• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

[MOD] BIOS Mod

ThePocetnik

Moderator
Učlanjen(a)
30.03.2009.
Poruka
5.087
Rezultat reagovanja
25
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
HP Pavilion - 14-ce0008nm
CPU & cooler:
Intel Core i7 5820K feat NiC L32
Motherboard:
ASRock X99 WS
RAM:
4x8GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury
VGA & cooler:
Sapphire Pulse 580 4GB
Display:
Dell 2312HM i AOC G2460PF
HDD:
Seagate 3TB, WD Red 3TB, Samsung F3 1TB, Samsung 850 EVO 500GB, HP EX900 512GB, Intel M.2 SSD 6000p
Sound:
Asus Xonar U7 feat Logitech X-530 / Corsair Vengeance 1500 / Superlux HMC631
Case:
Corsair Carbide 500R
PSU:
EVGA SuperNova G3 750W
Optical drives:
LiteOn iHAS124 / ASUS SBW-06D2X-U
Mice & keyboard:
RedDragon Kala i A4Tech V7 Bloody
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows 10 Pro x64
Other:
PS3 Ultra slim 500GB / Shuttle XS35V4
Bas me zanima da li bi novi Intel ACHI/RAID ROM doneo neko poboljsanje performansi obicnog HDD-a u ACHI modu.
Intel ROM na ploci je iz 2007-me, sto je poprilicno bajato, a posto je DFI odavno odbacio podrsku za plocu koju posedujem(Bloodiron P35 T2RL) tako da je poslednji oficijelni bios iz 24/9/2008, a neke novije bete nema.

Verovatno cu da ovo isprobam kada isplaniram prelezak na novu platformu, pa ako se desi nesto nepredvidjeno da ipak mogu imati masinu na kojoj cu moci raditi.
 

zookarma

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
06.11.2009.
Poruka
1.210
Rezultat reagovanja
6
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
i5 750 + Megahalem
Motherboard:
Asus p7p55d
RAM:
2x2 Mushkin + 1x4
VGA & cooler:
Sapphire 6950
Display:
Samsung T240
HDD:
C300 X64 + 5xhdd
Sound:
Creative Xfi Elite
Case:
Chieftec LBX
PSU:
TT 650 W
Optical drives:
PIoneer 212
Mice & keyboard:
G500 + G15 v2
Internet:
Cable
OS & Browser:
Win 7 x64, Chrome
Sad si gotov kad krenu " mod narudzbine " :) Svaka cast ovo mi ( kao laiku ) deluje na heavy duty work
 

animaN

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
9.407
Rezultat reagovanja
121
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ci7 3930K@ Coolink CoratorDS
Motherboard:
ASUS P9X79 Deluxe
RAM:
4x4GB Mushkin 1600 MHz cl9, 1.5V
VGA & cooler:
Sapphire HD6950 FleX Edition
Display:
3x Belinea 102035W
HDD:
Corsair ForceGT 120GB SSD,WD AAKS 640 GB, WD MyBook 500GB
Sound:
Realtek ALC889 - Logitech Z2300
Case:
Cooler Master bench table
PSU:
Cooler Master Silent Pro 850W
Optical drives:
USB LiteOn
Mice & keyboard:
Logitech G15 - Logitech MX518
Internet:
SBB 10/1 Mbit
OS & Browser:
Windows 7 x64 SP1
Other:
Volim AXE
Ode u sticky!

:sekira:
 
Poslednja izmena:

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Nisam stigao da kazem, izasao je Intel Raid ROM verzija 11.0.0.1124. Uspesno radi (za sada) na mojoj ploci.
 

davidhaker26

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.12.2010.
Poruka
208
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Dell Inspirion N5010
Internet:
WADSL 1024/192
OS & Browser:
Windows 7 Professional 64bit & IE 9.0
Počni ti ovo naplaćivati, zgrnućeš dobre pare :d

Tema je jako koristna, bravo za ideju :)
 

greatgonzo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
30.10.2009.
Poruka
558
Rezultat reagovanja
82
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 2600X + Megahalems x2 Coolink Swif2 120P
Motherboard:
Asus PRIME A320M-K
RAM:
Patriot Viper Steel 4000 MHz
VGA & cooler:
Asus ROG STRIX-RX470-O4G-GAMING
Display:
Samsung LS27C750PS
HDD:
Samsung SSD 860 EVO 250Gb + Intel SSD 2500pro 512 + 1,5 Tb Samsung HD154UI +2Tb Seagate BarraCuda
Sound:
Teratec AureonXFIRE 8.0 HD
Case:
Master Case 5
PSU:
Corsair RM750i
Optical drives:
LG GH22NS30
Mice & keyboard:
Logitech M-RAK89D + Y-RK49
Internet:
SBB 10240/1024
OS & Browser:
Windows 7 x64 sp1 FF&Crome
Other:
xubuntu
Lukija zahvaljujem ti se na odrađenom poslu . Što se tiče recoveri procedure , bios čip je zalemljen na ploču tako da je procedura skidanja i stavljanja na programator veoma komplikovana . Postoji programator za bios koji je napravio DFI koji može to da odtadi pomoću konektora na ploči pa ću da proverim dali je moguće nabaviti takav aparat , au krajnjem slučaju žrtvovaću se za opšte dobro pa posle nabavke cpu-a flešujem bios pa šta bude . Bez obzira na sve nadam se da ću biti u prilici da ti vratim uslugu .
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hm, prilicno nezgodno, da makar moze da se uradi zamena chipova na zivo. Pitam se samo kada se aktivira onaj boot block, koji bi trebalo da omoguci ponovno flashovanje sa flopija ili USB drajva.
 

d0minat0r

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
3.633
Rezultat reagovanja
58
Moja konfiguracija
VGA & cooler:
Gainward 4850 512DDR3
Display:
Viewsonic 24"
HDD:
seagate 500Gt Single P
Case:
/
Optical drives:
Samsung 203D
Mice & keyboard:
A4tech oscar X 748K i microsoft ergo natural 4000
Internet:
ADSL 4Mbit
OS & Browser:
WIN7
BIOS ima 8 nozica nebi trebalo da bude problem da se zalemi zica direkt na nozicu
 

greatgonzo

PCAXE Member
Učlanjen(a)
30.10.2009.
Poruka
558
Rezultat reagovanja
82
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 2600X + Megahalems x2 Coolink Swif2 120P
Motherboard:
Asus PRIME A320M-K
RAM:
Patriot Viper Steel 4000 MHz
VGA & cooler:
Asus ROG STRIX-RX470-O4G-GAMING
Display:
Samsung LS27C750PS
HDD:
Samsung SSD 860 EVO 250Gb + Intel SSD 2500pro 512 + 1,5 Tb Samsung HD154UI +2Tb Seagate BarraCuda
Sound:
Teratec AureonXFIRE 8.0 HD
Case:
Master Case 5
PSU:
Corsair RM750i
Optical drives:
LG GH22NS30
Mice & keyboard:
Logitech M-RAK89D + Y-RK49
Internet:
SBB 10240/1024
OS & Browser:
Windows 7 x64 sp1 FF&Crome
Other:
xubuntu
Teorijski award bios na svakom biosu ima opciju boot blocka i taj deo biosa se pri redovnom upisu ne briše . Ja ne znam dali može sa procedura za oporavak da se uradi sa usb.om ali za flopi znam jer sam tako oživeo jednu ploču koja je iz čista mira zabagovala . Pri paljenju mora da bude spojen flopi i par trenutaka posle uključenja flopi počne da radi i bios se nanovo flashuje . Potrebno je samo u notpadu otkucati komande da bi boot block znao šta treba da radi . Ima celo upustvo na internetu . Kod AMI-ja je priča daleko jednostavnija jer ami zahteva samo bios snimljen na disketu a ljudi su prijavljivali da je uspevalo i sa usb-a .
 

cdmen1

Newcomer
Učlanjen(a)
17.01.2012.
Poruka
3
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
OS & Browser:
Windows 7 x64
Super stvar Lukija!!!
Nego mi treba mala pomoc vezana za ovu temu.

Zamenio sam rom-ove cak i boot logo. Hocu da promenim datum i verziju biosa koja se nalazi u modulu System BIOS.

Procedura je prosta uz pomoc modbin-a gde ekstraktuje system bios u vidu ORIGINAL.bin
Tako sam ekstraktovao verzije biosa 11h i 11i, i dobio 11h orginal.bin i 11i orginal.bin.
Prostim uporedjivanjem verzija vidim gde se sta nalazi i kako se menja.
E meni treba pomoc za racunjanje Checksum-a na kraju orginal.bin.

Pretrazio sam internet uzduz i popreko i na jednom mestu nasao samo ovo:

By passing the source file through the translator (FASM ISAOEM.ASM), we obtain the output ISAOEM.BIN. Load it into HIEW and padded to the size of a multiple of 200h bytes, then calculate the checksum, simply add up all the bytes with each other and find the remainder of the division at 100h. That is, sum = (sum + next_byte) & 0xFF. The checksum of the block must be equal to zero, so the last byte of the block is equal to (100h-sum) & 0xFF. To calculate the checksum, I wrote a simple script to IDA:

auto a; auto b; b = 0;

PatchByte (MaxEA () -1, 0);

for (a = MinEA (); a <MaxEA (); a + +)

{

b = (b + Byte (a)) & 0xFF;

}

b = (0x100 - b) & 0xFF; Message ("\ n% x \ n", b);

PatchByte (MaxEA () -1, b);

Alternatively, you can use Hex Workshop (Tools -> Generate Check sum -> 8 bit checksum). In our case, Hex Workshop reports CFh, therefore, the last byte is equal to: 100h - CFh == 31h. Write it on a shift 1FFh and knocks out HIEW'a. Add a new module in the firmware (CBROM.EXE 4PE83619.BIN / ISA ISAOEM.bin) and with a sinking heart Burn BIOS utility UNIFLASH. Reboot your machine, and if everything was done correctly, the screen should be similar to what you see in the screenshot. It works!

Medjutim posto po mojim racunjanjima checksuma i ovoj formuli ne dobijam taj rezultat u 11h i 11i.
Probao sam i druge stvari gde kazu da ostavis mod bin ili cbrom da proracunaju checksum ali to se ne desava, nikako da dobijem rezultate iz 11h i 11i.
provalio sam da je checksum na adresi 1FFEE i 1FFEF , ali lici da ima jos jedan na adesi 1FFFF

u verziji biosa 11h 75 E7 - na kraju 0D
u verziji biosa 11i 74 E8 - na kraju 0A

EE toliko sam uspeo da uradim moze li neki savet pomoc?
 

Prilozi

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Zdravo cdmen1. Sad cu da bacim pogled pa se javljam.
 

cdmen1

Newcomer
Učlanjen(a)
17.01.2012.
Poruka
3
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
OS & Browser:
Windows 7 x64
ee super samo sam pogresio nije to orginal evo ih sada otpakovanih u atacmentu.
dodao sam i 11g verziju
Hvala!!
 

Prilozi

Poslednja izmena:

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Tek sam sada dosao do malo vremena. Pogledao sam ova tri fajla i samo me interesuje jedno: jesu li ovo netaknuti fajlovi ili si im ti menjao nesto pa treba da se izracunaju checksum-i ?
 
Poslednja izmena:

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Tek sam sada dosao do malo vremena. Pogledao sam ova tri fajla i samo me interesuje jedno: jesu li ovo netaknuti fajlovi ili si im ti menjao nesto pa treba da se izracunaju checksum-i ?
Skinuo sam sve BIOSe za tvoju plocu i pogledao sam original.bin za svaki i checksum se racuna kao sto si i nasao samo ne za ceo deo nego za drugih 64k.

Imas ovde objasnjeno:

http://sites.google.com/site/pinczakko/advanced-award-bios-v4-51-pg-hacking

The last 64 Kbytes of original.tmp have a checksum that is calculated by substracting every bytes in advance from 10000h until 1FFFFh and it is placed in the last byte.
Probaj pomocu HxD-a, on ima opciju racunanja checksum-a. Pozicioniraj se na offset 10000h i selektuj sve do kraja. Izaberi 8-bit checksum i ako je sve OK treba da dobijes 0.
 

cdmen1

Newcomer
Učlanjen(a)
17.01.2012.
Poruka
3
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
OS & Browser:
Windows 7 x64
Jeste sva tri su ispravna i ne treba da se racuna checksum.
Ok ja cu jos malo probati pa ako uspem nesto javljam sta sam uradio.
e da jos jedno pitanjce. imam dual bios. ako flesujem sa neispravnim checksum-om, hoce li hteti butovati ako ga neprimi sa prvog cipa??
 
Poslednja izmena:

joc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
23.12.2011.
Poruka
248
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
U ruke mi je (ponovo) došla stara azza 633x-ad ploča za p3 sa ddr memorijom.Nešto sam proveravao neku agp quadro4 karticu na njoj i reko,ajde da malo dignem fsb i tako dodjem bez problema do 166mhz.
Odmah mi na pamet padne tualatin (kog ploča ne podržava) i oma uvatim jednog 1100mhz,polomim mu tri noge i dodam onu žičicu.Ubacim,neće.Ploča inače nema beep kodove ,već nešto priča iz bipera.
Probam procesor na dve 815(ne vide tualatine) i jednoj buđavoj 693x ploči i radi.
Kad ubacim nemodovan proc u ploču,ploča kuka a proc hladan. Modovan se greje, a ploča isto kuka.
Pretpostavljam da je do nedostatka tualatina u cpucode.bin.

Prateći Lukijina uputstva extraktovao sam cpucode.bin iz 633xid.bin biosa,otvorio ga u hxd i sad mogu samo da ga mrzim(cpucode).Veličina mu je 12k što bi trebalo značiti da je kompresovan.Da li bi mi vredelo da nađem neki awardov bios koji podržava tualatin i njegov cpucode kopiram u bios moje ploče?
Pronaći ću negde 2mb čip i uraditi bekap čip naživo da mogu da se zezam.
Nisam nikad imao potrebu za ovim(ni sad...)ali bih voleo da znam.
Pomagajte!
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Cek cek cek. Ja sam to radio na Abit ZM6 (lomljenje PINova). Koliko se secam nije bilo samo to dovoljno. Doduse ja sam imao PPGA a Celeron 633 je bio FCPGA. Moralo je nesto da se lemi na socket-u i da se polomi jedan pin. A sto se tice BIOS-a, nisam morao da diram nista jer je taj BIOS vec imao podrsku za Coppermine. Ako me secanje ne vara (bilo pre 10 godina), CPU code za svaki tip procesora je 2K i nije kompresovan. Ako je tebi kompletan cpu code oko 12K imao si podrsku za 6 razlicith modela. Postojao je program CPU Code Viewer koji bi ti dao spisak podrzanih procesora. Jesi li probao da napravis bootabilnu disketu i da u autoexec stavis poziv flasher-u. Mozda upali jer boot block treba to da uradi (ako je preziveo).
 

joc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
23.12.2011.
Poruka
248
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Eh,ploča radi sa copperminetom,ali neće sa tualatinom.Nemodovani se ne greje uopšte,a modovani se greje,ali nema slike.
Modovani tualatin radi na 3 ploče na kojima nemodovani neće.
Evo biosa sa neta,na njemu se učim.Malo mi bilo dosta za danas,ali nisam (još) odustao.

Ako ubacim kodove za tualatin hoću li zeznuti checksum neki?
Da li da brišem podršku za neke starije procesore,a ubacim podršku za nov?
Dovoljno sam pitao.
 

Prilozi

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ono cega se secam je da ne moras da brises nikakvu podrsku za starije procesore. CPU mikrokod je blok od 2K i samo se doda na postojeci. Posle je dovoljno da se vrati nekim alatom (CBROM recimo) i checksum ce biti automatski preracunat. Pogledacu o cemu se radi ali ne garantujem nista. U guzvi sam ovih dana.
 

joc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
23.12.2011.
Poruka
248
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
I ja sam stigao do cbrom-a.Da li je mikrokod jedan za celu liniju tualatina i tualerona?
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Nije. Mikrokod je drugaciji za svaku reviziju. Bitno je znati CPUID procesora (najlakse se vidi pomocu CPU-Z).

Ovaj tvoj BIOS ima podrsku za sledece procesore (7 komada):

Kod:
                          ** Micro Code Information **
Update ID  CPUID  |  Update ID  CPUID  |  Update ID  CPUID  |  Update ID  CPUID
------------------+--------------------+--------------------+------------------
PPGA   03   0665  |  PPGA   11   0681  |  PPGA   14   0683  |  PPGA   08   0686
PPGA   01   068A  |  PPGA   04   06B0  |  PPGA   1C   06B1  |
66x je Mendocino
68x je Coppermine
6Bx je Tualatin
 
Poslednja izmena:

joc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
23.12.2011.
Poruka
248
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Hvala ti mnogo.Sutra će ,ako uhvatim vremena, ploča na sto.
Treba da uradim bekap bios čip pa da se onda zezam.
Jes da ploča ne vredi,ali bi mi bilo žao da je zeznem.
Biću mnogo hrabriji kad to uradim.
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Da li znas koji je CPUID procesora kog hoces da stavis ? Inace, ja sam radio ovaj mod na ploci:

http://krick.3feetunder.com/370mod/

Evo kako mozes da vidis koji pocetak svakog mikrokoda za svaki model procesora (Intel arhitektura je little endian kada su u pitanju word-ovi tako da je ono 81 06 u stvari 681):

 
Poslednja izmena:

joc

PCAXE Member
Učlanjen(a)
23.12.2011.
Poruka
248
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ne mogu sad da ga uključim.
Oznaka procesora je SL5VQ.

Vidim da ti je ploča videla procesor kao pentium II na 1400mhz :)
Davno sam klokovao amd 5x86 133mhz na 200mhz a win ga video kao authentic amd pentium II.Negde imam i sliku.

Procesor sam modovao otprilike ovako http://pipux.net/index.php?id=15
Samo što sam kidao pinove.

Sad sam našao da mu je kod 06B1 ovde http://www.intel.com/cd/channel/reseller/asmo-lar/spar/products/server/processors/3000/tech/183499.htm
Ako ovo bude pilo vodu potražiću p3-s 1133 sa 512kb keša.
 
Poslednja izmena:

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Onda ne moras nista da diras. Vec imas podrsku za taj CPU. Jedino ostaje da vidis da li ti je dobro uradjen mod.
 
Vrh