTTLENECK I KAKO GA SPREČITI *detaljno*!? - YouTube
 

Gojke

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2020.
Poruka
74
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
Pa zato sto u startu niko nece od tebe kupiti novu polovnu stvar ako za neznatnu razliku para imam podpuno novo i najbitnije sa full garancijom. To je prvo a drugo je sto lepo sto ti mislis da trgovina ide tako kako ide ali nejde.

Uostalom uverices se i sam da kada budes prodavao da ce da ti ploca i procesor stoje po toj ceni ko zna koliko vremena i da ces na kraju opet hteo ti to da priznas ili ne da cenu spustis na daleko nize da bi se prodala. Tvoja roba nije trazena roba da bi mogo da joj drzis cenu i da kazes ko hoce kupice, nece jer uvek za malo vise para postoji ganc novo.

Drugo da je to neka rtx graficka pa da kazes ali procesor i ploca jednostavno toga ima na kilo na kp i nije toliko trazena roba.

Najzanimljivije mi je kada dodju ljudi koji su culi rec bootleneck a da ne znaju sta je to! Jel znas ti uopste sta je bootleneck?

Ajde ovako da ti objasnim, u oba slucaja bootleneck ti je usko grlo necega a sta je to pa u tvom slucaju kazes da je to procesor, a da li je zapravo procesor bootleneck kod tebe.

Sve vreme se prica o maticnoj ramu i procesoru a koju graficku mislis da prikacis na celu tu konfiguraciju i znas da je bas procesor bootleneck u tvom slucaju. Jel ti znas koliko tvoja graficka mora da bude jaca od procesora da bi on bio uskogrlo u protoku informacija. Da ti ti prilozim ovako, ti da stavis rtx 3090 na ryzen 3600 ili na i5 10400f jednostavno nema razlike, jer sam procesor i u jednom i u drugom slucaju dace svoj maksimum. Ti da bi video benefite te graficke treba da ides na 12900k ili na ryzen 5950x sve drugo nema smisla. Bacanje para.

Cak da imas i jeftiniju graficku tipa rtx 3070 opet nece biti usko grlo procesor bilo koji da imas.

ŠTA JE BOTTLENECK I KAKO GA SPREČITI *detaljno*!? - YouTube
Zanimljivo je jako sto pricas o 3000 seriji graficke, koju kao da svi imamo mogucnost i na ovoj krizi garifickih da je kupimo, a ovde pricamo o jedva srednjoj klasi maticne i procesora, naravo da znam sta je bottleneck, ne znam sto si mi hteo to pojasniti, cak sam i odgovorio za prodaju da mi se ne isplati cekati i muciti se oko toga(to je podrazumevalo odgovor da cu ostati na komponentama na kojima sam), jer kao sto si ti ovde napisao, pasce im cena, a i gledano ne isplati se i da je za 50€ skuplja nova platforma, prebaciti se zbog nijanse fps-a i dodatnog m2 slota, kad vec mogu da ubodem onaj nastavak za dodatni m2.
Isto jako zanimljivo mi je sto si pomenuo gore, dodas malo para, ne mucis se i kupis bolju graficku?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

Fantom

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.03.2021.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
711
Moja konfiguracija
Pa dobro koju graficku ces koristis kada mislis da ces da imas bootleneck na procesor?
 

Fantom

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.03.2021.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
711
Moja konfiguracija
Imam 1070

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Pazi ovi sajtovi su cista glupost ali eto da vidimo sta kazu i evo rezultata. Ja sam vise misljenja da su ti odlucio da predjes na intel po svaku cenu iz samo tebi znanih razloga i to ces uraditi ma sta ovde ljudi na kraju napisali i rekli.

Screenshot (154).png
Screenshot (155).png
 

Gojke

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
19.02.2020.
Poruka
74
Rezultat reagovanja
15
Moja konfiguracija
Pazi ovi sajtovi su cista glupost ali eto da vidimo sta kazu i evo rezultata. Ja sam vise misljenja da su ti odlucio da predjes na intel po svaku cenu iz samo tebi znanih razloga i to ces uraditi ma sta ovde ljudi na kraju napisali i rekli.

Pogledajte prilog 45282Pogledajte prilog 45283
Mislim da nisi procitao da cu ostati na Tomahawk max 2 i r5 3600, napisao sam da mi se ne isplati davati cak ni najmanje 50€ za nijansu fps-a, a za dodatni m2 mogu da dokupim dodatak kao sto je pomenuo @vladarko i ti.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

Fantom

PCAXE Member
Učlanjen(a)
17.03.2021.
Poruka
767
Rezultat reagovanja
711
Moja konfiguracija
I pametno, prvo ryzne procesor nije los, i sam imam u racunaru ryzen 3600 na msi b450 a pro maticnoj sa 16 gb rama ali ja imam dve kartice 1070ti i rtx 3070 doduse neki dan sam izvadio 1070ti i spakovao je u kutiju a ostavio sam 3070 za igranje.

Garantujem da taj benefit koji si video na youtube izmedju ta dva procesora je samo zbog daleko jace graficke kartice koju oni koriste u testovima sve drugo je minimalna razlika i najvise zavisi od igre do igre.
 

PCburazer

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
12.10.2016.
Poruka
1.229
Rezultat reagovanja
439
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD Ryzen Pro R7 2700
Motherboard:
Asus TUF GAMING B450M-PLUS II
RAM:
16 GB Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
XFX RX580 8gb
Display:
Dell u2412m
HDD:
SSD Kingston 240gb x2 , WD Green 1TB, WD Purple 2TB
Sound:
Technics SH-EH600
Case:
Zeus Y03B
PSU:
Be quiet 530w 80PLUS BRONZE
OS & Browser:
Win10, Opera
Ne postoji rezon da praviš takvu zamenu i mislim da te je neko pogrešno informisao, ili savetovao.

Menjaš slično za slično i dobiješ nešto slično.
Sa oba procesora će sve igre raditi odlično i maltrne isto.

Ne znam kako je došlo do toga da mesecima ploču i cpu držiš upakovane, ali gledaj da sad ostatak komponenti bude iole kvalitetan.
Provetreno kućište, hlađenje za cpu, napajanje...

Ako su samo igre u pitanju uvde ljudi mogu da ti preporuče i cpu koji košta preko 1k evrića, ali to nije realna priča.
Sve igre će da lete na tom 3600 i nema potrebe da se opterećuješ i da praviš planove gde ćeš klokovati Intel bez K oznake.

Da si odmah kupio taj Intel ista bi bila situacija da želiš da ga promeniš za neki amd 3600....
 
Vrh