• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Linux(GRUB) uninstall/reinstall/Windows boot error

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ова тема је специфично намењена(уз дозволу мод тима) за оне који имају проблем након брисања, односно деинсталирања неке Linux диструбуције.
Поготово проблем са GRUB boot loader-om.

За оне који не знају шта је GRUB, више информација имате овде.

У случају да имате само линукс инсталиран(ubuntu,fedora...) a желите да инсталирате другу неку дистрибуцију линукса, процес је врло једноставан.
Потребно је да урадите backup ваших података, јер је инсталација нове дистрибуција заједно са форматирање и поновним прављењем партиција на вашем хард диску.
Покренете инсталацију дистрибуције коју желите да инсталирате, одаберете језик, layout тастатуре... када дође до избора локације за инсталацију, одаберите диск где је инсталирана претходна дистрибуција и одаберите опцију Use Entire Hard Disk.
Partitioner ће одрадити цео посао аутоматски и апсолутно како треба.
Потребно је да само сачекате и да после рестарта наставите да користите ново-инсталирану нову дистрибуцију одабраног Линукса. :)

Процес је исти у случају са dual boot са било којим Windows-om.
GRUB ће аутоматски препознати инсталирани Windows и додати га у списак инсталираних ОЅ.
$sudo gedit /boot/grub/menu.lst (debian based disto)

У случају да желите да замените ваш Линукс са Windows-ом(знам да је то немогуће... али ’ајде :P). Потребно је да такође урадите бекап.
Потребан вам је било који linux LiveCD.
Покренете линукс са livecd, одете у System->Administration->Disk Utility
Oдаберете хард диск на које је инсталиран линукс и потребно је да одаберете опцију Delete Partition(s).
Рестартујете рачунар, одаберете поново boot from CD, убаците сада Windows disk и завршите инсталацију. :)

У случају да желите да обришете линукс а задржите Windows.
Осим ако нисте инсталирали линукс на други хард диск, без GRUB-a, инсталирали GRUB на хард диск на којем није Windows, нећете бити у могућности да подигнете Windows због GRUB Boot Error.
То се решава врло лако.
Потребно је да имате ХР,Vista,7 инсталациони диск, који ће те покренути.
Одабраћете опцију Repair.
Покренућете Command Prompt
Потребно је да будете на C:\
bootrec.exe /fixmbr
bootrec.exe /fixboot

Restart. All done. :)

Напомена: Линукс дистрибуција коју сам ја користио за пример је debian based.
Напомена 2: Код ХР, потребно је да изаберете Recovery Console.

Aко имате питање, потребна вам је помоћ, постујте овде или ми пошаљите приватну поруку. :)
 

stoske

NC Magazin
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
858
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Dell Studio 1737 - P8400
Motherboard:
Dell
RAM:
4GB
VGA & cooler:
ATi 3650 256 RAM
Display:
17" 1440x900
HDD:
1TB
Sound:
Integrisani HD Audio
Optical drives:
BluRay burner Slot-In
Mice & keyboard:
Dell
Internet:
Kablovski
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Other:
2Mpx camera
Hvala za ovo....
 

ays

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
17.07.2009.
Poruka
1.376
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ако немате Windows инсталациони диск при руци... нема проблема, може то да се уради и без истог. Све што вам треба је Live CD и приступ интернету. Ово је ако имате dual boot и након брисања Линукса, не можете да подигнете Windows.
Покренете линукс са Live CD, отворите броусер по избору и скините следећи .deb фајл одавде. Потребно је да изаберете према верзији линукса који имате i386 = 32bit, amd64 = 64bit.
Инсталација је аутоматска преко инсталера.
Када се заврши, отворите Terminal.

sudo fdisk -l

Биће вам излистан списак свих хард дискова, њихових партиција и наравно, најбитније њихових ознака. MRB се налази на default boot hdd-u. У најчешће случајева то је sda. To је могуће проверити у списку ако у колони Boot стоји * поред истог.
Ја користим sda за мој пример:

sudo ms-sys -m /dev/sda

Рестартујте рачунар и ваш Windows се сада нормално подиже. :)


Постоји још један начин да се обрише MBR(Master Boot Record) само са Live CD.
Покрените исти, отворите Тerminal и куцајте следеће:

$sudo dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=512 count=1

Рестарт рачунара и то је то... Једина напомена у овом примеру коришћен је hda као примарни бут хард диск на којем је инсталиран GRUB, Lilo итд...

Молим Вас да ако нисте 100% сигурно да не радите ишта што би могло да угрози ваше податке и урадите бекап свих битних података пре него што урадите било шта од горе наведеног.

Радо ћу одговорити на било какво питање и ако желите слободно питајте овде или ми пошаљите приватну поруку ако нисте сигурно око тачног начина да урадите оно што желите односно исхода неке од наведених варијанти.

Ja сам све ове варијанте тестирао на свом рачунару, на којем има 4 хард диска и 2 оперативна система. Не могу да вам 100% гарантујем да ћете имати успех и заиста не желим да преузимам одговорност ако не успете да урадите нешто или урадите нешто погрешно што узрокује било каквим оштећењем или губитком података.
 
Vrh