• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Lenovo ideapad Z510 problem

Iwgowy7

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
23.10.2015.
Poruka
16
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Dobar dan dobri ljudi!

Kupio sam ovaj zaista dobar laptop pre dve godine. Sluzio je dobro do pre pola godine, kadje crkla baterija, a crkavao mi je i sshd koji je isao uz ovaj laptop od 1TB. Bateriju nisam nigde na celom balkanu nasao, a sshd sam zamenio za hd wdc black edition od 500gb.
Ovako, prvo je pocela random da mi se pali i gasi tastatura(mislim na backlight), to mi nije smetalo, ali posle je poceo da bude veoma usporen pri izvrsavaju najjednostavnijih komandi, kao da se upali google chrome, ili kalkulator. Gasio se veoma dugo, dizao se sporije, ali ne koliko mu dugo i treba da se ugasi. Primetio sam nekad da kad na win7 i win8.1 instaliram i drajver za nvidiinu graficku(jer imadve, nvidia geforce 740m i intel hd 4600 series). Pocne da zakucava i koci, baguje. Nekad kad ga restartujem sve bude super, a nekad bude i jos gore. Kako obrisem drajver za nvidiu i preko device managera je disable-ujem sve se koliko toliko vrati u normalu ali i dalje koci. Probao sam sa puno puno razlicitih verzija drajvera, sve je vodilo ka istom rezultatu. Imam origina i w7 i w8.1 i w10. A na w10 je posebna prica, tu je toliko ocajan i los, osecaj kao da koristim u savremenom svetu kompjutera pentium 4. Bukvalno takav osecaj. Zavrsavam studije informatike, tako da imam bas dosta iskustva sa kompjuterima, ali ovo moje mi je neresivo vec evo pola godine. Menjao sam sisteme, updatovao bios, rasturio laptop u najsitnije delove ocistio svaki deo, stavio pastu, ali bas nista nije pomoglo. SKidao sam milion antivirusa pre nego sto sam shvatio da nije softverski problem(izgleda). Jedina stvar koju sam primetio je da mi u task manager-u rad diska skace nenormalno, sa 5% na 99% pri naredbi da otvori kalkulator ili nesto slicno. Smenjuju se razni procesi u disk kartici koji navodno prave veliki write/read spead, system je uglavnom prvi, ali sam i to guglao pokusavao razne kombinacije preko registry-ja i bas bukvalno nista nije pomoglo. Pre mesec-dva sam instalirao windows7 i taj jedan period je radio PERFEKTNO, i onda sam zbog fakulteta morao da stavim winodws 10 i posle je sve ponovo krenulo nizbrdo, toliko zbunjujuce radi, malo dobro malo ne, da ne mogu ni da provalim sta je glavni uzrok svemu tome. Bateriju sam izvadio, posto je skroz crkla, imam originalan punjac i MOLIM VAS ako neko ima bilo kakvu ideju sta mogu pokusati, dajte sta god ljudi, jer ja cu zavrsiti na psihijatriji koliko ludim zbog ovog problema. Cak sam i u biosu razne kombinacije podesavanja pravio, ali apsolutno nista ne pomaze. Rame sam testirao, ispravni su. Run-ovao sam testove za graficku, proslo je bez problema. Radio sam i stress test procesora, takodje bez problema..
 

Subi

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.09.2016.
Poruka
9
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Neispravna matična ploča ?
 

Iwgowy7

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
23.10.2015.
Poruka
16
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ne znam kako bih to proverio, fizicki nisam video nista falicno na njoj(ako se i da sta videti)
 

Subi

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
27.09.2016.
Poruka
9
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Kažeš da nije softverski problem. CPU prolazi testove, RAM prolazi testove. Pretpostavljam da si uradio i test novog HD-a. Po tvom opisu i komentarima ("zbunjujuće radi" i "malo radi dobro, malo ne") rekao bih da postoji neki problem sa matičnom pločom. Mislim da teško možeš nešto sam da uradiš. Predlažem da odneseš laptop u neki servis koji je specijalizovan za popravke laptopova.
 

Iwgowy7

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
23.10.2015.
Poruka
16
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPu sam drzao nekih 30 minuta na stres testu, i nije bilo nikakvih greski, rami takodje, nov HD nema losih sektora i to sam proverio. S obzirom da sam sve zivo pokusavao i ja mislim da na kraju i ostaje sistemom eliminacije da je problem u ploci.
 

Ackiss

Moderator
Učlanjen(a)
25.12.2014.
Poruka
1.320
Rezultat reagovanja
543
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Laptop HP ProBook 4530s
CPU & cooler:
Ryzen 5600x Noctua NH-D15S+NF-A14IPPC 2000 rpm
Motherboard:
ROG Strix X570 Gaming E
RAM:
Trident Z Neo 2x16gb 3200CL14 (Samsung)
VGA & cooler:
GTX 1070Ti
Display:
Samsung Odyssey G7 32
HDD:
Samsung SSD 850 EVO 500GB, Seagate Barracuda 2TB
Sound:
Sennheiser HD 598, Audio Technica M40X, Rode NT USB
Case:
Phanteks Evolv X/Noctua IPPC
PSU:
CHIEFTEC APS-1000C, Leadex II 1200, Leadex Platinum 1200, Corsair HX 1200, EVGA G2 1000
Mice & keyboard:
Ninox Aurora, Logitech 502 Proteus Spectrum, Logitech G403, Rantopad MXX modded
Internet:
VDSL 50mbps
OS & Browser:
Win 10 64bit, Chrome
Inace ram se testira minimum par sati, bilo je slucajeva da je ram neispravan a ne prijavi gresku, takodje testira sa Memtest86+ tako sto butujes preko flash-a..
Mislim da ram nije problem po simptomima koje si naveo, ali bilo bi dobro ako bi testirao malo duze pa javio sa sigurnoscu da li je ok..

Ja mislim da je problem do sata kabela-konektora ili samog HDD-a, ako kazes da je HDD nov onda vrlo verovatno da je do kabela jer ako kazes da dugo otvara i zatvara aplikacije i da se sporo gasi onda znaci da hdd radi sporo ili da ima bottleneck u kabelu negde pa ne moze da radi punim potencijalom..

Takodje moze biti problem u ploci, to jest negde da gubi kontakt pa HDD radi usporeno..

Najbolje bi bilo da probas drugi hard za svaki slucaj pa da uporedis neke aplikacije i vreme bootovanja, ovakvi problemi se tesko resavaju logikom, mozes da zakljucis koja komponenta ti je sumnjiva ali ne mozes biti siguran, problem se resava eliminacijom i to tako sto krenes od najlaksih stvari koje mozes zameniti..
Ako imas dva ram sticka, izvadi jedan pa probaj sa jednim pa sa drugim, uzmi drugi HDD od drugara pa probaj, takodje obrati na SATA kabel kako je zalemljen za plocu ili da nije negde prelomljen...

Ovde nam pisi sta si probao i javi kakvo je ponasanje bilo i jako je bitno da budes siguran da si testirao dobro..

CPU nemoj da testiras jer on sigurno nije problem dok ne pocne da se resetuje komp, GPU takodje, kada se pojave artefakti i krenu resetovanja onda sumnjas na temperature CPU-a ili GPU-a, ovde to nije slucaj..

Ako kazes da ti je radio super na win7 a posle instalacije win10 poceo da brljavi vrlo verovtno da je do drivera..
Probaj ovo uputstvo ali probaj vise opcija
 

Iwgowy7

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
23.10.2015.
Poruka
16
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Nista, pre instaliranja linuksa(planiram da instaliram ubuntu 16.04) cu ponovo testirati rame ostavicu da rade 3 4 sata? inace sam i testirao sa memtestom i pre
Ovaj guide sam vec pokusao, tj nije bio bas na ovom yt kanalu, ali sustina je ista, i nije pomoglo. Pre par meseci je radio super i na win10, i na w7 i na w8.1 totalno random sto se sistema tice, nekad je radilo dobro nekad ne. Sad sam u poziciji da najbolje radi na w7 a i to je katastrofa najstrasnija sto se performansi tice. Pokusavao sam i da iskljucim nvidinu karticu, pa tako da radi samo na intel hd 4600, tad se desi u da kazem 80% slucajeva da radi bolje. I da na primer u LoL-u koji je terao bez problema na 250fps+ se spustio na 60fps kako krene neki teamfight gde ima puno efekata od spell-ova se spusti na 10-20fps. A na primer, ako instaliram bilo koju verziju drajvera za geforce, do pvog restarta ili gasnje radi normalno. Kako sledeci put pokrenem kompjuter nastaje opsti haos sto se performansi tice. Ne znam da li vam to pomaze pri resavanju ovog problema..
 

voodoons

Moderator
Učlanjen(a)
06.04.2009.
Poruka
7.948
Rezultat reagovanja
144
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
voodoons’s MacBook Pro
CPU & cooler:
Intel Core i5
Motherboard:
MacBookPro12,1
RAM:
8 GB
VGA & cooler:
Intel Iris Graphics 6100
Display:
Retina LCD 13"
HDD:
APPLE SSD SM0128G
Sound:
Apple Inc
Mice & keyboard:
Lenovo BT Laser Mouse
Internet:
SBB 70/4 Mb/s
OS & Browser:
OS X 10.11.6
Other:
Iphone 6
Ja bih tu probao i drugi hard da stavim, po mogućstvu SSD pa video kako se ponaša...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Iwgowy7

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
23.10.2015.
Poruka
16
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Probao sam i sa drugim hardom, ista prica. Uz njega je dolazio SSHD koji na izdisaju i imao je puno bad secotra pa sam s obzirom na finansijsku situaciju bio primoran da uzmem hard a ne ssd/sshd. Hard je kupljen u emmishopu nov novcat. Svakako sam i njega proverio, kompletno je zdrav bez losih sektora itd..
 

Iwgowy7

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
23.10.2015.
Poruka
16
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Zaboravio sam da napomenem da mi se desava da tokom boot-a se nekad otvori cd rom sam od sebe, a vrlo retko se desi i tokom random koriscenja kompjutera.
 

Iwgowy7

PCAXE Apprentice
Učlanjen(a)
23.10.2015.
Poruka
16
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Ovako ljudi, sta vio sam ssd Kingston Hyper X 500/550mbs i instalirao sistem na njemu i laptop leti koliko dobro radi!!! Novi hard koji je bio u laptopu, stavio sam ga u desktop racunar, instalirao sistem i radi perfektno disk se ponasa normalnod 0-3% pri nekim obicnim komandama na kompjuteru. Radio sam i testove, hard je ispravan, ali moj laptop ima neki problem sa hard diskovima izgleda. Da li bi neko mogao znati sta je?
 
Vrh