• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Linux Deepin

Mladja96

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
04.09.2019.
Poruka
57
Rezultat reagovanja
7
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk Max
RAM:
Viper 4 Blackout 16GB kit 3200mhz
VGA & cooler:
GTX 1060
Display:
LG 24" IPS FullHD
HDD:
Samsung 500GB, SSD Parriot Burst 240GB
Case:
Metropolis Pro
PSU:
Thermaltake Smart RGB 600w
OS & Browser:
Windows 10, Google Chrome
Danas sam procitao vest da Huawei svoje nove laptopove isporucuje sa preinstaliranim Linux Deepin sistemom.
Zainteresovao me je pa sam pogledao na youtube kako to izgleda jer je u clanku pisalo da je jako lepo uradjen, u sta sam de uverio.
Zanima me da li neko ima iskustva sa ovim sistemom? Da li je moguce preuzeti ga kao Mint i Ubuntu? Da li je dobra alternativa za losije racunare od Windows sistema?
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Trosi resurse dosta. Salje podatke kineskoj firmi nekoj i nije bezbedan uopste. Lepo izgleda, mozes ga skinuti kao Ubuntu, Arco, Mint itd. Baziran je na Debianu sto je plus, ali je nebezbedan preterano. Jos jedan razlog obilaska Huaweia...

Takodje je bloatovan i dolazi sa proprietary softverom sto nije odlika Linuxa i ne bih ga nikad ni nazvao Linux distribucijom, ali neka im bude.
 

Mladja96

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
04.09.2019.
Poruka
57
Rezultat reagovanja
7
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk Max
RAM:
Viper 4 Blackout 16GB kit 3200mhz
VGA & cooler:
GTX 1060
Display:
LG 24" IPS FullHD
HDD:
Samsung 500GB, SSD Parriot Burst 240GB
Case:
Metropolis Pro
PSU:
Thermaltake Smart RGB 600w
OS & Browser:
Windows 10, Google Chrome
U danasnjem svetu samo mozes da izaberes ko ce da ti skuplja podatke, dal Amerika ili Kina ili neko treci sustina je ista, i ne brine me toliko to jer godinama mi microsoft i google skupljaju, snimaju, slikaju itd navikao sam.
Mene zanima kako radi sam OS, da li ima bagove itd. Kakva je podrska sa aplikacijama? Posto znam da linux manjka aplikacija, i vecini perfomanse su losije nego na primer aplikaciji za windows.
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Gresis ako mislis da Linux ima losije performanse. U mojim testovima skoro svuda outperformuje i ne manjka aplikacija, nego jbg nisi ti za Linux ;) Znam ja da ne moze svako da se navikne i necu nikog ni prozivati, ali FOSS je nesto sto ili podrzavas ili ne. Kad bi GIMP dobio novac koji Adobe dobija zamisli sta bi napravili kada su uspeli da prekopiraju i uvedu neke funkcije koje rade bolje nego u Photoshopu sa platom od $0. Inace bezbednost uopste nije takva kakva mislis, bilo je slucajeva gde su krali brojeve kreditnih kartica u alpha verziji, ja se sa njima ne bih mnogo zezao. Jeste da tvrde da su zamenili tim koji je to radio, ali ne verujem im nista. OS nema bagova i sve radi fluidno, cak izgleda i kao najkonstantnije iskustvo u svetu operativnih sistema. S te strane gledista su stvarno odradili sjajan posao. ;)
 

Mladja96

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
04.09.2019.
Poruka
57
Rezultat reagovanja
7
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Ryzen 5 2600
Motherboard:
MSI B450 Tomahawk Max
RAM:
Viper 4 Blackout 16GB kit 3200mhz
VGA & cooler:
GTX 1060
Display:
LG 24" IPS FullHD
HDD:
Samsung 500GB, SSD Parriot Burst 240GB
Case:
Metropolis Pro
PSU:
Thermaltake Smart RGB 600w
OS & Browser:
Windows 10, Google Chrome
Nije meni problem da se naviknem na Linux i sam ga dosta koristim do duse Ubuntu zbog administriranje sistema u terminalu. Jedostavno nema programa u toj kolicini kao za Windows ili Mac. Eto na primer taj Photoshop ili Illustrator koji mi je kljucan deo i posla takodje i skolovanja ne postoji za Linux. Gimp ne moze da se meri sa Photoshopom iz mnogo razloga, manjak funkcija ali razumem ipak je Adobe placena firma i normalno je tako da bude. Za perfomanse ne znam, gledao sam benchmarke igrica i fps na linuxu je dosta nizi nego na Windows-u, pa ne znam da li i ostale aplikacije tako rade?
 

Uni

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruka
2.469
Rezultat reagovanja
984
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Lenovo ThinkPad X250 - i5 5300U/8GB/256GB EVO 860/6 Cell
Mice & keyboard:
Bloody V7M & Stock Thinkpad X250 Keyboard
OS & Browser:
Windows 10 + Microsoft Edge | ArcoLinux + i3 + Mozilla Firefox Quantum
Mislim da me nisi dobro razumeo. Ne kazem da je GIMP dobar kao Photoshop, vec da je stvar u free and open source softveru. Linux GUI nije tu da bi odmenio Windows ili Mac, vec da bi dao korisniku potpunu slobodu u kojoj on zna sta se desava na njegovom racunaru. Iz ovog razloga Autodesk, Corel, Adobe, Microsoft itd. nikad nece zaziveti u polju Linuxa. Ovo je verovatno jedini svet gde koriscnici odredjuju pravila. Recimo Manjaro je ubacio onaj Free Office i odmah je pao u ocima Linux korisnika te su svi veteranu i pravi linuksashi podigli MX ili Arco. Ubuntu je slicno izbacio podrsku za 32bit i propao pre par meseci i tu je kraj njegove dominacije, vise Ubuntu nece nikad biti dominantan kao sto je nekad bio.

Sto se tice igara, svaka naitive igra radi bolje u Linuxu i to potpisujem. E sad to sto si ti gledao je Lutris i Proton, to su slojevi emulacije koji nekada rade bolje nego Windows, ali u vecini slucajeva isto ili losije..

Kao sto rekoh, ne mozes se prilagoditi na Linux kao Linux, jer Linux nije samo u bash shell-u, vec u celoj komuni koja sama kaze Adobu da im ne trebaju ni za qrac i od tih vecih placenih softvera nikad nista necemo nista ni videti u Linuxu. Recimo VSCode koji niko ziv u Linuxu ne koristi, vec svi idu na Atom, eMacs, Vim itd. Do nije FOSS, nije ni free i to je sva politika koja se vodi. ;)

Svakako ne ustrucavaj se da probas, ali ne mislim da se kao Adobe korisnik uklapas u ovaj svet, sto je i razumljivo. :)
 
Vrh