• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Nece da se instalira WIN 10

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Windows je prastari, nedovrseni operativni sistem, koji nema svrhu postojanja u 2020. godini. Cak i taj Microsoft polako odlazi od spostvene platforme i razvija svoj Distro.

Sta mi ne radi na Linuxu koristim Win u dual boot-u. Kapiram da ne moze sve na Linuxu da radi ali da li sam ja kriv za to ili neku developer koji ne vidi profit u sistemu koji mali broj ljudi koristi? Mada koristilo bi ga vise kada bi ljudi znali da cene svoje vreme i novac, a onda bi to povuklo i developere i svi bismo imali benefita. Pa ne koristi se Linux u serverima valjda zato sto je los?

Proton pokriva svakog dana sve bise Steam igara, 95% softvera ima svoju alternativu. Ne postoji program koji se moze takmiciti sa Photoshop-om, niti postoji alat za (profesionalni) video edit osim DaVinci Resolve-a. Autodesk je prepoznao kvalitet naseg slobodnog sistema pa eto imamo bar Maya-u, a dobicemo polako i 3ds max i Autocad. Adobe nikad verovatno nece doci do nas, ali valjda ce se pojaviti neko drugi da nas pokrije. Sve ostalo imamo ili podjednako dobro ili bolje, a kako vreme bude odmicalo imacemo alternativu za bas sve.

Evo samo par stvari koje kao superiorni Linux korisnik mogu da uradim. Sve instaliram preko terminala u jednoj liniji, a isto vazi za update na najnoviju verziju. Ne postoji program/igra koji radi na staroj verziji Linuxa a ne radi na novoj koji ne mogu da pokrenem. U 5 minuta instaliram stari kernel i iz boot-a odaberem i sve radi. Imam aplikacije koje su ful portabilne i ne kesiraju ama bas nista - AppImage. Nijedan program mi ne moze zabraniti developer zato sto koristim FOSS alate i uvek cu moci da povucem repo i kompajliram samostalno. Mogu da klikcem sve zive oglase na netu i da se ne zarazim, a ne mogu bez admin sifre iz terminala da podesim custom radnju dugmetu a kamo li da se neki crv umnozava, ili neki drugi virus pokrece na boot-u i otkud znam sta. Mogu preko tastature da uradim sve sto mi treba i ne pipnem mis, sem ako nije u pitanju softver za dizajn/edit/igra. Kad instaliram distro zauzme mi citavih 6GB, ne spijunira me, ne treba mi licenca, mogu sve da kontrolisem i ne brinem se da ce mi instalirati update sam od sebe.

Kada neki Windows korisnik bude mogao bilo sta od gore navedenog da uradi ili bar da nadje alternativu koja podjednako dobro i brzo radi, mozda se i vratim.
 

zeleni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
25.01.2013.
Poruka
1.310
Rezultat reagovanja
1.715
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Balrog / Ulver / Orome / MWP42ZE/A
CPU & cooler:
10980XE + D15S --- 9900K @ 5Ghz + U12A
Motherboard:
Rampage VI Extreme Encore --- Z390 Phantom
RAM:
Trident Z 4x16GB 3600Mhz --- Trident Z 2x16GB 3600Mhz
VGA & cooler:
4090 TUF OC --- 3080 TUF OC
Display:
Alienware AW3418DW --- VP349CGL
HDD:
990 Pro 2TB --- 970 Evo Plus 500GB
Sound:
Bose Companion 3 --- Audioengine A2+
Case:
5000D Airflow --- NR200
PSU:
Dark Power Pro 12 1500W --- SF750
Mice & keyboard:
Tofu 65 2.0 + G-Wolves Skoll --- Leopold FC660C White + G-Wolves Skoll
Internet:
cable 400/20
OS & Browser:
macOS / Win 11 / Chrome
Other:
PS5, S23U, MBP 13"
sve je to lepo ali i dalje ne postoji gomila programa na linuxu. za igre je i dalje windows superiorniji jer nudi dx12, sad i ray tracing...
ima alternativa ali su lose cak i u poredjenju sa windowsom pa i za banalne stvari moram da krpim nedostatke da bi to iole radilo.
sto se stetocina tice, za sve je kriv korisnik. a i sam koncept windowsa doprinosi tome. pre svega sto si po defaultu admin i sto svakog "smara" kucanje sifre za pristup. tu je i jos jedna ogromna glupost zvana "Hide extensions for known file type" koja je po defaultu takodje ukljucena pa korisnik pojma nema na sta je stvarno kliknuo jer ne vidi ekstenziju.

nisam sektas, koristio sam sve sisteme ali iz ugla korisnika kome je macOS osnovni sistem, linux je za nekoga ko bas ne zeli da ulozi u sebe i svoje okruzenje. bez uvrede, posmatram samo iz ugla da taj neko ko programira i cuka nesto na linuxu, valjda nesto i zaradjuje...
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
sve je to lepo ali i dalje ne postoji gomila programa na linuxu. za igre je i dalje windows superiorniji jer nudi dx12, sad i ray tracing...
ima alternativa ali su lose cak i u poredjenju sa windowsom pa i za banalne stvari moram da krpim nedostatke da bi to iole radilo.
sto se stetocina tice, za sve je kriv korisnik. a i sam koncept windowsa doprinosi tome. pre svega sto si po defaultu admin i sto svakog "smara" kucanje sifre za pristup. tu je i jos jedna ogromna glupost zvana "Hide extensions for known file type" koja je po defaultu takodje ukljucena pa korisnik pojma nema na sta je stvarno kliknuo jer ne vidi ekstenziju.

nisam sektas, koristio sam sve sisteme ali iz ugla korisnika kome je macOS osnovni sistem, linux je za nekoga ko bas ne zeli da ulozi u sebe i svoje okruzenje. bez uvrede, posmatram samo iz ugla da taj neko ko programira i cuka nesto na linuxu, valjda nesto i zaradjuje...
Nikada nisam rekao da je Linux savrsen i da ne postoje mane. Ovi za igre sasvim tacno, za programe skroz netacno. Postoji brdo programa na Linuxu koje ni Windows ni Mac nemaju, pa se niko ne buni sem mene koji bih voleo da ih imam na Windows-u. Ali sta je - tu je.

Nije mi jasan ovaj poslednji paragraf samo, kakvo ulaganje u okruzenje i zarada? Oprosti ako te nisam lepo razumeo.
 

zeleni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
25.01.2013.
Poruka
1.310
Rezultat reagovanja
1.715
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Balrog / Ulver / Orome / MWP42ZE/A
CPU & cooler:
10980XE + D15S --- 9900K @ 5Ghz + U12A
Motherboard:
Rampage VI Extreme Encore --- Z390 Phantom
RAM:
Trident Z 4x16GB 3600Mhz --- Trident Z 2x16GB 3600Mhz
VGA & cooler:
4090 TUF OC --- 3080 TUF OC
Display:
Alienware AW3418DW --- VP349CGL
HDD:
990 Pro 2TB --- 970 Evo Plus 500GB
Sound:
Bose Companion 3 --- Audioengine A2+
Case:
5000D Airflow --- NR200
PSU:
Dark Power Pro 12 1500W --- SF750
Mice & keyboard:
Tofu 65 2.0 + G-Wolves Skoll --- Leopold FC660C White + G-Wolves Skoll
Internet:
cable 400/20
OS & Browser:
macOS / Win 11 / Chrome
Other:
PS5, S23U, MBP 13"
za programe je takodje skroz tacno, hteo ti to sebi da priznas ili ne, ili nikad do sada nisi ni probao macOS.
evo banalnog primera, sta cu na linuxu bez pravog ms excela? phpstorm se raspada, takodje ne postoji stabilan krsten program za graficki pregled baza dok na macOS-u imas Sequel Pro. takodje ni terminal ne moze da se poredi a imas i mnogo mocniju alternativu u vidu iTerm 2. tu je i mocan Homebrew uz pomoc kog radis sta hoces dok na linuxu sta god da krenem trazi mi dodatni paket pa imam 168 apdejtova i tako dalje...
da ne nabrajam dalje sta sve ne postoji od programa ili ne moze ni da pridje po funkcionalnosti. ali pomenucu samo jos Alfreda sa tonom workflow-a.

meni treba spreman sistem za koji cu da sednem i radim a ne krpez na kome svakog dana moram da cekam neki patch i apdejt.

tako da sam iz tog ugla rekao da je to sistem za nekoga ko bas ne zeli da sebi olaksa zivot.
 

illidan

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
6.812
Rezultat reagovanja
3.246
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
amd 5800x3d under ek nucleus cr240 dark
Motherboard:
asus proart b550
RAM:
g.skill trident z neo 32gb
VGA & cooler:
nvidia rtx 4070super founders edition
Display:
asus vg27aql1a
HDD:
samsung 980 pro 1tb, samsung 860 qvo 1tb
Sound:
ifi zen dac v2 with presonus eris 3.5, akg k712 pro and kz zs10 pro
Case:
corsair 4000d white airflow with phanteks t30 fans
PSU:
be quiet! dark power 12 750w 80+ titanium
Mice & keyboard:
lamzu atlantis mini and kbd.fans tofu65 e-white
Internet:
optical cable
Da ne otvaram novu temu jer zna neko sto on djubre od ltsc-a skida drajvere za graficku iako je update pauziran i u device installtion-u stavljeno da ne skida drajvere zajedno sa update-ovima.
jesi probao i preko group policy?
36739
 

Marduk

PCAXE Member
Učlanjen(a)
10.04.2020.
Poruka
420
Rezultat reagovanja
223
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Ryzen makina
CPU & cooler:
Ryzen 5 3400g LC power lc-cc-120
Motherboard:
ASUS A320m-K
RAM:
G.skill aegis 16gb 3000 mhz cl16
VGA & cooler:
MSI GTX 1070 GAMING X 8G
Display:
AOC 24B2XH
HDD:
Goodram cl100 240 gb
Case:
MS Hunter
PSU:
Riotoro ONYX 650 W
Mice & keyboard:
Genius k10 scorpion, Asus TUF M5
Other:
Windows 10 LTSC Brave

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
za programe je takodje skroz tacno, hteo ti to sebi da priznas ili ne, ili nikad do sada nisi ni probao macOS.
evo banalnog primera, sta cu na linuxu bez pravog ms excela? phpstorm se raspada, takodje ne postoji stabilan krsten program za graficki pregled baza dok na macOS-u imas Sequel Pro. takodje ni terminal ne moze da se poredi a imas i mnogo mocniju alternativu u vidu iTerm 2. tu je i mocan Homebrew uz pomoc kog radis sta hoces dok na linuxu sta god da krenem trazi mi dodatni paket pa imam 168 apdejtova i tako dalje...
da ne nabrajam dalje sta sve ne postoji od programa ili ne moze ni da pridje po funkcionalnosti. ali pomenucu samo jos Alfreda sa tonom workflow-a.

meni treba spreman sistem za koji cu da sednem i radim a ne krpez na kome svakog dana moram da cekam neki patch i apdejt.

tako da sam iz tog ugla rekao da je to sistem za nekoga ko bas ne zeli da sebi olaksa zivot.
Kad budes Termite probao, pricaj mi o tom iTerm 2 cudu i ne znam cemu. Sam argument da Mac ima najbolji terminal i ne znam kakvu moc u odnosu na Linux je kao da kazes da na Windows-u 7 rade bolje programi a na Windows-u 8 igrice. Pa molim te zapitaj se sta si time hteo da kazes - ako poredis Gnome terminal ili Xfce terminal i MacOS fabricki da u pravu si, ali Terminator i Termite su dva sigurno najrafinisanija resenja koja postoje. Smetaju ti apdejti i paketi u cemu je car Linuxa, zato Linux nema bloata za razliku od MacOS-a. Taj "pravi" Excel je portovana verzija Excel-a koja kaska za Win verzijom tako da se i tu moze polemisati, isto kao sto Visual Studio za Mac ne moze da se poredi sa punokrvnim. Neko ko ozbiljno koristi Excel obicno koristi Visual Basic for Applications, a na MacOS-u je to nepostojec pojam ili je toliko napredan da je poredjenje sa Win verzijom kao poredjenje Krite i Photoshop-a. Na Mac-u vam ne smeta sto nema 90% igara, a na Linuxu je problem i naglasicu da Linux ima podrsku za mnogo veci broj poznatih igara. PHPStorm se vise ne raspada sa Snap-ovima, a ne znam da li si bio voljan da probas. Ne znam otkad DataGrip nije "krsten". Od svih argumenata koje si naveo samo si sebe osramotio u ocima svakoga ko je ikada probao Linux, naveo si bedne primere koje sve mogu pokolebati u dve recenice.

Tebi treba spreman sistem, ali ako bi hteo da se potrudi garantujem da je svako dovoljno tehnicki potkovan da za 5 minuta moze osposobiti sve sto si naveo kao manu. Smeta ti sto fali paket, ili ce ga povuci sam ili ces morati da instaliras neki essentials i da resis sve, naravno da pokrenes jednom najprostiju update + upgrade komandu.Ako je stvarno to toliko komplikovano onda i treba biti nazadan i skidati dmg ili exe fajlove sa sajta i ne znam sta.

Sto se tice ovog za Alfred, uradi Rofi i malo se potrudi da napises custom skriptu - bice free i bice mnogo funkcionalnije, tako da molim te nemoj o funkcionalnosti vise da pricas. Kapiram da ti mene vidis verovatno kao Linux fanboy-a, ali ja sam mogu da iznesem sad iz glave jedno 10 mana Linux-a, a covek koji zeli da me ospori ne moze. Nije ovo nikakav napad na tebe i nemoj ovo shvatiti negativno samo smatram da ljudi suvise prave festu oko Linux-a i iznose isuvise plitke argumente. Na isti nacin mogu naslikati MacOS kao najobicnije djubre u odnosu na Windows, a i Windows u odnous na Mac, a i Linux u odnosu na oba.
 
Vrh