• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

"modovanje" zvucnika

Sloba87

PCAXE Member
Učlanjen(a)
19.11.2014.
Poruka
934
Rezultat reagovanja
735
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 7 5800X3D / EKWB Classic Kit S360 D-RGB
Motherboard:
Asus Rog Strix B550-E Gaming
RAM:
2x8Gb G.Skill Trident Z Neo 3600MHz Red Cl16
VGA & cooler:
Asus Radeon RX 6800 XT TUF Gaming
Display:
Gigabyte Aorus AD27QD 27" / Dell E2422H
HDD:
Toshiba P300 2Tb / Samsung 970 EVO Plus 250Gb / WD 1TB Blue SN570
Sound:
SMSL M300 mkII & SMSL SP200 / HIFIMAN Edition XS / Rode M2 & Focusrite Scarlett Solo
Case:
Lian Li PC-011 Dynamic
PSU:
Seasonic SSR-750PX
Optical drives:
Asus ZenDrive U9M Black
Mice & keyboard:
Keyboard - HyperX Alloy FPS (Brown Switch) / Mouse - Glorious Model D
Internet:
AVcom optika 400 / 200 Mbps
OS & Browser:
Win10 / Mozilla, Vivaldi, Chrome
Other:
nuc8i3beh
Pozdrav!

Imam 2.1 zvucnike koje sam koristio na pc, ali posto sam presao na sluske (samo njih koristim za sve), zelim da taj 2.1 prebacim za TV umesto standardnih tv zvucnika.
Stvar je u tome sto sve radi, ali u sobi ima 3 mobilnih uredjaja koji stvaraju smetnje ( https://www.youtube.com/watch?v=R0O1_FYzbjw ).
Pa me zanima da li postoji nesto sto moze da se uradi na tim zvucnicima da se to smanji ili u najboljem slucaju ukloni.

Izvinjavam se ako sam postavio temu na pogresno mesto.

Hvala unapred.
 

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Pozdrav!

Imam 2.1 zvucnike koje sam koristio na pc, ali posto sam presao na sluske (samo njih koristim za sve), zelim da taj 2.1 prebacim za TV umesto standardnih tv zvucnika.
Stvar je u tome sto sve radi, ali u sobi ima 3 mobilnih uredjaja koji stvaraju smetnje ( https://www.youtube.com/watch?v=R0O1_FYzbjw ).
Pa me zanima da li postoji nesto sto moze da se uradi na tim zvucnicima da se to smanji ili u najboljem slucaju ukloni.

Izvinjavam se ako sam postavio temu na pogresno mesto.

Hvala unapred.
Promeni ulazni kabl. Lepo bi bilo kada bi mogao da nađeš dobar širmovan kabl. Na kraj koji ide u TV (pretpostavljam da je bananica 3.5mm) zalemiš oba vruća kraja i masu tj. širm. Na masi zalemiš još jednu žicu može 0.7mm 1mm ili šta već imaš i ona ide van širmovanog kabla. Na kraju zvučnika (verovatno imaš činčeve ili 3.5mm bananicu ili kabl ide direktno???) zalemiš vruće krajeve kabla na centar činča, ne lemiš širm kabla već na masu lemiš dodatnu žicu.

Naime ovo je princip za ukidanje petlje bruma koji treba da radi i kod otklanjanja RF smetnji jer se dolazni audio tj signalni kabl ponaša kao antena.
Ukoliko su vodovi u samom uređaju loše projektovani a on se nalazi u plastičnoj kutiji (zato se bolja tehnika uvek pakuje u Faradejev kavez) nema nekog rešenja eventualno jeftina varijanta, oblepiti alu folijom unutrašnjost i povezati je na masu.

Nekada davno sam radio sisteme za diskoteke i televizije tako da znam ponešto o tome.
 

Sloba87

PCAXE Member
Učlanjen(a)
19.11.2014.
Poruka
934
Rezultat reagovanja
735
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 7 5800X3D / EKWB Classic Kit S360 D-RGB
Motherboard:
Asus Rog Strix B550-E Gaming
RAM:
2x8Gb G.Skill Trident Z Neo 3600MHz Red Cl16
VGA & cooler:
Asus Radeon RX 6800 XT TUF Gaming
Display:
Gigabyte Aorus AD27QD 27" / Dell E2422H
HDD:
Toshiba P300 2Tb / Samsung 970 EVO Plus 250Gb / WD 1TB Blue SN570
Sound:
SMSL M300 mkII & SMSL SP200 / HIFIMAN Edition XS / Rode M2 & Focusrite Scarlett Solo
Case:
Lian Li PC-011 Dynamic
PSU:
Seasonic SSR-750PX
Optical drives:
Asus ZenDrive U9M Black
Mice & keyboard:
Keyboard - HyperX Alloy FPS (Brown Switch) / Mouse - Glorious Model D
Internet:
AVcom optika 400 / 200 Mbps
OS & Browser:
Win10 / Mozilla, Vivaldi, Chrome
Other:
nuc8i3beh

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Pomažu ali ja sam ti napisao šta sam imao da kažem, nisam spomenuo da kabl treba da bude što kraći.
 

Sloba87

PCAXE Member
Učlanjen(a)
19.11.2014.
Poruka
934
Rezultat reagovanja
735
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 7 5800X3D / EKWB Classic Kit S360 D-RGB
Motherboard:
Asus Rog Strix B550-E Gaming
RAM:
2x8Gb G.Skill Trident Z Neo 3600MHz Red Cl16
VGA & cooler:
Asus Radeon RX 6800 XT TUF Gaming
Display:
Gigabyte Aorus AD27QD 27" / Dell E2422H
HDD:
Toshiba P300 2Tb / Samsung 970 EVO Plus 250Gb / WD 1TB Blue SN570
Sound:
SMSL M300 mkII & SMSL SP200 / HIFIMAN Edition XS / Rode M2 & Focusrite Scarlett Solo
Case:
Lian Li PC-011 Dynamic
PSU:
Seasonic SSR-750PX
Optical drives:
Asus ZenDrive U9M Black
Mice & keyboard:
Keyboard - HyperX Alloy FPS (Brown Switch) / Mouse - Glorious Model D
Internet:
AVcom optika 400 / 200 Mbps
OS & Browser:
Win10 / Mozilla, Vivaldi, Chrome
Other:
nuc8i3beh
Nazalost ja se ama bas ne razumem u to sto si mi napisao, tako da se izvinjavam ako je to sto sam napisao delovalo kao da sam "odbacio" to sto si mi predlozio.
 

Darko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
10.05.2009.
Poruka
1.567
Rezultat reagovanja
2
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i7 4770k @ 4.3Ghz + Noctua NH-D14 / Bitfenix Recon
Motherboard:
Gigabyte G1.Sniper 5
RAM:
32GB G.SKILL TridentX DDR3-2400 CL10
VGA & cooler:
Asus GTX 980 Strix
Display:
3x Dell u2414h
HDD:
SSD Samsung 840 EVO 120GB + Samsung 840 EVO 1TB
Sound:
GB SB Recon 3Di @ Logitech Z906
Case:
Fractal Design Define XL R2
PSU:
Fractal Design Newton R3 1000W
Optical drives:
Samsung BluRay Ext
Mice & keyboard:
Corsair Katar + Corsair K70 RGB
Internet:
Netgear Nighthawk R7000 / Gbit
OS & Browser:
Win 7
Prosto receno, kolega ti je napisao da treba da dobro izolujes i uzemljis kabl. E sad, sta su vruci krajevi, ne znam, ali ja bih celo resenje uprostio time sto bih otisao u eletro radnju i trazio posteno izolovane kablove. Shirmovani kabl = izolovani kabl; jedino ne znam sta je mislio sa "ne lemis shirm" (zasto bi lemili izolaciju?).
 

DR4C0Ni4N

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
20.02.2011.
Poruka
3.005
Rezultat reagovanja
772
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i9-10900F | Cryorig C7
Motherboard:
ASRock Z590M-ITX/ax
RAM:
16GB 3200MHz Vengeance LPX
VGA & cooler:
Zotac GTX 1070
Display:
Dell U2722DE (27" QHD IPS)
HDD:
1TB Samsung 970 EVO Plus
Sound:
Focusrite Scarlett 2i2 | Presonus Eris 3.5 | AKG K550 | SMSL iDEA
Case:
Lian-Li A4-H2O X4
PSU:
Corsair SF750
Mice & keyboard:
MX Master 2S & Thor 300 TKL
Other:
ThinkPad T580 (i5-8250U, 24GB DDR4, 256GB M.2, Intel UHD 620)

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Prosto receno, kolega ti je napisao da treba da dobro izolujes i uzemljis kabl. E sad, sta su vruci krajevi, ne znam, ali ja bih celo resenje uprostio time sto bih otisao u eletro radnju i trazio posteno izolovane kablove. Shirmovani kabl = izolovani kabl; jedino ne znam sta je mislio sa "ne lemis shirm" (zasto bi lemili izolaciju?).
Ovako. Širmovani oklopljeni kablovi su kablovi gde su centralni provodnici oklopljeni bakarnom pletenicom (širmom). U telekomunikacijama (npr. G-703) se koriste takvi kablovi a još bolji su kablovi sa duplom rf izolacijom gde ide pletenica pa pvc pa alu folija. Vrući krajevi u žargonu ljudi koji rade u tehnici su centralne žice koje prenose signal. Problem nastaje zbog slabih signala koji se javljaju u širmu, oklopu tj. bakarnoj pletenici oko centralnih provodnika. Oklop bi u idealnom slučaju trebao da bude na potencijalu izvora tj. na masi izlaza i da nikakva struja ne teče kroz njega a to znači da ne bude spojen na ulaz sledećeg stepena. Da bi masa sledećeg stepena bila na istom potencijalu koristi se dodatni vod. Mislim svakome ko je položio elektromagnetiku je iz Maxwell-ovih jednačina sve jasno.
Nazalost ja se ama bas ne razumem u to sto si mi napisao, tako da se izvinjavam ako je to sto sam napisao delovalo kao da sam "odbacio" to sto si mi predlozio.
Sada sam u gužvi. Sutra ću ti lepo nacrtati šta i kako da zalemiš (ima li radnji elektronskih komponenti u blizini) šta da kupiš a računaj da će ti trebati 300dinara.
 
Poslednja izmena:

srmarkovic

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
16.06.2016.
Poruka
38
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Asus n56jr
Ne stavljaj ferite na audio kabal, oni su namenjeni za video kablove. Kod audio kablova mogu negativno da uticu na zvuk.
100% tačno!!!
Smanjuju propusni opseg a kao rf zaštita deluju samo na delu gde se nalaze, za video signal smanjuju uticaj samog signala na okolinu tj. smanjuju rf smetnje na okolinu.

Izjava koja je 100% tačna!!! Slažem se.
 
Vrh